Живот после смртта

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
pa drugar ako ti mislis deka ima zivot posle smrtta togas napravi edno samoubistvo i togas ke mi dojdis na son i ke mi kazis deka toa e vistina i jas ke ti se pridruzam... pa da ti kazam koga ke te stavat vo grop i ke ti frlat zemja vrz tebe togas ke se 4udis sto te naslo :toe:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ke se cudis sto te naslo? E toa go cekav.. Nemozes da se cudis sto te naslo ako si mrtov.. A ako duhot ti e ziv.. E togas mozes.. A ako duhot ti e ziv znaci ima zivot i odkako ke umre teloto.. Zapomni.. Teloto umira.. DUSATA NE
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
239
Поени од реакции
5
Death is only the begining. xD
Никој не може да го каже ни едното ни другото со сигурност,затоа...мејби :helou:
 

R1

Член од
7 мај 2007
Мислења
40
Поени од реакции
1
Na edno mesto vo svetot,kade sto Carstvoto nebesko e najblisku na zemjata,po vodata plovat dusite,na jug od vodata e Rajskata Gradina,na sever zivee Prorokot...a dusite cekaat red koga ke im dojde denot da se vratat ne zemjata.
 
Член од
4 август 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
toa kaj odela dusata posle smrtta... bal bla... Sto e dusa spored vas? Nesto materijalno? ima teorii deka tezela 21 gram (gi merele pred da pocinat i od ko ke pocinat,bile polesni za 21 gram); :nenene: toa e prosto nekakov ostatocen volumen vozduh koj se izdisuva posledno,koj si ima svoja masa,najverojatno 21 gram...
Psiha (psyche*na grcki) = soul=duh=dusa... a direktno so psyche-emocii,dusevnost. Jas mislam deka toa(dusata) e samo interpretacija na razlicni emocionalni sostojbi,a za emociite,motivacijata,memorijata i pametta e odgovorna LIMBICNATA SISTEMA na cerepniot mozok; a deontoloski smrtta e kompleksno zapiranje na funkciite na vazni organi od koi najvezen-mozokot;
znaci: smrt -> mozocna smrt -> limbicna smrt -> kraj so emociite,motivacijata,pametta,dusevnosta t.e. dusata :toe:
aj dosta e, vlegov vo film jas... :nesum:
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
a kolku dogo ke ziveat lugjeto posle smrtta?
jas imam edna teorija za toa,deka lugjeto po smrtta ke ziveat dodeka ne se smenat zakonite na fizikata.Sto mislite vie za toa?
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Lugeto posle smrtta bi ziveele do duri traj vremeto t.e. beskonechno...mislam....



Peace
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.991
еве ви нешто каде можете да дознаете повеќе за тоа

http://iluzionist.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=90&Itemid=112
Фантазија, халуцинации.
Тоа се накратко објаснувањата за NDE, кои во текстов (на страната "Илузионист") ги дава "науката".
Меѓутоа, никаде не дава објаснение за:
-поклопувањето на доживувањата од "другата страна", кај субјектите;
-постоење на две различни доживувања, кореспондирачки со идеите за добра и лоша задгробна реалност (рај и пекол, де);
-зошто лицата по оваа случка (за "науката" - халуцинација или фантазија), фундаментално ја менуваат својата животна перспектива? Ако е така да земеме да фантазираме или халуцинираме (има начини) сите и да направиме пресврт во начинот на сфаќање на животот;
-како тие, што при NDE, им се случува напуштање на телото имаат информации за околината, кои се точни, а никако не можеле да ги дознаат без да го напуштат телото тогаш? На пример: При хируршки зафат на пациентот му се случува NDE (значи медицински е мртов, некое време). Се враќа и раскажува (меѓу другото) за напуштањето на своето тело. Тоа се оние познати NDE случаи кога лицето лебди над своето тело и се движи нагоре имајќи поглед на ситуацијата под себе, во случајов салата, хирурзите... И раскажува за тоа што го видел, а што е потврдено дека навистина се случувало ,од страна на персоналот, за време на операцијата. Или пак кажува за предмети кои никако не можел да ги види од друг агол и за кои предходно не знаел дека се наоѓаат таму. На пример кажува за предмет што се наоѓа горе на полицата, а кој не може одоздола никако да се види.
Многу ми е полесно да бидам краток и саркастичен или ироничен, отколку конструктивен, во дискусиите.
Инаку за оваа тема има многу муабет, ова беше само осврт на текстот за NDE препорачан погоре.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
добра слика. ама ова појке на баба ми личит отколку на некој дух.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Кликнете ја сликата. :) Затоа и ја ставив. Значи самата слика не е фотошопирана туку евентуално може некој тип у маска да е.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Ај кога ќе одам тамо ќе се вратам да Ви кажам.:smir:

Ако верувате во религијата во Господ-живот после смрта ДА! Постои рајот и пеколот.

Ако верувате во теоријата на Дарвин-живот после смрта НЕ! Човековиот организам запира не работа повеќе,умира и не може да се запали.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
ова кралицана е. друг неможит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom