Животот и подвизите на Александар Македонски

Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
НИТУ ФИЛИП МАКЕДОНСКИ НИТУ АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ ЗНАЕЛЕ ДА ЗБОРУВААТ И ПИШУВААТ ГРЧКИ А УШТЕ ПОМАЛКУ ДА ГО СТАВАТ ЗА ПРВ ДРЖАВЕН ЈАЗИК.

АКО ИМАТЕ СЛУШНАТО ЗА КАМЕНОТ ОД РОЗЕТА ТОГАШ КЕ ВИ БИДЕ ЈАСНО ДЕКА ТОЈ ЈАЗИК ШТО Е ЗБОРУВАН ОД МАКЕДОНЦИТЕ НЕМА ВРСКА СО ГРЧКИОТ.НА ТОЈ КАМЕН Е ПИШАН НА ТРИ ТОГАШНИ ЈАЗИЦИ ЕГИПЕТСКИ,МАКЕДОНСКИ(или како што пишува на каменот јазикот на Птоломеите или владетелите а тоа се МАКЕДОНЦИТЕ)И ГРЧКОТО ПИСМО.ШАМПОЛИОН ги открил сите но само нашето не можел.

А сега со дополнителна експертиза е откриено тоа писмо дека е Македонско ЗБОРУВАНО ОД АЛЕКСАНДАР,ФИЛИП И СИТЕ ДРУГИ МАКЕДОНЦИ ВО ТОА ВРЕМЕ.А за тоа дека Александар го чистел патот за некои рајски порти незнам но знам дека тој тргнал со една цел да го освои светот и да изгради општество од повеќе култури.Ако сакашповеке информации имам скајп па повели на дебата.:cug:
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Gledav edno grcko klipce na youtube..I vika: The star of vergina. what does it mean...
If you ask this question to a citizen of FYRO'm They can not answer. Becouse they simply do not know..
Sto e toa Vergina?
вергина е грччки назив на градот а на Македонски тој град се вика Кутлеш.А ѕвездата е со 16 краци од кои 4 се вода,земја,оган,ветар.тоа се елементите а останатите 12 се боговите од Македонската митологиа
ПОЧНУВАЈЌИ ОД ЗЕВС,како главен бог.:wink:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
НИТУ ФИЛИП МАКЕДОНСКИ НИТУ АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ ЗНАЕЛЕ ДА ЗБОРУВААТ И ПИШУВААТ ГРЧКИ А УШТЕ ПОМАЛКУ ДА ГО СТАВАТ ЗА ПРВ ДРЖАВЕН ЈАЗИК. АКО ИМАТЕ СЛУШНАТО ЗА КАМЕНОТ ОД РОЗЕТА ТОГАШ КЕ ВИ БИДЕ ЈАСНО ДЕКА ТОЈ ЈАЗИК ШТО Е ЗБОРУВАН ОД МАКЕДОНЦИТЕ НЕМА ВРСКА СО ГРЧКИОТ.
Deka drevnite Makedonci zboruvale na zaseben makedonski jazik svedochi i latinskiot istorichar Kvintij Kurtij Ruf(Quintus Curtius Rufus).

'Mene mi se prefrla shto odbivam da zboruvam na majchiniot jazik i deka sum se grozel od obichaite na Makedoncite. Znachi taka jas mu se zakanuvam na kralstvoto, shto go preziram? No, ushte porano, onoj rodniot jazik, beshe napushten vo opshtenjeto so drugite narodi, pa taka i pobednicite i pobedenite trebashe da uchat eden tug, stranski jazik.' (Isto, str. 274).

Значи тоа се случува после битката кај Херонеа кога и победените (Грците) и победниците (Македонците) го прифаќаат Грчкиот јазик за официјален и државен јазик на тогашната Античка Македонија.

За каменот од розета имам слушнато и имам гледано емиси во кои е тој презентиран од двајцата научници кои тврдат дека го дешифрирале натписот. Но додека не биде признает нивниот труд од еминетни старнски научници, значи да се потврди со факти дека тоа е вистина, тој натпис на каменот не значи ништо.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.794
Поени од реакции
32
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Напишано од ^Barbika^
neznam dali tocno toa e misijata na Aleksandar ama znam za nekoi slicnosti pomegju Aleksandar Makedonski i Isus kako na pr Aleksandar imal 12 generali a Isus isto imal 12 apostoli, i dvajcata se predadeni od nivni bliski, i dvajcata ne umiraat od prirodna smrt. Neznam moze da e koincidencija...a mozebi i ne

Koincidencija e toa sto Aleksandar stignal preku Isus Hristos(crvenoto vino e mojata dusa) do tatko mu odnosno Gorlieviot Cvor(Carstvoto Nebesno moze da se razdeli,...)A gorlieviot Cvor se pojavuva na Sveto mesto kako na primer Hramot na Apolo Dephi Oracle.Gorlieviot Cvor ne e zmej so dve glavi kako sto e prikazan,e opasno ako ne znaes so nego sto,ako znaes e ok.Koga ke se pojavi crvena svetlina dolu na zemjata i crn cad na neboto,samo koga ke gi slusnes svirkite na rogovite togas mozes da dojdes tamu kaj mene vika. Delphi Oracle se spomnuva i vo predviduvanjeto na Nostradamus-Herkul od Makedonija ke mu bide dadena ogromna sila.Inaku ako go imate gledano na HollMark Mojsej koga ke pojde kaj grmuskata sto gori e toa e toa Sveto Drvo(HollyBosh).A nema kraj na svetot da bide ke bide zavitkano vo krpa koga ke bide Cveketo razdeleno.
Јас ништо не те разбрав што сакаш да кажеш. Ќе може д аобјасниш подобро?
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
aham..Znam deka grcite vikaat deka ti e se grcki bogovi...

Ushte nemam uceno za vakvi raboti po skolo..ama dobro e shto pocna mnogu da me interesira istorija... blagodarenie na forumot :)
ШКОЛОТО ПОНЕКОГАШ ЛАЖЕ А ЈАС НИКОГАШ ЗАТОА ШТО СУМ ЗА МАКЕДОНИЈА ВЕРУВАЈ СЕ ШТО СЕ ГЛЕДА НА ОВОЈ СВЕТ ДАЛИ МАТЕРИЈАЛНО ИЛИ ДУХОВНО Е ПОЧНАТО ОД НЕКАДЕ А ТОА МЕСТО Е МАКЕДОНИЈА.ВО ЕДНА РЕЧЕНИЦА АНГЕЛИНА МАРКОС ВЕЛИ СЕ Е МАКЕДОНИЈА.И СЕКОЈ САКА ДА БИДЕ МАКЕДОНЕЦ АМА ЈА НЕМА МАКЕДОНСКАТА DNK И ГЕНОТ ЗА ДА БИДЕ МАКЕДОНЕЦ.:salut:
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Deka drevnite Makedonci zboruvale na zaseben makedonski jazik svedochi i latinskiot istorichar Kvintij Kurtij Ruf(Quintus Curtius Rufus).

'Mene mi se prefrla shto odbivam da zboruvam na majchiniot jazik i deka sum se grozel od obichaite na Makedoncite. Znachi taka jas mu se zakanuvam na kralstvoto, shto go preziram? No, ushte porano, onoj rodniot jazik, beshe napushten vo opshtenjeto so drugite narodi, pa taka i pobednicite i pobedenite trebashe da uchat eden tug, stranski jazik.' (Isto, str. 274).

Значи тоа се случува после битката кај Херонеа кога и победените (Грците) и победниците (Македонците) го прифаќаат Грчкиот јазик за официјален и државен јазик на тогашната Античка Македонија.

За каменот од розета имам слушнато и имам гледано емиси во кои е тој презентиран од двајцата научници кои тврдат дека го дешифрирале натписот. Но додека не биде признает нивниот труд од еминетни старнски научници, значи да се потврди со факти дека тоа е вистина, тој натпис на каменот не значи ништо.
ВИДИ ВАКА ПРИЈАТЕЛЕ НЕМА ТАКОВ ГРЧКИ ЈАЗИК КАКО ШТО ВЕЛИШ.
ИМА АТИНСКА ДРЖАВИЧКА И ГРЧКА ЗАЕДНИЦА СОЧИНЕТА ОД ЦИГАНИ.
АКО ТОЛКУ САКАШ ДА ЗНАЕШ НИКОЈ НА ОВОЈ СВЕТ НЕ САКА ДА МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНЕ СО РЕВОЛУЦИЈА БИДЕЈЌИ ЕВРОПА КЕ ТРЕБА ДА ЦРТА НОВИ КАРТИ НА МАКЕДОНИЈА БИДЕЈЌИ ВИСТИНАТА Е СЛЕПА А НИЕ УШТЕ ПО СЛЕПИ СО ТАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ.НЕ ФОРСИРАЈ НЕШТО ШТО НЕ ПОСТОИ.:pop:А ТОА ШТО НЕ ПОСТОИ Е ГРЧКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА ИЛИ ХЕЛЕНИЗАМ
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
Напишано од ^BarBika^
Neznam dali tocno toa e misijata na Aleksandar ama znam za nekoi slicnosti pomegju Aleksandar Makedonski i Isus kako na pr Aleksandar imal 12 generali a Isus isto imal 12 apostoli, i dvajcata se predadeni od nivni bliski, i dvajcata ne umiraat od prirodna smrt. Neznam moze da e koincidencija...a mozebi i ne

Koincidencija e toa sto Aleksandar stignal preku Isus Hristos(crvenoto vino e mojata dusa) do tatko mu odnosno Gorlieviot Cvor(Carstvoto Nebesno moze da se razdeli,...)A gorlieviot Cvor se pojavuva na Sveto mesto kako na primer Hramot na Apolo Dephi Oracle.Gorlieviot Cvor ne e zmej so dve glavi kako sto e prikazan,e opasno ako ne znaes so nego sto,ako znaes e ok.Koga ke se pojavi crvena svetlina dolu na zemjata i crn cad na neboto,samo koga ke gi slusnes svirkite na rogovite togas mozes da dojdes tamu kaj mene vika. Delphi Oracle se spomnuva i vo predviduvanjeto na Nostradamus-Herkul od Makedonija ke mu bide dadena ogromna sila.Inaku ako go imate gledano na HollMark Mojsej koga ke pojde kaj grmuskata sto gori e toa e toa Sveto Drvo(HollyBosh).A nema kraj na svetot da bide,tuku Svetoto drvo koga ke se razdeli nema da gori ke izgasne i ke bide zavitkano vo vosok i krpa koga ke bide razdeleno.
Iskreno jas tuka nisto ne razbrav:toe::toe::toe: Ama kako i da e jas samo navediv nekolku slicni raboti pomegju niv koi sto me zamislisja stvarno i neznaev dali ima nekoi objasnuvanje ili samo e koincidencija. A ako ti vikas (mi deluvas kako siguren da si vo voa so go pisis) deka Aleksandar Makedonski e dojden preku Isus togas ne mozis da zboruvas za koincidencija. Ok ok mislam deka ne e bitno i onaka ima nekoi koi mislat deka zabegavme od temata...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ВИДИ ВАКА ПРИЈАТЕЛЕ НЕМА ТАКОВ ГРЧКИ ЈАЗИК КАКО ШТО ВЕЛИШ.
ИМА АТИНСКА ДРЖАВИЧКА И ГРЧКА ЗАЕДНИЦА СОЧИНЕТА ОД ЦИГАНИ.
АКО ТОЛКУ САКАШ ДА ЗНАЕШ НИКОЈ НА ОВОЈ СВЕТ НЕ САКА ДА МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНЕ СО РЕВОЛУЦИЈА БИДЕЈЌИ ЕВРОПА КЕ ТРЕБА ДА ЦРТА НОВИ КАРТИ НА МАКЕДОНИЈА БИДЕЈЌИ ВИСТИНАТА Е СЛЕПА А НИЕ УШТЕ ПО СЛЕПИ СО ТАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ.НЕ ФОРСИРАЈ НЕШТО ШТО НЕ ПОСТОИ.:pop:А ТОА ШТО НЕ ПОСТОИ Е ГРЧКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА ИЛИ ХЕЛЕНИЗАМ
Многу си во криво затоа што ги гледаш денешниве новдојдени Грци кои се чиста лага и немаат ништо заедничко со Старите Грци кои биле од словенско потекло како што бил и самиот Александар Македонски кој го носел презимето Каранович, а прекарот Македонски му е даден по областа Македонија. Така да и името Југославија не беше случајно затоа што тоа име значи Јужни Словени. А каде се наочаат тие јужни словени ако не почнувајќи од маедонија па на целата територија на денешна Грција. Ете тие биле старите грци и го имале како официјален денешниов грчки јазик кој го користат овие новодојдени грци од египет и африка. Затоа што денешниве лажни египетски Грци овој јазик што го користат го имаат земено од фенеикиците кои биле словенско племе.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Многу лошо е што секогаш вака се расплинуваат темите. Постои тема каде што се разработува проблемот Македонци = Словени.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе последниве 2-3 страни постови не се воопшто за темава...подфорумов.. ја би ги преместил во ЧЕК ДИС АУТ во топик под наслов Глуп,Поглуп,Најглуп ПОСТ !
Ме мрзи да реплицирам на некои страаааашшни глупости напишани и дај боже истото ова да не го употребите кога би спореле со Грците....дај боже...

:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom