Живот после смртта

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Арно кажа синдикат во право е чоекот.
Инаку живејте си дур сте тука на земјата не мислете за после :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
А животните? имаат ли и тие душа, нели и тие некој ги “раздвижил“ нивните ткива мускули и коски?
Зајаците одат во рајот а лавовите во пеколот?[/quote

Па аку земиш така се се движи... и земјата и планетите,животните, тука не станува збор за нешто од материјална природа туку за дух и душа нешто што те дели од нив, ти то го имаш а тие не.
Сигурно не те дели од нив само изгледот на човек ти имаш свест а со самото то шо имаш свест ти би требало да си свесен за она што го прајш во животот на пр. за грешките. Тие немаат свест па нема за шо да одговараат пред господ. Многу јасно, ама некои изгледа се водат од животински инстинкт па неможат да ја увидат разликата која постои помегу две сосема различни битија.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Не постои задгробен живот, просто и едноставно.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Не постои задгробен живот, просто и едноставно.
Такви закоравени луге како тебе не се ни обидувам да ги премислам твој живот, твој избор, шо сакаш прај со себе, ти си господар на самиот себе (ако воопшто си), може ко ке умриш ке поверуваш во библијата ама тогаш ке биде касно зошто ке биде поминато времето за каење и ке те пречекаат 20 ѓаволишта шо ке ти судат за секое дело, за секој збор и навреда....
Ах.... Колку е тежок овој привремен живот ,но само за одредени, ке се радувам на нивната награда после гробот...
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Такви закоравени луге како тебе не се ни обидувам да ги премислам твој живот, твој избор, шо сакаш прај со себе, ти си господар на самиот себе (ако воопшто си), може ко ке умриш ке поверуваш во библијата ама тогаш ке биде касно зошто ке биде поминато времето за каење и ке те пречекаат 20 ѓаволишта шо ке ти судат за секое дело, за секој збор и навреда....
Ах.... Колку е тежок овој привремен живот ,но само за одредени, ке се радувам на нивната награда после гробот...
хахахаахахахахх :pos:
Ај просветли ме за навек, оооооо ти Gothic Lady. hahahahaha Па јас сум Smasher бе море 20 ѓаволчиња hahahah сите ќе ги решам. :pos2: Ме згази од смеење, добра си. :)

Она чувство дека постои духот прозилегува чисто од мозокот на човекот, од неговата свест, кога ќе се расипе мозокот капут, коњец филма. Беше што беше толку беше.
Совет: Get Real - Живеј сега нема после. Сите останати филмчиња што ги гледат полу умренине се резултат на снемувањето на крв во мозокот, халуцинации, престанок на работа на центрите и сл.

PS: Јас нема да умрам, а најверојатно ни ти, а и скоро сите останати, сите оставаме потомство, животот продолжува преку еволуцијата, но не индивидуалниот живот на секој поединец.
 
Член од
10 септември 2007
Мислења
184
Поени од реакции
1
абе ја верувам во задгробен живот али ипак глеам овој живот да си го пројдам ТОП ! :)
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
хахахаахахахахх :pos:
Ај просветли ме за навек, оооооо ти Gothic Lady. hahahahaha Па јас сум Smasher бе море 20 ѓаволчиња hahahah сите ќе ги решам. :pos2: Ме згази од смеење, добра си. :)

Она чувство дека постои духот прозилегува чисто од мозокот на човекот, од неговата свест, кога ќе се расипе мозокот капут, коњец филма. Беше што беше толку беше.
Совет: Get Real - Живеј сега нема после. Сите останати филмчиња што ги гледат полу умренине се резултат на снемувањето на крв во мозокот, халуцинации, престанок на работа на центрите и сл.

PS: Јас нема да умрам, а најверојатно ни ти, а и скоро сите останати, сите оставаме потомство, животот продолжува преку еволуцијата, но не индивидуалниот живот на секој поединец.
Да,да,држи вода ова,не дека не,но...
1.Кај мене у маало една баба умре,беше мртва два дена,после два дена се разбуди (докториве као демек клиничка смрт). Женава кажуваше дека видела рај наваму натаму,ке ми кажеш недостиг на крв во мозокот??? Како и да е...
2.На една комшика и почина мажот. По некое време идеме на гробишта и едно куче трча и зима месо од гробот на мажов. Женава го фака и му го зима месото,му вика "Марш џукело"!!! И добро нема везе,вечерта си отиде дома,и си легнала.... На сон,одма ТАП...маж и. И и вика: "Ееее мори жено,јас си викам мевце ке каснам,ти од уста ми го извади"....
Сеа само не ми викај дека се пореметила од што и починал мажот. Овие работе се имаат десено кај мене у маало,а да не праам муабет за тоа колку други имам слушнато. Јас верувам во духови,во задгробен живот,пошо некои работи кои што не ги гледаш,ама има луѓе што ги виделе,треба да почнеш да прифаќаш дека постојат...
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Да,да,држи вода ова,не дека не,но...
1.Кај мене у маало една баба умре,беше мртва два дена,после два дена се разбуди (докториве као демек клиничка смрт). Женава кажуваше дека видела рај наваму натаму,ке ми кажеш недостиг на крв во мозокот??? Како и да е...
2.На една комшика и почина мажот. По некое време идеме на гробишта и едно куче трча и зима месо од гробот на мажов. Женава го фака и му го зима месото,му вика "Марш џукело"!!! И добро нема везе,вечерта си отиде дома,и си легнала.... На сон,одма ТАП...маж и. И и вика: "Ееее мори жено,јас си викам мевце ке каснам,ти од уста ми го извади"....
Сеа само не ми викај дека се пореметила од што и починал мажот. Овие работе се имаат десено кај мене у маало,а да не праам муабет за тоа колку други имам слушнато. Јас верувам во духови,во задгробен живот,пошо некои работи кои што не ги гледаш,ама има луѓе што ги виделе,треба да почнеш да прифаќаш дека постојат...
Никој не мора да прифати нешто или одредена работа. Секој ќе си верува во она што му одговара и му се чини најсоодветно. Лично и јас верувам во живот (ако воопшто може така да се нарече) или постоење после смртта но не можам да натерам некој друг да мисли како мене... :wink:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Сеа само не ми викај дека се пореметила од што и починал мажот. Овие работе се имаат десено кај мене у маало,а да не праам муабет за тоа колку други имам слушнато. Јас верувам во духови,во задгробен живот,пошо некои работи кои што не ги гледаш,ама има луѓе што ги виделе,треба да почнеш да прифаќаш дека постојат...
Премногу си наивен, многу многу тешки се некој работи за да ги проголта твоето мазно мозоче. Така да уживај можеби некој ден ќе сфатиш, шо уствари е финтата.

П.С. Не добивам ваков впечаток зошто верваш, туку поради причините за кои верваш.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Задгробен живот нема. Бидејќи се споменуваат мртовци а темата е тука некаде :) ќе ви потенцирам дека Христијанин НЕ смее да верува во задгробен живот бидејќи неговата Света Книга не го дозволува тоа како и неговиот Бог.
Се' ќе направаи Сатаната за да поверувате во спритизамот, да се молите на духови и светци !
Ако некој некогаш видел дух, знајте дека тоа е демон кој има задача да ве прелаже, да поверувате дека тоа е некој ваш близок за да му служите нему а да се оддалечите од вашиот/нашиот Бог.
Да не се оддалечувам од темата:
Атеист или Верник: Не смееш да си дозволиш да помислип дека има задгробен живот. Ако си измеѓу Верниците и Атеистите тогаш се ти е дозволено и слободно можеш да си создаваш култови (бидејќи не си ориентиран, на средина си).
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
jas ne veruvam
moze postoi neso, ko duhovi, ova-ona, ama zadgroben zivot,
i mean come on
u zadgroben zivot veruvale i egipjanite, pa dali nekoj videl mumija kaj so seta?
so ke ispoumreme site, ke ispoumreme koga-togas
i valjda odime na podobro mesto od ovde
pa i nikoj ne se vratil od tamu da se pozali :P
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Премногу си наивен, многу многу тешки се некој работи за да ги проголта твоето мазно мозоче. Така да уживај можеби некој ден ќе сфатиш, шо уствари е финтата.

П.С. Не добивам ваков впечаток зошто верваш, туку поради причините за кои верваш.
Види братче,очигледно дека твоето мало мозоче неможе да свати дека не зборам дека поради тоа верувам јас во задгробен живот туку тоа беше репчика на напишаното. Јас лично не верувам и затоа пишав дека и држи вода теоријата. Ама како и да е има некои работи што се случиваат и што неможам да ги објаснам. Тоа ми беше поентата,а ако не ме свати пак,пиши ми ке ти нацртам.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Види братче,очигледно дека твоето мало мозоче неможе да свати дека не зборам дека поради тоа верувам јас во задгробен живот туку тоа беше репчика на напишаното. Јас лично не верувам и затоа пишав дека и држи вода теоријата. Ама како и да е има некои работи што се случиваат и што неможам да ги објаснам. Тоа ми беше поентата,а ако не ме свати пак,пиши ми ке ти нацртам.
Добро бе Смугре те сфаќам, само примерот со бабите ти е инфантилно наивен пошто баба како шо ебено лажи ништо на сфето не лажи. Е сеа ти ако верваш на вакви комични испади не очекувај да те окарактеризирам како научник.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Јас се согласувам со еден претходен пост
ИМА ЖИВОТ ПОСЛЕ СМРТТА но не наш...
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
Videte vaka jas znam eden slucaj koj se sluci vo Maloo moe
edna stara baba koja umre i pak se vrati vo zivot taa kazuvase deka videla svetlina koja ne mozela nikako da ja izbegni koga se razbudila t.e TAA BILA VO KLINICKA SMRT ama taka kazuvaat i sea skoro site na nejzini godini vo maloo izumreja samo taa ostana ziva ja saka GOSPO So vikame
 

Kajgana Shop

На врв Bottom