Животот и подвизите на Александар Македонски

Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
zatoa velam, vo pravo bese Tito ona za bratstvoto... a edinstvoto go zaginavme nekade po patot, mozi ke go najdime nekoas...
Тито бил од германски ков кои многу добро го спровел германскиот фалсификат за Словените. Тито да бил ОК, тој ќе се борел да најде докази за словените во антиката и така да ги сплоти народите, а тој го спроведе белосветскиот фалсификат на историјата, негов идеал е преселбата на Словените.

Да не ја грдиме темата на Александар со глупостите и нелогичностите кои ги преземал тито.

Изградија кафана да јадат и да пијат на археолошки најплодното земјиште на Кале.


Лево на сликата е наод од Скопско кале, а десно е денешниот Британски грб/амблем.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Точно е дека во тоа време сите се плашеле да копаат низ МАКЕДОНИЈА затоа што се знаело што ќе најдат... Нашите корени како МАКЕДОНЦИ!!! А тоа на никој не му одговарало оти се се правело во духот на "Хеј словени" ...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Vo site stranski encyclopedii Alexander the Greak go vodat Grk:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_the_Great

Soshto ne vodite borba so Grcite na nauchnoto pole, ami se zamarate po forumite, koj si ostanuvaat nepoznati za svetskata javnost ? :toe:
Кој ти рекол дека не се води борба на научно поле, види ги линковите подоле.
http://www.militaryhistory.com.mk/Default.htm
http://www.balkanalysis.com/2005/08/03/military-history-of-macedonia/
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Nema vrska deka Aleksandar bil gej. Ne znam zosto site taka go protumacija filmaot na Oliver Ston koj mene licno mi se dopadna. 500 pati go imam gledano i pak bi go gledala. Moze ne im se poraga na lugeto bidejki Aleskandar e pretstaven kako edno mokno covecko sustestvo! No e sepak covecko so custva. A baknuvanjeto na Hefajstion i na Olimija Vo usta za mene ne kazuva deka e toj gej. Aristotel go ucel Aleksandar deka ljubota pomegu dve maski e mnogu goleme i mokna duri mozebi i pomokna od ljubovta megu masko i zensko. AMA mazite ne stanuvaat posilni koga ke legnat zaedno, tuku nivnata ,,bratska ljubov" (uslovno kazano) gi pravi posilni. Se zabelezuvase vo filmot golemata ljubov na Aleksandar kon Roskana. Mislam deka baknnuvanjeto so masko kako sto kaza eden pred mene e znak za pocit. I Ahil go baknuval Potroklo i Gilgames so sakal Enkidu.........
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
Nema vrska deka Aleksandar bil gej.
....
Има една легенда за амазонки што ги нападнали владенијата на Александ'р Македонски- главатарка посакала дете от Александ'р,13 дена он бил со неја, ала амазонката била ненаситна,неможел ни да ја задоволи , ни дете да и напраи.тогај ја дарил богато и пребогато и ја проводил да си оди со здраве!
ако е бил геј , он е немало да се замара ни со амазонки ни со жени воопште!
За него е остала и легенда што е би надарен со феноменална памет - знаел е по име сите војници што ги предвождал!
 

bluu

Доктор по општесвени науки
Член од
22 февруари 2007
Мислења
213
Поени од реакции
4
ALEXANDER THE MACEDONIAN HIS NAME STRUC FEAR IN HEART OF MAN :P
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
MAKEDONSKA KONJANICA RUSKI POSTER!


Ancient Macedonian Cavalry in 1/72 Scale
[FONT=Times New Roman, Times, serif]

[/FONT]
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Дали зборот кавалер (добар маж), доага од зборот коњаник. Нели порано саглам маж бил некој војник коњаник, па дали преминало во денешно време во кавалер.

Не дека зборот кавалер е од наше потекло, туку чисто дали се поврзани кавалер и коњаник.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Потекнува од екстравагантните смрдливи ројалисти од средниот век. Оние кои денес ни ја дефинираат модата...А до пред 100 години не се бањаа...

Миризливите марамчиња се измислени токму заради нив...смрдливите французи и англичани кои поради својата реа, на својот соговорник му пафтале со парфемирано марамче...гадотии...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
:pos2::vozbud::pos2::tv::pos2::vozbud::pos2::tv:

ЗАКОН

Незнам што да кажам, алал вера. Али ова гласот од она софтверот за автоматско читање е лудило, оригинал професорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom