Живот после смртта

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
не е темава што чувствуваш или што се случува после смррта туку дали постои задгробен живот
Со мојот одговор одговорив на тоа прашање, прочитај пак размисли ќе видиш. Hint на едно место пишува: - Ништо.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Хммм....зависи од која гледна точка гледаш...јас сметам дека има живот после смртта...Нашата душа ќе продолжи понатака во повеќе нивоа...Но тоа можеме да го дознаеме само кога ќе умреме. Многу автори имаат пишувно на оваа тема, но најмногу ми се допаѓаат размислувањата на Бенедикт во неговата книга Приказна за кармата, во која што вели дека доколку човекот не грешел и не убивал ќе оди право до рајот,но доколку убил барем еден човек или нанел штета барем на еден човек ако сака да ја исчисти својата душа ќе мора да се врати повторно на земјата т.е. да се реинкарнира и да умре исто онака како што убил, или да му нанесат штета исто онака како што тој нанел штета...Сепак џабе ми е цело ова објаснување, земете прочитајте ја книгата и ќе сфатите што сакам да кажам!!!
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
па незнам ова до каде е вистина но јас сепак верувам во живот после смртта.Незнам зошто ама верувам:nesum:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
Sto mislite dali ima zivot posle smrtta? Mislite deka vasata dusa talka zasekogas po zemjata,ke idete vo pekolot ili rajot ili se ragate kako nov covek ama ne se sekavate na predhodniot zivot...kazete mi gi vasite mislenja zaso mnogu sum zanteresirana!!!
Moderatorke!
Bidejki si mnoogu zainteresirana :), ke ti kazam:
Jas mislam deka IMA zivot posle smrtta, zatoa sto - lugjeto si umiraat, a cvekjenca si rastat na grobovite...
A nivnata dusa talka po zemjata, se dodeka drugite se sekjavaat na niv....
:lud:
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Верувам во живот после смртта , затоа што ми нема некако логика..сето ова..животот на човекот..толку комплициран , исполнет со падови , успеси , чувства , живееме за да постигнеме нешто..и за што ..? За еден ден се да биде завршено...:lud: ....Хммм..некаде добро прочитав :Смртта е само почеток ...а сега..почеток на што...еееееее тоа ...ќе видиме ...:) :) :)
 
Член од
31 август 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
SAMO ZAMISLETE DEKA POVEKE NEMA DA POSTOITE,TOA MOZE DA GO PRIFATI SAMO COVEK KOJ NE VERUVA VO ZIVOT POSLE SMRT.MENE MI E NEZAMISLIVO DA POVERUVAM VO IDEJATA DEKA NEME DA POSTOJAM POVEKE POSLE SMRTTA,POSLE VAKVI MISLI SE E PREPUSTENO NA ONA STO NI E PRIFATLIVO:RELIGIJA.DRUGA DIMENZIJA...ITN
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Верувам дека постои живот после смртта и дека после неа не очекуваат многу чудни работи како на пр. 20те митници или цариници кои ке ни судат за секое грешно дело па според тежината на нашите гревови ке одиме во рај или во пекол. Рајот е опишан како предел што наши очи досега не виделе т.е како место во кое не постои болка,тага ,болест ,ужас и несреки како што има тука на земјата...
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Таму кај што сме живееле пред да се родиме и да бидеме создадени - таму и ќе живееме одкако ќе умреме. Тоа таму е всушност - НИКАДЕ, затоа што не сме ни постоеле, а по смртта нема ни да постоиме повеќе. (пак)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ke preminime vo drug vid na energija, ke go napustime teloto. I ke vidime kaj ke odime so ke prajme :) ima vreme. Ama ne berete gajle sigurno negde ke odime.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ако некој објаснеше што после смртта немаше да постои религија. Со моменталното сознание можи само да шпекулираме. Единствено што е сигурно е дека смртта ќе ја има.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Таму кај што сме живееле пред да се родиме и да бидеме создадени - таму и ќе живееме одкако ќе умреме. Тоа таму е всушност - НИКАДЕ, затоа што не сме ни постоеле, а по смртта нема ни да постоиме повеќе. (пак)
То е то што многу од вас не можат да го сватат зошто многу површно ги гледате работите аку земиш малку да отвориш библија може ке ти се разјаснат работите зошто има некој кој те дал од небитие во битие , значи сега постоиш и не си само тело туку имаш дух и душа,
телото го напушташ а со духот продолжуваш да живееш и после смртта притоа запазувајки некои особини како моќта за размислување и свест т.е знајш во која состојба се наогаш,состојба многу повозвишена од онаа на земјата ....
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
То е то што многу од вас не можат да го сватат зошто многу површно ги гледате работите аку земиш малку да отвориш библија може ке ти се разјаснат работите зошто има некој кој те дал од небитие во битие , значи сега постоиш и не си само тело туку имаш дух и душа,
телото го напушташ а со духот продолжуваш да живееш и после смртта притоа запазувајки некои особини како моќта за размислување и свест т.е знајш во која состојба се наогаш,состојба многу повозвишена од онаа на земјата ....
А животните? имаат ли и тие душа, нели и тие некој ги “раздвижил“ нивните ткива мускули и коски?
Зајаците одат во рајот а лавовите во пеколот?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
А животните? имаат ли и тие душа, нели и тие некој ги “раздвижил“ нивните ткива мускули и коски?
Зајаците одат во рајот а лавовите во пеколот?
Не, задгробнио живот и душата се термини создадени чисто од имагинацијата на луѓето поради недостатокот на конкретно сознание околу тие прашања.

Во принцип нискоинтелегентната раја верува во срањето шо му го форсира религијата по дифолт. Така да приказната со рајот и пеколот е широко прифатена вистина денес и покрај тоа што е невозможно когнитивно да се потврди веродостојноста на истата.

Јас јес да немам објаснение, ама да се форсира дека се знај нешто само зато шо госпо рече така е најголема глупост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom