Женски на трибина - да или не?

Женско на трибина.. да или не?


  • Вкупно гласачи
    107

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Убаво кажа дечко претходно-RedStarFan:Ко је на трибини из фазона стаж му је једна сезона.Мислу дека пуно не ми гу сфатива тему.Немам ја предрасуде према никога.Тему гу отвори да виду какво е вакво мислење за вакву девојку Прегледај го приврзокот 43776И немам ништо против ни прву ни втору слику.Муабет беше за женски ултрас ретко кој разбра
:)
Какво може да биде мислењето, баш добро личи девојкава. Ваква девојка треба да добие големо поштовање од мажите навивачи и не само тоа верувам ако ја налутат пола на клоци ќе ги земе :icon_lol:
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Какво може да биде мислењето, баш добро личи девојкава. Ваква девојка треба да добие големо поштовање од мажите навивачи и не само тоа верувам ако ја налутат пола на клоци ќе ги земе :icon_lol:
У право си.За такви девојке и гу отвори дискусију ја.Бш таква како на слику.
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Тие мажиња можат мноооогу повеќе да му го разубават денот на некој маж,отколку било која жена.Машко повеќе ќе плаче кога ќе му изгуби тимот некоја битна утакмица,отколку за некоја девојка.Кога малце бар приближно малце ќе ја разбереш страста што ја поседува еден навивач нема да пишуваш вака како што си пишала погоре.

А да и искрено жал ми е за тебе што никогаш нема да почуствуваш таква топлина на душата,како некој навивач што може да ја осети.
Мило Мајло, ич не си ги троши скапоцените емоции да ме жалиш. Имам јас други извори (множина) на задоволство и незадоволство (оти нели, и фудбалот не те фрла секогаш во екстаза, знам типци кои испокршиле пола мебел од горчина и фрустрации предизвикани токму од фудбалот). Со мојот коментар не закачив никого посебно, го кажав мојот став и толку. Не знам зошто тоа толку те вознемири :confused: Смири ја топката и играј спортски :).
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Пак не се разбираме.
Темата е ,,Женски на трибини - да или не,,
Јас убаво си кажав, дека за мене е ДА, без оглед што се, какви се, од каде се.
И пак ќе те прашам, може ќе ми одговориш:

Каков проблем имаш ти со мене, не сум навивач, ама ете одам на натпревар на Вардар. Мерак ми е. ЗОШТО ДА НЕ ОДАМ? Имаш одговор?
Просто. Кога идеш на трибини има некој непишан кодекс кој гласи: ако си неутрален и одиш да грицкаш семки седиш на трибина која е за неутрални (претежно со помал број на публика од кои повеќето се постари лица или мали деца) и никој не ти прави никаков проблем. Ако одиш да навиваш, еве во конкретниов случај за Вардар, се упатуваш кон западна трибина. Е таму, било да си машко, женско или вонземјанин, мораш да скокаш цели 90 минути, да пееш грлото додека не ти рикне, па и да ти рикне уште ќе пееш ако е потребно. Неможеш, едноставно неможеш да отидеш на западна и да очекуваш да грицкаш семки. На крај краева, кога сите ќе станат и ќе ти урлаат пред нос, автоматски и ти стануваш од проста причина што неможеш да гледаш рецимо. А и атмосферата си го прави своето.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
(оти нели, и фудбалот не те фрла секогаш во екстаза, знам типци кои испокршиле пола мебел од горчина и фрустрации предизвикани токму од фудбалот).
Додека сме овде јас познавам човек кој доби срцев удар на крај на средба (и тоа пред тв) во времето на Дарко Панчев. Постарите може се сеќаваат на тој натпревар кој се играше со магла на стадион :) После доби забрана да следи спорт.
За повторно после некоја година да добие втор удар исто на фудбалски натпревар. Од тоагш не гледа фудбал. Е тоа е навивач со силни емоции:pos: сега само резултат прашува на крај на средба, важно е во тек.
 
Член од
19 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
23
Значи читам и незнам дали да се смеам или да плачам. Нема врска .. не отварам голема дебата сеа оти ме мрзи да се карам пак. Според мене девојка која отишла да урла со навивачите навистина го сака клубот и спортот и дефинитивно го оправдувам тоа. А тие што ги зборите што отишле да бараат ебачи на утакмицата тиа колку што гледам у салата и на стадионот кај нас ( у Кавадарци) обично не одат со навивачите туку си седат на другата трибина, грицкаат семки, сончоглед пијат строго флаширана вода и се дотерани и пицнати како за излевање. е нив не ги оправдувам затоа шо како прво немаат основно познавање од спортот и не знаат колку четвртини се игра кошарката. како второ 90 % од утакмицата гледаат во својот телефон и се онлине на фацебоок, и на крај краева на спортски натпревар отишла на штикли, со шминка и накит. Нив дефинитивно не ги оправдувам и сметам дека не треба да се пуштаат уопште у сала/на стадион. Иначе има и девојки кои не се со навивачите туку на спротивна трибина но не се како шмизливе и онака си седат и си гледаат кошарка/фудбал. И нив исто ги оправдувам затоа што нели клуб има и навивачи и фанови. не можат сите навивачи да бидат. поздрав. :)
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Biti ultras je sve ovo i mnogo više, emocije i strast koje se ne mogu objasniti rečima ljudima koji to ne žele da shvate, i koji bi svakako rađe jednostavno okrenuli glavu i nastavili živeti iza jednog stakla, ljudi koji nebi nikad imali muda da razbiju isto staklo i uđu u naš svet!

Додека сме овде јас познавам човек кој доби срцев удар на крај на средба (и тоа пред тв) во времето на Дарко Панчев. Постарите може се сеќаваат на тој натпревар кој се играше со магла на стадион :) После доби забрана да следи спорт.
За повторно после некоја година да добие втор удар исто на фудбалски натпревар. Од тоагш не гледа фудбал. Е тоа е навивач со силни емоции:pos: сега само резултат прашува на крај на средба, важно е во тек.
Тој е веќ човек с'с срце за свој тим.Интересира га у ток е нормално е тој.Прати и разбира.Девојке исто.Треба да имаш предзнање и да си компетентан апсолутно за да дискутирамо на некоју тему.А не девојка пред некој пост на прашање кое ву га постави на неутралну трибину ли седи ми вика нема ваљда од куде Шкендију да иду:rolleyes:
--- надополнето: 24 мај 2012 во 12:10 ---
Значи читам и незнам дали да се смеам или да плачам. Нема врска .. не отварам голема дебата сеа оти ме мрзи да се карам пак. Според мене девојка која отишла да урла со навивачите навистина го сака клубот и спортот и дефинитивно го оправдувам тоа. А тие што ги зборите што отишле да бараат ебачи на утакмицата тиа колку што гледам у салата и на стадионот кај нас ( у Кавадарци) обично не одат со навивачите туку си седат на другата трибина, грицкаат семки, сончоглед пијат строго флаширана вода и се дотерани и пицнати како за излевање. е нив не ги оправдувам затоа шо како прво немаат основно познавање од спортот и не знаат колку четвртини се игра кошарката. како второ 90 % од утакмицата гледаат во својот телефон и се онлине на фацебоок, и на крај краева на спортски натпревар отишла на штикли, со шминка и накит. Нив дефинитивно не ги оправдувам и сметам дека не треба да се пуштаат уопште у сала/на стадион. Иначе има и девојки кои не се со навивачите туку на спротивна трибина но не се како шмизливе и онака си седат и си гледаат кошарка/фудбал. И нив исто ги оправдувам затоа што нели клуб има и навивачи и фанови. не можат сите навивачи да бидат. поздрав. :)
Ти гу знаеш разлику меѓу ултрас,кежуал навивач или фан.Колко има како тебе е жалосна цифра.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.432
Поени од реакции
68.565
PurplePuma девојче тотално си аут од темата :D
Немора сегде да коментираш ако не си баш запознаена. Од наша гледна точка коментариве ти се смешки, како јас да се вклучам во муабет за филозофија/религија/астрологија...:icon_lol:
Тотално си оф-топик со твоите постови.
Темата е во навивачки потфорум и кога ќе се спомне девојки на трибина, се мисли на навивачка трибина.

Околу темава, се согласувам со мислењето на DracevoTheCity.
Изминативе години на запад се смениле многу девојчиња. Воглавно помали во последниве години. Некоиу од нив почнале да доаѓаат ради другари, други ради дечковци, некои за да станат поголеми фраерки во маало итн.
Секоја година различни женски се главни фацки на трибина :icon_lol:
Една година една група на женски иде, друга година друга група, трета трета група...
Затоа и не се оформила некоја женска подгрупа.
За разлика од нас, ЦПБ и Кумани имаат и женски подгрупи. Девојките од Куманово не ги знам баш, али со овие од овде сум добро запознаен :D
Горе-доле и тие од исти причини доаѓаат на трибина, има и некои подолго време што одат и одат ради клубот, али повеќето се со гореспоменатите мотиви.
Имам две од блиска населба што одат во City park bitches и знам дека врска си немаа од спорт до лани. Али почна мобилизации ау шијем ти га Ѓуро и не се одвојуваат од маиците ЦПБ. Почнаа ради друштво да идат, а не верувам дека уште долго ќе идат на трибина :D

Се случува кај нас да дојде и некое женско од постарите генерации на Комити. Е тоа се прави навивачки :icon_mrgr:
Поранешни панкерки, скинерки итн...:D
Таа една пееше колку пола трибина заедно :D Одеше со нас на гостувања во последниве две сезони, а верувам дека и во тепачка прва ќе одеше да се тепа.
Бар кај нас на трибина нема никаква дискриминација. Вратите за женските навивачки се секогаш отворени.

Али Македонија е земја со многу прост народ и дебилни размислувања, така да повеќето ќе ги етикетираат како бештии како наркоманки итн.

Највеќе ме нервира што мислат дека ние идеме на утакмица да кршиме нешто ЛОЛ
И кога на дерби ќе дојдат некои прв пат што идат, мислат дека треба да се корнат столчиња, да се пие како луд, да правиш глупости...
Затоа ми иде сите до еден на шамари да ги дигнам.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас одговорив на прашањето, вие почнавте со некои навивачки групи, подгрупи... Навивањето не е неопходно врзано со навивачките групи.
Мене ми е мило кога Вардар ќе победи, од локал патриотски причини. Не гледам причина утре, ако сакам, да одам и да навивам. И сепак, да не бидам дел од навивачка група.
Мене никој не ми одговори на прашањето:
Што имате против оние (мажи, жени) кои не се дел од навивачки групи, а сепак навиваат за некој тим?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Не може да помине една тема без да биде уништена од пумава...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Просто. Кога идеш на трибини има некој непишан кодекс кој гласи: ако си неутрален и одиш да грицкаш семки седиш на трибина која е за неутрални (претежно со помал број на публика од кои повеќето се постари лица или мали деца) и никој не ти прави никаков проблем. Ако одиш да навиваш, еве во конкретниов случај за Вардар, се упатуваш кон западна трибина. Е таму, било да си машко, женско или вонземјанин, мораш да скокаш цели 90 минути, да пееш грлото додека не ти рикне, па и да ти рикне уште ќе пееш ако е потребно. Неможеш, едноставно неможеш да отидеш на западна и да очекуваш да грицкаш семки. На крај краева, кога сите ќе станат и ќе ти урлаат пред нос, автоматски и ти стануваш од проста причина што неможеш да гледаш рецимо. А и атмосферата си го прави своето.
Па тешко дека јас лично би седела мирна ако веќе одам да навивам ;)
Но еве, одам да навивам за Вардар, а не сум Комита.
Каде би бил проблемот? Седам со нив, навивам, и тако то.
--- надополнето: 24 мај 2012 во 13:10 ---
Не може да помине една тема без да биде уништена од пумава...
Темава има сексистички карактер. Оh, I hate sexism.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom