Живот во Словенија

Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Da Nikola,so bg pasosi sme....i so ima vrska toa so temata??!

btw za decata ne e problem,seuste nemaat pasosi,ke izvadime megunarodni izvodi za zapisuvanje vo skolo i gradinka,ako ima potreba i bg pasosi ke izvadime,soprugot za toa ke prasa pokonkretno vo najbliskata tamosna opstina.
Kade i kako se vadat ovie izvodi te molam, i mene ke mi trebaat, dali se neophodni ili ne mora?
 
M

mordekaj

Гостин
Kade i kako se vadat ovie izvodi te molam, i mene ke mi trebaat, dali se neophodni ili ne mora?
Меѓународен извод се вади од истото место како и обичниот, од матичното. Само ќе му кажиш дека сакаш меѓународен. Ако ти требаат изводи за во странство вади само меѓународни.
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.372
Поени од реакции
2.503
Кој град како прво? Цените варираат од Љубљана до Марибор. Љубљана поскапа за живот со поголеми плати, Марибор обратно нормално :)
Живот има, ако планираш да успееш. Све зависи од вас. Ако не ти се работа и сакаш маж ти да ја издржува цела фамилија тогаш ќе биде куќа-посо за него, додека ти уживаш по цели денови.
За школа нема никаков проблем за запишување. Ако планирате во јануари да се селите, тогаш подобро е децата да се пишат едно одделение/година уназад, кај што нема да добива никакви оценки, туку пола година ќе се прилагодува и ќе учи јазик, па здравје од септември нормално да си продолжи.
Цени за стан во Марибор варираат од 150-300 евра месечно, за куќи е околу 400. Со тоа што за стан имаш доста поголеми трошкови, па на крај доаѓа исто месечно. Иначе стандардот е малце повисок од кај нас, иако има доста работи што идат по иста цена.
Ако имаш уште некое прашање слободно прашај.

Е да, избегнувај Македонци што повеќе, посебно ако ти треба некоја помош. Поголем дел од нив нема да ти помогнат :)
Брат не знам со колку Македонци се знаеш тука, но верувај има многу што ќе ти помогнат. Не мора да плукаш по сите ако некои поединци се ѓубриња
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.389
Поени од реакции
2.125
Не сакам да паметувам, само ќе кажам мислење!
Незнам дали е вредно, за парите, за вас како возрасни нема да биде многу тешко да се вклопите, но ќе си ги расипите децата....
И ќе се сложам со еден член погоре, подалеку од македонците таму!
Ако сте топли луѓе, полни со живот, љубов и разбирање, за вас, Словенија и општо секоја позападна земја, ќе ве уназади, и деградира во психолошка смисла, и ќе станете несвесно бесчуствителни, и ќе се изнагледате секакви нус појави!
Мој искрен совет...
 
M

mordekaj

Гостин
Не сакам да паметувам, само ќе кажам мислење!
Незнам дали е вредно, за парите, за вас како возрасни нема да биде многу тешко да се вклопите, но ќе си ги расипите децата....
И ќе се сложам со еден член погоре, подалеку од македонците таму!
Ако сте топли луѓе, полни со живот, љубов и разбирање, за вас, Словенија и општо секоја позападна земја, ќе ве уназади, и деградира во психолошка смисла, и ќе станете несвесно бесчуствителни, и ќе се изнагледате секакви нус појави!
Мој искрен совет...
Не би се сложил со тебе, ама ајде, секој со свое мислење и искуства.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.094
Поени од реакции
7.337
М-1 еее така друже,само сериозно,не одма ме нападна,ко за гуша да те фатив,одма за никот се фати,да знаеш само колку време се обидував да се регистрирам и едвај тој ник беше слободен
Знаеф дек си озбилна.
Ме немаш имано знаено, инаку по природа сум доста сериозен. За Љубљана ти пишав, во друите градој и села незнам шо е како е едино таму само пари имам трошено, за шетање, јадење и пиење.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.389
Поени од реакции
2.125
Не би се сложил со тебе, ама ајде, секој со свое мислење и искуства.
Западот знае да те измени! Многупати среќавам луѓе што сонуваат за некој подобар живот, за пари,ама зад секој сон стои одредена цена. Се оттуѓуваш од своето, во трката за пари, и да овозможиш подобар свет. Многу луѓе не сфаќаат дека каде и да одиш никогаш нема да си словенец, германец, италјан, секогаш ќе си останеш туѓинец.
Конкретно за Словенија, словенците имаат аверзија кон луѓето од бившите ју простори, затоа што за нив сме паметни и знаеме да се снајдеме, и работиме за 600 евра, додека дотичните не се задоволуваат со 1000 евра...ние знаеме да живееме со толку пари, месец за месец, а тие не, и ствара кај нив одбивност и љубомора.
Децата, ајде ќе ги гледаш додека не одат во пубертет, но кога ќе влетаат полни со хормони во светот на словенските тинејџери, тешко нив! Гледам јас што се случува низ словенските улици, и искрено ми се повраќа. Остајте тие муабети воспитување и слично, дете во пубертет не слуша ни мајка, ни татко! Македонската средина донекаде е поздрава во тој поглед.
Сум сонувала и јас за некој подобар свет, ама си ја лупнав главата доле, не вреди да се оштетам себеси за пари, преголема е цената да се откажам од своето, па да останам таму во белиот свет, сама како некое пукало, и после кучи посао, посао кучи.

Тоа ми беше муабетот, сепак мое лично убедување е ова, не силам ништо, ама сакам да кажам дека не е се така мед и млеко таму.
 
Т

Триптико

Гостин
@Jagod4e грешка си. Тие немаат одбивност, а најмалку љубомора кон луѓето од Хрватска надолу...туку презир. Ние не сме паметни и вредни, туку живееме чергарски живот, од денес за утре (месец за месец).Во развиен свет постои образование во повеќе степени, развој на личност преку културни настани исто во повеќе степени, инвестирање на ВИШОК пари во долгорочни цели...а не, купи ден - помини. Тоа кај нив е мизерно.Тинејџерите што ги спомна...точно, ќе влетаат во нивниот свет.Само, од дете до дете има разлика и тоа голема. Не значи дека секое дете ќе почне да користи дрога, да се пијанчи или да учествува во оргии секој викенд, нели? ;) Ако не го насочиш уште од мало, што е добро за него, а што не...тогаш според мене појма немаш од воспитување и подобро и да немаш деца.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
164
словенија ќе биде бетер од Бугарија.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.322
Поени од реакции
3.549
Помош од Македонец во странство????
Ме изнасмеа,тој тука сопки на секој можен начин ти прави не па во странство.
Единствено помош од Македонец во странство ќе имаш да те пријави ако една работа работиш легално а друга на црно...............
Имам осетено на своја кожа помош од Македонци во Чехословача па морав кај Албанци одреден период да престојувам
смешен си, од кого ти очекуваш да ти помогне во странство ако не од својот, точно дека нема да ти помогне секој потецијален Македонец ама генерално никој друг нема да ти помогне ако не Македонецот.Не дека се дружам со секој Македонец што ке сретнам на патот ама и сите 5 мина што ги има околу мене се Македонци.
Мене ми изгледа дека ти си тој што треба да го избегаваат лугето, ме потсеќаш на еден други што случајно го запознав во комшилак и истиот муабет ми го сереше, испадна прилика да ме покани на роденден и кога отидов таму само јас бев и една друга фамилија,се запрашав каде му се овие немакедонците со кој се дружи,не што не дојде никој други, туку од после разбрав дека тој истиот еден куп луге наши ги заебал, толу пари овој, толку пари другиот и слично да не редам ......
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
164
смешен си, од кого ти очекуваш да ти помогне во странство ако не од својот, точно дека нема да ти помогне секој потецијален Македонец ама генерално никој друг нема да ти помогне ако не Македонецот.Не дека се дружам со секој Македонец што ке сретнам на патот ама и сите 5 мина што ги има околу мене се Македонци.
Мене ми изгледа дека ти си тој што треба да го избегаваат лугето, ме потсеќаш на еден други што случајно го запознав во комшилак и истиот муабет ми го сереше, испадна прилика да ме покани на роденден и кога отидов таму само јас бев и една друга фамилија,се запрашав каде му се овие немакедонците со кој се дружи,не што не дојде никој други, туку од после разбрав дека тој истиот еден куп луге наши ги заебал, толу пари овој, толку пари другиот и слично да не редам ......
Хаха нека проба да заебе некој што не треба. Че го пукаме
 
M

mordekaj

Гостин
Западот знае да те измени! Многупати среќавам луѓе што сонуваат за некој подобар живот, за пари,ама зад секој сон стои одредена цена. Се оттуѓуваш од своето, во трката за пари, и да овозможиш подобар свет. Многу луѓе не сфаќаат дека каде и да одиш никогаш нема да си словенец, германец, италјан, секогаш ќе си останеш туѓинец.
Конкретно за Словенија, словенците имаат аверзија кон луѓето од бившите ју простори, затоа што за нив сме паметни и знаеме да се снајдеме, и работиме за 600 евра, додека дотичните не се задоволуваат со 1000 евра...ние знаеме да живееме со толку пари, месец за месец, а тие не, и ствара кај нив одбивност и љубомора.
Децата, ајде ќе ги гледаш додека не одат во пубертет, но кога ќе влетаат полни со хормони во светот на словенските тинејџери, тешко нив! Гледам јас што се случува низ словенските улици, и искрено ми се повраќа. Остајте тие муабети воспитување и слично, дете во пубертет не слуша ни мајка, ни татко! Македонската средина донекаде е поздрава во тој поглед.
Сум сонувала и јас за некој подобар свет, ама си ја лупнав главата доле, не вреди да се оштетам себеси за пари, преголема е цената да се откажам од своето, па да останам таму во белиот свет, сама како некое пукало, и после кучи посао, посао кучи.

Тоа ми беше муабетот, сепак мое лично убедување е ова, не силам ништо, ама сакам да кажам дека не е се така мед и млеко таму.
Никаде не е мед и млеко, ниту па може да биде. Секоја држава и секое општество си имаат свои предности и маани.
Ти очигледно зборуваш од твои лични искуства, викаш дека не силиш, ама па затоа генерализираш. На пример моите искуства кажуваат нешто сосема друго. Јас живеам во мало место каде 90 и одозгора посто се Словенци, па до сега не сум осетил никаков презир ниту пак аверзија. А тоа дека ние работиме за 600 а они не, е ради тоа ши ние мораме, а они не. И никогаш не сакам да станам словенец или германец или нешто друго. Ќе си останам тоа шо сум.
Околу Словенската средина, мислиш дека е толку полоша од Македонската? Очигледно не си ја запознала нашата доволно, или не си ја искусила. Детето во пубертет секогаш че биде пред искушенија и неможиш да речиш дека родителите и воспитувањето немаат важност.
И де ќе те молам, до кога со тие моабети,куча посоа,посао куча. Незнам дали си работела и шо, ама еве јас работам од понеделник до петок од 6 до 2. За во Македонија поарно да не зборувам колку и како работев или па за каква плата.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Moj sovet, od Slovenija sto podaleku toa podobro. Toa ti e drzava vo propagjanje, posebno na ekonomski plan. Ne znam mazot so raboti tamu, ama gleda li malce levo desno so se desava? Sekoj den se zatvoraat po stotici fabriki, za 4 godini okolu 200.000 luge se otpusteni od rabota sose strancite na privremena rabota tamu. Kolku ima samo rabotinici sto so meseci jne videle ni evro. Bugetot e vo strasen minus, platite javen vs privaten sektor se 2:1 i povekje, drzavata e pred bankrot sekoj den se izmisluvaat novi i novi danoci i davacki i se pokacuvaat starite. Mladite masovno ja napustaat drzavata, posebno tie od severniot del. I tamu ti e sistem ili vo drzavno ili ke umres za leb. Ova vazi za site ex komunisticki drzavi.
Nejkam da vi popuvam i da ve obeshrabruvam, ama veruj Sovenija vi e totalen promasaj za emigracja. Sestra mi zivee tamu i so mazot odamna ja merkaat Austrija, srekja zasega zetot ima kolku tolku uste sigurna rabota so solidna plata 800-900e vo poludrzavna firma. A sestra mi zarabotuva 650 evra(od koi 150 se troskovi za prevoz i hranarina,realno tolku trosi samo za gorivo, znaci plata 500 evra) za rabota v 4 smeni, i taa fabrika najverovatno deka ke stavi kluc vo naredniot period i ke se preseli vo srbija zaradi mnogu poniskite danoci. I pokraj toa sto zakonski minimalna plata e okolu 550e neto vo severniot del ima ogromen broj na firmi sto isplakjaat i poniski plati nego ova i go izigruvaat zakonot. Sum kupuval koli tamu od lugje(familii) sto nemale pari ni za gorivo ni za registracija, beter nego kaj nas.
Smetkite se 1:3 vo odnos kaj nas, sekoj polnoleten plakja 40 evra dopunsko zdravstveno osiguranje, ako ne plakjas isto kako da nemas zdravstveno. Uzasno skapi registracii za vozila. Uslugite se isto mnogu skapi, posebno otkoga go zemaa evroto, sto im e i najgolema greska.
http://www.delo.si/novice/slovenija/slovenci-mnozicno-zapuscajo-slovenijo_1.html
 
Последно уредено:
M

mordekaj

Гостин
Moj sovet, od Slovenija sto podaleku toa podobro. Toa ti e drzava vo propagjanje, posebno na ekonomski plan. Ne znam mazot so raboti tamu, ama gleda li malce levo desno so se desava? Sekoj den se zatvoraat po stotici fabriki, za 4 godini okolu 200.000 luge se otpusteni od rabota sose strancite na privremena rabota tamu. Kolku ima samo rabotinici sto so meseci jne videle ni evro. Bugetot e vo strasen minus, platite javen vs privaten sektor se 2:1 i povekje, drzavata e pred bankrot sekoj den se izmisluvaat novi i novi danoci i davacki i se pokacuvaat starite. Mladite masovno ja napustaat drzavata, posebno tie od severniot del. I tamu ti e sistem ili vo drzavno ili ke umres za leb. Ova vazi za site ex komunisticki drzavi.
Nejkam da vi popuvam i da ve obeshrabruvam, ama veruj Sovenija vi e totalen promasaj za emigracja. Sestra mi zivee tamu i so mazot odamna ja merkaat Austrija, srekja zasega zetot ima kolku tolku uste sigurna rabota so solidna plata 800-900e vo poludrzavna firma. A sestra mi zarabotuva 650 evra(od koi 150 se troskovi za prevoz i hranarina,realno tolku trosi samo za gorivo, znaci plata 500 evra) za rabota v 4 smeni, i taa fabrika najverovatno deka ke stavi kluc vo naredniot period i ke se preseli vo srbija zaradi mnogu poniskite danoci. I pokraj toa sto zakonski minimalna plata e okolu 550e neto vo severniot del ima ogromen broj na firmi sto isplakjaat i poniski plati nego ova i go izigruvaat zakonot. Sum kupuval koli tamu od lugje(familii) sto nemale pari ni za gorivo ni za registracija, beter nego kaj nas.
Smetkite se 1:3 vo odnos kaj nas, sekoj polnoleten plakja 40 evra dopunsko zdravstveno osiguranje, ako ne plakjas isto kako da nemas zdravstveno. Uzasno skapi registracii za vozila. Uslugite se isto mnogu skapi, posebno otkoga go zemaa evroto, sto im e i najgolema greska.
http://www.delo.si/novice/slovenija/slovenci-mnozicno-zapuscajo-slovenijo_1.html
Има нешто и така ама пола и повише шо напиша тука се глупости. Сметките се колку и кај нас, не само тропај. Дополнителното задравствено е 25 евра и не е задолжително. Викаш сестра ти троше 150 евра за превоз месечно? Кај оде, од Марибор у Љубљана на работа? Точно дека во северниот дел е потешко за работа, ама таму пак многу одат у Австрија на работа.
И те молам не ставај линкови од 2012, ако најдиш нешто поново,постирај.
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
69
Поени од реакции
53
Ja se u velikoj mjeri pridrzavam tome sto e napisao Valvoline.
Drzava je u losa situacija, pada od 2008 i nema nikakvih signala da se stanje podobruva.

Ima dobra infrastruktura, cisto je, ubava priroda, centralna lokacija, podobri socialno/kulturni eventi...
Ali kako obicen rabotnik tezko prezivis,.
Ako imas platenu kiriju, moze edna familja sa 2 deca dostojno da zivi so ca. 1200€.

Uslugi su mnogo poskapi nego u MK, frizeri, mehanicari, servisi...
Hrana u supermarket je isto tako poskapa, najmana ralika je u svetskim brendovima gde je u SLO ponekad i poeftino ali sta se tice lokalne hrane (zelencuk, ovosje, leb, meso...) MK je mnogu poeftina.

I generalno je neka negativna klima u drzavi...[DOUBLEPOST=1417449302][/DOUBLEPOST]Ali OK, vi vise ne mozete da zivejete u MK, i zelite probat srecu negde na drugo mesto Ponudila vam se ova sansa i dobro e sto ste proaktivni i zelite nesto promjetniti.

Sve najdobro vam zelim, gde je volje ima i put.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom