Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Јас бев тој период кога беа тие експлозиите, наводно се работеше за некоја препирка со полицијата и некои банди, обично беа палени полициски возила.
Е сега сакаш да ти извадам статистика колку запалени коли имаше од 2017 навака во Битола само ?
Околу климата, јас цело лето лани го поминав во Шведска и можам да ти тврдам дека цело лето беше пекол жешко, цело лето на плажа го поминав, навечер да, свежичко беше и баш пријатно, изменета е климата и таму.
Имам престојувано и во зима и во сите годишни времиња, зимите се помеки од кај нас ( настрана на север) нема снег, температурата ретко паѓа под 0, е сега проблем е ветерот таму, дува крева ветер на зима и на есен, в коски шиба али ако се земи севкупно не е така страшно како шо си мислат сите.
Кај нас да не е подобро случајно летото над 45 температура денски а навечер 30, да не можи да диши човек, или пак зимите кога ќе фатат снегојте до колена, па кишкајци по улици, и магла од загаден воздух да не можиш очи да отвориш.
Седете не играјте играчки.
Автоматски споено мислење:


Данска да емигрираш шансите се многу мали, така да затоа никој не ја спомнува :)

Neznam kolku koli ima zapaleno vo BT nit me interesira da ti kazam pravo, jas idam spored statistikata vo statijata sto ti ja prilozi, ona sto go ima na net, ona sto e oficijalno i normalno ona sto jas sum videl i doziveal. Fakt e deka ima premnogu kriminal za grad od 300 000 i smesno e sto za grad 3 pati pomal od stockholm ima nekolku kratno poveke kriminal. Tuka nesto ne e vo red, i treba svedite da si go sredat toa, ko sto kaj nas na primer treba da se sredat problemite vo zapadna mkd kade isto ima disproporcijalno poveke kriminal od sto treba.

Jas ziveam vo Melburn, ovde imame i polaren, antarticki veter, taka da znam mnogu ubavo kako e koga veter duva u koski, i mozam da kazam deka malmo e beter. Vo sred leto (juli) da ti e ladno da setas navecer e luda rabota. Sekoj e razlicen, ima luge sto ne im smeta ladno, naprotiv sakaat ladna klima. Jas sakam topla, tropska duri i ekvatorska klima, toa sto tebe ti smeta 45 stepeni ne znaci deka mene mi e problem, i obratno, toa so mene ne mi godi svdska ne znaci tebe ili na nekoj drug nema da mu godi.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Neznam kolku koli ima zapaleno vo BT nit me interesira da ti kazam pravo, jas idam spored statistikata vo statijata sto ti ja prilozi, ona sto go ima na net, ona sto e oficijalno i normalno ona sto jas sum videl i doziveal. Fakt e deka ima premnogu kriminal za grad od 300 000 i smesno e sto za grad 3 pati pomal od stockholm ima nekolku kratno poveke kriminal. Tuka nesto ne e vo red, i treba svedite da si go sredat toa, ko sto kaj nas na primer treba da se sredat problemite vo zapadna mkd kade isto ima disproporcijalno poveke kriminal od sto treba.

Jas ziveam vo Melburn, ovde imame i polaren, antarticki veter, taka da znam mnogu ubavo kako e koga veter duva u koski, i mozam da kazam deka malmo e beter. Vo sred leto (juli) da ti e ladno da setas navecer e luda rabota. Sekoj e razlicen, ima luge sto ne im smeta ladno, naprotiv sakaat ladna klima. Jas sakam topla, tropska duri i ekvatorska klima, toa sto tebe ti smeta 45 stepeni ne znaci deka mene mi e problem, i obratno, toa so mene ne mi godi svdska ne znaci tebe ili na nekoj drug nema da mu godi.
Епа исто де, ако ти сакаш тропска клима ок си е тоа ама не значи дека сите сакаат, се запнале сите за климата некој ќе си речи камења паѓаат таму а врска нема.
Нема оштри зими како кај нас а летото си е таман.
Точно е дека е посвежо навечер ама дека со кебиња се покривале на лето во кафичи :vrtioci:
Сум била и Мелбурн и уште поголеми ветришта дуваат таму, така да ...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Епа исто де, ако ти сакаш тропска клима ок си е тоа ама не значи дека сите сакаат, се запнале сите за климата некој ќе си речи камења паѓаат таму а врска нема.
Нема оштри зими како кај нас а летото си е таман.
Точно е дека е посвежо навечер ама дека со кебиња се покривале на лето во кафичи :vrtioci:
Сум била и Мелбурн и уште поголеми ветришта дуваат таму, така да ...
Kako be letoto taman? Malmo - Vardar se igrase na 13ti Juli 2017. Bev 7 dena, i sekoja vecer se smrznuvav. Kade i da iskocev se pokrivaa so kebinja. U hotel pustav greenje. Toa e SRED LETO taka da voopsto ne e prijatno, jas sfakam da e prolet ili esen pa OK da reces ete malku poostra klima, ama vo leto ocekuvam kolku tolku da e prijatno. Mene ne mi bese, taka da za mene svedska ima sranje klima i ova go baziram na licno iskustvo, ne e samo ovoj pat, nego koga i da sum idel nataka. Mene klimata mi igra ogromna uloga na odlukata kade sakam da zivveam i jas ne bi ziveel tamu. Na tie sto toa ne im igra uloga ili bas toa sakaat, ok ke im bide.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Заборавив да напишам, пред 6 години кога бев Мелбурн беше зима таму, температурата беше под 0 а имаше денови кога дуваше над 100 km/h
Една вечер мислев дека кровот ќе се сруши врз мене, палмите до земја се клатаа, алармите од колите се уклучија од толку силен ветер, утредента кога излеговме на улици имаше ептен штети, искршени возила, паднати дрва и што уште не, цунами буквално.
Тоа во Шведска не сум го искусила, барем не на тој дел јас каде престојувам.
Автоматски споено мислење:

Kako be letoto taman? Malmo - Vardar se igrase na 13ti Juli 2017. Bev 7 dena, i sekoja vecer se smrznuvav. Kade i da iskocev se pokrivaa so kebinja. U hotel pustav greenje. Toa e SRED LETO taka da voopsto ne e prijatno, jas sfakam da e prolet ili esen pa OK da reces ete malku poostra klima, ama vo leto ocekuvam kolku tolku da e prijatno. Mene ne mi bese, taka da za mene svedska ima sranje klima i ova go baziram na licno iskustvo, ne e samo ovoj pat, nego koga i da sum idel nataka. Mene klimata mi igra ogromna uloga na odlukata kade sakam da zivveam i jas ne bi ziveel tamu. Na tie sto toa ne im igra uloga ili bas toa sakaat, ok ke im bide.
Другар, ти кога си бил можеби си начекал таков период, не значи дека нон стоп е така, не знам како можиш да го земиш тоа за репер, исто како кај нас пред некоја година кога немавме лето и врнеше нон стоп да дојде некој од Австралија и да вика дека Македонија нема лето.
Ете лани летото беше подобро од кај нас, температурите кренаа и над 30, а ноќите беа баш пријатни, ова лето беше поладно.
Автоматски споено мислење:

Друга работа околу климата во Шведска, таму нема нагли промени на температурата од ден за ден, со еден степен два е разликата, а кај нас денес 35 утре 25 па по една недела 40 па невреме, буквално не знаеш дали снег ќе падно или сонце ќе угрее, тоа е болест.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Заборавив да напишам, пред 6 години кога бев Мелбурн беше зима таму, температурата беше под 0 а имаше денови кога дуваше над 100 km/h
Една вечер мислев дека кровот ќе се сруши врз мене, палмите до земја се клатаа, алармите од колите се уклучија од толку силен ветер, утредента кога излеговме на улици имаше ептен штети, искршени возила, паднати дрва и што уште не, цунами буквално.
Тоа во Шведска не сум го искусила, барем не на тој дел јас каде престојувам.

Sporeduvas ZIMA vo Melburn i LETO vo Malmo lol..

Da ne ocekuvase vo zima da se banjas vo okeanot? Toa vo Queensland, ne vo Victoria. Razlikata e sto AUS ti e GOLEMA DRZAVA sto se prostira niz poveke klimatski pojasi pa imas sekakva klima sto e prednost posto mozes lesno da se preselis kade ti odgovara a i dobro e zatoa sto u sekoe vreme imame sekakov vid sveza hrana, (sekogas e toplo vo nekoj del pa se viree vo sekoe vreme) nesto sto svedska go nema... Obicno koga e zima vo AUS jas sum vo evropa ili azija taka da toa ne me zasega.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Sporeduvas ZIMA vo Melburn i LETO vo Malmo lol..

Da ne ocekuvase vo zima da se banjas vo okeanot? Toa vo Queensland, ne vo Victoria. Razlikata e sto AUS ti e GOLEMA DRZAVA sto se prostira niz poveke klimatski pojasi pa imas sekakva klima sto e prednost posto mozes lesno da se preselis kade ti odgovara a i dobro e zatoa sto u sekoe vreme imame sekakov vid sveza hrana, (sekogas e toplo vo nekoj del pa se viree vo sekoe vreme) nesto sto svedska go nema... Obicno koga e zima vo AUS jas sum vo evropa ili azija taka da toa ne me zasega.
Не споредив никаде лето со зима, ти кажав дека во зима нема оштри зими и она што го искусив во Австралија таа зима во Шведска ни една зима го немам искусено.
Зима како зима секаде врни и студи, кај нас зимите подобри ли се па до толку што им смета на сите климата во Шведска ?
Таму барем чист воздух дишат на зима, јас со отворен прозор спиев поголем дел од зимата, кај нас не можиш прозор да отвориш од загаденост.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako si spreten lezac znaes da go iskoristuvas sistemot i socijalata svedska e raj na zemjata. Zato i ke propadne. Nekolku pati se bankrotirani vo ponovata istorija. Za rabotnici ne e tamu, tie so lezat doma zimat isto ili povece od onie sko skapuvaat na rabota.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Ako si spreten lezac znaes da go iskoristuvas sistemot i socijalata svedska e raj na zemjata. Zato i ke propadne. Za rabotnici ne e tamu.
И знајш шо е најоронично, шо тие легачи се најгласни како тоа Шведска не чини и нема да ја биди во иднина баш заради таа ситуација со социјалата, :icon_lol:абе да си пукниш во кожата од таквите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И знајш шо е најоронично, шо тие легачи се најгласни како тоа Шведска не чини и нема да ја биди во иднина баш заради таа ситуација со социјалата, :icon_lol:абе да си пукниш во кожата од таквите.
Па Валво ти е пример за таков човек, што се мачиш да му објаснуваш. Пун комплекси е што нема јазик и образование.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па Валво ти е пример за таков човек, што се мачиш да му објаснуваш. Пун комплекси е што нема јазик и образование.
haha, eve u austrija me molat da se vrabotam u avtoservis, isto kolku sakas ponudi za sofer. ama js samo onaka na kratko nein danke. ako trebalo u servis da se raboti ili sofer da se bide ke si gi zasukale rakavite austrijcite. Isto po fabrikite, se ima avatrijci nema. :)
U austrija isto socijalna pomos e skoro 1000e, za familija i preku 2000e, plus stan ti plaka drzavata. Ne se budali da rabotat tie so mozat ova da go iskoristat.
Patem tie obrazovanite od balkanot tuka samo gzot moze da si go izbrisat so diplomite, najvece rabotat u kafici i restorani, i se drugo normalno so nejkat da rabotat domakinite.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
haha, eve u austrija me molat da se vrabotam u avtoservis, isto kolku sakas ponudi za sofer. ama js samo onaka nein danke. ako trebalo u servis da se raboti ili sofer da se bide ke si gi zasukale rakavite austrijcite. Isto po fabrikite, se ima avatrijci nema. :)
U austrija isto socijalna pomos e skoro 1000e, za familija i preku 2000e, plus stan ti plaka drzavata. Ne se budali da rabotat tie so mozat ova da go iskoristat.
Patem tie obrazovanite od balkanot tuka samo gzot moze da si go izbrisat so diplomite, najvece rabotat u kafici i restorani, i se drugo normalno so nejkat da rabotat domakinite.
Епа после немој да се жалите дека не чини државата :) Како еден пријател мој, се жали и пцуе по мигрантите како ништо не работеле и само деца праеле за поголемо социјално а тој работа нема фатено 4 години, еве го сега трето дете чека :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Alal da mu e, taka treba. Koj e glup neka raboti.
U austrija ne moze odma da se zalepis na socijala, imaat nekolku preduslovi ne pomaga bg pasos.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
haha, eve u austrija me molat da se vrabotam u avtoservis, isto kolku sakas ponudi za sofer. ama js samo onaka na kratko nein danke. ako trebalo u servis da se raboti ili sofer da se bide ke si gi zasukale rakavite austrijcite. Isto po fabrikite, se ima avatrijci nema. :)
U austrija isto socijalna pomos e skoro 1000e, za familija i preku 2000e, plus stan ti plaka drzavata. Ne se budali da rabotat tie so mozat ova da go iskoristat.
Patem tie obrazovanite od balkanot tuka samo gzot moze da si go izbrisat so diplomite, najvece rabotat u kafici i restorani, i se drugo normalno so nejkat da rabotat domakinite.
Еј ме фати дека во кафич сум :( јбг не може сите ко тебе аутосервис ѕвезди да сме, ајде сега биди ми поздравен, идам ракавиците да си ги најдам, садовите ме чекаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom