Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
За разлика од Германија на пример Шведска нема персона шо не го збора Англискиот од најмало до најстаро, ама сепак Шведскиот е приоритет, без јазик тешко до асолна работа да дојдиш
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас освен со Македонија и македонците, со никој друг не сум имал проблем!
Кано овде ги заплашува земјаците со шкиптари,арапи..., па друже знаеш ли ти која подршка и уважување можеш да ја добиеш од нив, само за добар гест или човечко однесување кон нив?
Сум пишувал за случај кога албанец на Закинтос ги отера у мајчину грчињата кои почнаа да ни докажуваат дека Македонија е грчка, а на човекот ни името не му го знаев! Едноставно го поздравував наутро при доаѓање на работа, што е нормално човечко однесување.
После успешно завршена работа, норвежанец ми остава мејл, да сум го контактирал, кога ќе одам во Норвешка!
Немој сега да ми спомнувате арапи, ова она, после 40 години сеуште имаме уважувачки однос.
Сакам да кажам дека со човечки однос, секогаш ќе добиеш таков одговор!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Јас освен со Македонија и македонците, со никој друг не сум имал проблем!
Кано овде ги заплашува земјаците со шкиптари,арапи..., па друже знаеш ли ти која подршка и уважување можеш да ја добиеш од нив, само за добар гест или човечко однесување кон нив?
Сум пишувал за случај кога албанец на Закинтос ги отера у мајчину грчињата кои почнаа да ни докажуваат дека Македонија е грчка, а на човекот ни името не му го знаев! Едноставно го поздравував наутро при доаѓање на работа, што е нормално човечко однесување.
После успешно завршена работа, норвежанец ми остава мејл, да сум го контактирал, кога ќе одам во Норвешка!
Немој сега да ми спомнувате арапи, ова она, после 40 години сеуште имаме уважувачки однос.
Сакам да кажам дека со човечки однос, секогаш ќе добиеш таков одговор!

Ние не збориме воспоставени човечки односи овде него за првична помош кога ќе стапнеш некаде во туѓина. Ако читаш убаво јас реков во секој народ има добри и лоши луге вклучувајќи не и нас ама факт е дека на почеток поддршка обично можеш да добиеш од некој што го познаваш фамилија, пријатели или што колку толку ќе си близок со него сонародници или стекнати соработици. Сигурно нема некој ренодом арап или шкип да ти среди за интервју и стан пошто ти треба тебе помош.

Друга работа е што новите „мигранти“ не се баш типични мигранти, со пројдени безбедносни процедури, лекарски прегледи, суфицитна едукација него се дојдени насилно. Тие како и други новодојдени ќе завршат во гетата, каде е евтин смештајот моментално. Јас те сфакам што збориш ама тоа се твој искуства базирани на некое дамнешно време кога светот бил помирен и се почитувале граници, продедури итн...

Различно е арап дојден пред 20-30 год што исполнил услови а виза, бил школуван, проверен дека нема досие, дека не е болен од сида или некој други вируси па и проценет дека може да допринесе нешто, има суфицитна струка и некој што сега се доселил одкако натовци му ја убиле фамилијата во фалуџа или во некое село во сирија. Во АУС последниве 15тина години примивме неколку илјади такви мигранти од африка, прво после конфликтот во руанда а после и тој во судан и сега мака мачиме со нивните банди и криминал што го донесоа... Можам да замислам како е и како ќе биде во европа со примени милјони такви мигранти, голем дел тргнати баш за шведска и од кој 90% ќе останат баш во малме.
 
L

Löwe

Гостин
Колку се движат цените за изнајмување на стан 40-60 квадрата во Шведска, а колку е по квадрат да купиш? Ако може инфо и за поголем град и за помал.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Колку се движат цените за изнајмување на стан 40-60 квадрата во Шведска, а колку е по квадрат да купиш? Ако може инфо и за поголем град и за помал.
Да изнајмиш стан во Шведска ќе
ги земам Малме и Трелеборг како градови ти е просечно од 600 евра најефтин, пријателите мои го издаваат толку ама е многу мал 20 квадрати, од 40 квадрати нагоре ти се над 1000 евра од 1000 до кај 1500 евра просек во било кок дел на градот таа е цена со се сметки мислам.
Да купиш куќа во Шведска е прескапо, и како шо објаснија погоре обврзан си за некои станови да плаќаш хира ( одржување на станот, греење, комунални услуги итн).
Цените за куќа се над 100 000 евра и тоа куќите се стари по 100 години.
Можиш да начекаш некаде надвор од градот за поефтина пара, или пак да купиш земјиште и да си изградиш сам, најуба варијанта ти е :)
Еве ти страна, тука можиш да разгледаш.https://mobil.blocket.se/annonser/hela_sverige/bostad?cg=3000&st=s
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Ниту ќе промениш локација ниту ништо :)
Имам другари истото го викаат секоја година па еве ги уште напуштаат.
Шведска има многу недостатоци како и секоја Европска земја ама тие услови кои ги добивате таму во ниту една земја во светот нема да ги имате. Не зборам лично за тебе да не ме сватиш погрешно :)
Нигде во светот нема такви социјални бенефиции, нигде во светот немаат граѓаните еднакви права како во Шведска, нигде во светот нема породилно 5 години :) Нигде во светот не постои таква помош, да работиш една година и да плаќаш данок и да лежиш наредната а да земаш 80 % од платата која си ја земал, нигде значи.
Да не збораме за тоа што школувањето и здравството ти се скоро бесплатни.
Па во Австралија еднодневен престој во градинка е 30 долари од дете, за градинка прајме муабет :)
Да не збораме за правата кои ги имаат граѓаните во Шведска, културата, ред, дисциплина, и се друго останато.
se so pisa e tocno, toa se fakti za zemjata, a tuka se bas prestrogi za site pravila, taka da, sto te sleduva po zakon,
dobivas sekako, bez razlika od kade si dojden.

jas konkretno rabotam energetika/analitika, momentalno e bas aktuelno sekade niz svet (negde povekje, negde pomalku),
i mislam deka mozam da najdam podobro od ova.

"problemot" so svedska e koga zarabotuvas povekje od prosekot, grubo koga minis 3000 e neto mesecno. ti se zgolemuva danocnata stapka procentualno,
i na kraj zavrsuvas da plakjas golem danok. mislam deka koga stanuva zbor za pokvalifikuvani kadri, svedska i ne e taka najdobra vo svetski ramki (samo moe mislenje).

kje povtoram, toa e moe viduvanje, sekoj si ima pravo na svoe.
Автоматски споено мислење:

А на каков јазик им враќаш на муштериите?
ne e bas rabota so musterii, povekje so kolegi i kompanii partneri na proekt - se e na angliski, i site se ok so toa.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
se so pisa e tocno, toa se fakti za zemjata, a tuka se bas prestrogi za site pravila, taka da, sto te sleduva po zakon,
dobivas sekako, bez razlika od kade si dojden.

jas konkretno rabotam energetika/analitika, momentalno e bas aktuelno sekade niz svet (negde povekje, negde pomalku),
i mislam deka mozam da najdam podobro od ova.

"problemot" so svedska e koga zarabotuvas povekje od prosekot, grubo koga minis 3000 e neto mesecno. ti se zgolemuva danocnata stapka procentualno,
i na kraj zavrsuvas da plakjas golem danok. mislam deka koga stanuva zbor za pokvalifikuvani kadri, svedska i ne e taka najdobra vo svetski ramki (samo moe mislenje).

kje povtoram, toa e moe viduvanje, sekoj si ima pravo na svoe.
Автоматски споено мислење:


ne e bas rabota so musterii, povekje so kolegi i kompanii partneri na proekt - se e na angliski, i site se ok so toa.
Да за данокот си во право, дури се зафркававме со еден другар вика не ми се исплаќа да заработам повеќе од 3000 евра ќе враќам многу данок :)
Истово го имам дискутирано со повеќе луѓе кои се заминати во Шведска, таа земја е измислена за некој кој му е доволен добар живот, подразбира на имање свој стан, сметки, храна покриени, школарина за децата, здравствено лекување, и чат пат да ти остани некоја круна за заштеда, за тие кои имаат поголеми амбиции и кои сакаат да имаат нешто повеќе Шведска не е избор, фактички во Шведска нема да можиш да си дозволип луксуз, ова значи за тие кои емигрирале таму не за Швеѓаните фала богу :)
Има и таму милионери, дури се најдва и по некој нашинец кој успеал да направи нешто повеќе таму ама таквите се ретки.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
За разлика од Германија на пример Шведска нема персона шо не го збора Англискиот од најмало до најстаро, ама сепак Шведскиот е приоритет, без јазик тешко до асолна работа да дојдиш
70% од Малме не знае да збори шведски, ако збориме за работа од +3500 евра, да, ама асални работи можеш и со англиски, односно српско-хрватско-босански.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
70% од Малме не знае да збори шведски, ако збориме за работа од +3500 евра, да, ама асални работи можеш и со англиски, односно српско-хрватско-босански.
Тешко таа работа, со Англиски да ама познавање на Шведскиот ти е предност и олеснување кога бараш било каква работа во Шведска.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871

