Живот во Словенија

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.103
Поени од реакции
7.344
Се убаво,прашањево ми беше дали ако сакат можат да помогнат во законски граници да ми обезбедат легален престој таму. Дали ако имат сопствена фирма може лесно да обезбедам работна виза и тн. ?
Се шо ти спомнав е легално, освен работата на црно.
Значит пак ќе ти речам, можат да ти обезбедат и престој, а ако имаат некој работодавец/или ти знајш некој(чисто сумљам), можит одма работодавец да си поднесит молба/барање за работна виза и да ги плати законските такси кои го следат. Значит ова дозвола ти се вајгат во согласност со словененско национално законодавство, то шо кажвит Валволајн е точно, најбитно од се е да нема некој соодветен кандитат како шо си ти, се дур имат такви кандидати службата за вработување во Словенија ќе си праќа љуѓе од бирото.
Значит постојат неколку видови на работна виза, значит све мојт да се средит ако ги имаш правите љуѓе и воља да ти помогнат, ако немет џабе ти е.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Дечки работа најдува ли се по Словенија,имам бг пасош?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.103
Поени од реакции
7.344
U so se kladime deka nema teorije bez bg pasos, ili taa procedura so ti ja kazav. Ako e taka lesno ko so ti si mislis cela bosna ke se dovlecka tamu i platite za mesec dva ke padnat na pola.
Одат со БГ пасош зш им е полесна и поедноставна варијанта, иначе можит и со МК пасош.

Дечки работа најдува ли се по Словенија,имам бг пасош?
Читај горе, провери и болха понекогаш барат работници.
Ако ти е од корист разгледај си овде, уствари следниве линкој:
http://www.zaposlitev.net/delo.php
http://www.mojedelo.com/isci
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.740
Во моментов не е возможно да добијаш работна виза во Словенија! Значи, нема шанса. Единствена опција е бугарски пасош. Даваа визи до 2009 некаде, па стигна кризата, на Словенија ја погоди многу, моментално има преку 100.000 невработени и не издаваат повеќе работни визи за странски државјани.
 
M

mordekaj

Гостин
Во моментов не е возможно да добијаш работна виза во Словенија! Значи, нема шанса. Единствена опција е бугарски пасош. Даваа визи до 2009 некаде, па стигна кризата, на Словенија ја погоди многу, моментално има преку 100.000 невработени и не издаваат повеќе работни визи за странски државјани.
Не е точно!
Даваат работни дозволи,само процедурата е коплицирана. Но сега има предлог закон со кој вадењето на работна дозвола ќе биде полесно и побрзо.
http://www.24ur.com/novice/slovenija/kmalu-manj-papirologije-za-tuje-delavce-ki-bi-radi-delali-pri-nas.html
И друго, не е точно дека ако дадиш оглас за работа, од заводот ќе ти пратат работник. Значи кога се пријавуваш во заводот одиш на разговор со советник и му кажуваш за шо си обучен и за кои работни места си заинтересиран. И кога ќе се објаве некој оглас со такви критериуми ти се јавуваат да се пријавиш.
Значи они праќаат кандидати на разговор, а во никој случај не може да му кажат на газдата кого да вработи.
И еве за @valvoline и муабетот за Босанците
bosanci-u-sloveniji.jpg
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
659
Поени од реакции
134
Дали ако едниот родител има добиено жителство во Словенија, неговите полнолетни деца имаат некакви предности во однос на престој, жителство, државјанство итн?
 
M

Moon Child

Гостин
U so se kladime deka nema teorije bez bg pasos, ili taa procedura so ti ja kazav. Ako e taka lesno ko so ti si mislis cela bosna ke se dovlecka tamu i platite za mesec dva ke padnat na pola.
Па пола Босна е веќе во Словенија, Австрија, Германија, Швајцарија и тек тук Шведска. Затоа што како и кај нас што има цака да вадиш БГ пасош, така и кај нив има да вадиш Хрватски.
И не само Хрватски, вадат и Србијански пасоши, така што не е нужно да излегува на секои 3 месеци од државата. Еден куп луѓе по Германија од Босна имаат дупли пасош, еден БИХ и еден Србијански, сега незнам како оди се, ама еднаш влегува со едниот пасош, па излегува со другиот, ама во главно знам дека може да се прават превари со овие два пасоша да немора да излегува секое 3 месеци. Врие Босанци по Словенија, нон стоп гледам словенечки регистрации по градов кога си идат на викенд, или за празници.
Јас не се согласуваш со Јагод4е дека ќе си го запустиш животот ако отидеш било каде. Сметам дека секое одење некаде е еден вид на плус во животот, дали од финансиски причини или од причини што се ослободуваш од ограничувањата и го отвараш видикот за нови нешта, учиш нови работи, гледаш како се живее и понастрана од Македонија и.т.н. Мислам дека вреди да се жртвуваш за подобар живот, секако дека нема да станеш милионер било каде да отидеш, ама на твоите деца ќе им овозможиш да растат и да се школуваат во нормални услови, да се лечат во нормални болници, и ќе им поставиш цврст темел во животот со самото тоа што си ги довел во една понормална земја да живеат.
 
M

mordekaj

Гостин
Дали ако едниот родител има добиено жителство во Словенија, неговите полнолетни деца имаат некакви предности во однос на престој, жителство, државјанство итн?
Што е тоа жителство?
 
Z

ziko bt

Гостин
Некој да препорача автобуска компанија од која е задоволен шо сообраќа на линија Скопје-Љубљана?
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Која валута се користи во Словенија во секојдневниот живот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom