Живееме во куќи, а не можеме да си дозволиме одмор

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Замисли како изгледаш од страна. Некој те дупи во здрав мозок, а ти како папагал ги повторуваш заебанциите.
Јебига очигледно дека не сум како тебе
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Некој има пари доволно за да обезбеди имот за целата фамилија и се грижи за тоа богатство, затоа нема пари за одмор..., а оние што се богати, а имаат и не идат на одмор..... тоа си е нивно ;)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.932
Поени од реакции
7.884
Да, ова е така на запад.И дали ти го оправдуваш ова во Македонија, (знаејќи ја ситуацијата тука за живеење) оставањето на детето твое на цедило зошто си сакал да живееш ти на пример да живееш надвор на некое мирно местенце?Хипотетички гледано.
Се согласувам дека не треба цел живот да се носи на товар сопственото дете, ама до таму ли би отишол и покрај тоа што знаеш дека двеста евра месечни примања (и во Скопје) не се доволни за подмирување на трошоците за храна и сметки, а камоли пак да се размислува за кирија?Западот и Македонија од економска гледна точка не можат да се споредуваат, не гледајте Запад и Македонија, и таму си имаат тешкотии и скапо е, ама не е како во Македонија.
И на Запад честопати пензионерите и постарите луѓе на своите деца им обезбедуваат стан и на осуманесет години им велат само да „кршат глава“ ,обезбедни се од нивна страна со сè, а сега дали ти ќе бараш работа или ќе лежиш, твој проблем, имаш осумнаесет години ти велат.
ти очигледно не си бил на запад па да видиш како постарите им ''обезбедуваат'' стан на своите деца и тие како работат од 12 години по разни мекдоналдси и слични срања за мизерна сатница за џепарац.

п.с. се извинувам што темава ја враќам на втора страна ама навитина вакви муабети ме нервираат кога некој работи се вадат од ракав.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
ти очигледно не си бил на запад па да видиш како постарите им ''обезбедуваат'' стан на своите деца и тие како работат од 12 години по разни мекдоналдси и слични срања за мизерна сатница за џепарац.

п.с. се извинувам што темава ја враќам на втора страна ама навитина вакви муабети ме нервираат кога некој работи се вадат од ракав.
а дали ти си се запрашал зошто тие деца одат на работа,што е поентата,немаштијата или нешто друго?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.932
Поени од реакции
7.884
а дали ти си се запрашал зошто тие деца одат на работа,што е поентата,немаштијата или нешто друго?

јас мислам од забава, онака за работно искуство, ти што викаш, зошто одат ?
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
јас мислам од забава, онака за работно искуство, ти што викаш, зошто одат ?
одат за да добијат работна навика,а не затоа што немаат...не на 20 години да чекаат мама и тате да дадет некој денар како што е кај нас
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.932
Поени од реакции
7.884
одат за да добијат работна навика,а не затоа што немаат...не на 20 години да чекаат мама и тате да дадет некој денар како што е кај нас

дали имаат или немаат не знам, секој си знае за себе, ако во фамилијата работи само еден да знаеш дека работат и дека немаат, а со другиот дел донекаде се служувам затоа и ми беше постот само што ти очигледно поинаку го разбра.
 
B

Borg_Drone

Гостин
ти очигледно не си бил на запад па да видиш како постарите им ''обезбедуваат'' стан на своите деца и тие како работат од 12 години по разни мекдоналдси и слични срања за мизерна сатница за џепарац.

п.с. се извинувам што темава ја враќам на втора страна ама навитина вакви муабети ме нервираат кога некој работи се вадат од ракав.
Па ти па најде да кажуваш муабети од ракав.Ме цитираш за мислење напишано од пред сто години.Јас еве на пример имам такво искуство.Што, сакаш да кажеш дека тие помизерно живеат од нас?Ти ако добро се сеќавам беше во странство да работиш.Сигурно си помалку платен и од нив таму, бидејќи нормално е да те искористуваат и како евтина работна сила тоа е веќе практика кај нив, но сепак пак имаш добри финансиски примања ако ги споредиме со тие во Македонија.Тогаш што мајка бараш таму ако не е убаво?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Имам и куќи и коли и пари за на одмор, и лајнојадачи зошто сум бил Паралија на мал одмор :icon_lol:. Ама му викам народо куро да не го боли за мене :icon_lol:....
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.932
Поени од реакции
7.884
Па ти па најде да кажуваш муабети од ракав.Ме цитираш за мислење напишано од пред сто години.Јас еве на пример имам такво искуство.Што, сакаш да кажеш дека тие помизерно живеат од нас?Ти ако добро се сеќавам беше во странство да работиш.Сигурно си помалку платен и од нив таму, бидејќи нормално е да те искористуваат и како евтина работна сила тоа е веќе практика кај нив, но сепак пак имаш добри финансиски примања ако ги споредиме со тие во Македонија.Тогаш што мајка бараш таму ако не е убаво?

ти немаш никакво искуство, ти си поминал некаде и си видел нешто ама не си разбрал, а јас не сум помалку платен од другите од таму туку, јас сум со сите исти права како тие таму, таму сум роден, разликата е тоа што јас знам како е и ги кажуваам работите директно од терен за разлика од пола кајгана која само зборува на основа што мислат дека знаат а не дека навистина знаат.
 
B

Borg_Drone

Гостин
ти немаш никакво искуство, ти си поминал некаде и си видел нешто ама не си разбрал, а јас не сум помалку платен од другите од таму туку, јас сум со сите исти права како тие таму, таму сум роден, разликата е тоа што јас знам како е и ги кажуваам работите директно од терен за разлика од пола кајгана која само зборува на основа што мислат дека знаат а не дека навистина знаат.
Ако не ти се допаѓа таму и сметаш дека живеат мизерно, дојди си во Македонија........Кратко и јасно, и самиот велиш дека за мизерни пари работеле за да купат еден стан.Ако е толку мизерно, врати се во Македонија.Просто е како грав.Тука барем климата ти е потпола и други работи се подобри од таму.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.932
Поени од реакции
7.884
Ако не ти се допаѓа таму и сметаш дека живеат мизерно, дојди си во Македонија........Кратко и јасно, и самиот велиш дека за мизерни пари работеле за да купат еден стан.Ако е толку мизерно, врати се во Македонија.Просто е како грав.Тука барем климата ти е потпола и други работи се подобри од таму.
пред да пишуваш било што прочитај го насловот на темата и што се дискутирало него да навлегуваш во друга тема... јас овде не сум предмет на дискусија, каде ке живеам јас тебе ам ич кур да не те боли. Е сега кратко и јасно јас кажав дека е чиста лага ти тоа што го спомна дека старите таму им обезбедуваат стан на младите на 18 год и ги пуштаат да прават што сакаат, од друга страна чиста вистина е дека на 12 - 13 години почнуваат да работат децата по некој си мекдоналси за разлика од кај нас каде што 30 годишнањци дремат на џепот на некој пензионер, околу тоа се вртеа муабетите само да те потсетам а не јас каде ќе живеам или дали ти ке се иселиш од МК,лично мене ме боли стојко дали ти ке дремеш на грбот на татко ти или ке фатиш некаде по светот, можеш слободно уште утре да леташ, ама таквите паразити немаат храброст ни таму да одат каде што децата на 18 години "имаат" станови, туку посигурно им е да дремат на кајгана.
 
B

Borg_Drone

Гостин
пред да пишуваш било што прочитај го насловот на темата и што се дискутирало него да навлегуваш во друга тема... јас овде не сум предмет на дискусија, каде ке живеам јас тебе ам ич кур да не те боли.
Па тогаш не ми просеравај по форум дека „мизерно“ заработувале „кутрите“ за стан.......Ако мизерно заработувате дојди во Македонија и не ми ќењај за глупости.Насловот на темата ти го промени одеднаш, не јас.Ти го сведе муабетов на твоето „мизерно“.И сам сè си обезбедувам, ако веќе толку сакаш да знаеш, кога веќе толку почна да навлегуваш длабоко во мојот живот без да прашаш однапред и без да имаш идеја кој сум и што сум.
И ти со мене дремеш на кајгана, според оваа логика и тебе те прави ова што го напиша џаболебар.....не се истакнувај само со глупости.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.932
Поени од реакции
7.884
Па тогаш не ми просеравај по форум дека „мизерно“ заработувале „кутрите“ за стан.......Ако мизерно заработувате дојди во Македонија и не ми ќењај за глупости.Насловот на темата ти го промени одеднаш, не јас.Ти го сведе муабетов на твоето „мизерно“.И сам сè си обезбедувам, ако веќе толку сакаш да знаеш, кога веќе толку почна да навлегуваш длабоко во мојот живот без да прашаш однапред и без да имаш идеја кој сум и што сум.
И ти со мене дремеш на кајгана, според оваа логика и тебе те прави ова што го напиша џаболебар.....не се истакнувај само со глупости.

навистина ми е мака да играм пинг понг ама морам барем уште еднаш, абе добро ти читаш каде почна мојата забелешка или реплика во целава дискусија или не,...да ти повторам, мојата забелешка беше на тоа што тврдиш дека некаде на запад старите им оставале станови на своите деца на 18 години и не ми извртувај тоа што сум го напишал,не ме мешај мене, ти тоа што си го слушнал некаде едноставно не е точно, а децата кој што почнуваат да работат на 13 години пак ти повторувам дека работат за мизерни пари, што е тоа толку тешко да го разбереш,јас никаде не ти ја пофалив МКД, ако не ти е убава МКД оди си како многу други вклучувајки ме и мене а не тропај глупости од ракав, за тоа колку мизерно или богато таму некаде се заработува за стан ке кажуваш кога ке одиш таму да го заработаш тој стан или куќа а не од муабети пред продавница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom