Живот после смртта

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
Ај кога ќе одам тамо ќе се вратам да Ви кажам.:smir:

Ако верувате во религијата во Господ-живот после смрта ДА! Постои рајот и пеколот.

Ако верувате во теоријата на Дарвин-живот после смрта НЕ! Човековиот организам запира не работа повеќе,умира и не може да се запали.
eve vaka na promet ti vetuvas bo gospot taka?
e aj togas kazi dali imas vampiri,gavili,senista i dr??
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
еј еј темава е за што мислиш и како мислиш не да ми се докажувате тука!
ако мислиш дека има кажи зашто како....
ако не беруваш,пиши Не верувам и зашто како...
не да се карате сеа
 

proxx

The Hardcore!
Член од
1 март 2007
Мислења
226
Поени од реакции
4
Јас лично не се замарам дали има друг живот после смртта, ни со духови, ни такви чуда.. за мене такви ствари не постојат.. а за вас ако постојат, одете на лечење:toe:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Верувам дека одкога ќе умре човекот неговото тело се распаѓа но тука не е крај на приказната 100% сум убеден дека кога ќе дојде Армагедон праведните луѓе ќе бидат воскреснати а злобните ќе бидат вечно уништени.Не постои бесмртна душа, тоа е лага
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Јас лично не се замарам дали има друг живот после смртта, ни со духови, ни такви чуда.. за мене такви ствари не постојат.. а за вас ако постојат, одете на лечење:toe:
извини зашто да идеме да се лечиме...?????
секој има свое мислење и ова е тема за дискусија, а не да кажуваш дека луѓето треба да се лечат...
не веруваш ...добро доволно е и тоа да го кажеш!
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
има живот после смртта, ама не наш.
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
Живот после смртта мислам дека не постои во права смисла на зборот. Има некои научни и медицински испитувања и докажувања кои тврдат дека од кога ќе престане целосно да работи срцето на човекот (поточно кажано од кога ќе настапи смртта), мозочните клетки продолжуваат да работат уште некои 5 до 10 минути. И сеа што е понатаму муабетот....на сите нас добро ни е познато дека сонот трае само неколку секунди, и тие неколку секунди нас ни се чинат мнооогу долг период. И сега логично е да се поврзе дека доколку е вистина ова со 5 до 10 минутната активноста на мозкот после смртта....дека тоа е долго време, во кое ќе можеме да изживееме уште пролично еден живот, но тој живот ќе биде сличен на оној кога сонуваме...замислете тогаш работи само мозокот, и ништо друго. А во мозокот ги има сите наши перцепции кои сме ги стекнале со нашето живеење...и...мислам дека тоа би било доста истрипан филм (живот)...филм во кој после одредено време се губиш засекогаш...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Se e energija pa zatoa Postoi i karma postoi i reinkarnacija dakle postoi i zivot posle smrtta
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Сигурно продолживаме во некоја друга материја преминуваме во друг вид на енергија.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
...исто како кога се раѓаш само обратно... Се што се сеќаваш пред да си се родил тоа ќе биде и по смртта, истата слика, исто нешто. - Ништо.

Како кога ќе гасиш многу стар ТВ, има точка после и неа ја снемува. :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
не е темава што чувствуваш или што се случува после смррта туку дали постои задгробен живот
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Koga kje prestane da raboti teloto - nema zhivot! Toa znachi nastapuva smrt.

"Zhivot po smrtta" e nonsens, ako ima zhivot togash ne nastapila smrt. Zoshto smrtta upravo toa znachi, prestanok na zhivotot.

Prashanjeto mozhe treba da glasi, ako umre teloto dali ima nekoja forma na ostatok koja "prodolzhuva" ponatamu vo forma na misli, "duh" itn. Odgovorot (zasega i mnogu verojatno ponatamu vo dalechnata idnina) e - NE!
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Верувам дека одкога ќе умре човекот неговото тело се распаѓа но тука не е крај на приказната 100% сум убеден дека кога ќе дојде Армагедон праведните луѓе ќе бидат воскреснати а злобните ќе бидат вечно уништени.Не постои бесмртна душа, тоа е лага
A koga ke dojde Armagedon, 2012g. Pffff te molam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom