Женски на трибина - да или не?

Женско на трибина.. да или не?


  • Вкупно гласачи
    107
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.547
Поени од реакции
69.457
Јас одговорив на прашањето, вие почнавте со некои навивачки групи, подгрупи... Навивањето не е неопходно врзано со навивачките групи.
Мене ми е мило кога Вардар ќе победи, од локал патриотски причини. Не гледам причина утре, ако сакам, да одам и да навивам. И сепак, да не бидам дел од навивачка група.
Мене никој не ми одговори на прашањето:
Што имате против оние (мажи, жени) кои не се дел од навивачки групи, а сепак навиваат за некој тим?
Значи не викам дека имаш или немаш правилни размислувања, туку дека си тотален оф-топик бидејќи темата не е за муабетот кој ти го вртиш.
Значи збориме за навивачки групи, а не за фанови кои седат на страна и го следат натпреварот или ги гледаат своите тимови на телелвизија.

Прашањето постави го во новотоворена тема, пошто не е за овде :D
А и незнам како заклучи дека некој има против, туку само прави разграничување пошто кај нас за навивач се смета и некој што пред ТВ гледа странски фудбал или седи на неутрална трибина (и тука правиш грешка, неутрална трибина во навивачкиот свет се подразбира трибината каде што седат обичните сипматизери, а го имаат епитетот обични, не дека се нешто подоле од навивачите, туку за да се направи таа разлика меѓу НАВИВАЧИТЕ и популарно наречените СЕМКАРИ).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Значи не викам дека имаш или немаш правилни размислувања, туку дека си тотален оф-топик бидејќи темата не е за муабетот кој ти го вртиш.
Значи збориме за навивачки групи, а не за фанови кои седат на страна и го следат натпреварот или ги гледаат своите тимови на телелвизија.

Прашањето постави го во новотоворена тема, пошто не е за овде :D
А и незнам како заклучи дека некој има против, туку само прави разграничување пошто кај нас за навивач се смета и некој што пред ТВ гледа странски фудбал или седи на неутрална трибина (и тука правиш грешка, неутрална трибина во навивачкиот свет се подразбира трибината каде што седат обичните сипматизери, а го имаат епитетот обични, не дека се нешто подоле од навивачите, туку за да се направи таа разлика меѓу НАВИВАЧИТЕ и популарно наречените СЕМКАРИ).
OK, тогаш ви е погрешен насловот на темата.
Темата е ,,женски на трибина - да или не,,. А не навивачки на трибина - да или не?

Колку што знам, под женско спаѓа и тоа што е навивач, и тоа што е фан, и тоа што е семкар... итн.
Така што, во однос на темата, воопшто не сум офтопик. Во однос на навивачките групи и нивната перцепција за навивањето, не сум баш заинтересирана.
Женско сум, и ако решам да одам на трибини, баш кај сакам ќе седнам.
Каква е таа глупа дискриминација?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.547
Поени од реакции
69.457
OK, тогаш ви е погрешен насловот на темата.
Темата е ,,женски на трибина - да или не,,. А не навивачки на трибина - да или не?

Колку што знам, под женско спаѓа и тоа што е навивач, и тоа што е фан, и тоа што е семкар... итн.
Така што, во однос на темата, воопшто не сум офтопик. Во однос на навивачките групи и нивната перцепција за навивањето, не сум баш заинтересирана.
Женско сум, и ако решам да одам на трибини, баш кај сакам ќе седнам.
Каква е таа глупа дискриминација?
Лелееееее само прочитај ми го постот на претходната страна.
ЗНАЧИ ТЕМАВА Е ВО НАВИВАЧКИ ГРУПИ!
Нормално дека се збори за навивачка трибина, а и од муабетот во првите постови ќе сватеше.

Женско сум, и ако решам да одам на трибини, баш кај сакам ќе седнам.
Каква е таа глупа дискриминација?
Седни си де кај сакаш, никој не ти брани, ниту ќе ти рече ти си женско не смееш да доаѓаш на утакмица.
Кај гледаш дискриминација o_O
Се збори за оние женски кои се навивачки, кои одат на секој меч, а не за некои кои ќе дојдат еднаш во годината.
Знаеш како е, на машките навивачи автоматски во оваа затуцана држава ни се лепат етикети наркомани, нискоинтелегнтни суштества, бељаџии, пијандури итн.
Затоа и на женските навивачки оние незапознаените им лепат етикети нештии, наркоманки итн.
Муабетот во темава е колку од тие женски што одат на навивачка трибина, стварно го сакаат клубот или одат од други побуди. И кај машките има некои што одат од други побуди, како што се, "цело друштво оди па ќе одам и јас", "ако отидам ќе се сликам на ФБ со маица Комити и одма ќе ме бркаат женски" и слични ретардирани причини.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Лелееееее само прочитај ми го постот на претходната страна.
ЗНАЧИ ТЕМАВА Е ВО НАВИВАЧКИ ГРУПИ!
Нормално дека се збори за навивачка трибина, а и од муабетот во првите постови ќе сватеше.


Седни си де кај сакаш, никој не ти брани, ниту ќе ти рече ти си женско не смееш да доаѓаш на утакмица.
Кај гледаш дискриминација o_O
Се збори за оние женски кои се навивачки, кои одат на секој меч, а не за некои кои ќе дојдат еднаш во годината.
Знаеш како е, на машките навивачи автоматски во оваа затуцана држава ни се лепат етикети наркомани, нискоинтелегнтни суштества, бељаџии, пијандури итн.
Затоа и на женските навивачки оние незапознаените им лепат етикети нештии, наркоманки итн.
Муабетот во темава е колку од тие женски што одат на навивачка трибина, стварно го сакаат клубот или одат од други побуди. И кај машките има некои што одат од други побуди, како што се, "цело друштво оди па ќе одам и јас", "ако отидам ќе се сликам на ФБ со маица Комити и одма ќе ме бркаат женски" и слични ретардирани причини.

ВО тој случај, ги поддржувам женските навивачи ич да не им е гајле кој што зборува, да си навиваат и на крај памет да не им паѓа да се мрднат од трибина ;) Јас од дома навивам за женските навивачи ;)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.042
Поени од реакции
14.994
поглупа тема на форумов немам видено...
познавам женски кои повеќе знаат за фудбалот од некои машки....и сега што? да ги затвориме дома и да прават јадење, да перат и да гледаат деца?
Слобода на движење ебаго. Ако сака да оди на трибина и да навива - нека навива? или навивањето е само за машки?
Или па навивање е тепање со полиција или други навивачи а тоа женските не го можат......
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Убаво кажа дечко претходно-RedStarFan:Ко је на трибини из фазона стаж му је једна сезона.Мислу дека пуно не ми гу сфатива тему.Немам ја предрасуде према никога.Тему гу отвори да виду какво е вакво мислење за вакву девојку Прегледај го приврзокот 43776А НЕ ЗА ВАКВУ.Прегледај го приврзокот 43777И немам ништо против ни прву ни втору слику.Муабет беше за женски ултрас ретко кој разбра
:)
Гласам за бр.1 :D.Додуша премногу ретко вакви женски кај нас, ама зошто да не баш е ок ако стварно одат за тие работи шо ги наброја, постојат женски позапалени за спорт од машко население и баш за одредена екипа е веќе то е нешто посебно :)Поштовање ако се пронаоѓаш во првата слика :cuc:
Рече не си по рапот, ама мислу гу погоди овој
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Гласам за бр.1 :D.Додуша премногу ретко вакви женски кај нас, ама зошто да не баш е ок ако стварно одат за тие работи шо ги наброја, постојат женски позапалени за спорт од машко население и баш за одредена екипа е веќе то е нешто посебно :)Поштовање ако се пронаоѓаш во првата слика :cuc:
Рече не си по рапот, ама мислу гу погоди овој
Поштују те,нормално дека гу погоди,T-Ghost најдобар у Македонију :love:
PurplePuma Тотално си некомпетентна да дискутираш на вакву тему.Измеша 20 теме различни.Не сфаќаш колко смешна ни изгледаш на нас кои стварно ги разбирамо работе.У право су људи уништи ми гу тему.Зашто мора да се коментира к'д не се знае.Још се смеју на оној неутрална трибина,извини :facepalm:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Следниот што ќе пише на темава,а нема врска од навивање,навивачка култура и сите пропратни елементи,нека се информира на нет прво што значи ОБИЧНА ТРИБИНА и што значи НАВИВАЧКА ТРИБИНА,па нека дојде да дели демагогии тука.
Мислам,нема смисла не испаѓате смешни,испаѓате тажни со глупавите коментари.

Успат да ве просветлам што значи обична а што навивачка трибина.
На обичната трибина седат семејни луѓе,одат цело семејство да гледаат фудбал.
Пример во Англија,ја земам за пример како лулка на организираното навивање во Европа.
Порано навивале и оделе на утакмци и старо и младо,имало многу јак провод на секоја утакмица,без разлика дали дома или гости,се одело во ненормална бројка.
Пиење,зезанции,дружење,тепачки,лежење по станици,тоа било стандард шема кај нив.
Место да излезеле во град и да глумат фаци како денешнава напатена младина,оделе на стадион цело друштво и поминувале 100 пати поубаво отколку во град.
Во Европа англиските навивачки групи и општо земено англиските навивачи биле страв и трепет.
Од кога железната Тачер го вади новиот закон од под маса и го прогласува за валиден,се тоа паѓа во вода,навивачите од ден на ден се повеќе и повеќе исчезнувале,кој се откажувале поради големата репресија,кој лежеле затвор,кој се посветиле на семејниот живот кој умреле.
Ден денеска го нема тоа што било од порано,освен во пониските бетон лиги.
Денеска на утакмиците на цела англиска лига има театар,цел стадион е со камери и околу стадионот,луѓето седат на ОБИЧНА трибина со кафе у рака,со пиво,си пцујат една минута две,навиваат минута две се додека не дојдат огромни горили да ги опоменат или исфрлат од стадион.
Тоа е ОБИЧНАТА трибина,значи на обичната трибина седат семкари.


НАВИВАЧКАТА трибина е нешто сосема поразлично од обичната трибина.Таа трибина е место каде што се собираат сите оние луѓе што навистина го сакаат клубот,без разлика дали се стари или млади,мажи или жени,на таа трибина сите се како едно големо семејство.
На таа трибина нема грицкање семки,има само грло,раце шалови и громогласно навивање во текот на целата утакмица.
Кореографии,бакљади,покривни знамиња,бајраци,транспаренти,мотки и сите пропратни елементи ги има само на таа трибина,која на целиот стадион се разликува многу од обичната трибина.

Не знам што е толку тешко да се направи оваа разлика,очигледна разлика.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Поштују те,нормално дека гу погоди,T-Ghost најдобар у Македонију :love:
PurplePuma Тотално си некомпетентна да дискутираш на вакву тему.Измеша 20 теме различни.Не сфаќаш колко смешна ни изгледаш на нас кои стварно ги разбирамо работе.У право су људи уништи ми гу тему.Зашто мора да се коментира к'д не се знае.Још се смеју на оној неутрална трибина,извини :facepalm:
Абе колку смешна ти изгледам тебе, сосема неважно. Темата како што беше поставена, добро си одговорив. После додадовте покрај женски, и ,,навивачи,, ;)

Убаво се изјаснив - СЕКОЈА од вас (жените навивачи) има право и треба да оди на секој натпревар и на секоја трибина каде што сака, и ич да не и е гајле што некој мисли/зборува. Дали тоа ти беше прашањето? Што мислиме за тебе како навивач?
Јас мислам се најдобро, убаво е тоа, и ми се допаѓа. ;)
--- надополнето: 24 мај 2012 во 18:43 ---
Не знам што е толку тешко да се направи оваа разлика,очигледна разлика.
Супер објаснување, благодарам. Само не ми се допадна делот ,,страв и трепет,, Не сакам да се плашам од навивачки групи, ниту од било какви групи ;)
Е сега:

Каков проблем имаш, ако имаш, со жените навивачи на навивачка трибина?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Следниот што ќе пише на темава,а нема врска од навивање,навивачка култура и сите пропратни елементи,нека се информира на нет прво што значи ОБИЧНА ТРИБИНА и што значи НАВИВАЧКА ТРИБИНА,па нека дојде да дели демагогии тука.
Мислам,нема смисла не испаѓате смешни,испаѓате тажни со глупавите коментари.

Успат да ве просветлам што значи обична а што навивачка трибина.
На обичната трибина седат семејни луѓе,одат цело семејство да гледаат фудбал.
Пример во Англија,ја земам за пример како лулка на организираното навивање во Европа.
Порано навивале и оделе на утакмци и старо и младо,имало многу јак провод на секоја утакмица,без разлика дали дома или гости,се одело во ненормална бројка.
Пиење,зезанции,дружење,тепачки,лежење по станици,тоа било стандард шема кај нив.
Место да излезеле во град и да глумат фаци како денешнава напатена младина,оделе на стадион цело друштво и поминувале 100 пати поубаво отколку во град.
Во Европа англиските навивачки групи и општо земено англиските навивачи биле страв и трепет.
Од кога железната Тачер го вади новиот закон од под маса и го прогласува за валиден,се тоа паѓа во вода,навивачите од ден на ден се повеќе и повеќе исчезнувале,кој се откажувале поради големата репресија,кој лежеле затвор,кој се посветиле на семејниот живот кој умреле.нар
Ден денеска го нема тоа што било од порано,освен во пониските бетон лиги.
Денеска на утакмиците на цела англиска лига има театар,цел стадион е со камери и околу стадионот,луѓето седат на ОБИЧНА трибина со кафе у рака,со пиво,си пцујат една минута две,навиваат минута две се додека не дојдат огромни горили да ги опоменат или исфрлат од стадион.
Тоа е ОБИЧНАТА трибина,значи на обичната трибина седат семкари.


НАВИВАЧКАТА трибина е нешто сосема поразлично од обичната трибина.Таа трибина е место каде што се собираат сите оние луѓе што навистина го сакаат клубот,без разлика дали се стари или млади,мажи или жени,на таа трибина сите се како едно големо семејство.
На таа трибина нема грицкање семки,има само грло,раце шалови и громогласно навивање во текот на целата утакмица.
Кореографии,бакљади,покривни знамиња,бајраци,транспаренти,мотки и сите пропратни елементи ги има само на таа трибина,која на целиот стадион се разликува многу од обичната трибина.

Не знам што е толку тешко да се направи оваа разлика,очигледна разлика.
Абе све е добро ова само што кај нас народов е заостанат така да се изразам ...момците од АЦАБ не не сметаат за навивачи туку гледаат на нас како хулигани.. мислам дека имаше и едно време забрана за на гостински терен да одат навивачи .. е сега девојките кај нас претежно одат да се сликаат со шал, знаме, транс од некоја навивачка група ... ретки се исклучоците кај што има девојки не многу 2-3 што одат буквално на секоја утакмица и го бодрат клубот ама ке кажам пак ретки се тие ... ќе си рече некој/а види ги губат од сите и зошто да одам да навивам за нив ? Пример ке земам со Охрид пошто сум од Охрид .. играја полусезона многу добро дојдоја до 4 место едно време и од полусезона почнаја да ја продаваат секоја утакмица од кога победија со 11 октомври на гости 0-3 .. од тогаш секоја утакмица ја продадоја заклучно со вчерашната утакмица со Ренова .. копилињата ги пуштаја фудбалерите на Ренова да даваат голови .. сигурно си ја имаа изиграно 7+ .. и заврши утакмицата 1-7 . се изнапцујавме на играчите на управата а сликата на стадион беше никаква 100-120 луѓе за разлика од бројката 2500-3000 луѓе што се збираа во есенскиот дел од сезоната и 100-150 навивачи што претставуваше солидна бројка за нашиот град . Таква е ситуацијата во цела македонија не само кај нас .. На гостување во струга имаше дожд од камења над нас од страна на нивните навивачи .. а полицијата само снимаше со камерите и некои завршија со казни .. во македонија треба од корен да се фати работата .. да се смени прво Хари , па после да им се објаснат некои работи дека сме навивачи , фанатици а не хулигани .. нека проверат што прават хулиганите низ поголемите држави .. демолираат цели градови , палат коли , кршат што ке им се најде пред нив и ред други работи . Таква е ситуацијата кај нас според мене .
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Супер објаснување, благодарам. Само не ми се допадна делот ,,страв и трепет,, Не сакам да се плашам од навивачки групи, ниту од било какви групи ;)
Е сега:

Каков проблем имаш, ако имаш, со жените навивачи на навивачка трибина?
Знаев дека ќе ме цитираш баш кај тој дел и не го преправив тој дел.
Со тоа мислев на дуел навивачка група vs навивачка група сите се плашеле од англиските навивачи и навивачки групи.
Значи дуел,најобичен дуел,дали во навивање кој погласно ќе навива цела утакмица,дали на договорена тепачка што во тоа време било сосема вообичаена појава.
Тепачка на некое далечно место каде што нема други луѓе,освен нив,џентлменска тепачка само со раце,а не како денеска да се демолира се и сешто пред себе со ножеби со палки со шипки со цефки.
Тоа биле многу убави времиња,барем по документарните емисии што ги имам гледано.

Во врска со вториот дел од постот,немам никаков проблем со таквите АКО навиваат како и јас и сите останати цела утакмица,а не да доаѓаат поради курчаторство.
Курчаторство кај нив у маало на маалските кучки и барање ебачи по кафиЌи и дискотеки,на трибина се навива и само се навива.
Значи женски навивачи се пожелни на секоја трибина под услов да се навивачки во вистинска смисла на зборот,а не квази навивачки.
--- надополнето: 24 мај 2012 во 18:55 ---
Абе све е добро ова само што кај нас народов е заостанат така да се изразам ...момците од АЦАБ не не сметаат за навивачи туку гледаат на нас како хулигани.. мислам дека имаше и едно време забрана за на гостински терен да одат навивачи .. е сега девојките кај нас претежно одат да се сликаат со шал, знаме, транс од некоја навивачка група ... ретки се исклучоците кај што има девојки не многу 2-3 што одат буквално на секоја утакмица и го бодрат клубот ама ке кажам пак ретки се тие ... ќе си рече некој/а види ги губат од сите и зошто да одам да навивам за нив ? Пример ке земам со Охрид пошто сум од Охрид .. играја полусезона многу добро дојдоја до 4 место едно време и од полусезона почнаја да ја продаваат секоја утакмица од кога победија со 11 октомври на гости 0-3 .. од тогаш секоја утакмица ја продадоја заклучно со вчерашната утакмица со Ренова .. копилињата ги пуштаја фудбалерите на Ренова да даваат голови .. сигурно си ја имаа изиграно 7+ .. и заврши утакмицата 1-7 . се изнапцујавме на играчите на управата а сликата на стадион беше никаква 100-120 луѓе за разлика од бројката 2500-3000 луѓе што се збираа во есенскиот дел од сезоната и 100-150 навивачи што претставуваше солидна бројка за нашиот град . Таква е ситуацијата во цела македонија не само кај нас .. На гостување во струга имаше дожд од камења над нас од страна на нивните навивачи .. а полицијата само снимаше со камерите и некои завршија со казни .. во македонија треба од корен да се фати работата .. да се смени прво Хари , па после да им се објаснат некои работи дека сме навивачи , фанатици а не хулигани .. нека проверат што прават хулиганите низ поголемите држави .. демолираат цели градови , палат коли , кршат што ке им се најде пред нив и ред други работи . Таква е ситуацијата кај нас според мене .
Се сложувам со тебе,додуша и знам како стојат работите тука,многу добро знам...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Да те поправам малце,требало да ставиш уште еден одговор на темава "Зависи"

Во македонија девојка (пример) да ја однесеш на трибини е несигурен гест и потек,зошто ?
50 % од македонските навивачи се незрели деца кои одат таму само за да прават етнички проблеми,тепачки со полицијата фрлање бакљи на терен,палење знамиња и слично,недајбоже можеш и ти и твојата девојка (пример) недај боже да настрадате..зборувам за 70 % од утакмиците и натпреварите иначе немам збоорови за ракомедот се си е норамлно и во мирна атносвера..а за фудбалот и кошарката..ке премолчам..

Во другите поразвиени и поцивилизирани држави е добро да ја однесеш од една страна ако и навивате за тие клубови...нема тепачки нема проблеми,единствено можете да гледате квалитетен спорт и убаво дружење...а за македонија пак ке кажам,со женско на трибини не одам :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Мене едино ми сметаат девојки кои се спуштаат во први редови, или се пикаат баш во копот онака у средина и такви работи. Тоа се места каде што има инциденти често, каде што некој шо од горе пали бакља и после ја џитка на терен може несакајќи да те погоди (конкретно другар ми го има погодено до мене што стоеше), значи се е можно и тие „први борбени“ не се за нив, бидејќи да бидеме реални не можат они во фајт да се пуштат, без разлика дали кај нас веќе долго време ги нема.
 
S

Shaman

Гостин
Штета да не одат. Колку повеќе толку подобро. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom