Живееме во куќи, а не можеме да си дозволиме одмор

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
треба да го смениме и банкарскиот систем, каматите се 8-10-12 %. Дурга работа што не земаат баш 3500 евра. Од неколку различни извори имам слушано дека пример Швајцарија платите им се доста големи. Работник во дистрибуција на роба, храна такви работи земал околу 5-7000 франци. Заедно со сопругата тие пари (колку и да е скапа Швајцарија) добар дел им остануваат. За прекувремено им се плаќа, за во недела пример газдата му нудел 100 евра. Понатаму во одредени земји им се плаќа за прво, второ дете, негде се ослободени од даноци, негде имаат други примања...тоа се пари кои ние не ги сметаме, а се голем приход во семејствата. Пример во Австралија за прво дете добиваат 5000 долари, во некои европски земји имаат редовни месечни стимулации за пораст на наталитет. И кредитите им се многу со пониски камати.

Тоа што живееме во "свои" куќи, тоа се куќи и станови воглавно од претходниот систем од нашите родители или куќи и станови од претходниот систем (добар дел откупени за 2-3000 марки дури и во центарот), а со кои понатаму се заработува дополнително (или дел се под кирија или со нив и мала сума се докупува друг стан). Од нула некој дека заработил за стан и плус имал за одмор и семејство од просечни примања...не е возможно. Прво како ќе добие кредит.
Има дел и кои се среќници кои не влегуваат во оваа категорија наследство од родители (на разни начини дошле до големи пари во транзицијата). Но повеќето просечно платени работници се во лоша ситуација.
Јас зборав за конкретен пример, но нема везе.
Друго ми беше мубаетот.
Прво живеат на кредит.
Друго ретко ретко некој да има соопствена куќа или стан.
Не правиме тука колку е каматата, туку начинот на живот.
Ајде некој тука убеди го да си ја продаде куѓата и да појде под кирија да живее( има исклучоци кои ради Х причини завршиле така). А да не заборавиме колку имаат и по неколку куќи или станови, за децата да ги обезбедат.
Затоа велам стилот и начинот на живот е поинаков. Не велам дека нашиот не чини, ама неможи и гаска и маска.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Живееме во куќи од нашите додовци, нашите родители ако успеале да доградат или да реновираат добро е, на запад 18 години и да те нема од дома, а на 18 години сопствен дом тешко.
 
M

Muranyi

Гостин
Навистина сериозно ќе размислам да го продадам станот кој ќе го наследам благодарение на трудот и среќните околности во кои живееле моите родители,бидејќи јас најверојатно никогаш во животот нема да успеам да си купам сопствен стан бидејќи работам за мизерна плата,и ќе отидам на одмор...бидејќи за некој било парадокс да живееш во сопствена куќа и тоа се сметало за комотност а да не можеш да си дозволиш да отидеш на одмор.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Сите вие што кукате сте деца на комунизмот , научени сте на системот на Тито "нишај врата - земај плата".
"Нишај врата - земај плата" ги има денеска уште повеќе далеку повеќе од времето на СФРЈ. Денеска такви се ТРАНЗИЦИСКИТЕ ЛОПОВИ, (којшто си ги присвоија фабриките за смешни суми - сето тоа што го изградија нашите предци...; партиски војници Вработени во ДПМНЕ-ВСКА администрација којшто се на платен список, а си седат дома, и мамини и татини синчиња, којшто се научени на системот „Тате носи Мама меси“.
Истото сакав да го поврзам и со темата , како мислите македонците немаат за годишен одмор? Па добро бе човече минатата година беа влезени 100 милиони евра само во Грција од Македонци , секој на фб има слики од плажи и од разни чуда , не зборувам дека сите македонци можат да си дозволат одмор во годинава , но 85 посто од нив и тоа како можат да си го дозволат.
Леле кај оделе на одмор нашите Грција. Јаката работа... Но дали си се запрашал зошто не одат на одмори во Далечниот Исток (Сингапур, Малезија, Токио, Кобе, Сеул, Тајпеј или пак зошто не одат во Катар, Абу Даби, Дубаи Рио де Жанеиро??? Зарем не сакаат да одат таму или во нешто друго е проблемот???

Минатото лето Охрид беше преплавен со колони туристи од Жолтата раса. Но прашањето е Зошто ние не го преплавиме со туристи Далечниот Исток???
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Кабелската телевизија или интернет кај нас се симболи на добра живеачка.
Тажно...

Инаку аргументација од типот кафичите се полни. Oф мори мајко...
Имаше еден пост од нихилиста не можам да го најдам...
накратко беше нешто во стилот...
Оди на болница,болниците преполни,значи сите сме болни и се распаѓаме...
Оди на суд,судовите полни,гужва,сите сме криминалци...
Оди на гробишта...полно...сите умираме...
Оди на породилно сите раѓаат деца значи имаме азиски наталитет...

Исто како на пример на некоја тема на форумот “каде ќе одите на одмор“ или нешто така беше...
Од 40.000 и кусур члена едно 15-20 ќе изнапишат Грција, Црна Гора, Саранда и од тоа се доаѓа до заклучок дека народот ете...живеел добро...

Инаку и кафичите и дискотеките во Етиопија се преполни...




Инаку и улиците во Џакарта и Бангкок се преполни со возила. Па според тоа Индонезија и Тајланд имаат невидена благосостојба...:tapp:


убаво им кажа уште тие 2-3 пива што ги пијам во текот на неделата да ми ги земат и што остана после еј овој јаде шунка и леб а се жали нема пари
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Не може бе луге секој да си приушти одмор во Бугарија,Турција а да не зборуваме за Охрид...Некој има што цел живот не отишле некаде бидејки го гледаат најпрвин она најважното.Кај ке живеат....И кој к*рац ако отидеш на одмор ги потрошиш сите заработени пари за да поминеш убаво а куката ти се распага и секој момент може да ти падне покрив над глава?
Ко не бива си го фатил Господ за муда ако си се исончал и поминал лудо и незаборавно...Пффф.Зошто да не си ја средим убаво куката?да ти е мерак да живееш во неа?Да се гордеат децата со направеното?За сигурната иднина?
Бреј...Кое достигнување е ако одиш секоја година на одмор...Да,некои навистина немаат да си дозволат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.099
Еве од каде се вадени податоците.
http://www.stat.gov.mk/Publikacii/2.4.13.03.pdf
Има и други многу лоши информации. На пример околу 50% немаат компјутер (навидум небитно ама доста важно), околу 10% немаат машина за перење алишта, околу 48% немаат автомобил...
Побитно ќе било новинарот да напишел за материјално обесправените лица во однос на материјални добра.
На пример
Лица кои имаат потешкотии со плаќањето на барем еден од наведените трошоци: кредити за купување или реновирање на станот, станарина, сметки за комунални услуги (вода, струја и затоплување) или рати за нестанбен кредит се 40% од населението.
Лица кои не можат адекватно да си го затоплато домот се 29%
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
ја сум жив сведок на неколку случаеви има нешто што наликува на кука(без фасада,без ограда на терасата,не целосно изѕидана) нема асфалт до куката нема ниту гаража ама има BMW РОЃАЦИ И ТОА ГОРДО ГО ВОЗИИИ .... НЕ ЉУБОМОРАМ АМА СМЕШНО Е И МЕ ПРЕТВОРА ВО СЕИРЏИЈА
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Ај некој нека ми објасни како на запад возат коли од 40000 евра нови, и одат на одмор по цел месец, а земаат плата вкупно двата сопружници околу 3500 евра месечно.
Збораме за обично работници, а не за менаџери или газди. Значи најобичен работник во фабрика.
Одговорот мислам дека на никој нема да му се допадне, ама тоа е веќе стил на живеење или менталитет, како сакаш наречиго.
Е тука спаѓа и недвижниот имот.
Затоа кога ке се споредуваме само за платите со запад некако смешно иди. Не е само платите, стилот и начинот на живот ни се скроз различни. За да бидеме како запад треба скроз се да смениме од корен, а тоа малце тешко оди, башка што и повеќето и нејкат таков живот.

Нема врска менталитетот со ова. Имат многу добар кредитен систем разработено и плус платежно се способни.

Да бидеш еве на пример Америка ќе ја земам за пример , можеш да бидеш обичен работник со просечна плата од 2500-3000 долари месечно бруто , а можеш да возиш ново спортско камаро од 40.000 $ кое ќе го исплакаш по 7-8 долари дневно. Нормално додека го исплатиш ќе биде старо. :) За куќите да не правам воопшто муабет , ги исплаќаат по најмалце 30 години. Значи ако некое семејство зема куќа на кредит од 150.000 $ ќе биде среќен ако остане чиста на синот , а можно е и синот да продолжи со раздолжувањето. ( Значи зборувам за просечно семејство , ниту богато ниту сиромашно кое годишно прави бруто од 55-60 К $. ) На сличен начин функционираат и поразвиените европски земји како Швајцарија , Германија , Норвешка итн ...

Е сеа многу луѓе од овде што ги познавам , мислат дека кога ќе одат во странство за 4-5 години ќе возат спортски коли и ќе имат куќи од 3 спрата. ОГРОМНА ЗАБЛУДА И НЕИСКУСТВО , али кога ќе ја видат реалноста и ќе ја прифатат , и ќе пробаат да се вклопат во тој систем , тогаш дефинитивно ќе успеат , али треба време.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
... Тие порано што направиле направиле но денешниве генерации со плата од 500 евра да направиш куќа ќе ти требаат најмалце 20 год ... да работиш па тек тук нешто да направиш што тоа е ептен лошо за на одмор ... повеќето што ги познавам од Велес - Прилеп следново го кажуваат за да одам јас на одмор морам цела година да штедам пари што ќе ми даваат моите па да одам на одмор и тоа во охрид на 10 дена ... или пак некој следното ќе го каже морам да земам кредитна картичка па да одам со детето и со жена ми на одмор ... што тоа докажува дека повеќето луѓе од својата плата не можат да си дозволат одмор .. Бидејќи како живее едно просечно семејство во Мкд: Од пензијата на бабата или дедото живеат од 1ви до 15ти со платата од таткото живеат од 15ти до 1ви и ова е само за јадење и за во школо за децата а сметките? секако дека тука е мајката ако е вработена а одморот? каде е? нема пари од плата за одмор затоа треба да стедиш од едниот одмор до другиот па да одиш инаку ... тешко
Kaко бе така, во Охрид е најскапо :icon_lol:


Абе и ние во стан тешко ни одат одморите, нешто тука не штима.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А во другите градови колку си бил и видел дали е така?
Во кое време/кои денови се полни кафичите? - Ако можеш да си дозволиш 2-3 пати неделно да пиеш кафе надвор, тоа е луксуз за тебе?
Ајде ако не сите што имаат (имаме) помалце да се затворат (затвориме) дома и да не излегуваат (излегуваме) воопшто.
Тетово,Гостивар,Кичево,Сруга,Охрид,Велес,Штип,Кочани,Делчево,Берово..................,
секаде иста песна и исти личности кога и да поминам/отидам низ Македонија.
А тој што нема не ни излегува.
Како ерген со 500 денари во џеб,дома сумс седел,не ми стигнувале за гориво,а камоли со девојка да седнеш и да се напиете 4-5 пијачки и да го платам цехот.
Срам ми било да прашувам другар ако оди во град да не префрли до кафиќ/кафана и таму со девојката да дремеме како ќупови со едно пиво и сокче цела вечер.
--- надополнето: 17 мај 2013 во 20:28 ---
Кабелската телевизија или интернет кај нас се симболи на добра живеачка.
Тажно...
Никој не спомна такво нешто,а тоа не е ни под разно мерило за имање....................
--- надополнето: 17 мај 2013 во 20:34 ---
Еднаш пишав и ке пишам пак.Сиромаштија не се мери со полни кафиќи и кафани и со автомобили.Народот е толку глупав и прост ке трпи за леб ама пред комшијата мора да се покаже дека е над него.Младите ке молат цел ден за едно кафе од своите родители ама битно е на кафе искочил да го види баграта како пие.Гордоста е на прво место и да се чепиш пред сите мора.Како комшијата да е бољи од мене никако све на кредит иде ама ја бољи ке сум од него па макар живеам така неколку месеци .
А за темата сите живеат на грб на своите сакам да кажам што дедовците оставиле на родителите тоа родителите ке остават на децата така во круг.За џабе не кукаат дека слабо се продаваат станови па слабо со 8.160 иди па купи стан.Не знаеш што попрво дали државата да ја раниш или ти себе.
Со поштено заработени пари неможе да се живее џабе некои лајат дека сето богатство им е стекнато со десет прста.Или е дрога оружје проституција или пак е близок со владеачките структури.
Да замам кредит да одам на одмор или да отворам кредитна картичка за да се чаламам
Колку пари толку музика,затоа на најголемиот син му зборувам да учи да биде како чичковците со по 4-5000к евра примања+сопругите,а не како мене голтар со 800-1000 евра примања+сопругата 300-500 евра
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Ај некој нека ми објасни како на запад возат коли од 40000 евра нови, и одат на одмор по цел месец, а земаат плата вкупно двата сопружници околу 3500 евра месечно.
Збораме за обично работници, а не за менаџери или газди. Значи најобичен работник во фабрика.
Одговорот мислам дека на никој нема да му се допадне, ама тоа е веќе стил на живеење или менталитет, како сакаш наречиго.
Е тука спаѓа и недвижниот имот.
Затоа кога ке се споредуваме само за платите со запад некако смешно иди. Не е само платите, стилот и начинот на живот ни се скроз различни. За да бидеме како запад треба скроз се да смениме од корен, а тоа малце тешко оди, башка што и повеќето и нејкат таков живот.
Сакаш да ти кажам како они успеваат:
Работа работа и само работа нема се време за кафани секој ден и излегувања комшиски муабет по пола ден иди ми дојди ми.Чим завршиш една работа одма на друга работа и така нон-стоп и не е чудо што се видуваат еднаш во месец на ручек и толку.Самотнички живот на живеење оделен од фамилија само ти жена и деца фамилија на едно видување на некој празник.Додека кај нас легање и славење скоро цел ден.За џабе не збореше еден од странство кај мене.Абе вие многу музика кафани и славје.
--- надополнето: 17 мај 2013 во 21:42 ---
Да замам кредит да одам на одмор или да отворам кредитна картичка за да се чаламам
Колку пари толку музика,затоа на најголемиот син му зборувам да учи да биде како чичковците со по 4-5000к евра примања+сопругите,а не како мене голтар со 800-1000 евра примања+сопругата 300-500 евра[/quote]
ЕЕЕЕ ама не се сите со такви размислувања прост народ силна држава
И да ти кажам не си голтар со 800-1000 евра не биди алчен и неннаситен некој да ги има тие пари ке даде се во живот да ги достигне тие пари.Со тие пари имаш солиден живот немој парите да те преземат ако биде тоа така пријателе отиде во погрешна насока.Губиш врености морал апетитот расте за повеќе и повеќе те менеува како тебе така и твојата фамилија.Да ти кажам мојата комшика живее со 200 евра плата плус син на факултет има земено кредит и самохрана мајка.Да видиш ти што ти значи борба со суровоста на живот.Го гледам синот фин дечко не излегува многу од дома пошто нема пари па ако нешто присобере тогаш.Ама пак колку толку најдат и пак се среќни заедно.Зборот не е ако имаш повеќе значи голем си,голем си ако имаш малку
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Тетово,Гостивар,Кичево,Сруга,Охрид,Велес,Штип,Кочани,Делчево,Берово..................,
секаде иста песна и исти личности кога и да поминам/отидам низ Македонија.
А тој што нема не ни излегува.
Како ерген со 500 денари во џеб,дома сумс седел,не ми стигнувале за гориво,а камоли со девојка да седнеш и да се напиете 4-5 пијачки и да го платам цехот.
Срам ми било да прашувам другар ако оди во град да не префрли до кафиќ/кафана и таму со девојката да дремеме како ќупови со едно пиво и сокче цела вечер.
Прво ми збореше за гужвата од колите во Скопје па после кога падна муабетот за седење во кафичи ми ги спомнуваш Берово, Делчево, Кичево, Тетово итн. Дај реши се што ке споредуваме.

Види друже, градовиве што ги спомна мислиш растур праат луѓето ако се полни кафичите. Едно кафе надвор од Скопје е 30-40 денари, освен Струга и Охрид, таму пошто туристички градови многу е поскапо, дури 50-60. И големите пари ако макар и секој ден седнуваат луѓето на кафе. Месечна груба пресметка нека е 1000 денари за да ги полнат секој ден кафичите. Туку ајде нека не седнуваат воопшто, за една година се собираат околу 200 евра и бујрум еве ти истерај еден летен седумдневен одмор со тие пари.
Епа мајка му стара, секој сака да седне на кафе, да се напие нешто, да излезе навечер, да јаде барем еднаш месечно (пази, месечно!) во кафана. Ако се мислиме за 40-50 денари дневно дали на кафе да седнеме или да ги чуваме за одмор сме ја ебале утката. Верувај дека пред одморот многу други работи не ни се средени, камо да ни беше само до тоа проблемот.

Другар, 500 денари за гориво не ти стигале, очигледно некој џип си возел па толку ти трошел, а инаку те мрзело пешки да одиш, а и место со едно пиво или сокче да си којзнае на какво виски си навикнат па 500 денари не ти стигале за една вечер. Додека погорната цифра за тебе била премалце, за некој тука тоа е премија. Алооо 500 денари за вечер во градовите што ги напиша?!
Чекај, уште си убеден дека во Македонија имаат луѓево пари за одмор?
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Да замам кредит да одам на одмор или да отворам кредитна картичка за да се чаламам
Колку пари толку музика,затоа на најголемиот син му зборувам да учи да биде како чичковците со по 4-5000к евра примања+сопругите,а не како мене голтар со 800-1000 евра примања+сопругата 300-500 евра
900+400=1300 евра месечно, ти тоа го викаш скромно? Ајде те молам ептен си скромен. Рударската плата во Македонска Каменица е 400 евра за работа под земја и пак велат дека земаат доста за раслика од дугите сектори, конфекциска плата 100 евра, овие луѓе не можат на одмор да одат, ма каков одмор, земаат кредити за школување. Не можам да се начудам колку скромно можеш да живееш со 80 000 месечно :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom