Живот после смртта

Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
ne se lazes zivot postoi prethodno postoi sega a postoi i posle vo vecnata beskonecnost
Ти од каде знаеш дека постои ?

На ваквите прашања, барем засега не е можно да се даде одговор.
Можеби во иднина, кога науката ќе ни даде повеќе знаење за работите, ќе бидеме во можност да дискутираме на реална основа.
Со ова знаење кое го имаме денес, мислам дека е бесмислено секое потврдување или одрекнување на животот по смртта.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ти од каде знаеш дека постои ?

На ваквите прашања, барем засега не е можно да се даде одговор.
Можеби во иднина, кога науката ќе ни даде повеќе знаење за работите, ќе бидеме во можност да дискутираме на реална основа.
Со ова знаење кое го имаме денес, мислам дека е бесмислено секое потврдување или одрекнување на животот по смртта.
Od licno iskustvo
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Немам коментар. Ќе оценат членовите со кого си имаат работа :ne:
Koj go ima toa pravo da otcenuva deka jas sum vo krivo zlobno otcenuvajci go moeto mislejne za nerazumno bez da gi procita moite fakti i mojot del od vistinata.Pametniot covek prvin go slusa tujgoto mislejne pa potoa donesuva odluka vo vrska so toa.I na krajot ne sum na inkvizitorski sud pa mnozinstvoto da mi sudi da me zapalat na klada ili ne.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
54
Поени од реакции
9
Убаво ги прочитав сите страни за вашите размислувања за животот после смртта и морам да ви кажам дека сум запрепастен од воооооооооооооооолку неверници.
Се треба човек да ви покаже за да поверувате? ГЛУПАЦИ
Алооооооооо сите нешта не се материјални за да се видат ???
Докази има милион ама са слепци ко вас и закоравени глави тешко кој може да ви укаже на нешто. Теле се учи а не вол.

1. Што сте вие ? Телото или Душата?
Ако сте телото ќе ве изедат црвците како што викате и бубачките по смртта во гробовите. Но тоа не сме. Ние сме биле, сме и ќе останеме да бидеме душата. А какви знаења имате вие за душата јадници ???
Никакви затоа што никаде не сте научиле ништо за неја???
Душата е вечна драги мои неверници. Таа никогаш не умира. Телото се рага, расте, старее, умира и се распага. А душата продолжува да живее секако во друго тело.
2. Секако дека постои живот по смртта на телото
Тоа е непобитен факт. Треба да си стварно без никакви знаења за да го тврдиш спротивното. Пак ќе кажете докази, докази и докази гомнојадци??? Па почнете малку и да истражувате и сами ќе ви дојдат одговорите. Има милиони случаји на клиничка смрт. Кажувањата на сите нив и се многу слични. Лажат ќе речете? луѓето немаат попаметна работа и ке измислуваат дека и каде биле за време на нивната клиничка смрт. Тоа е мноогу застапена појава секој 5 ти човек во текон на својот живот доживува клиничка смрт. Потоа видувањето на светци во сон, ангели на земјата, контакт со душите на мртвите, постоењето на посебен вид на луге коишто можаат да ги гледаат духовните суштества и духовите, медиумите коишто можаат да комуницираат со сите тие души, и сега постојат посебни народи и од порано имало врачеви и шамани и секаков друг вид на свештени лица коишто имаат и те какво знаење за сите овие духовни работи.

Денес да речеш дека не постои живот послем смртта е стварно да си мноооогу глуп. Затоа не дремете и почнете да истражувате за вашата духовност, да учете а не да се факате тука како слеп за стап, не верувам докажи ми, секој од вас може сам да си докаже само доколку има желба и способност за учење.

п.с бев малку груб токму за да ве разбудам од вашата меланхолија на материјалното секојдневие
 

ZS_

Член од
26 јули 2008
Мислења
5.156
Поени од реакции
211
Можеби има. Од кај да знаеме. :helou:
 
Член од
28 август 2008
Мислења
189
Поени од реакции
5
Убаво ги прочитав сите страни за вашите размислувања за животот после смртта и морам да ви кажам дека сум запрепастен од воооооооооооооооолку неверници.
Се треба човек да ви покаже за да поверувате? ГЛУПАЦИ
Алооооооооо сите нешта не се материјални за да се видат ???
Докази има милион ама са слепци ко вас и закоравени глави тешко кој може да ви укаже на нешто. Теле се учи а не вол.

1. Што сте вие ? Телото или Душата?
Ако сте телото ќе ве изедат црвците како што викате и бубачките по смртта во гробовите. Но тоа не сме. Ние сме биле, сме и ќе останеме да бидеме душата. А какви знаења имате вие за душата јадници ???
Никакви затоа што никаде не сте научиле ништо за неја???
Душата е вечна драги мои неверници. Таа никогаш не умира. Телото се рага, расте, старее, умира и се распага. А душата продолжува да живее секако во друго тело.
2. Секако дека постои живот по смртта на телото
Тоа е непобитен факт. Треба да си стварно без никакви знаења за да го тврдиш спротивното. Пак ќе кажете докази, докази и докази гомнојадци??? Па почнете малку и да истражувате и сами ќе ви дојдат одговорите. Има милиони случаји на клиничка смрт. Кажувањата на сите нив и се многу слични. Лажат ќе речете? луѓето немаат попаметна работа и ке измислуваат дека и каде биле за време на нивната клиничка смрт. Тоа е мноогу застапена појава секој 5 ти човек во текон на својот живот доживува клиничка смрт. Потоа видувањето на светци во сон, ангели на земјата, контакт со душите на мртвите, постоењето на посебен вид на луге коишто можаат да ги гледаат духовните суштества и духовите, медиумите коишто можаат да комуницираат со сите тие души, и сега постојат посебни народи и од порано имало врачеви и шамани и секаков друг вид на свештени лица коишто имаат и те какво знаење за сите овие духовни работи.

Денес да речеш дека не постои живот послем смртта е стварно да си мноооогу глуп. Затоа не дремете и почнете да истражувате за вашата духовност, да учете а не да се факате тука како слеп за стап, не верувам докажи ми, секој од вас може сам да си докаже само доколку има желба и способност за учење.

п.с бев малку груб токму за да ве разбудам од вашата меланхолија на материјалното секојдневие
твојот пост беше доста навредлив спрема форумџиите .иако,можеби не спаѓам баш у таа група на "гомнојадци",и така натаму,бев засегната од тоа шо го напиша ти у твојот пост. секој има право на свое мислење,и ти не си компетентен да судеш дали е правилно или не.овоа е форум кај шо секој го изнесува својто мислење,и доколку имаш спротивно,кажи го и ќе се дискутира на таа тема.
Неверници???аман бре,да не сме грешници ако не веруваме??
или не-луѓе??

за баш живот после смртта,не знам баш.никој не ми е дојдел да ми каже како му било :vozbud: уууухуухухххууу неееее
 

Kajgana Shop

На врв Bottom