Да за данокот си во право, дури се зафркававме со еден другар вика не ми се исплаќа да заработам повеќе од 3000 евра ќе враќам многу данок :)
Истово го имам дискутирано со повеќе луѓе кои се заминати во Шведска, таа земја е измислена за некој кој му е доволен добар живот, подразбира на имање свој стан, сметки, храна покриени, школарина за децата, здравствено лекување, и чат пат да ти остани некоја круна за заштеда, за тие кои имаат поголеми амбиции и кои сакаат да имаат нешто повеќе Шведска не е избор, фактички во Шведска нема да можиш да си дозволип луксуз, ова значи за тие кои емигрирале таму не за Швеѓаните фала богу :)
Има и таму милионери, дури се најдва и по некој нашинец кој успеал да направи нешто повеќе таму ама таквите се ретки.
za jazikot ne se soglasuvam - znam balkanci koi se menadzeri na oddeli vo ABB i Northvolt, i toa tek stignati tuka. vo pogolemite korporacii koi rabotat globalno,
angliski si e oficijalen raboten jazik.

inaku da, balkancite se zafrkavaat - svedska e jugoslavija so funkcionalna ekonomija, znaci zemja so dosta socijalni politiki.

mene najgolem problem mi e pregolemata liberalnost vo opstestvoto - nemanje nikakva odgovornost (poradi pregolema zastita) stanuva se poloso od den na den,
za mene cuden sistem na vrednosti, katastrofalen (za mene) nacin na odgleduvanje deca, i drugi raboti, koi stanuvaat ocigledni po nekoe vreme ziveenje tuka. tie raboti ne gi pisuva vo izvestaite i indikatorite za zemjata.

jas mislam deka zlatnata doba na skandinavskite zemji odi kon kraj. mislam deka nivnite obidi da bidat najhumani, najliberalni, borci za ekologija i slicni raboti, bea preoptimisticni, i toa se odrazuva na ekonomijata i industrijata, koi polega gubat kompetitivnost. site koi se tuka, znaat kolku pagja svedska kruna vo odnos na evro.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
za jazikot ne se soglasuvam - znam balkanci koi se menadzeri na oddeli vo ABB i Northvolt, i toa tek stignati tuka. vo pogolemite korporacii koi rabotat globalno,
angliski si e oficijalen raboten jazik.

inaku da, balkancite se zafrkavaat - svedska e jugoslavija so funkcionalna ekonomija, znaci zemja so dosta socijalni politiki.

mene najgolem problem mi e pregolemata liberalnost vo opstestvoto - nemanje nikakva odgovornost (poradi pregolema zastita) stanuva se poloso od den na den,
za mene cuden sistem na vrednosti, katastrofalen (za mene) nacin na odgleduvanje deca, i drugi raboti, koi stanuvaat ocigledni po nekoe vreme ziveenje tuka. tie raboti ne gi pisuva vo izvestaite i indikatorite za zemjata.

jas mislam deka zlatnata doba na skandinavskite zemji odi kon kraj. mislam deka nivnite obidi da bidat najhumani, najliberalni, borci za ekologija i slicni raboti, bea preoptimisticni, i toa se odrazuva na ekonomijata i industrijata, koi polega gubat kompetitivnost. site koi se tuka, znaat kolku pagja svedska kruna vo odnos na evro.
Англиски да ама членот погоре пиша дека со српско хрватски можиш до асолна работа да дојдиш, јас мислам дека потешко, додуша зависи шо се подразбира под асолна работа :)
Инаку да претеруваат малце со либерализацијата, а за одгледување на деца што не ти се допаѓа конкретно ?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Англиски да ама членот погоре пиша дека со српско хрватски можиш до асолна работа да дојдиш, јас мислам дека потешко, додуша зависи шо се подразбира под асолна работа :)
Инаку да претеруваат малце со либерализацијата, а за одгледување на деца што не ти се допаѓа конкретно ?
so liberalizacijata i site drugi politiki / nacini na odnesuvanje / socijalni normi, mislam deka odgleduvaat deca
koi mozat normalno da funkcioniraat samo vo toj del od svetot. sum zboruval so mnogu skandinavci, i pogolemiot del od niv (setani)
kazuvaat deka ne bi mozele da ziveat i rabotat po drugi zemji.
mi smeta toa sto uste od mali decata gi ucat deka gej populacijata e sosem normalno nesto i del od opstestvo (jas sum protiv toa),
i sto niz toj edukativen sistem, decata ne razvivaat odgovornost i disciplina. pak - toa e samo moe mislenje, mnogu lugje koi se dojdeni tuka, si se sosem ok so ovie raboti i si gi prifakjaat,
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
so liberalizacijata i site drugi politiki / nacini na odnesuvanje / socijalni normi, mislam deka odgleduvaat deca
koi mozat normalno da funkcioniraat samo vo toj del od svetot. sum zboruval so mnogu skandinavci, i pogolemiot del od niv (setani)
kazuvaat deka ne bi mozele da ziveat i rabotat po drugi zemji.
mi smeta toa sto uste od mali decata gi ucat deka gej populacijata e sosem normalno nesto i del od opstestvo (jas sum protiv toa),
i sto niz toj edukativen sistem, decata ne razvivaat odgovornost i disciplina. pak - toa e samo moe mislenje, mnogu lugje koi se dojdeni tuka, si se sosem ok so ovie raboti i si gi prifakjaat,
Зависи како гледаш на работите, конкретно за геј популацијата скоро секаде на запад така ги учат не само во Шведска, ете кај и да е и кај нас почнаа полека полека тоа да го вметнат.
Инаку сметам дрка Шведска е земја која добро ги штити децата, имаат премногу права, дури и претерано во некои работи, дете да плесниш на улица или тон да му повишиш ако те пријави некој толку од тебе :) на нас Балканците тоа ни е чудно затоа што сме учени со ќотек дека се воспитва дете и само ние по улици трескотиме ако детето не е мирно, тоа за мене не е во ред.
Таму уште од градинка ги учат да бидат самостални и да не зависат од никој, кога ќе оди детето во градинка прво шо го учат е да го знае бројот за помош 112 :) и тоа со гестикулации некако ги учеа затоа што се многу малечки па не знаат да пишат .
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Зависи како гледаш на работите, конкретно за геј популацијата скоро секаде на запад така ги учат не само во Шведска, ете кај и да е и кај нас почнаа полека полека тоа да го вметнат.
Инаку сметам дрка Шведска е земја која добро ги штити децата, имаат премногу права, дури и претерано во некои работи, дете да плесниш на улица или тон да му повишиш ако те пријави некој толку од тебе :) на нас Балканците тоа ни е чудно затоа што сме учени со ќотек дека се воспитва дете и само ние по улици трескотиме ако детето не е мирно, тоа за мене не е во ред.
Таму уште од градинка ги учат да бидат самостални и да не зависат од никој, кога ќе оди детето во градинка прво шо го учат е да го знае бројот за помош 112 :) и тоа со гестикулации некако ги учеа затоа што се многу малечки па не знаат да пишат .
Moze nie treskotime ali nasite deca koga ke odat na javni mesta po institucii podobro se odnesuvaat za razlika ovie sto ne gi karaat koga ne se mirni. Zamisli odis nekade da zemes nekoj dokument i tamu dojdeni familii so deca, ima slucaevi kade decata pocnuvaat da skokaat vristat kako na playground da se i nikoj zbor da ne im kaze. Nasite deca ke sedat mirni zs znae deka moze I shamar da dobie, kaj drugive ima slucaevi nikoj ne reagira a decava lumpuvaat.Ne se slozuvam i jas so tepanje, ama pa voopsto da ne se reagira, ne I toa vo red.Bez razlika sto se deca treba nekako da im se kaze sto ne e vo red, a ne "deca se"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom