Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.865
Абе и во Македонија мора некој да избегнувате, тоа зависи од индивидуата, не од цел народ. Јас на свадби и слични семејни собири не можам да разговарам подолго од 2 минути со 80% од роднините, да нормално такви ќе ги избегнувам било каде во светот, закоравени размислувања, 99% од муабетот ќе биде како од пред кооперација, едноставно на друг левел на свест си со некој и не може да разговараш.

Е сега реалноста е дека од мкд во последниве години се отселија огромен број на интелектуалци, голем дел уште пред да заминат можеби беа и со повисока свест во многу области и од самите native граѓани во земјите каде се иселија, така да со такви немаш проблем да ги избегнуваш, напротив може само меѓусебно да си помогнете и да стекнеш и таму круг на луѓе со кои ќе функционираш.

Природно е да се чувствува блискост со некој кој барем по одредена карактеристика припаѓа на иста група со тебе, во случајов е по националност и јазик, во друг случај е верата, во трет политичка определба, во четврт исти интереси хобиа и тн.
Така да не влегувајте никаде со предрасуда за било кој човек, со неколку секунди посматрање на говор на тело и начин на облекување може да заклучите дали е од тие хардкор сељандурите од балканот или од каде сака нека е, а за подетално дали е преварант и слично се осеќа во неколку минути разговор, осоебено ако внимавате на деталите.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.126
Поени од реакции
16.601
И да не заборавиме тема на муабет "името не го даваме" а 99% со Бугарски се, Австралија пак да не прајме муабет половина од тие имињата си ги сменија за сега да продаваат м..... а за бубрези, е од такви бегам јас инаку не ми сметаат воопшто, имам живеачка и со наши и со Европјани и со муслимани, не ме интересира ни вера ни националност само да се луѓе а не стока.
Инаку ако е некој поупатен со законите во Шведска ме интересира таму како е со повраток на данок на крај на година, имам еден другар се жали дека само тој враќал пари наместо да земи :) А има кредити и тие ствари, кога се обрати во институција ни таму не знаеа добро да му објаснат, или пак не можеа да се разберат.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Абе и во Македонија мора некој да избегнувате, тоа зависи од индивидуата, не од цел народ. Јас на свадби и слични семејни собири не можам да разговарам подолго од 2 минути со 80% од роднините, да нормално такви ќе ги избегнувам било каде во светот, закоравени размислувања, 99% од муабетот ќе биде како од пред кооперација, едноставно на друг левел на свест си со некој и не може да разговараш.

Е сега реалноста е дека од мкд во последниве години се отселија огромен број на интелектуалци, голем дел уште пред да заминат можеби беа и со повисока свест во многу области и од самите native граѓани во земјите каде се иселија, така да со такви немаш проблем да ги избегнуваш, напротив може само меѓусебно да си помогнете и да стекнеш и таму круг на луѓе со кои ќе функционираш.

Природно е да се чувствува блискост со некој кој барем по одредена карактеристика припаѓа на иста група со тебе, во случајов е по националност и јазик, во друг случај е верата, во трет политичка определба, во четврт исти интереси хобиа и тн.
Така да не влегувајте никаде со предрасуда за било кој човек, со неколку секунди посматрање на говор на тело и начин на облекување може да заклучите дали е од тие хардкор сељандурите од балканот или од каде сака нека е, а за подетално дали е преварант и слично се осеќа во неколку минути разговор, осоебено ако внимавате на деталите.
Kaj i da si od nas
Јас вреѓам? Се налути што те нареков шупак? Прво прочитај што напиша ти во постот што ти го цитирав каде балканците ги нарекуваш племе, блак и што ти јас знам. Извини незнам ти што се замишљаш може француз или норвежанец што расти во Македонија а спремен е газот да си го продаде за бугарски пасош и после шупак го вреѓало... Дај спушти се на земја малку...

Второ да темата е за мислења и ти дадов прилично добро мислење ама ти пошто си шупак ништо не си сфатил па еве ќе ти го издробам за да сфатиш зошто си шупак...

1. Збориш за мирно место што не е метропола за со фамилија. Извини ама Малме не е ништо од тоа. Членовите погоре пробаа да ти објаснат ама гледам не сфаќаш. Малме е град малку помал од Скопје така да не баш некое запуштено село или мало граче, него е баш мала метропола и кога на тоа ќе се додаде и близината на копенхаген и те како го има тој филиниг. Второ Малме е најкриминалниот град во Шведска. Води во убиства по глава на жител (дупло помал од копенхаген на пример а дупло повеќе убиства, пази ги дели мост), води по силувања и е еден од ретките градови во европа каде има вистински црни зони. Градот е вратата на скандинавија шверц, дрога, банди колку сакаш... Ова се што ти пишав можеш на нет да си провериш, ама ете претпостаувам те мрзело што е особина баш на некој шупак што нема поима што прави па после други му се криви.

2. Јас живеам надвор повеќе од 25 години и мислам дека прилично добро знам какво „племе“ сме ние македонците а какви се другите. Конкретно иако сум ми смета тоа што ме ставаат во ист кош со другите балканци. Има голема разлика меѓу нас МАКЕДОНЦИТЕ и останатите балканци под балканци мислам пред се на шипци, срби, босанци, бугари и романци, ние хрватите, грците, и словенците сме сепак различни. Да не тупам, еве дај кажи ми за некој македонски мафијаш или македонска мафија било каде во странство. Другите балканци ДА имаат и мафии и ганстери во права смисла на зборот ама ние немаме таков ген. Има индивидуалци да ама тоа е ретко и обично се дел од други банди. Факт е дека македонците се работници, каде и да се важат за луге што работат ретко преземаат ризик да отворат свој бизнис а не пак да се занимаваат со криминал и оние кримоси наши у шведска углавно шверцуваат АЛКОХОЛ. Затоа ги има на тон во фабрики како волво, саб и ред други. Таа генерација што емигрирала за време на ју е баш таква, работничка класа навикната да рмба во фабрика. Новите генерации сега што емигрираат се или како тебе со бугарски пасош што ако имаат два грама памет ќе побара помош од некој наш да го „потфати“ па да му помогне со стан и работа па да почнат да го живеат твојот сон со „минимална плата“ и демек учење јазик или се екстра деца што имаат веќе асално искуство, факс и дипломи па може да се запослат углавно во ИТ секторот. Сега тие брате не се шупаци ко тебе, тие знаат што прават и имаат реално многу повисоки амбиции од тебе, често и јазикот го учат или знаат пред да емигрираат некаде.

Со тоа што нас не мешаат у таа балканска клапа не ни прават услуга. Уште поглупо е кога ние самите си се вклучуваме и идентификуваме со таа багра. Тоа може само шупак што ништо не разбира да го прави па затоа и реагирав.

3. Ќе ги запознаеш племињата што ги спомнав и тие што ти ги пожелив за комшии а богами и другите кога ќе емигрираш. Ако неќеш со наши да живееш, ќе живееш со нив. Шведите сигурно нема да те дружат а и нема баш да припариш кај нив. Остај што они си имаат свој начин на живот и шеми што ти неможеш ни да ги сфатиш пошто едноставно не си од таму, уствари заборавив ти не си „племе балканско“ може ќе те прифатат ако така им кажеш.

На запад никој не ти брани каде можеш да живееш ама цените/платите/сопстевноста на недвижнината создаваа невидливи бариери па ќе имаш прилика се тоа да осетиш на своја кожа наскоро. Ако завршиш во Малме шансите се дека ќе живееш у Rosengard, не се секирај од таму се швеџаните Златан Ибрахимович, Горан Славковски, Илир Латифи и ред други тешко дека ке „најдеш“ стан во Vastra Hamnen ама ајде ти си знаеш.

4. Во Малме не е 99% емиграцијата од африка, балкан, пакистан и слични ама е добри 60тина посто. Имаш и шваби на пример али ти углавно се медицински персонал што во шведска заработва три пати повеќе од германија и нивна почетна плата е колку што ти ќе заработуваш секој 4-5 месеци рмбање. Нема грешка они сигурни ќе те дружат, едвај чекаат да запознаат некој како тебе. Има и норвежани, финци, углавно културни луѓе што исто во шведска се затоа што би заработувале повеќе него во својте земји кој имаат и поголем стандард него шведска па сега види ти... Ако случајно се најдеш во нивно друштво раскажи им за бугарскиот пасош и како низ сито и решето си прошол да дојдеш да ги запознаеш, ако ништо друго бар ќе те сожалат, нема смисла само африканците да ги жалат...
Автоматски споено мислење:



Швеѓаните се мазохисти, ќе го кркаат ама важно ќе бидат морални победници. Цело време некој сожалуваат, идат низ светот, градат куќички и канализации, помагаат, глумат хумани господа а кога малку ќе ги притиснеш и отвориш (опиеш) лесно можеш да осетиш дека повеќето се гневни во душата. Тешки се за дефинирање ама имаат некој чуден комплекс на менторство или како да го наречам, буквално сакаат и се трудат на цел свет ако може да му докажат дека само нивниот начин е добар и одржлив. Се тоа е ОК, ама цел свет не е скандинавија благословена со природни ресурси, мала популација и северњачки менталитет и работна навика. Неможеш на нив да им објасниш дека на југот има нации каде народот не мора да работи како робот зашто ете земјата раѓа во изобилство па храна не е проблем, не е проблем ни да живеат три генерации во ист стан, не е проблем ко грците да живеат од издавање соби во лето... Неможат да сфатат дека некој од југот нема никогаш да го прифати тој нивен лајфстајл и менталитет. Затоа и ќе си патат....
Takvi kako tebe ke umrat vo mk so 200evra vo nekoja parazicka drzavna administracija cuvaj si ja severna i ebi se sonea patriotu a jas sum bugarin i kur me boli so 3.000 evra so me pise po nacionalnost i normalno od balkanci podaleku toa e pleme koe nikogas nema da sozreee beter sne od varvari..... Nemislam za cel narod ali eden dobar del 80% e neizivean prost gnasen a ostanatite 20% si zaminaa mnogu odmana od tuka i ne se druzat so makedonci posto tie mozat samo da te zaebat i nastetat ne gi mrazam ama ne ni gi sakam pisman sum so sum se rodil tuka. Nikogas nema da se vratam tuka ni da tvoram mislam setam razocaran sum od ovaa parazitska drzava i ova pleme. I da znais od takvi ligusi begame od tuka paraziti koj znaat seee a usvari ne znaat nisto a na net se najjaki a usvari cistat vc za bes pari pederce. A jas se oblozuvam deka nemas ni mak pasos severen do dojran nemad otideno so ova ponasanje oputo selska
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Абе ок, сега ти патуваш јас го живеам тоа... Како да ти кажам, во АУС имаш 4% невработеност, во Шведска исто... Факт е дека работа има на претек. Еве и другите членови кажаа потешко е стан да најдеш него работа во Шведска. Во АУС каде заедницата е поголема и подобро групирана него Шведска во секое време има наши македонски бизниси што би запослиле некој нормално со препорака. Има луге што по 20 години и више се тука и збор не знаат англиски зашто цел живот работат во такви МКД фирми овде. Работата е дали би препорачал некој што не познаваш, еве да ми дојде другар апосолутно можам да кажам дека за помалку од месец дена би го средил и со работа и со стан во АУС. Нормално треба да го знам човекот и да му верувам, пошто за работа за него би прашувал пред се мој другари што или имаат бизниси или работат во браншата на тој што доаѓа. Ако некој не сака да има допирна точка со наши тогаш што па има јас да се секирам за него, очигледно не му треба помош и нека тера...

Иначе јасно ми е дека сите не се такви. Има некој што и да сакаат неможат да ти помогнат, немаат едноставно такви контакти или се новодојдени и самите па глава незнаат кај им е... Има и такви што и после 20 години овде поима немаат како функционира надворешниот свет, едноставно се заглавени во нивната шема, фабика-дома-кафана за викенд и тоа е се...

Не те сфакам на крај, мене ми е смешно тоа со корист и оговарање, каква корист има некој од се тоа поготово некој што живее и е етаболиран во странство каде има во најмала рака десет пати поголеми примања од некој во МКД? Мислам дека сликата што ја имате во МКД за иселенците ви е доста искривена благорение на некој неизживеани идиоти што еднаш во 3-4 години идат во МКД и ви се курчат... Треба да сфатите дека таквите се реткост, дали 2% од тие надвор, другите 98% живееме углавно ОК и воопшто не се замараме со небитни трачови...
Знаеш како.. работата е во тоа што најголемиот дел од тие шо се во филм, бегај од наши, си имаат направено некаква слика дека они се супер, ама се родени на погрешно место, и припаѓаат на погрешен народ. Ако не било тоа, се ќе им било под конец.

Епа ете, нека отидат, нека пробаат, па нека видат.

Можеби некој од таквите и ќе биде во право, ама од мое искуство, 90% од нив сфаќаат дека биле во тешка заблуда уште првиот месец, ама пошто се опаши, не сакаат да признаат дека се заебале, и тоа гадно се заебале со очекувањата, па влегуваат во филм на поделена личност.
Таму каде шо се, нон-стоп кукаат, за се и сешто, а кога ќе се јават дома, или ќе дојдат, глумат дека го нашле Ел Дорадо, таму каде што отишле.

Е сега, има и такви кои помогнале на наши луѓе, само затоа што биле наши, и се заебале. Ама неблагодарноста не е наша екслузивна карактеристика, дури би рекол дека северњаците, северните народи, се многу помалку благодарни од јужните, а ние сме негде во средина, во тој поглед.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zar mora na sekoja tema da ima vakvi kucinjaa sto laaat na sekade kultura nula za toa i tamu sne kade so sne so vakov narod . Jas sum pisman so otvaram temi vi blagodaram luge koj odgovorivte na mojte prasanja vi posakuvam se najdobro se odjavuvam od temata pozdrav i sekoe dobro
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.126
Поени од реакции
16.601
Знаеш како.. работата е во тоа што најголемиот дел од тие шо се во филм, бегај од наши, си имаат направено некаква слика дека они се супер, ама се родени на погрешно место, и припаѓаат на погрешен народ. Ако не било тоа, се ќе им било под конец.

Епа ете, нека отидат, нека пробаат, па нека видат.

Можеби некој од таквите и ќе биде во право, ама од мое искуство, 90% од нив сфаќаат дека биле во тешка заблуда уште првиот месец, ама пошто се опаши, не сакаат да признаат дека се заебале, и тоа гадно се заебале со очекувањата, па влегуваат во филм на поделена личност.
Таму каде шо се, нон-стоп кукаат, за се и сешто, а кога ќе се јават дома, или ќе дојдат, глумат дека го нашле Ел Дорадо, таму каде што отишле.

Е сега, има и такви кои помогнале на наши луѓе, само затоа што биле наши, и се заебале. Ама неблагодарноста не е наша екслузивна карактеристика, дури би рекол дека северњаците, северните народи, се многу помалку благодарни од јужните, а ние сме негде во средина, во тој поглед.
Во која смисла мислиш дека се заебале, во тоа што ја напуштиле сопствената земја во потрага по подобар живот или нешто друго ?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Kaj i da si od nas

Takvi kako tebe ke umrat vo mk so 200evra vo nekoja parazicka drzavna administracija cuvaj si ja severna i ebi se sonea patriotu a jas sum bugarin i kur me boli so 3.000 evra so me pise po nacionalnost i normalno od balkanci podaleku toa e pleme koe nikogas nema da sozreee beter sne od varvari..... Nemislam za cel narod ali eden dobar del 80% e neizivean prost gnasen a ostanatite 20% si zaminaa mnogu odmana od tuka i ne se druzat so makedonci posto tie mozat samo da te zaebat i nastetat ne gi mrazam ama ne ni gi sakam pisman sum so sum se rodil tuka. Nikogas nema da se vratam tuka ni da tvoram mislam setam razocaran sum od ovaa parazitska drzava i ova pleme. I da znais od takvi ligusi begame od tuka paraziti koj znaat seee a usvari ne znaat nisto a na net se najjaki a usvari cistat vc za bes pari pederce. A jas se oblozuvam deka nemas ni mak pasos severen do dojran nemad otideno so ova ponasanje oputo selska
извини вака што ќе те прашам ама морам, што кур дрвиш на македонски форум и ти и другите што не сакате да имате ништо со македонци, што не одиш таму на некој шведски форум па живеј си го филмот, што седиш тука и се нервираш со нас тука.
Автоматски споено мислење:

Во која смисла мислиш дека се заебале, во тоа што ја напуштиле сопствената земја во потрага по подобар живот или нешто друго ?
никој не се заебал што ја напуштил сопствената држава што тргнал во потрага по подобар живот, сепак е едно големо искуство па макар и било негативно, туку многу се заебале во смисла дека очекувањата им биле сосема поинакви од тоа што го нашле или се соочиле од кога заминале,
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.126
Поени од реакции
16.601
извини вака што ќе те прашам ама морам, што кур дрвиш на македонски форум и ти и другите што не сакате да имате ништо со македонци, што не одиш таму на некој шведски форум па живеј си го филмот, што седиш тука и се нервираш со нас тука.
Автоматски споено мислење:


никој не се заебал што ја напуштил сопствената држава што тргнал во потрага по подобар живот, сепак е едно големо искуство па макар и било негативно, туку многу се заебале во смисла дека очекувањата им биле сосема поинакви од тоа што го нашле или се соочиле од кога заминале,
Епа сега пишав и погоре ако мисли некој дека ќе се направи милионер за една година, дека ќе живее во раскош итн тогаш станува збор за нискоинтелегентен човек. Ама дека ќе живее подобар живот од тука тоа е факт, и не е само за пари општо прајме муабет.
Дел од тие што си заминале мислат дека квалитетен живот е да безделничиш по кафани и затоа им смета што живеат надвор, им фали таа слобода што ја имале пред да заминат.
Државата ни оди од пропаст во пропаст на секое поле секој ден се повеќе и повеќе и затоа секој ден напуштаат млади, не дека е сјајно надвор, секој што нема излезено од државата не знае како е да си туѓинец ама подобро е од тука во секој случај.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Епа сега пишав и погоре ако мисли некој дека ќе се направи милионер за една година, дека ќе живее во раскош итн тогаш станува збор за нискоинтелегентен човек. Ама дека ќе живее подобар живот од тука тоа е факт, и не е само за пари општо прајме муабет.
Дел од тие што си заминале мислат дека квалитетен живот е да безделничиш по кафани и затоа им смета што живеат надвор, им фали таа слобода што ја имале пред да заминат.
Државата ни оди од пропаст во пропаст на секое поле секој ден се повеќе и повеќе и затоа секој ден напуштаат млади, не дека е сјајно надвор, секој што нема излезено од државата не знае како е да си туѓинец ама подобро е од тука во секој случај.
знаеш колку има такви, со лопата да риниш,затоа и го спомнав тоа со очекувањата, јас знам една личност, ни школо имаше ни јазик знаеше, ниту му се работеше а беше со студентска виза. Луѓе ( што некој викаат не помагаат) му најдоа работа за келнер, на типов му било срам да биде келнер, му најдоа работа на градежнишво, му се валкала косата, на ргав кур и влакната му сметаа, на крајот заврши со карта во еден правец за северна.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Во која смисла мислиш дека се заебале, во тоа што ја напуштиле сопствената земја во потрага по подобар живот или нешто друго ?
Пунтер ти одговорил на прашањето, а зошто е тоа така, би требало да ти е јасно, ако веќе одиш натаму-наваму.

Инаку, квалитетен живот е субјективна категорија, за некого е безделничење по кафани, за некого е 'рмбање од утро до мрак, за некого е нешто трето.

Тоа црно и бело, демек, ќе си отидам од тука и се ќе биде супер, е заблуда, тешка заблуда.
Не е црно и бело, сивкасто е.
Каде и да отидеш ќе има нешто што нема да ти се допаѓа, ќе има нешто што ќе те нервира, а ќе има и работи што ќе ти се допаѓаат. Дали ќе ти биде подобро од тука? Можеби, а можеби и нема. Зависи, од многу работи.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.126
Поени од реакции
16.601
знаеш колку има такви, со лопата да риниш,затоа и го спомнав тоа со очекувањата, јас знам една личност, ни школо имаше ни јазик знаеше, ниту му се работеше а беше со студентска виза. Луѓе ( што некој викаат не помагаат) му најдоа работа за келнер, на типов му било срам да биде келнер, му најдоа работа на градежнишво, му се валкала косата, на ргав кур и влакната му сметаа, на крајот заврши со карта во еден правец за северна.
знаеш колку има такви, со лопата да риниш,затоа и го спомнав тоа со очекувањата, јас знам една личност, ни школо имаше ни јазик знаеше, ниту му се работеше а беше со студентска виза. Луѓе ( што некој викаат не помагаат) му најдоа работа за келнер, на типов му било срам да биде келнер, му најдоа работа на градежнишво, му се валкала косата, на ргав кур и влакната му сметаа, на крајот заврши со карта во еден правец за северна.
знаеш колку има такви, со лопата да риниш,затоа и го спомнав тоа со очекувањата, јас знам една личност, ни школо имаше ни јазик знаеше, ниту му се работеше а беше со студентска виза. Луѓе ( што некој викаат не помагаат) му најдоа работа за келнер, на типов му било срам да биде келнер, му најдоа работа на градежнишво, му се валкала косата, на ргав кур и влакната му сметаа, на крајот заврши со карта во еден правец за северна.
За такви како него шо мисли дека на дрво растат пари во странство нигде нема место, кај и да оди ќе бега.
Автоматски споено мислење:

Пунтер ти одговорил на прашањето, а зошто е тоа така, би требало да ти е јасно, ако веќе одиш натаму-наваму.

Инаку, квалитетен живот е субјективна категорија, за некого е безделничење по кафани, за некого е 'рмбање од утро до мрак, за некого е нешто трето.

Тоа црно и бело, демек, ќе си отидам од тука и се ќе биде супер, е заблуда, тешка заблуда.
Не е црно и бело, сивкасто е.
Каде и да отидеш ќе има нешто што нема да ти се допаѓа, ќе има нешто што ќе те нервира, а ќе има и работи што ќе ти се допаѓаат. Дали ќе ти биде подобро од тука? Можеби, а можеби и нема. Зависи, од многу работи.
Не прајме муабет за ми се допаѓаат некои работи а некои не, нигде не е совршено, поготово не за некој кој доаѓа од посиромашна земја и планира се од почеток.
Прајме муабет за подобар живот, да не мора да крева кредит за да оди на одмор, за да не мора да оди на извршител оти нема пари сметките да си ги плати, за да не се плаши струјата да не му ја исклучат, за да не мора да јади леб и скапана паштета од 15 денари за да има на детето храна и пелени да му купи.
Ме сваќаш шо сакам да кажам.
Има такви луѓе кои се иселиле од оваа држава заради сиромаштија а се способни за работа, има некои кои се иселиле заради тоа што завршиле факултет и пола живот го посветиле на студии а не можат да се вработат по струката за да дојде некој неписмен со основно одделение и да влези на негово место оти татко му бил пратеник.
А дека секогаш ќе има работи кои ќе те нервираат тоа да.
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
A koj spomnal na temata deka saka za edna godina da stane milioner? Sekoj odi za podobar zivot a ti ako si dovolno pameten i intelegenten ke napravis pari i poveke od podobar zivot... Sakam da kazam deka nasiod narod i toa kako e neciviliziran ne demokracki i se na prevara toa vi go kazuvam od iskustvo site se placat od nasite i srbi bosanci bugari ne bukvalno site ali edden dobar del za toa poarno ni zdravo so komsiiite okolku prevari koj ti go kopat gorobot nas bil makedonec zimi kurov nas za da te ebe nas . Na albancite moze voda da im nosime za toa sto e poimot sloga i narod edinstvo i neka ne filozofiraat 2 3 clenovi nepismeni koj sigurnl sedat na parazitckite mesta vo admonistracija i solat um kako e loso nagore i deka ne e med i mleko... Epa kolku so znam koj sto otisol nikoj ne se vrati doma a vie zivejte vo nekoj zabluden son deka tuka e dobro so 20.000 plata bolest. I ne bugarski pasos i albanski ako treba ke izvadime samo da ne smena od jamata so gomna da izbegame od ova kriminalno mizerno mesto na krajot nikoj vo grobot nema da re prasa dali si severwn juzen ili istocen makedonec kur te boli bitno familijata da ima da ne prosi
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
A koj spomnal na temata deka saka za edna godina da stane milioner? Sekoj odi za podobar zivot a ti ako si dovolno pameten i intelegenten ke napravis pari i poveke od podobar zivot... Sakam da kazam deka nasiod narod i toa kako e neciviliziran ne demokracki i se na prevara toa vi go kazuvam od iskustvo site se placat od nasite i srbi bosanci bugari ne bukvalno site ali edden dobar del za toa poarno ni zdravo so komsiiite okolku prevari koj ti go kopat gorobot nas bil makedonec zimi kurov nas za da te ebe nas . Na albancite moze voda da im nosime za toa sto e poimot sloga i narod edinstvo i neka ne filozofiraat 2 3 clenovi nepismeni koj sigurnl sedat na parazitckite mesta vo admonistracija i solat um kako e loso nagore i deka ne e med i mleko... Epa kolku so znam koj sto otisol nikoj ne se vrati doma a vie zivejte vo nekoj zabluden son deka tuka e dobro so 20.000 plata bolest. I ne bugarski pasos i albanski ako treba ke izvadime samo da ne smena od jamata so gomna da izbegame od ova kriminalno mizerno mesto na krajot nikoj vo grobot nema da re prasa dali si severwn juzen ili istocen makedonec kur te boli bitno familijata da ima da ne prosi
ти си далеку од паметен и интелегентен, и ако македонците не ти чинат има шведски форуми, фаќај магла од тука, не просеравај.
За култура само си слушнал, а не знаеш ни што значи, далеку си ти од културен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
A koj spomnal na temata deka saka za edna godina da stane milioner? Sekoj odi za podobar zivot a ti ako si dovolno pameten i intelegenten ke napravis pari i poveke od podobar zivot... Sakam da kazam deka nasiod narod i toa kako e neciviliziran ne demokracki i se na prevara toa vi go kazuvam od iskustvo site se placat od nasite i srbi bosanci bugari ne bukvalno site ali edden dobar del za toa poarno ni zdravo so komsiiite okolku prevari koj ti go kopat gorobot nas bil makedonec zimi kurov nas za da te ebe nas . Na albancite moze voda da im nosime za toa sto e poimot sloga i narod edinstvo i neka ne filozofiraat 2 3 clenovi nepismeni koj sigurnl sedat na parazitckite mesta vo admonistracija i solat um kako e loso nagore i deka ne e med i mleko... Epa kolku so znam koj sto otisol nikoj ne se vrati doma a vie zivejte vo nekoj zabluden son deka tuka e dobro so 20.000 plata bolest. I ne bugarski pasos i albanski ako treba ke izvadime samo da ne smena od jamata so gomna da izbegame od ova kriminalno mizerno mesto na krajot nikoj vo grobot nema da re prasa dali si severwn juzen ili istocen makedonec kur te boli bitno familijata da ima da ne prosi
Никој тебе не ти вика да не одиш него ако одиш реши што сакаш и што ти значи па избери соодветно место. 10 души ти кажуваат дека тоа што бараш нема баш да го најдеш во Малме ама ти очигледно не сфаќаш што ти збориме. Ако сакаш да избегнеш балканци ене ти ги исланд, белгија, данска, шпанија.... Има цел куп држави каде % на балканци е мал, ти си ја одбрал Шведска со сет памет.

Најнебитно е како ќе емигрираш дали со МКД, БГ или марсовски пасош... Сепак шансите се дека ако си губел време на вадење БГ пасош ти си најверојатно некој што нема соодветно образование и струка за да добие виза на регуларен начин, ова не мора секогаш да значи али гледајќи како пишуваш и глупостиве што ги тресеш овде најверојатно е така. Пак небитно ни тоа, познавам многу што успеале и така зашто биле работливи, упорни и пред се паметно планирале и се снашле на почетокот. Незнам со колку пари планираш да се селиш ама убаво е да си прашаш колку на пример би те коштало да преживееш без работа и стан во Малме еден месец, дур се снаоѓаш.... Со оглед на тоа дека нема да контактираш со „балкански племиња“ ваљда знаеш шведски да те вработат некаде тој прв месец а ако не знаеш рачунај ќе ти требаат 3-4 месеци дур се снајдеш.

Тие 2-3 членови што ти пишаа овде ДОЛГО време живеат во странство и колку и грубо да звучат нивните постови ти ги пишале да ти отворат очи да не заглавиш некаде пошто не идеш во Бангладеш каде ќе можеш да преживееш јадејќи ориз за 2 евра на ден него идеш во една од најскапите држави во светот каде се што си заштедил и направи во животот во Македонија може да го поторошиш за некој месец па да се чудиш што те снашло.

Нашиот народ е нецивилизиран? Затоа што тебе неќеле да ти помогнат? Па гледај какви глупости збориш за нашиот народ, зошто некој да се замара со тебе? Едвај чекам да запознаеш сомалијци, суданци, либанци и ред други швеџани. Пошто толку ги цениш шипаците ти посакувам со нив да се дружиш во Шведска и тоа баш оние од Малме, K-Falangen или Naserligan само за овие вторите ќе ти треба бар малку шведски да знаеш...


Среќно, ко што реков ќе ти треба и тоа многу.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
ти си далеку од паметен и интелегентен, и ако македонците не ти чинат има шведски форуми, фаќај магла од тука, не просеравај.
За култура само си слушнал, а не знаеш ни што значи, далеку си ти од културен.
Ne ti brisi od temata ti pisis bes prasanje ti delis mislenja bes prasanje ogovara samo magareto ti magare li si? Od vakvite begame tuka i vas i vie mestoto so takov um i ova vi mnogu ve zalam sekade ve ima kako gluvci ste sekade serete virusi zarazi mi se gadi odvas
Автоматски споено мислење:

Никој тебе не ти вика да не одиш него ако одиш реши што сакаш и што ти значи па избери соодветно место. 10 души ти кажуваат дека тоа што бараш нема баш да го најдеш во Малме ама ти очигледно не сфаќаш што ти збориме. Ако сакаш да избегнеш балканци ене ти ги исланд, белгија, данска, шпанија.... Има цел куп држави каде % на балканци е мал, ти си ја одбрал Шведска со сет памет.

Најнебитно е како ќе емигрираш дали со МКД, БГ или марсовски пасош... Сепак шансите се дека ако си губел време на вадење БГ пасош ти си најверојатно некој што нема соодветно образование и струка за да добие виза на регуларен начин, ова не мора секогаш да значи али гледајќи како пишуваш и глупостиве што ги тресеш овде најверојатно е така. Пак небитно ни тоа, познавам многу што успеале и така зашто биле работливи, упорни и пред се паметно планирале и се снашле на почетокот. Незнам со колку пари планираш да се селиш ама убаво е да си прашаш колку на пример би те коштало да преживееш без работа и стан во Малме еден месец, дур се снаоѓаш.... Со оглед на тоа дека нема да контактираш со „балкански племиња“ ваљда знаеш шведски да те вработат некаде тој прв месец а ако не знаеш рачунај ќе ти требаат 3-4 месеци дур се снајдеш.

Тие 2-3 членови што ти пишаа овде ДОЛГО време живеат во странство и колку и грубо да звучат нивните постови ти ги пишале да ти отворат очи да не заглавиш некаде пошто не идеш во Бангладеш каде ќе можеш да преживееш јадејќи ориз за 2 евра на ден него идеш во една од најскапите држави во светот каде се што си заштедил и направи во животот во Македонија може да го поторошиш за некој месец па да се чудиш што те снашло.

Нашиот народ е нецивилизиран? Затоа што тебе неќеле да ти помогнат? Па гледај какви глупости збориш за нашиот народ, зошто некој да се замара со тебе? Едвај чекам да запознаеш сомалијци, суданци, либанци и ред други швеџани. Пошто толку ги цениш шипаците ти посакувам со нив да се дружиш во Шведска и тоа баш оние од Малме, K-Falangen или Naserligan само за овие вторите ќе ти треба бар малку шведски да знаеш...


Среќно, ко што реков ќе ти треба и тоа многу.
Ne sve vie krivi jas sum kriv so voopsto postavuvam temi delam mislenje i se ostanato i na krajot na kraistata jas samo go spodeliv mislenjeto a vie site vo hor negativna vnosti supaci i sve ostalo se gleda kulturata do kade e nisto veke ne mi e cudno tuka
Автоматски споено мислење:

Ne ti brisi od temata ti pisis bes prasanje ti delis mislenja bes prasanje ogovara samo magareto ti magare li si? Od vakvite begame tuka i vas i vie mestoto so takov um i ova vi mnogu ve zalam sekade ve ima kako gluvci ste sekade serete virusi zarazi mi se gadi odvas
Автоматски споено мислење:


Ne sve vie krivi jas sum kriv so voopsto postavuvam temi delam mislenje i se ostanato i na krajot na kraistata jas samo go spodeliv mislenjeto a vie site vo hor negativna vnosti supaci i sve ostalo se gleda kulturata do kade e nisto veke ne mi e cudno tuka.. I nemi treba sreka tuka sum veke 3 meseci salav da slusnam od vas sto ikate da kazaete vo vrska so malme posto sum relativno nov
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom