Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.119
Поени од реакции
13.789
@cholismo, како ги опишуваш работиве, да му е мерак на човек да се пресели. :D


Колку се движат цените за изнајмување на стан 40-60 квадрата во Шведска, а колку е по квадрат да купиш? Ако може инфо и за поголем град и за помал.
Има гарсоњери за 350-400 евра.
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.375
@cholismo, како ги опишуваш работиве, да му е мерак на човек да се пресели. :D
Има гарсоњери за 350-400 евра.
а ако ја дели со уште 2-3 ца може ќе помине со 130-40 евра, поефтино од шкупи ќе помине.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
2.869
Поени од реакции
1.583
Moze nie treskotime ali nasite deca koga ke odat na javni mesta po institucii podobro se odnesuvaat za razlika ovie sto ne gi karaat koga ne se mirni. Zamisli odis nekade da zemes nekoj dokument i tamu dojdeni familii so deca, ima slucaevi kade decata pocnuvaat da skokaat vristat kako na playground da se i nikoj zbor da ne im kaze. Nasite deca ke sedat mirni zs znae deka moze I shamar da dobie, kaj drugive ima slucaevi nikoj ne reagira a decava lumpuvaat.Ne se slozuvam i jas so tepanje, ama pa voopsto da ne se reagira, ne I toa vo red.Bez razlika sto se deca treba nekako da im se kaze sto ne e vo red, a ne "deca se"
Молам ? Поневоспитани деца од нашите нема, кога шеташ низ трговски продавници кога ќе слушниш да вришти дете се знај од старт или е балканче или е ѓупче.
Од друга страна гледаш врви мајка со 5 деца Швеѓани, сите во строј за рака ни а ни б.
Можеби има исклучоци и кај нив ама дека нашите биле подисциплинирани мало морген, не за џабе сме во култура и дисциплина последни во светот, за сите балканци прам муабет.
Автоматски споено мислење:

@cholismo, како ги опишуваш работиве, да му е мерак на човек да се пресели. :D
Има гарсоњери за 350-400 евра.
Морам да ги охрабрам малце :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.297
а ако ја дели со уште 2-3 ца може ќе помине со 130-40 евра, поефтино од шкупи ќе помине.
Понегативен форумџија нема од тебе.
Еднаш не си реплицирал а тоа да не било иронично саркастично или навредливо.
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.375
Молам ? Поневоспитани деца од нашите нема, кога шеташ низ трговски продавници кога ќе слушниш да вришти дете се знај од старт или е балканче или е ѓупче.
Од друга страна гледаш врви мајка со 5 деца Швеѓани, сите во строј за рака ни а ни б.
Можеби има исклучоци и кај нив ама дека нашите биле подисциплинирани мало морген, не за џабе сме во култура и дисциплина последни во светот, за сите балканци прам муабет.
Автоматски споено мислење:


Морам да ги охрабрам малце :)
може не бев доволно прецизен, коментаорот ми беше генерално за тоа какви резултати дава тоа со воспитувањето на децата, не мислев конкретно само за Шведска и швеганите. Инаку не дека генерално сме некој народ за пример ама далеку дека нашите деца се најневосвпитани, јас сум во Австралија и работам на такво место како што спомнав, има секојдневна фрекфенција од некој 300-400 луѓе и тоа што го спомнав е слика што ја гледам секој ден. Доаѓаат деца ( а не се наши) ршум прават, луѓево не знам што нафта пијат, има луѓе без никаков респект за други, не мрдаат, ако после пола сат лумпување им речеш нешто дај прибери го детево/децава, дури тогаш ќе ти кажат "Ах извини", кој курац извини после пола сат демолирање и вриштење пиштење.
Автоматски споено мислење:

Понегативен форумџија нема од тебе.
Еднаш не си реплицирал а тоа да не било иронично саркастично или навредливо.
како да коментирам бе батка, еве читам овде еден куп фалења за шведска, од она што го читам тука единствено што ми се допаѓа е тоа што образованието е бесплатно и тоа за џаболебарите што земаат огромна социјала, што има друго за фалење, викаат времето срање, алкохол да купиш до 3 сат на ручек, плус тоа изгор скапо, кога станува збор за кај нас истиов народ револуција ке кренеше за тоа што се забрани продажба после 7 сатот, тоа не било ок, во Шведска изгледа ок до 3 сат на ручек. Викаат во ресторан не може да си дозволиш, исто стан не можеш да си дозволиш, требало да одиш во некој помал град село, кај нас сите избегаа во Скопје а ваму ти викаат бегај не знам каде во помал град/село каде шопинг имало на сат возење, социјален живот исто за никаде, и да не се враќам назад да барам што имаат пишано, ако све ова не е иронично па не знам што е.
 
Последно уредено:

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
418
Поени од реакции
155
mene za privremeno mi e ok, zatoa i se izjasniv deka ne se gledam dolgorocno tuka.

opstestvo e apla anti-alkohol, cigari i drogi, gi podrediv po strogost na zakonite. kaznite se drakonski.

jas od pijanac, poleka se prefrlam povekje na teretana i sport, jebi ga, whey protein poeftin e od pivo :D
vo sekoe opstestvo si ima dobri i losi strani.

i vo mkd, tie sto po 2-3ca od familija "rabotat" drzavno, super im e tamu :D
Автоматски споено мислење:

da ne bide samo drn drn temata,
makedonci vo svedska fb grupa, cesto ima oglasi za stanovi i po nekoja rabota,
ako ima nekoj sto ramisluva za tuka.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
2.869
Поени од реакции
1.583
И сега дека алкохолот е скап готово Шведска не чини како земја така ?
Пишав наназад како тие што живеат во Шведска доаѓаат до алкохол, купуваат од Германија, има специјални тури со бродови каде можиш да натовариш еден тон алкохол за цела година, исто и на црно има Босанци, Срби кои продаваат за пола цена од таа во продавница, сега ако вие сте биле навикнати в село пред коперација цел ден со шишињата в раце тогаш не знам шо да кажам :)
Стан можиш да си дозволиш кој рече дека не, само е скапо, додуша спрема стандардот и не е.
Ене во Минхен јас не можам да најдам стан под 700 евра, оди Австралија купи стан или куќа, цел живот кредити ќе враќаш.
Како сакате вртете Шведска е одлична земја за живот
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.375
И сега дека алкохолот е скап готово Шведска не чини како земја така ?
Пишав наназад како тие што живеат во Шведска доаѓаат до алкохол, купуваат од Германија, има специјални тури со бродови каде можиш да натовариш еден тон алкохол за цела година, исто и на црно има Босанци, Срби кои продаваат за пола цена од таа во продавница, сега ако вие сте биле навикнати в село пред коперација цел ден со шишињата в раце тогаш не знам шо да кажам :)
Стан можиш да си дозволиш кој рече дека не, само е скапо, додуша спрема стандардот и не е.
Ене во Минхен јас не можам да најдам стан под 700 евра, оди Австралија купи стан или куќа, цел живот кредити ќе враќаш.
Како сакате вртете Шведска е одлична земја за живот
немав намера повеќе да коментирам, што вика еден од форумскиве колеги да не правам негативно влијание, ама само замисли ова болдираново да му кажеш на некој австралијанци, не нас што сме растеле пред кооперација со шишињата во раце или на вас што кревавте револуција против забраната за продажба на алкохол после 19.00, туку ова да им го кажеш на австралијанци дека треба да палат бродојте и одат во Нов Зеланд по пиво, ти да мислиш дека одат на круз а тие по пиво :lolzz:.

Еве уште нешто да не бидам толку негативен, еве и јас ко тебе ќе кажам, сепак Шведска е одлична земја за живот, посебно за бадијалџии кој немаат намера да работат, со таква социјала за таквите е супер, посебно ако сакаат да се вклопат во системот, значи не дали можат, туку дали сакаат, зш како што спомна @Milanisimus на пример тој не сака, не дека не може, што јас на пример потполно го разбирам.
Инаку кога сме кај социјалата не сум сигурен дека така и ќе остане во иднина, јас колку што знам а многу џаболебари во Шведска не знаат, мината година една екипа од шведска од ресорот за социјала беше во посета на Австралија ( што би рекле да разменат искуства) да видат какое е регулирана социјалата во АУС, што според мене, изгледа размислуваат за одредени кратења, а ако го следат австралискиот модел, далеку ќе се од тие 80% од плата што сега ги земаат во Шведска.

ЗА крај, секој си има избор што сака и што му одговара, ете овде се кажаа и позитивните страни и понекоја не баш позитивна страна за животот во Шведска, секој треба да си одбере што му одговара, јас на пример лично од изнесеново на темава, не би ја менувал Австралија за шведска ни по грешка, не ради скапите станови,и ваму е скапо, не ни ради јазикот, јас сум бистар можам да го научам, не ради социјалниот живот, и ваму немам многу време за тоа, али пред све ради пивото пред кооперација што ваму го пиеме :D.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
2.869
Поени од реакции
1.583
немав намера повеќе да коментирам, што вика еден од форумскиве колеги да не правам негативно влијание, ама само замисли ова болдираново да му кажеш на некој австралијанци, не нас што сме растеле пред кооперација со шишињата во раце или на вас што кревавте револуција против забраната за продажба на алкохол после 19.00, туку ова да им го кажеш на австралијанци дека треба да палат бродојте и одат во Нов Зеланд по пиво, ти да мислиш дека одат на круз а тие по пиво :lolzz:.

Еве уште нешто да не бидам толку негативен, еве и јас ко тебе ќе кажам, сепак Шведска е одлична земја за живот, посебно за бадијалџии кој немаат намера да работат, со таква социјала за таквите е супер, посебно ако сакаат да се вклопат во системот, значи не дали можат, туку дали сакаат, зш како што спомна @Milanisimus на пример тој не сака, не дека не може, што јас на пример потполно го разбирам.
Инаку кога сме кај социјалата не сум сигурен дека така и ќе остане во иднина, јас колку што знам а многу џаболебари во Шведска не знаат, мината година една екипа од шведска од ресорот за социјала беше во посета на Австралија ( што би рекле да разменат искуства) да видат какое е регулирана социјалата во АУС, што според мене, изгледа размислуваат за одредени кратења, а ако го следат австралискиот модел, далеку ќе се од тие 80% од плата што сега ги земаат во Шведска.

ЗА крај, секој си има избор што сака и што му одговара, ете овде се кажаа и позитивните страни и понекоја не баш позитивна страна за животот во Шведска, секој треба да си одбере што му одговара, јас на пример лично од изнесеново на темава, не би ја менувал Австралија за шведска ни по грешка, не ради скапите станови,и ваму е скапо, не ни ради јазикот, јас сум бистар можам да го научам, не ради социјалниот живот, и ваму немам многу време за тоа, али пред све ради пивото пред кооперација што ваму го пиеме :D.
3 часа има од Трелеборг до Сасниц, значи кога реков Германија не мислев дека илјадници километри треба да се прават.
И кога се купува алкохол се купува многу, имаш одредени граници колку смееш да купиш ама доволно е да имаш за некој месец, значи две тури такви ти се доволни за да имаш за цела година, Шведите си одат почесто, како прошетка им доаѓа.
Кога сме веќе кај алкохолот :)
Цените се поефтини од кај нас, гајба хајнекен јас ја купив 120 круни, во МК не е толку, жестокото исто преефтино, таму во Осрелија колку е пред продавница ? :) па сеа почни со размислување да се преселиш :)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.459
Поени од реакции
2.003
Најлесен начин за наоѓање работа во Шведкса кој би бил? Агенции за човечки ресурси? Зборам за работа во маркетинг сектор, имам два факултети и во Скопјево ми нудат работа за 350 евра. Не фала дечки. Кажувајте чаре ако има најлесен начин за наоѓање работа и дали бараат познавање на шведски ?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
2.071
Поени од реакции
1.491
Ниту ќе промениш локација ниту ништо :)
Имам другари истото го викаат секоја година па еве ги уште напуштаат.
Шведска има многу недостатоци како и секоја Европска земја ама тие услови кои ги добивате таму во ниту една земја во светот нема да ги имате. Не зборам лично за тебе да не ме сватиш погрешно :)
Нигде во светот нема такви социјални бенефиции, нигде во светот немаат граѓаните еднакви права како во Шведска, нигде во светот нема породилно 5 години :) Нигде во светот не постои таква помош, да работиш една година и да плаќаш данок и да лежиш наредната а да земаш 80 % од платата која си ја земал, нигде значи.
Да не збораме за тоа што школувањето и здравството ти се скоро бесплатни.
Па во Австралија еднодневен престој во градинка е 30 долари од дете, за градинка прајме муабет :)
Да не збораме за правата кои ги имаат граѓаните во Шведска, културата, ред, дисциплина, и се друго останато.
Се е тоа добро, но.....
 
Член од
5 март 2018
Мислења
2.869
Поени од реакции
1.583
Се е тоа добро, но.....
хахахаха дури го гледав ми излезе слика како нашинците да ги слушам жими око.
Колку е да е саркастично видеото навистина балканците вака изгледаат кога ја опишуваат Шведска, слика прилика :)
Ене членот наназад за воспитувањето на децата кажа дека не му се допаѓало, исто скроз :)
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
103
Топ тема (исчитав се). Ми се смачи насекаде да читам Германија, Германија па Германија. Ајде бевме фамилијарно као да видиме како е животот у Гер. пошто сакаме да се иселуваме (веќе неколку год.) од МКД и Германијава излезе побетер од МКД. Шведска или УСА сега ни е муабетов по дома :) пошто имаме можност и таму и таму, пааа само немојте да се карате и да пропадне темава, а топ е, за размена на мислења, информации, запознавања (посебно тие што се во Шведска), помагања и слично. Него мое мислење (иако не сум живеел во SW,) од мноооогу читања, сваќам дека Шведска ќе му дојде ко мала Америка + Југославија :). Лесно се отвора бизнис (јас сум по тоа а жена ми мед.сестра), не е ко некаде што бараат и над 100.000 гаранции на сметка. Туку, со некој основен Шведски + англиски, се наоѓа работа како медицинско лице, assistant nurse или нешто слично, некое инфо?
 
На врв Bottom