Живот во Словенија

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од OzbilnaZenska, 2 ноември 2014.

 1. OzbilnaZenska

  OzbilnaZenska

  Член од:
  2 ноември 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Поздрав до сите!!
  Најнапред се извинувам ако ја сместив темава во погрешна категорија или ако постои веќе ваква тема,се надевам ќе ми простите ,нова сум и ќе ја преместите каде што треба!

  Мојот сопруг е повеќе од 6 месеци со ЕУ пасош (исто имам и јас,децата не)во Словенија на работа и сега сакаме,после нова година и јас со моите деца да се преселиме таму,па ме интересира ако сака некој што живее таму,да ми пообјасни кои се условите со градинка,училиште,како се движат становите и она најважното каков е животот таму воопшто има ли живот или животарење како кај нас,куча посо?!:P

  Се надевам дека има веќе доста Македонци што живеат таму,некои се со фамилии,некои сами,па ако сакате и имате време да одвоите да ми одговорите на моите прашања кои верувајте ми се доста важни во моментот!(y)

  Ви благодарам,ако ништо друго што го прочитавте ова:icon_mrgr::)
   
  На GTFO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. M-1

  M-1 Добро утро Махачкала!

  Член од:
  6 септември 2010
  Мислења:
  3.897
  Допаѓања:
  6.563
  Мислев дек си некоја неозбилна женска ама зш си озбилна плус со деца ко шо кажвиш тешко дек ќе ми дајш.
  Незнам зш, знам зш ама ај, некако прикаскава твоја не ми штимат убо. Чек сеа, имаш деца, сакаш живот, ама не живот налик тој куча-посао? Јас ко шо разбрав од прикаскава изгледа за погрешен чоек се имаш земено, требало некој по парајлија да фатиш, па да се журкаш, пијаш пљуги, ојш Таџмахал на одмори и Тумороуленди на Ибица или кј и да се.
   
  На Fastforza, JETKUNDO, sankerce и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. OzbilnaZenska

  OzbilnaZenska

  Член од:
  2 ноември 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Ох леле,прво па мушко,што не ти е јасно незнам тебе???
  Убаво си прашав,ако сака некој да ми одговори ок,а несакам да си имам работа со недораснати деца,што само главата им служи за украс,мислат со друго!!!

  Некој друг,ќе ве молам,ама одговор по прашањата горе,ако може!Фала
   
  FilipMKD007, Бесна Глиста, Avenger99 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Шота Буби

  Шота Буби нотар

  Член од:
  4 март 2009
  Мислења:
  3.087
  Допаѓања:
  1.776
  Најубаво да си го прашаш твојот сопруг,нели е тој таму
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. OzbilnaZenska

  OzbilnaZenska

  Член од:
  2 ноември 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Да,таму е,ама сакав искуства од Македонци што живеат веќе таму!
   
 6. Invader

  Invader I am not in danger, I am the danger!

  Член од:
  17 ноември 2008
  Мислења:
  16.981
  Допаѓања:
  18.782
  Кој град како прво? Цените варираат од Љубљана до Марибор. Љубљана поскапа за живот со поголеми плати, Марибор обратно нормално :)
  Живот има, ако планираш да успееш. Све зависи од вас. Ако не ти се работа и сакаш маж ти да ја издржува цела фамилија тогаш ќе биде куќа-посо за него, додека ти уживаш по цели денови.
  За школа нема никаков проблем за запишување. Ако планирате во јануари да се селите, тогаш подобро е децата да се пишат едно одделение/година уназад, кај што нема да добива никакви оценки, туку пола година ќе се прилагодува и ќе учи јазик, па здравје од септември нормално да си продолжи.
  Цени за стан во Марибор варираат од 150-300 евра месечно, за куќи е околу 400. Со тоа што за стан имаш доста поголеми трошкови, па на крај доаѓа исто месечно. Иначе стандардот е малце повисок од кај нас, иако има доста работи што идат по иста цена.
  Ако имаш уште некое прашање слободно прашај.

  Е да, избегнувај Македонци што повеќе, посебно ако ти треба некоја помош. Поголем дел од нив нема да ти помогнат :)
   
  На Македонија 1932, Ilumious, FLICKER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.305
  Допаѓања:
  29.699
  Многу треба да пазиш околу тоа, кој на форумов, ти одговорил на прашањето.
  Стварно, не се заебавам.
  Има два-тројца чии одговори треба да ги игнорираш, пошто, пази сеа, заради некои нешта кои нив им одговараат, може намерно да ти дадат неточен одговор. Ќе кажам ако видам таков некој тука да ти одговара.
   
  На OzbilnaZenska му/ѝ се допаѓа ова.
 8. M-1

  M-1 Добро утро Махачкала!

  Член од:
  6 септември 2010
  Мислења:
  3.897
  Допаѓања:
  6.563
  Сам таму, сигурно дели стан или куќа со цимери, примањата не се кизнае колку високи, но се подобри од македонските тука. Трошоците се речиси исти ко кај нас. Така да само со една плата тешко се излегува на крај. Цената за кирија се движи најчесто по 500 евра(Љубљана), цената на автобус ти е 1.2 евра во еден правец(во град), месечната карта за во град кошта ми се чини околу 32 евра, храната и цените е во исти ранг како и кај нас, едино поскапи се кашкавалот и сирењето. Рестораните се исто ко кај нас имаш и поефтини и поскапи, цените на пијалоците во барови/кафетерии се за нијанса поскапи него ли тука, варираат од пола евро нагоре, а на некои пофрекфенти места одат и евро до две. Горивата се за нијанса поефтини од кај нас(доста Италијаци ги полнат резерварите во Словенија), возилата на пазарот се за џабе, од друга страна нивното одржување во механичарска работилница е поскапо него ли кај нас, регистрацијата незнам колку се движи. Иначе децата можат да учат и студираат, одредени школи понатака нудат и стипендии, ако се бават со некој спорт а е пожелно имаат и корист од тоа, држава им е средена околу тие прашања. Една плата не ви стига за четворо члено семејство, то е јасно, освен ако мажот ти работи инжињер, или генерален директор во Љубљанска Млекара или е шеф на смена во Пивоварна Лашко то е друг муабет.
  Има фамилии најглолем дел се во Љубљана, во другите градови се почести, има Срби доста а најмногу од се има Босанци, ти предлагам подалегу да се држиш од ними зш се џган невиден.
   
  Последно уредено: 2 ноември 2014
  На OzbilnaZenska му/ѝ се допаѓа ова.
 9. OzbilnaZenska

  OzbilnaZenska

  Член од:
  2 ноември 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Инвандер ти благодарам на одговорот од срце.Па сакаме radovlica ili lesce за почеток или Јесеница,во близина работи сопругот,а истои јас здравје би требало таму да работам.Ако имаш некоја информација за овие места,те молам пиши ми тука:)

  Берич Дон ти благодарам на опомената,се надевам си сериозен:cautious:(немој да ми замериш,само сеуште не ве знам кој е сериозен,кој не)
  --- Споено дупло мислење, 2 ноември 2014 ---
  М-1 еее така друже,само сериозно,не одма ме нападна,ко за гуша да те фатив,одма за никот се фати,да знаеш само колку време се обидував да се регистрирам и едвај тој ник беше слободен!

  Како и да ви благодарам на одговорите!Секој одговор во врска со Словенија,многу ми значи и верувајте со тешка душа се одлучивме на ова ама решени сме да одиме до крај!
  --- Споено дупло мислење, 2 ноември 2014 ---
  Некој друг искуства???

  Мислев дека има повеќе Македонци на форумов што живеат таму....
   
  Последно уредено: 2 ноември 2014
 10. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.981
  Како ќе идат децата без татарски пасош?
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. OzbilnaZenska

  OzbilnaZenska

  Член од:
  2 ноември 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Извини фринге,а од кај си толку сигурен дека сме со Бг пасош???!!
  И ќе ве молам,без иронични прашања и одговори,ако имате да напишете нешто конкретно за што убаво ве замолив ок,ако не поубаво и да не пишувате без врска....
   
 12. iphone

  iphone

  Член од:
  23 октомври 2013
  Мислења:
  817
  Допаѓања:
  160
  Словенија е ко татарија (Бугарија). Само што се 5 пати поголеми преваранти од татарите.
   
 13. NikolaMKD91

  NikolaMKD91 Гостин

  So bugarski pasoshi li ste ?
   
 14. OzbilnaZenska

  OzbilnaZenska

  Член од:
  2 ноември 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Da Nikola,so bg pasosi sme....i so ima vrska toa so temata??!

  btw za decata ne e problem,seuste nemaat pasosi,ke izvadime megunarodni izvodi za zapisuvanje vo skolo i gradinka,ako ima potreba i bg pasosi ke izvadime,soprugot za toa ke prasa pokonkretno vo najbliskata tamosna opstina.
   
 15. Шота Буби

  Шота Буби нотар

  Член од:
  4 март 2009
  Мислења:
  3.087
  Допаѓања:
  1.776
  каков меѓународен извод,на нив им треба патна исправа(пасош)
   

Сподели преку: