Живот во Словенија

Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
Ако веќе сте решиле тогаш прво да ви посакам среќа. Немојте да си поставувате високи очекувања за да не се разочарувате во иднина. За разлика од другиве земји по светов ко за почеток на гастербајтерскиот живот Словенија ви е идеална. Бргу ке се навикнете на промените и вие и децата нека не ве плаши тоа ич. Ако работите и двајцата ќе заработите нешто сигурно ама ако ви се мали децата и треба да ги чуваш тогаш е проблем и подобро ич не ни оди. Платите им се за греота ама ако нема ништо во МК тогаш добро е и тоа.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Ако веќе сте решиле тогаш прво да ви посакам среќа. Немојте да си поставувате високи очекувања за да не се разочарувате во иднина. За разлика од другиве земји по светов ко за почеток на гастербајтерскиот живот Словенија ви е идеална. Бргу ке се навикнете на промените и вие и децата нека не ве плаши тоа ич. Ако работите и двајцата ќе заработите нешто сигурно ама ако ви се мали децата и треба да ги чуваш тогаш е проблем и подобро ич не ни оди. Платите им се за греота ама ако нема ништо во МК тогаш добро е и тоа.
Samo vreme,zivci i pari ke si gubat, pravac Norveska, Svedska, Svajcarija. Drugi destinacii ic neka ne im se motaat vo glavata.
;)
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
Samo vreme,zivci i pari ke si gubat, pravac Norveska, Svedska, Svajcarija. Drugi destinacii ic neka ne im se motaat vo glavata.
;)
советов ти е екстра ама е половичен, шемата од лавиринтот чија крајна порта е некоја од тие земји си ја изоставил.
 
П

Пепси_

Гостин
Дали имам некоја корист што имам роднини во словенија,за легален престој (работа и др) ?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.100
Поени од реакции
7.343
Дали имам некоја корист што имам роднини во словенија,за легален престој (работа и др) ?
Ко шо ти рече триптико, то најмногу зависит од роднините ил како да ти речам зависит шо лајна се(извинви на изразов ал кај нас така викет, истото и мене ми се случва, абе ваму кај нас Ротердам немат работа. Еми чим немат таму шон дојте кај нас?)
Туку можат да ти средат за легален престој, едноставна и лесна е процедурата, единствено треба да ти испратат писмо дека ќе си гостин кај нив во одреден период, кога ќе стигниш со пасошот да ти пријават престој на која адреса си. Друго што ти треба е да имаш евра во тебе, во случај ако на влез на словенска граница те гњават(распрашуваат) вработените. Ова значит е ректост, но aко дојт до тоќе им го покажеш писмото, ќе им речиш роднини ми се, одам кај нив на гости, на одмор, да прошетам да видам знаменитости да потрошам пари.
Е сега кој ти се опциите, можиш да работиш на црно, но никој или се ептен ретки тие шо се нафаќет да те земат така, зато шо казните кон работодавците се големи а тебе ако те фатат ќе ми ти забранат влез во ЕУ едно десетина години.
Другата опција ти е ако некој се нафати да ти среди за работна виза. Но то ти е малку веројатно, бидеќи одамна се стегнаја процедурите и веќе во големите фирми се бара квалитетен персонал.
Трета опција ти е факултет, заборај англиски, за таму ти треба да знајш словенски. Без него џабе. Даваат спипендии, плус можиш да работиш како студент, но не очекувај дека како студент ќе земаш некоја си плата голема. Друга работа, ако не ваѓаш просек ко шо ти зацртале во стипендијата тогаш ќе треба да ги враќаш тие пари назад.
Четврта опција ти е со пасош бугарски или тогај си европејец. Болха ти е нешто ко нашава реклама5 или пазар 3, мојш да најш кај да сејш или пак имат и луѓе кои даваат огласи за работа. Пример Љубљана, гарноњерче близу центар би те коштало 20 европски, 1200 денари од ден то е минимум, но мојш да најш и поефтино зависит од локацијата. Љубљана ко главен град и да речиме метропола ти е поскап него ли другите градови.
Имаш значит повеќе опции, но не очекувај сам дека ќе постигниш кизнајт шо, освен ако не си некој специјалист во некоја работа/струка па да земаш солидна плата. Платите се дефинитивно поголеми од тука, за пример ќе ти кажам дека словенска фирма кај нас, платите кај вработените се од 12-13 илјади денари до кај 17илјади денари, повисоките функции се ретки и веќе фатени а и се малку тие земаат повеќе пари, истата фирма во Словенија на вработените (значит обични работници) ги исплаќа од 800-1000 еврипски па се нагоре, зависит колку и која како смена работиш, празник и така натаму.
Јас ќе ти речам, оди си првин ако те земат роднините на гости, земи си пара со тебе, прошетај си, види какви се настаните, колкаво е движењето на луѓе, шо се случува низ градовите, сообраќај, фирми, трговски или угостителски објекти... па после ќе имаш појасна слика шо те чекат, ако веќе си се одлучил да се враќаш знајш на шо си. Пак ќе речеам, ако те сакет ко за гостин, оди, без разлика на то шо ќе потрошиш пари, ќе имаш плус некоја бенефиција и знаење во животот.
Биди ми позравен.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Дали имам некоја корист што имам роднини во словенија,за легален престој (работа и др) ?
Bez BG pasos ne pravis nisto. A i da go imas moj sovet ne si gubi vreme so bilokakva ex komunisticka drzava, site se za u kurac. Samo Norveska ili Svajcarija se isplaka.
 
П

Пепси_

Гостин
Зависи од роднините.
Ко шо ти рече триптико, то најмногу зависит од роднините ил како да ти речам зависит шо лајна се(извинви на изразов ал кај нас така викет, истото и мене ми се случва, абе ваму кај нас Ротердам немат работа. Еми чим немат таму шон дојте кај нас?)
Туку можат да ти средат за легален престој, едноставна и лесна е процедурата, единствено треба да ти испратат писмо дека ќе си гостин кај нив во одреден период, кога ќе стигниш со пасошот да ти пријават престој на која адреса си. Друго што ти треба е да имаш евра во тебе, во случај ако на влез на словенска граница те гњават(распрашуваат) вработените. Ова значит е ректост, но aко дојт до тоќе им го покажеш писмото, ќе им речиш роднини ми се, одам кај нив на гости, на одмор, да прошетам да видам знаменитости да потрошам пари.
Е сега кој ти се опциите, можиш да работиш на црно, но никој или се ептен ретки тие шо се нафаќет да те земат така, зато шо казните кон работодавците се големи а тебе ако те фатат ќе ми ти забранат влез во ЕУ едно десетина години.
Другата опција ти е ако некој се нафати да ти среди за работна виза. Но то ти е малку веројатно, бидеќи одамна се стегнаја процедурите и веќе во големите фирми се бара квалитетен персонал.
Трета опција ти е факултет, заборај англиски, за таму ти треба да знајш словенски. Без него џабе. Даваат спипендии, плус можиш да работиш како студент, но не очекувај дека како студент ќе земаш некоја си плата голема. Друга работа, ако не ваѓаш просек ко шо ти зацртале во стипендијата тогаш ќе треба да ги враќаш тие пари назад.
Четврта опција ти е со пасош бугарски или тогај си европејец. Болха ти е нешто ко нашава реклама5 или пазар 3, мојш да најш кај да сејш или пак имат и луѓе кои даваат огласи за работа. Пример Љубљана, гарноњерче близу центар би те коштало 20 европски, 1200 денари од ден то е минимум, но мојш да најш и поефтино зависит од локацијата. Љубљана ко главен град и да речиме метропола ти е поскап него ли другите градови.
Имаш значит повеќе опции, но не очекувај сам дека ќе постигниш кизнајт шо, освен ако не си некој специјалист во некоја работа/струка па да земаш солидна плата. Платите се дефинитивно поголеми од тука, за пример ќе ти кажам дека словенска фирма кај нас, платите кај вработените се од 12-13 илјади денари до кај 17илјади денари, повисоките функции се ретки и веќе фатени а и се малку тие земаат повеќе пари, истата фирма во Словенија на вработените (значит обични работници) ги исплаќа од 800-1000 еврипски па се нагоре, зависит колку и која како смена работиш, празник и така натаму.
Јас ќе ти речам, оди си првин ако те земат роднините на гости, земи си пара со тебе, прошетај си, види какви се настаните, колкаво е движењето на луѓе, шо се случува низ градовите, сообраќај, фирми, трговски или угостителски објекти... па после ќе имаш појасна слика шо те чекат, ако веќе си се одлучил да се враќаш знајш на шо си. Пак ќе речеам, ако те сакет ко за гостин, оди, без разлика на то шо ќе потрошиш пари, ќе имаш плус некоја бенефиција и знаење во животот.
Биди ми позравен.
Се убаво,прашањево ми беше дали ако сакат можат да помогнат во законски граници да ми обезбедат легален престој таму. Дали ако имат сопствена фирма може лесно да обезбедам работна виза и тн. ?
 
Т

Триптико

Гостин
Се убаво,прашањево ми беше дали ако сакат можат да помогнат во законски граници да ми обезбедат легален престој таму. Дали ако имат сопствена фирма може лесно да обезбедам работна виза и тн. ?
Ако САКААТ би требало да можат. Друго е да си таму, друго од тука да бараш работа, сместување и др. Прво што можат е да побараат работа во твое име. Ако имаат пријатели полесно е (барем би требало). Ако имаат нивна фирма ВЕДНАШ заминуваш. За сместување не плаќаш. Ќе ти го покажат местото подобро, отколку ти да шеташ сам. Едноставно кажано, ќе те "воведат" во тамошниот живот и ќе бидат твоја логистика за почеток. И, да. Легално ќе биде се.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Ако САКААТ би требало да можат. Друго е да си таму, друго од тука да бараш работа, сместување и др. Прво што можат е да побараат работа во твое име. Ако имаат пријатели полесно е (барем би требало). Ако имаат нивна фирма ВЕДНАШ заминуваш. За сместување не плаќаш. Ќе ти го покажат местото подобро, отколку ти да шеташ сам. Едноставно кажано, ќе те "воведат" во тамошниот живот и ќе бидат твоја логистика за почеток. И, да. Легално ќе биде се.
Ne moze, Prvo treba da pustat oglas vo sloveneckoto biro za vrabotuvanje i duri posle 3-4 meseci ako ne se najde nekoj slovenec ili nekoj drug kandidat so EU pasos za objavenoto rabotno mesto moze da pocnat so procedura za vrabotuvanje na rabotnik so ne e od EU, so povtorno trae 2-3 meseci minimum. Vo meguvreme ke gi dupat i ke im prakjaat rabotnici so se prijaveni na zavod, i ako nekoj gi ispolnuva uslovite nema da smee da go odbijat i ako odbijat treba debelo da obrazlozat zosto.[DOUBLEPOST=1424714186][/DOUBLEPOST]
Се убаво,прашањево ми беше дали ако сакат можат да помогнат во законски граници да ми обезбедат легален престој таму. Дали ако имат сопствена фирма може лесно да обезбедам работна виза и тн. ?
Moze da ti pomognat na tvoe ime da otvorat firma, taka najlesno i najbrzo ke projdes, ama ima i za toa golemi zaebancii,1000 evra minimum da se otvori firma i plus 500-600 evra mesecno davacki kon drzavata i eventualno mesecna kirija i troskovi za nekoja kancelarija koja bi bila sediste na firmata, + znaci 200-300 evra mesecno.
Ne znam kolku bi ti se isplakala ovaa varijanta so ogled na toa deka vo Slovenija platite vo stopansvoto se mizerni ako prajme muabet za zapad, tesko i troskovite da gi pokries.
 
Последно уредено:
M

mordekaj

Гостин
Ne moze, Prvo treba da pustat oglas vo sloveneckoto biro za vrabotuvanje i duri posle 3-4 meseci ako ne se najde nekoj slovenec ili nekoj drug kandidat so EU pasos za objavenoto rabotno mesto moze da pocnat so procedura za vrabotuvanje na rabotnik so ne e od EU, so povtorno trae 2-3 meseci minimum. Vo meguvreme ke gi dupat i ke im prakjaat rabotnici so se prijaveni na zavod, i ako nekoj gi ispolnuva uslovite nema da smee da go odbijat i ako odbijat treba debelo da obrazlozat zosto.[DOUBLEPOST=1424714186][/DOUBLEPOST]
Moze da ti pomognat na tvoe ime da otvorat firma, taka najlesno i najbrzo ke projdes, ama ima i za toa golemi zaebancii,1000 evra minimum da se otvori firma i plus 500-600 evra mesecno davacki kon drzavata i eventualno mesecna kirija i troskovi za nekoja kancelarija koja bi bila sediste na firmata, + znaci 200-300 evra mesecno.
Ne znam kolku bi ti se isplakala ovaa varijanta so ogled na toa deka vo Slovenija platite vo stopansvoto se mizerni ako prajme muabet za zapad, tesko i troskovite da gi pokries.
Не мора веќе да пријавуваат во заводот за вработување, доволно е да пријават дека им треба работник преку некоа од агенциите за вработување, така да ако имаат некој познаник во некоа агенција брзо може да завршат работа, ако сакаат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Не мора веќе да пријавуваат во заводот за вработување, доволно е да пријават дека им треба работник преку некоа од агенциите за вработување, така да ако имаат некој познаник во некоа агенција брзо може да завршат работа, ако сакаат.
Isto ti e, pak mora da pominat 3-4 meseci i vo meguvreme nieden slovenec da ne se javi na oglasot. Slicen zakon ima i vo germanija i avstrija. Agencijata ke im najde rabotnik od slo ili so eu pasos. Kako so e kriza i tamu, niso cudno uste prviot den da im pratat nekolku kandidati makar i za amalska rabota da e oglasot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom