Живот во Словенија

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Извини фринге,а од кај си толку сигурен дека сме со Бг пасош???!!
И ќе ве молам,без иронични прашања и одговори,ако имате да напишете нешто конкретно за што убаво ве замолив ок,ако не поубаво и да не пишувате без врска....
Па сама си пишала или пишуваш нешто колку да се напише.
Јас прашав дали е изводливо и како.
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Sota Bubi da ne prognoziram samo naprazno,bidejki ne sum sigurna,ovie denovi soprugot ke odi vo opstinata tamu i opsirno ke se rasprasa za decata,pa ke pisam nahnadno tuka.Mislam deka taka nekoj od kolegite na soprugot mu rekol deka samo megunarodni izvodi od ragjanje za decata za zapisuvanje vo skolo i gradinka,a za pasos so biometriskiot...znaci sega samo nagagjam,od ova nisto ne e sigurno,samo glasini....[DOUBLEPOST=1414964573][/DOUBLEPOST]
Па сама си пишала или пишуваш нешто колку да се напише.
Јас прашав дали е изводливо и како.
Jas nikade ne posociv bg tuku pisav EU pasos ili pak kako ti miluvas da go nareces "tatarski"....
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.779
Sota Bubi da ne prognoziram samo naprazno,bidejki ne sum sigurna,ovie denovi soprugot ke odi vo opstinata tamu i opsirno ke se rasprasa za decata,pa ke pisam nahnadno tuka.Mislam deka taka nekoj od kolegite na soprugot mu rekol deka samo megunarodni izvodi od ragjanje za decata za zapisuvanje vo skolo i gradinka,a za pasos so biometriskiot...znaci sega samo nagagjam,od ova nisto ne e sigurno,samo glasini....[DOUBLEPOST=1414964573][/DOUBLEPOST]

Jas nikade ne posociv bg tuku pisav EU pasos ili pak kako ti miluvas da go nareces "tatarski"....
неможеш да ги запишеш во градинка или школо без виза за престој,значи автоматски им е пасош потребен...
Словенија е друга држава ако случајно не си во тек:);)
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Остај ја пишува без врска сигурно ја банирале па направила нов ник
Fringe,tvoeto mislenje ke te molam da go zacuvas za sebe ai momentalno si prijaven kaj moderator,zatoa ako ti se spie,molim fino lepo odi legni si,ne mi ja tropaj temata so gluposti,bidejki mi trebaat seriozni i iskreni mislenja,ok?!!!Prijatno i dobra nok,se nadevam nema da se vidime povtorno:cuc::tapp:[DOUBLEPOST=1414965453][/DOUBLEPOST]
неможеш да ги запишеш во градинка или школо без виза за престој,значи автоматски им е пасош потребен...
Словенија е друга држава ако случајно не си во тек:);)
Ax neznam na koj jazik pisuvam,ama nejse....i da,fala ne znaev deka e druga drzzava,ete tuka go nauciv i ova od tebe,alal da ti e sota,bravo!!
 
Т

Триптико

Гостин
Во денешно време секакви имаат деца :facepalm: Па уште ќе ги шетале по светов, ама со извод? :ROFLMAO: Слушај кукло...Ај прво одлучи се што и како сакаш да правиш.Второ, нели имаш маж таму? Немој да ми кажеш дека ние овде знаеме подобро од него, како се живее таму.Трето, ти мислиш прво стапнување во Словенија и одма работа? Каков сакаш пасош имај, тоа нема да се случи (освен ако си доктор, хирург, фармацевт...а и ова не ти е сигурно). Јас имам една бивша, токму од Љубљана. Се сакаме, се е супер и одеднаш ти кажува: Знаеш што? И да те земам за маж, ти секогаш ќе бидеш странец во Словенија. Јасно ти е сега каде сакаш да одиш?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
610
Поздрав до сите!!
Најнапред се извинувам ако ја сместив темава во погрешна категорија или ако постои веќе ваква тема,се надевам ќе ми простите ,нова сум и ќе ја преместите каде што треба!

Мојот сопруг е повеќе од 6 месеци со ЕУ пасош (исто имам и јас,децата не)во Словенија на работа и сега сакаме,после нова година и јас со моите деца да се преселиме таму,па ме интересира ако сака некој што живее таму,да ми пообјасни кои се условите со градинка,училиште,како се движат становите и она најважното каков е животот таму воопшто има ли живот или животарење како кај нас,куча посо?!:P

Се надевам дека има веќе доста Македонци што живеат таму,некои се со фамилии,некои сами,па ако сакате и имате време да одвоите да ми одговорите на моите прашања кои верувајте ми се доста важни во моментот!(y)

Ви благодарам,ако ништо друго што го прочитавте ова:icon_mrgr::)
Имам некое искуство со Словенија. Македонци има колку сакаш, посебно во делот Крањ па и Јесенице.....Остави што ти пишуваат така генерално да се држиш подалеку од овие од оние. Ке идеш тамо и треба да се дружиш и да живееш со лугето, посебно со македонците,затоа ссме луге да си помагаме еден на друг...Со тек на време ке видиш со кој можеш да живееш со кој не. Платите не се кој знае колку големи, зависи што ке работите со мажот ти...А во мегувреме можеби паметно е да извадите и на децата пасоши, се вадат за неколку месеци..за кратко....Стан ке плакате во тој дел околу 300 евра и плус трошоци околу 200 евра....Со една плата, ако мажот ти не е некој специјалец како што пишаа, ке посакаш да се вратиш дома во Мак. Словенија е убава земја, има каде да се шета....На почеток ке ти биде мака можеби и проблем, ама ке се навикнеш со тек на време....Храна трошоци е скоро како кај нас. Регистрацијата е поскапа на колите, за школо децата ако учат нема да имаат гајле, ако ги опуштите многу ке влезат во словенскиве друштва и ништо нема да постигнат...знам такви примери. Ако живеете во Јесенице, може да барате работа и во Австрија, многу работат така, дупло поголеми плати па и повеке земаат....ке пишам пак..касно е сега....и не се многу замарај што ти пишуваат на форумов, има илјада карактери кои од различни причини се присутни, некои да си го ладат само, некои за друго...стеј кул...позз[DOUBLEPOST=1414971074][/DOUBLEPOST]
Поздрав до сите!!
Најнапред се извинувам ако ја сместив темава во погрешна категорија или ако постои веќе ваква тема,се надевам ќе ми простите ,нова сум и ќе ја преместите каде што треба!

Мојот сопруг е повеќе од 6 месеци со ЕУ пасош (исто имам и јас,децата не)во Словенија на работа и сега сакаме,после нова година и јас со моите деца да се преселиме таму,па ме интересира ако сака некој што живее таму,да ми пообјасни кои се условите со градинка,училиште,како се движат становите и она најважното каков е животот таму воопшто има ли живот или животарење како кај нас,куча посо?!:P

Се надевам дека има веќе доста Македонци што живеат таму,некои се со фамилии,некои сами,па ако сакате и имате време да одвоите да ми одговорите на моите прашања кои верувајте ми се доста важни во моментот!(y)

Ви благодарам,ако ништо друго што го прочитавте ова:icon_mrgr::)
Имам некое искуство со Словенија. Македонци има колку сакаш, посебно во делот Крањ па и Јесенице.....Остави што ти пишуваат така генерално да се држиш подалеку од овие од оние. Ке идеш тамо и треба да се дружиш и да живееш со лугето, посебно со македонците,затоа ссме луге да си помагаме еден на друг...Со тек на време ке видиш со кој можеш да живееш со кој не. Платите не се кој знае колку големи, зависи што ке работите со мажот ти...А во мегувреме можеби паметно е да извадите и на децата пасоши, се вадат за неколку месеци..за кратко....Стан ке плакате во тој дел околу 300 евра и плус трошоци околу 200 евра....Со една плата, ако мажот ти не е некој специјалец како што пишаа, ке посакаш да се вратиш дома во Мак. Словенија е убава земја, има каде да се шета....На почеток ке ти биде мака можеби и проблем, ама ке се навикнеш со тек на време....Храна трошоци е скоро како кај нас. Регистрацијата е поскапа на колите, за школо децата ако учат нема да имаат гајле, ако ги опуштите многу ке влезат во словенскиве друштва и ништо нема да постигнат...знам такви примери. Ако живеете во Јесенице, може да барате работа и во Австрија, многу работат така, дупло поголеми плати па и повеке земаат....ке пишам пак..касно е сега....и не се многу замарај што ти пишуваат на форумов, има илјада карактери кои од различни причини се присутни, некои да си го ладат само, некои за друго...стеј кул...позз
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Имам некое искуство со Словенија. Македонци има колку сакаш, посебно во делот Крањ па и Јесенице.....Остави што ти пишуваат така генерално да се држиш подалеку од овие од оние. Ке идеш тамо и треба да се дружиш и да живееш со лугето, посебно со македонците,затоа ссме луге да си помагаме еден на друг...Со тек на време ке видиш со кој можеш да живееш со кој не. Платите не се кој знае колку големи, зависи што ке работите со мажот ти...А во мегувреме можеби паметно е да извадите и на децата пасоши, се вадат за неколку месеци..за кратко....Стан ке плакате во тој дел околу 300 евра и плус трошоци околу 200 евра....Со една плата, ако мажот ти не е некој специјалец како што пишаа, ке посакаш да се вратиш дома во Мак. Словенија е убава земја, има каде да се шета....На почеток ке ти биде мака можеби и проблем, ама ке се навикнеш со тек на време....Храна трошоци е скоро како кај нас. Регистрацијата е поскапа на колите, за школо децата ако учат нема да имаат гајле, ако ги опуштите многу ке влезат во словенскиве друштва и ништо нема да постигнат...знам такви примери. Ако живеете во Јесенице, може да барате работа и во Австрија, многу работат така, дупло поголеми плати па и повеке земаат....ке пишам пак..касно е сега....и не се многу замарај што ти пишуваат на форумов, има илјада карактери кои од различни причини се присутни, некои да си го ладат само, некои за друго...стеј кул...позз[DOUBLEPOST=1414971074][/DOUBLEPOST]
Имам некое искуство со Словенија. Македонци има колку сакаш, посебно во делот Крањ па и Јесенице.....Остави што ти пишуваат така генерално да се држиш подалеку од овие од оние. Ке идеш тамо и треба да се дружиш и да живееш со лугето, посебно со македонците,затоа ссме луге да си помагаме еден на друг...Со тек на време ке видиш со кој можеш да живееш со кој не. Платите не се кој знае колку големи, зависи што ке работите со мажот ти...А во мегувреме можеби паметно е да извадите и на децата пасоши, се вадат за неколку месеци..за кратко....Стан ке плакате во тој дел околу 300 евра и плус трошоци околу 200 евра....Со една плата, ако мажот ти не е некој специјалец како што пишаа, ке посакаш да се вратиш дома во Мак. Словенија е убава земја, има каде да се шета....На почеток ке ти биде мака можеби и проблем, ама ке се навикнеш со тек на време....Храна трошоци е скоро како кај нас. Регистрацијата е поскапа на колите, за школо децата ако учат нема да имаат гајле, ако ги опуштите многу ке влезат во словенскиве друштва и ништо нема да постигнат...знам такви примери. Ако живеете во Јесенице, може да барате работа и во Австрија, многу работат така, дупло поголеми плати па и повеке земаат....ке пишам пак..касно е сега....и не се многу замарај што ти пишуваат на форумов, има илјада карактери кои од различни причини се присутни, некои да си го ладат само, некои за друго...стеј кул...позз
Помош од Македонец во странство????
Ме изнасмеа,тој тука сопки на секој можен начин ти прави не па во странство.
Единствено помош од Македонец во странство ќе имаш да те пријави ако една работа работиш легално а друга на црно...............
Имам осетено на своја кожа помош од Македонци во Чехословача па морав кај Албанци одреден период да престојувам
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
310
Поени од реакции
302
Помош од Македонец во странство????
Ме изнасмеа,тој тука сопки на секој можен начин ти прави не па во странство.
Единствено помош од Македонец во странство ќе имаш да те пријави ако една работа работиш легално а друга на црно...............
Имам осетено на своја кожа помош од Македонци во Чехословача па морав кај Албанци одреден период да престојувам
А ти со фиромски пасош беше таму? Пошто како штабски лепач на плакати сигурно не би извал "татарски".
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Помош од Македонец во странство????
Ме изнасмеа,тој тука сопки на секој можен начин ти прави не па во странство.
Единствено помош од Македонец во странство ќе имаш да те пријави ако една работа работиш легално а друга на црно...............
Имам осетено на своја кожа помош од Македонци во Чехословача па морав кај Албанци одреден период да престојувам
Fringe mislis Makedonec kako tebe???Ova od iskustvo ???Pa neli gledas deka i ti si takvo ifrustrirano stvorenje,sto ovde jas zamoliv za pomos,a ti odma napagas,se izzivuvas ili krivo ti e so nema spas za tebe,pa ajde ke udram virtuelno na drugite??Zasrami se dete nedorasnato,kakvi sopki prais,takvi ke ti praat,zivej virtuelno barem,ako ne realno....:sick::pos:[DOUBLEPOST=1415004546][/DOUBLEPOST]
Имам некое искуство со Словенија. Македонци има колку сакаш, посебно во делот Крањ па и Јесенице.....Остави што ти пишуваат така генерално да се држиш подалеку од овие од оние. Ке идеш тамо и треба да се дружиш и да живееш со лугето, посебно со македонците,затоа ссме луге да си помагаме еден на друг...Со тек на време ке видиш со кој можеш да живееш со кој не. Платите не се кој знае колку големи, зависи што ке работите со мажот ти...А во мегувреме можеби паметно е да извадите и на децата пасоши, се вадат за неколку месеци..за кратко....Стан ке плакате во тој дел околу 300 евра и плус трошоци околу 200 евра....Со една плата, ако мажот ти не е некој специјалец како што пишаа, ке посакаш да се вратиш дома во Мак. Словенија е убава земја, има каде да се шета....На почеток ке ти биде мака можеби и проблем, ама ке се навикнеш со тек на време....Храна трошоци е скоро како кај нас. Регистрацијата е поскапа на колите, за школо децата ако учат нема да имаат гајле, ако ги опуштите многу ке влезат во словенскиве друштва и ништо нема да постигнат...знам такви примери. Ако живеете во Јесенице, може да барате работа и во Австрија, многу работат така, дупло поголеми плати па и повеке земаат....ке пишам пак..касно е сега....и не се многу замарај што ти пишуваат на форумов, има илјада карактери кои од различни причини се присутни, некои да си го ладат само, некои за друго...стеј кул...позз[DOUBLEPOST=1414971074][/DOUBLEPOST]
Имам некое искуство со Словенија. Македонци има колку сакаш, посебно во делот Крањ па и Јесенице.....Остави што ти пишуваат така генерално да се држиш подалеку од овие од оние. Ке идеш тамо и треба да се дружиш и да живееш со лугето, посебно со македонците,затоа ссме луге да си помагаме еден на друг...Со тек на време ке видиш со кој можеш да живееш со кој не. Платите не се кој знае колку големи, зависи што ке работите со мажот ти...А во мегувреме можеби паметно е да извадите и на децата пасоши, се вадат за неколку месеци..за кратко....Стан ке плакате во тој дел околу 300 евра и плус трошоци околу 200 евра....Со една плата, ако мажот ти не е некој специјалец како што пишаа, ке посакаш да се вратиш дома во Мак. Словенија е убава земја, има каде да се шета....На почеток ке ти биде мака можеби и проблем, ама ке се навикнеш со тек на време....Храна трошоци е скоро како кај нас. Регистрацијата е поскапа на колите, за школо децата ако учат нема да имаат гајле, ако ги опуштите многу ке влезат во словенскиве друштва и ништо нема да постигнат...знам такви примери. Ако живеете во Јесенице, може да барате работа и во Австрија, многу работат така, дупло поголеми плати па и повеке земаат....ке пишам пак..касно е сега....и не се многу замарај што ти пишуваат на форумов, има илјада карактери кои од различни причини се присутни, некои да си го ладат само, некои за друго...стеј кул...позз
Musketar druze,ti blagodaram na odgovorot i podrskata....takvi kako tebe retki se ovde,nekoj ovde kako da cekaat da dojde nekoj nov,pa da si igraat so nego,ama zavisi so koj...koga ke imas vreme pisi se so znaes,a i nekoj drug kako tebe sto ima poznavanje,seriozni pred se,ke gi zamolam da pisat ako sakaat,ako ne ne odgovaram veke na neizziveanite deca,sto ne im zamaram,sepak takvo im e domasnoto vospituvanje!!!
Pozdrav golem musketar do tebe(y):)
 
Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
Не ве сфатив за каков пасош зборите, но тие можат слободно со Мк пасош да одат и да побараат престој како фамилија на член на ЕУ (сопругот ако има бугарски), и колку тој има дозвола за престој толку ќе имаш и ти со децата. Ќе бидете и здравствено осигурани преку сопругот, можеш да ги запишеш во градинка и училиште, и ти можеш да си бараш работа. Од дома ќе ви требаат многу документи, нешто што паметам е меѓународни изводи на родените за сите, меѓународен извод на венчаните од тебе и сопругот не постар од три месеци, дипломи што имаш да преведеш на словенски, од суд потврда дека не си осудувана...толку паметам.
НО, за да побара дозвола за престој повеќе од три месеци за вас, сопругот треба да прикаже примања доволни да ве издржува.Од човек е 250 евра, што значи за четворица треба да покаже нето плата 1000 евра. (Можеби може и со 750 не знам точно, нека си праша). Ако ја нема таа нето плата ќе треба да барате човек кој ќе ви верува и ќе направите договор дека секој месец ќе ви пушта на сметка пари, онолку колку што е доволно да ја покриете таа сума. Вие него ќе му давате на рака, тој ќе ги уплаќа кај вас на сметка. Друг начин е ти да успееш да се вработиш во рок од три месеци па да прикажете доволно. Или да ги оставиш децата во Мк и отидеш сама па откако ќе се вработиш да ги земеш и нив.
Како и да е, ќе биде тешко на почеток освен ако сопругот зема доста добра плата, во тој случај само пакувај куферите и заминувај. Инаку е малку зорт додека и ти не се вработиш, но се исплаќа.Платите не се којзнае што но за еден фин живот, ауто, одмори, храна сметки, облека и понекој луксуз без да те боли глава, има.
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Не ве сфатив за каков пасош зборите, но тие можат слободно со Мк пасош да одат и да побараат престој како фамилија на член на ЕУ (сопругот ако има бугарски), и колку тој има дозвола за престој толку ќе имаш и ти со децата. Ќе бидете и здравствено осигурани преку сопругот, можеш да ги запишеш во градинка и училиште, и ти можеш да си бараш работа. Од дома ќе ви требаат многу документи, нешто што паметам е меѓународни изводи на родените за сите, меѓународен извод на венчаните од тебе и сопругот не постар од три месеци, дипломи што имаш да преведеш на словенски, од суд потврда дека не си осудувана...толку паметам.
НО, за да побара дозвола за престој повеќе од три месеци за вас, сопругот треба да прикаже примања доволни да ве издржува.Од човек е 250 евра, што значи за четворица треба да покаже нето плата 1000 евра. (Можеби може и со 750 не знам точно, нека си праша). Ако ја нема таа нето плата ќе треба да барате човек кој ќе ви верува и ќе направите договор дека секој месец ќе ви пушта на сметка пари, онолку колку што е доволно да ја покриете таа сума. Вие него ќе му давате на рака, тој ќе ги уплаќа кај вас на сметка. Друг начин е ти да успееш да се вработиш во рок од три месеци па да прикажете доволно. Или да ги оставиш децата во Мк и отидеш сама па откако ќе се вработиш да ги земеш и нив.
Како и да е, ќе биде тешко на почеток освен ако сопругот зема доста добра плата, во тој случај само пакувај куферите и заминувај. Инаку е малку зорт додека и ти не се вработиш, но се исплаќа.Платите не се којзнае што но за еден фин живот, ауто, одмори, храна сметки, облека и понекој луксуз без да те боли глава, има.
Betka Bu samo sto se slusnav so soprugot i veruvaj istoto mu go kazale i nego vo opstinata,potpolno isto,jas i soprugot imame bg pasosi a za decata e za toj megunaroden izvod mislev,ama ne bev tolku sigurna,zatoa rekov da ne zboram naprazno.Ama ete Betka go potvrdi toa i potpolno se slagam i ti BLAGODARAM,srce si.A za prestoj nie se prijavuvame so dogovorot za rabota,a decata preku nas :)
Inaku da,fala mu na Boga i mene me ceka rabota,istata kaj sto e soprugot,golema fabrika za proizvodstvo e,platite se skromni,za pocetok ekstra se.Sega za decata mi e strav kako ke se vklopat vo novata sredina,ne znaat jazik,znam deka na site tesko ke ni bide pocetokot,ama sekako ke se navikneme i taka veke ovde i vozduhot sto go diseme,ne gusi bukvalno!!
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
610
Помош од Македонец во странство????
Ме изнасмеа,тој тука сопки на секој можен начин ти прави не па во странство.
Единствено помош од Македонец во странство ќе имаш да те пријави ако една работа работиш легално а друга на црно...............
Имам осетено на своја кожа помош од Македонци во Чехословача па морав кај Албанци одреден период да престојувам
Во ред, има и такви, не значи ако те зезнале тебе, дека сите македонци се такви. И јас сум осетил на моја кожа проблеми од балканци во странство, преваранти нема што, но знам и за луге во Словенија кои си помагаат едни со други, и си го олеснуваат животот така. Сум живеел таму, не многу долго но сепак, македонците таму се во голем број и си имаат оформени круг на пријатели со кои си живеат и си помагаат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
А ти со фиромски пасош беше таму? Пошто како штабски лепач на плакати сигурно не би извал "татарски".
Со првиот Македонски пасош бев а плакати никад у живот не сум лепел.
Во '90 тите ги возев главните луѓе по митинзи[DOUBLEPOST=1415046866][/DOUBLEPOST]
Fringe mislis Makedonec kako tebe???Ova od iskustvo ???Pa neli gledas deka i ti si takvo ifrustrirano stvorenje,sto ovde jas zamoliv za pomos,a ti odma napagas,se izzivuvas ili krivo ti e so nema spas za tebe,pa ajde ke udram virtuelno na drugite??Zasrami se dete nedorasnato,kakvi sopki prais,takvi ke ti praat,zivej virtuelno barem,ako ne realno....:sick::pos:
Не знам кој е исфрустиран и му нема спас а ти не се секирај ти за мене имам обезбедено за најмалку 3-4 генерации.
Кога сакам можам да отидам во Германија или Австрија кај браќата и тоа со МАКЕДОНСКИ пасош
 
Последно уредено:
M

mordekaj

Гостин
Колку шо знам јас во Крањ има најмногу Македонци. А инаку тој крај кај Лесце, Радовљица е прекрасен ако сакате природа. Таму почнува Националниот парк Триглав, Блед, Блејско и Бохињско езеро ви се до газот, ски центри еден куп. Се на се прекрасно место. За документи маж ти слободно нека оде у управната енота и нека праша. Верувај дека се ќе му објаснат и ќе му помогнат колку шо можат. За децата не бери гајле. Може на почетокот ќе им биде тешко, но кога ќе тргнат во градинка, школо, за брзо време ќе го научат јазикот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom