Животот и подвизите на Александар Македонски

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Браво за постот Брату. Доказ директно од германските архиви. Ама не на нашите соседи не им одговара такво нешто. Сега Ќе почнат со нивните теории како германските комунисти ни го испрале мозокот.
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
27
Поени од реакции
0
Браво за постот Брату. Доказ директно од германските архиви. Ама не на нашите соседи не им одговара такво нешто. Сега Ќе почнат со нивните теории како германските комунисти ни го испрале мозокот.
Ма нека зборат што сакаат ние знаеме што бил Александар Македонски и сакале или не тоа ќе остане!!!А со текот на времето ке си признаат!!!:D
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Многу добар сајт со Натална карта на Александар, повеќе на:

http://www.esotericastrologer.org/EA Essays/EAessaysMDR28.htm


His treatment of (cooperative) conquered enemies was typically fourth ray in nature, for he sought harmony with all compliant, subjugated peoples by restoring to them many, if not all, of their former privileges, which, as their conqueror, he could easily have retained for himself and his Macedonian armies. Once he was well-established as the conqueror of Persia, he treated Persian culture as the equal of Macedonian culture and traditions, and many subservient Persian rulers as the equals of his Macedonian and Greek comrades in arms. In a way, he adored Persian culture (adopting its customs and trappings) and was judged (by his disgruntled Macedonian soldiers) to elevate it far beyond its true worth. He sought a broad-scale harmony between Persians, Macedonians and Greeks, and encouraged his men to take Macedonian brides; he even paid them to do so.


 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Нешто за Аце



ALEKSANDAR JA POKORUVA GRCIJA:

NIKOGAS VOOPSTO NE SE DVOUMEV ZA NISTO



[FONT=&quot] “[/FONT]Demosten go narekuval Aleksandar cas detiste, cas so zborot sto oznacuval cudovisno ludilo- Margit. Potkupen so persisko zlato toj bil fakel i pottiknuvac na recisi site vojni sto Grcite gi vodele protiv Aleksdandar i negoviot tatko Filip. Toj go pottiknuval i Atala, koj bil najgolem protivnik na Aleksandar, vetuvajki mu go sojuznistvoto na atincite , javno da mu objavi vojna na kralot. A i drzavata na Atinci ne bila pomalku vinovna, zasto gi otstranila statuite na Filip; bile kazani i mnogu drugi raboti[FONT=&quot]…[/FONT],No nisto od ona, sto uporito i nastojcivo go napravile, ne go navredilo kralot kolku prevrtlivosta na Tebancite, koi, izbegani od urnatinite na tatkovinata, sprotivno na negovata odluka otisle vo Atina[FONT=&quot]…[/FONT]No poradi zelbata za vojna so Persida, toj poveke sakal da im prosti na Grcite za navredata sto mu ja nanesle, odosto da gi kaznuva...


[FONT=&quot]…[/FONT]Site tie mnogubrojni raboti gi svrsil za nekolku meseci; vo toj period toj so pomalku napori ja zavrsil toklku teskata vojna, odosto na drug bi mu trebalo samo da ja podgotvi. Samiot priznal deka taa pobeda ja dolzi na brzinata na dejstvuvanjeto i, koga go prasale na koj nacin najmnogu ja pokoril Grcija, toj odgovori: [FONT=&quot]“[/FONT]nikogas voopsto ne se dvoumev za nisto[FONT=&quot]”. “[/FONT]
K. K. Ruf, Istorija na Aleksandar Makedonski, kn.[FONT=&quot]I[/FONT] , str. 56-57;
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Samo da vi kazam deka ako se intersirate za ALEKSANDAR MAKEDONSKI mozete da ja procitate knigata ,,TAJNATA NA BAKARNATA KNIGA''. Kade sto mozete da otkriete golem del za nego a ako sakate samo nakratko da procitate sto se opisuva vo knigata klikni TUKA!
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
jas samo sto dovrsiv so citanje na edna kniga od amerikanski avtor, se vika Alexander The Great Sections of Arrian... knigata ne pravi razlika megu makedoncite i grcite no vo prvata stranica pisuva deka makedoncite bile grcki narod no deka nivnata DNA analiza pokazuva deka tie ne pripagaat na grckite narodi tuka na narodite sto ziveat vo Yugoslavia... kolku e glup samo avtorot... no ima mnogu da se nauci za negoviot zivot
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
jas samo sto dovrsiv so citanje na edna kniga od amerikanski avtor, se vika Alexander The Great Sections of Arrian... knigata ne pravi razlika megu makedoncite i grcite no vo prvata stranica pisuva deka makedoncite bile grcki narod no deka nivnata DNA analiza pokazuva deka tie ne pripagaat na grckite narodi tuka na narodite sto ziveat vo Yugoslavia... kolku e glup samo avtorot... no ima mnogu da se nauci za negoviot zivot
Aj te molam brat napraj sken na taa stranica ili na dve ako se poveke i prati mi gi!

Aj zit se :se_ molam
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Еве што велат на Енциклопедијата Енкарта за Александар Македонски:

Macedonian Supremacy (359-323 bc)
Two Macedonian kings, Philip II (ruled 359-336 bc) and his son Alexander the Great (ruled 336-323 bc), filled the power vacuum in Greece by turning their formerly weak kingdom into an international superpower. The mountainous kingdom of Macedonia, north of the central Greek heartland, eventually became the leader of Greece and conqueror of the Persian empire.

The New World of the Macedonian Kingdoms

The emergence of the new Macedonian kingdoms changed the character of the world the Greeks knew. Most Greeks continued to live in city-states. However, the fortunes of the Greek cities varied. Some cities, such as Sparta, gradually shrank into insignificance. Others found new roles and prospered. Athens, for example, became a cultural and educational center. Students came to Athens from all over the Greek world to study at both the old philosophical schools founded by Plato and Aristotle and the new Stoic and Epicurean schools established by Zeno and Epicurus. The nature of relations between cities also changed. The incidence of war between city-states declined, peaceful settlement of disputes through arbitration increased, and the expansion of federal leagues such as the Aetolian and Achaean Leagues revealed a new interest in political integration and cooperation. Inevitably, however, the cities of Aegean Greece played a steadily diminishing role in the political life of a world dominated by the great Macedonian kingdoms.

Surviving Greek literature contains little information about the organization and day-to-day operation of the Macedonian kingdoms that dominated the Hellenistic political world.



Има иште едно 20 страни за Александар ама нема место за сите.Кој сака да прочита ако сака ке му кажам од каде да си ја слегне Енкарта 2008 и тоа фул.....само многу е голема околу 3 и нешто гига е.....:toe::pos2:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
MAKEDONCITE SO NAJSTARI GENI NA BALKANOT
Nau~niot sorabotnik pri Katedrata za imunologija, pri Medicinskiot fakultet vo Skopje, d-r Ko~o Dimitrovski i svetski poznatiot prof. d-r Antonio Arnaiz-Vellena od [panija, vo bolnicata "12 Oktovmri" vo Madrid realiziraa ispituvawe na HLA genite kaj Makedoncite predtri godini. Iako ova ispituvawe bilo naso~eno za medicinska cel, sepak otkrieni se i nekolku interesni fakti. Analizata na krvta, odnosno na HLA genite kaj Makedoncite potvrdi deka makedonskata populacija e mnogu sli~na so mediteranskite narodi.

повеќе

 
A

anaveno

Гостин
knigata ne pravi razlika megu makedoncite i grcite no vo prvata stranica pisuva deka makedoncite bile grcki narod no deka nivnata DNA analiza pokazuva deka tie ne pripagaat na grckite narodi tuka na narodite sto ziveat vo Yugoslavia... kolku e glup samo avtorot...
Da e samo toj...

Eve sto ucat na BRITANSKATA VOENA AKADEMIJA:



Prethodno zborat deka Ace gi obedinil i oslobodil, ama ete tie nesakaat ni obedinuvanje, ni sloboda...
 
A

anaveno

Гостин
Inaku,tamu se diplomira so faktot deka Ace bil vo Bactria, i pak maler:




Pak se tepal so GRCI, OD HERONEJA DO INDIJA!


Ama, ako mu kazes na ovoj:


STO E TEPACKAVA SO GRCISTAVA NASEKADE - PAGAS.

ZATOA ... GI OBEDINIL I OSLOBODIL GRCITE - SI POLOZIL.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
ste go videle li ova klipce?

[media]http://www.youtube.com/watch?v=CAYIDO5832Q[/media]


Kamo sreka da imase povise vakvi emisii kajsto stranci jasno i glasno kazuvaat deka Makedoncite u vreme na Filip i Aleksandar nikad ne bile isto so Grcite. Fakticki, kazuvaat duri i deka Aleksandar totalno ja zanemaruval tatkovata zemja i kultura i bil celosno predaden na grckata.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
мое лично согледување :
Ме провоцираат вакви изјави без да се протолкуваат , па да се навратиме на еден друг начин на согледување.
Уметничките вредности од древнина кои господинот Анавено , господинот Трн Во Око , како и многу други господа од форумот ги постираа , не наведува на следнава констатација :
Пластичните форми и обликувања се карактеристични и својствени на градбите изведувани на Македонска земја , односно материјалите од кои тие се изведувани и обработувани потекнуваат од земјата на староседелците (тука треба да се напомене дека за Грците , Македонците се народ „ДОПИОС “ што во превод значи СТАРОСЕДЕЛЕЦ Во тој контекст припаѓа и начинот на градба на Македонските куќи , кој е различен од Грчките , односно МАКЕДОНСКИТЕ КУЌИ со својата тврдата градба опстојала со векови , додека во деловите каде биле дојденците нема такви пронајдоци ) кои ги населиле најпродуктивните делови на Балканот , како со плодно земјиште така и со минерални богатства . За разлика од староседелците Грците живееле на КАРПИ и биле потполно зависни во однос на исхрана од луѓето кои имале обработливо земјиште. Логиката јасно укажува кој бил во предност и кој бил способен да твори , но бидејки на форумот постојат секакви видови интелекти ќе потенцирам дека тоа биле МАКЕДОНЦИТЕ.
Да се навратиме кон древната уметност . Македонецот својата свесност и потреба почнал да ја изразува со обликување најразлични форми кои до ден денеска претставува своевиден препознатлив технолошки процес .Ова значи дека Македонците и ден денеска творат на истиот начин благодарејки на околината која изобилува со неисцрпни богатства .
Многумина пробале да творат на овој начин , но нивните дела ја губат основата на вредноста бидејки нивните информации го немаат МАКЕДОНСКИОТ БЛАГОСЛОВ , односно повеќе наликуваат на кич .
Како се ширело царството на МАКЕДОНЦИТЕ така се творело и во новите земји , но сегогаш се запазувал менталитетот на МАКЕДОНЕЦОТ.
И во денешно време МАКЕДОНСКИТЕ УМЕТНИЦИ се надоврзуваат на древноста и се познати по стилот на творењето , за разлика од нив странските уметници воопшто не ја запазуваат технологијата од едноставна причина :
НЕ ЈА ПОЗНАВААТ
Модерната наука ги наведува потребните материи и наговестува за нивна употреба , но никогаш неможела со прецизност да го долови технолошкиот развој на ТАЈФИТЕ кои своето знаење го пренесувале усмено .Значи благодарејки на ТАЈНАТА која ја зачувале , денес може да се пофалиме дека сме единствени во светот ПРЕПОЗНАТЛИВИ ПО СВОЈОТ СТИЛ .
Значи ниту еден друг народ не е способен да проникне со таква технологија од едноставна причина : на нивната почва ги нема потребните супстанции или ако сакате компоненти .
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А бе тешко им е и на грците... За да докажат дека имаат право на сопственост над окупиураниот дел од Македонија мора да ги величаат луѓето кои ги колеле нивните предци (ако воопшто им се предци).
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
да продолжиме со најавата:
МАГАРЕ + КОЊ = МАЗГА

Пронајдоците од древниот период , како што и самите можете да заклучите ни доловуваат слика на стабилен економски и интелектуален развој .
Пронајдоците кои се наоѓаат на просторите на древна Македонија се карактеристични и се разликуваат од останатите ...
Во денешна Бугарија , МАКЕДОНИЗМОТ се претопува во бугаризам . Народот го задоиле со фалсификати , само поради единствена причина ОПСТОЈУВАЊЕ НА БУГАРСКАТА ДРЖАВА КАКО ЦЕЛИНА .
Бугарскиот етнички состав :
-МАКЕДОНЦИ
-ХУНДИ
-ТАТАРИ
Овие три цивилизации имаат засебни култури и начин на изразување .
Македонците граделе статични живеалишта тврда градба .
Останатите две се номадски култури .
Со текот на годините тие ја прифаќаат Македонската култура , а воденешно време ја именуваат за „СВОЈА„ .
Денешниот устав на Бугарија забранува постоење на Македонците , бидејки се свесни дека СТАРОСЕДЕЛЦИТЕ МАКЕДОНЦИ се единствениот извор на нивната благосостојба .
Тие со право стравуваат од соединувањето на присилно разделените МАКЕДОНИИ , бидејки се свесни дека Македонија е најстарата цивилизација , која успеала да опстои до денес.
Поради овие причини Бугарија води АНТИМАКЕДОНСКА ПРОПАГАНДА низ целиот свет .
„Бугарите„ кои свесно ја омаложуваат Македонија , делуваат и внатре во Република Македонија , со цел тотално да го уништат МАКЕДОНСКОТО ПОСТОЕЊЕ.


Овој начин го применуваат и Грците .
Етнички состав на Грција :
-МАКЕДОНЦИ
-ДОЈДЕНЦИ (денес именувани како ГРЦИ )
Дојденците се со сосема поинаков менталитет и физичка конструкција.
Немаат корен. Се работи за агресивно номадско племе . Го присвоиле ЕВРЕЈСКОТО односно ДАНАЈСКОТО писмо и култура , а во 1826 г . целосно ја преземаат МАКЕДОНСКАТА ДРЕВНА КУЛТУРА и помогнати од новосоздадениот поредок во светот , ја именуваат како ХЕЛЕНИЗАМ и како таква ја пласираат во светот .
Интересно е што ХЕЛЕНИЗМОТ постои само во оние делови каде што владеела МАКЕДОНСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА .
Денешна Грција со право стравува од МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ , бидејки е свесна дека вештачката ЕВРОПСКА ТВОРЕВИНА повеќе нема да опстои во сегашните граници .
Во денешницава Грција со погрдни маки се обидува да ја собори МАКЕДОНСКАТА СВЕСНОСТ и без никаква морална етика бара од останатиот свет „правда„ за сторената НЕПРАВДА ВРЗ МАКЕДОНИЈА .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom