Жени, која е вашата идеална венчаница? (фото + видео)

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
машкото купува: фустан, чевли, прстен, и злато ( нараквица, ланче, обетки ) за невестата :) а невестата го купува костумот, и чевлите :)
ахам.. и вие си бирате онака фустан без разлика колку е спремно машкото да плати. и никогаш неможам да си објаснам. како тоа може некој да даде 2 3 4 ИЛЈАДИ евра за едно парче облека. океј знам дека е свадба дека се памети ама се облака само еднаш и после стои доживотно во плакар. нели мислите дека е попаметно да е изнајми венчаница а остатокот од парите да се потрошат попаметно? има илјада и еден начин како би можеле да се искористат тие пари! според мене ова е најголема глупост..
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
ахам.. и вие си бирате онака фустан без разлика колку е спремно машкото да плати. и никогаш неможам да си објаснам. како тоа може некој да даде 2 3 4 ИЛЈАДИ евра за едно парче облека. океј знам дека е свадба дека се памети ама се облака само еднаш и после стои доживотно во плакар. нели мислите дека е попаметно да е изнајми венчаница а остатокот од парите да се потрошат попаметно? има илјада и еден начин како би можеле да се искористат тие пари! според мене ова е најголема глупост..
Се даваат толку пари и се пребира толку затоа што тоа е посебен момент за самата жена.. треба да блеска кога ќе застане пред олтарот а не да речеш.. хмм па ок е .. не е неш посебно ама таман е ..
и не ми е јасно зошто многу од машките не се трудат толку околу тоа како ќе изгледаат на свадбата.. затоа што тоа останува за цел живот. Точно дека е само еден ден.. али тој ден е посебен...
за некои работи едноставно не треба да гледаш колку пари ќе потрошиш... а фустанот е еден од тие според мене..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Се даваат толку пари и се пребира толку затоа што тоа е посебен момент за самата жена.. треба да блеска кога ќе застане пред олтарот а не да речеш.. хмм па ок е .. не е неш посебно ама таман е ..
и не ми е јасно зошто многу од машките не се трудат толку околу тоа како ќе изгледаат на свадбата.. затоа што тоа останува за цел живот. Точно дека е само еден ден.. али тој ден е посебен...
за некои работи едноставно не треба да гледаш колку пари ќе потрошиш... а фустанот е еден од тие според мене..
девојче.. викаш дека не треба да гледаш колку пари ке ПОТРОШИШ... затоа прашав - дали вие сами го купувате фустанот или момчето? значи не ги даваш ТИ парите туку момчето. а дали сте размислиле во каква финансиска состојба е момчето? дали има пари да го плати тоа? па дури и да има КАКО ДОШОЛ ДО ТИЕ ПАРИ??? замисли 3 000 евра само фустан? кај се после оние бовчи шо ги праите кај е костумот на младоженецот она украсување и китење на коли... самата свадба дрн дрн дрн кога ке видиш ти свадбата КОМПЛЕТНА ( од двете страни ) испаѓа дека е 10 000 евра !!! ако не и повеќе. а истото тоа можеш да го напраив и со 5 000 т.е упола да кажам !
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
епа извини ама свадба не се прави со 200 евра... а ако он не размислил за тоа колку пари ќе му треба тогаш нека не се жени воопшто. :D
А ако не може да го плати јас ќе си го платам... нема да дозволам компромис за фустанот НИКАКО !
а сигурно нема да биде 3000 евра или повеќе... сеуште не сум изразила желба да одам во Kleinfeld по фустан :D
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
епа извини ама свадба не се прави со 200 евра... а ако он не размислил за тоа колку пари ќе му треба тогаш нека не се жени воопшто. :D
А ако не може да го плати јас ќе си го платам... нема да дозволам компромис за фустанот НИКАКО !
а сигурно нема да биде 3000 евра или повеќе... сеуште не сум изразила желба да одам во Kleinfeld по фустан :D
види. ако си го плаќаш фустанот сама тогаш е твое право дали ке биде 5 000 денара или 5 000 евра. јас правам муабет доколку фустанот момчето го купува - значи не за џабе прашав кој го купува фустанот.

и искрено кажи ми.. ама најискрено - вреди ли толку пари да се даде за фустан? без разлика кој и да го купи. дали воопшто мислиш дека вреди кажи ми
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
фустанот го плаќа момчето.. али ако он не може да го плати.. како што знам случаеви.. тогаш иде пола пола.. или па невестата си го плаќа и крај приче..

нај нај најискрено александар ВРЕДИ ДА СЕ ПОТРОШИ И МАЛЦЕ ПОВЕЌЕ !
затоа шо ако земам фустан кој нема да биде тоа шо сакам или еве нека не биде фустанот...било шо да е .. нека иде у пм и свадба и се .. тој ден ќе биде за мене и за мојот иден сопруг.. а ако ние двајца не се осеќаме убаво на тој ден.. тогаш не знам шо да кажам. Во тој фустан ќ треба јас прво да се бендисам.. кога ќе се видам во огледало јас да бидам задоволна а после и мојот сопруг.. за него верувам ќе бидам убава и во тренерки.. али поентата е самиот со себе да си задоволен и да се осеќаш убаво.. а со тоа и другите ќе бидат задоволни
 
I

indigo child

Гостин
Доста муабетите, кој колку може и колку сака ќе си дае за фустан, тоа лично ќе си се договорите со женска ти аллександар ( :


Јас исклучиво тесен сакам -.-
Не знам, тие широките ми се ептен олд скул и ко на пепелашка, а ја сум млада авантгардна дама -.-
:LOL:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
А сеа баш ме заинтригира.
Колку пари е да отидеш на некој кројач ил нешо слично и да си нарачаш венчаница по мерак?
Okолу 150 евра е само шиење, а материјали сама бараш. :pipi:
Иначе веќе има ваква тема
--- надополнето: Aug 27, 2011 5:22 PM ---
машкото купува: фустан, чевли, прстен, и злато ( нараквица, ланче, обетки ) за невестата :) а невестата го купува костумот, и чевлите :)
Младоженецот не купува кондури, тие ги купува деверот заедно со ташна.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
нешто поедноставно дефинитивно, неќам да личам на торта -.-
пример нешто вака
pa ako izgledas :) vaka ce te grabnam :love: od svadbata
abe devojki mnogu mu ja mislite vazno e da vi se pogodi covekot drugo se e irelevatno :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Се даваат толку пари и се пребира толку затоа што тоа е посебен момент за самата жена.. треба да блеска кога ќе застане пред олтарот а не да речеш.. хмм па ок е .. не е неш посебно ама таман е ..
и не ми е јасно зошто многу од машките не се трудат толку околу тоа како ќе изгледаат на свадбата.. затоа што тоа останува за цел живот. Точно дека е само еден ден.. али тој ден е посебен...
за некои работи едноставно не треба да гледаш колку пари ќе потрошиш... а фустанот е еден од тие според мене..
За тоа колку е спремно момчето да плати за венчаница, не се глеа кога ќе излезете да разгледувате венчаници туку додека сте во врска. Венчаницата/оделото не ја прават свадбата wooooooowww туку младиот брачен пар. Ако се намќори и маса да им донесеш за да се качат ќе ја гледаат ко теле, а башка шо и гостите се виновници за добрата/лошата атмосфера.
п.с.Свадбата секако ќе помине и со венчаница од 300 евра и од 3000 евра, битна е слогата, почитта, довербата, разбирањето во заедничкиот живот и потомството.
п.п.с.А пошо ти е битен фустанот на свадба, не заборавај дека и на младоженецот му е битно оделото кое може да те чини и 2000-3000 евра:pipi:
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Се даваат толку пари и се пребира толку затоа што тоа е посебен момент за самата жена.. треба да блеска кога ќе застане пред олтарот а не да речеш.. хмм па ок е .. не е неш посебно ама таман е ..
и не ми е јасно зошто многу од машките не се трудат толку околу тоа како ќе изгледаат на свадбата.. затоа што тоа останува за цел живот. Точно дека е само еден ден.. али тој ден е посебен...
за некои работи едноставно не треба да гледаш колку пари ќе потрошиш... а фустанот е еден од тие според мене..
vazno e mene da mi e ubava :) posto so nea cel zivot ce ziveam i da rece da :), na oltarot, da ne se premisli :pos:
kakov kostum, ce imam poskap poeftin, ne mi e vazno ali da e vo pristojni granic, ne planiram da davam 1000 evra i vise za nekoj si kostum...vazno e da se pogodat mladozencite toa e najbitnoto :pipi:
--- надополнето: Aug 27, 2011 5:31 PM ---
За тоа колку е спремно момчето да плати за венчаница, не се глеа кога ќе излезете да разгледувате венчаници туку додека сте во врска. Венчаницата/оделото не ја прават свадбата wooooooowww туку младиот брачен пар. Ако се намќори и маса да им донесеш за да се качат ќе ја гледаат ко теле, а башка шо и гостите се виновници за добрата/лошата атмосфера.
п.с.Свадбата секако ќе помине и со венчаница од 300 евра и од 3000 евра, битна е слогата, почитта, довербата, разнирањето во заедничкиот живот и потомството.
e toa e da si mi ziva i zdrava :) vo denesno vreme brakovite se rusat kako kula od karti....
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
За тоа колку е спремно момчето да плати за венчаница, не се глеа кога ќе излезете да разгледувате венчаници туку додека сте во врска. Венчаницата/оделото не ја прават свадбата wooooooowww туку младиот брачен пар. Ако се намќори и маса да им донесеш за да се качат ќе ја гледаат ко теле, а башка шо и гостите се виновници за добрата/лошата атмосфера.
п.с.Свадбата секако ќе помине и со венчаница од 300 евра и од 3000 евра, битна е слогата, почитта, довербата, разбирањето во заедничкиот живот и потомството.
п.п.с.А пошо ти е битен фустанот на свадба, не заборавај дека и на младоженецот му е битно оделото кое може да те чини и 2000-3000 евра:pipi:
мешаш баби и жаби..
ако они не се сакаат и нема слога меѓу нив тогаш не треба ни да се зимаат бе златна .. треба да си будала да стапиш во брак со некој шо воопшто не ти одговара према карактер и шо не го љубиш..
секако дека е битно оделото на младоженецот.. прочитај убаво што имам напишано погоре..
а не значи дека секој ќе земе венчаница од 3000 евра.. не бидете толку буквалисти луѓе значи јас не реков дека треба да отиде и да го грабне најскапиот фустан шо ќе го види. Реков дека ако фустанот што ќе и остави наголем впечаток е малце поскап.. нормално е да се даде повеќе пари.. не значи тоа дека секоја невеста треба да зима скапи венчаници..

А ако толку не ти е битна свадбата зошто тогаш ќе ја правиш??? не мора да правиш нити да купуваш воопшто фустан чим не ти е толку битен... па дури не мора ни ресторан да плаќаш... секако тоа не ти е битно.
И точно.. венчаницата не ја прави цела свадба... али секако е многу битна за целокупната слика на една свадба :)
--- надополнето: Aug 27, 2011 5:56 PM ---
vazno e mene da mi e ubava :) posto so nea cel zivot ce ziveam i da rece da :), na oltarot, da ne se premisli :pos:
kakov kostum, ce imam poskap poeftin, ne mi e vazno ali da e vo pristojni granic, ne planiram da davam 1000 evra i vise za nekoj si kostum...vazno e da se pogodat mladozencite toa e najbitnoto :pipi:
--- надополнето: Aug 27, 2011 5:31 PM ---

e toa e da si mi ziva i zdrava :) vo denesno vreme brakovite se rusat kako kula od karti....
па реков погоре.. можеби на мажот нема да му биде битна венчаницата...
а дали тебе господине ќе ти биде сеедно ако невестата не се осеќа среќно во некој фустан баш на тој ден.. на свадбата ???
и нормално е дека секој си се договара пред свадба шо како..

а каква врска има тоа дека браковите се рушат ко кула од карти со свадбата?? дали тоа значи дека ако денес нема брак шо трае подолго од 5 години.. треба да правиме мизерни свадби затоа шо секако порано или подоцна ќе се разведат..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
девојче.. викаш дека не треба да гледаш колку пари ке ПОТРОШИШ... затоа прашав - дали вие сами го купувате фустанот или момчето? значи не ги даваш ТИ парите туку момчето. а дали сте размислиле во каква финансиска состојба е момчето? дали има пари да го плати тоа? па дури и да има КАКО ДОШОЛ ДО ТИЕ ПАРИ??? замисли 3 000 евра само фустан? кај се после оние бовчи шо ги праите кај е костумот на младоженецот она украсување и китење на коли... самата свадба дрн дрн дрн кога ке видиш ти свадбата КОМПЛЕТНА ( од двете страни ) испаѓа дека е 10 000 евра !!! ако не и повеќе. а истото тоа можеш да го напраив и со 5 000 т.е упола да кажам !
Абе нема врска тоа... искрено некој адети многу ни се глупи. На пример може дечкото и девојката заедно живеат пред бракот и си имаат заеднички буџет, значи заеднички ќе бидат парите за венчаница и одело. Тоа кој како сака. Секако има и луѓе кои си ја почитуваат традицијата и прават се со ред.

Ја на пример ако некогаш правам свадба ќе правам свадба исклучиво со мои пари и на дечкото, не би сакала родителите да ги оптоварувам со тоа. Дури и да тргнале они пари за моја свадба ако сакаат нека ми ги дадат како поклон, ама да ги оптоварувам моите или родителите на дечкото тоа не.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
па реков погоре.. можеби на мажот нема да му биде битна венчаницата...
а дали тебе господине ќе ти биде сеедно ако невестата не се осеќа среќно во некој фустан баш на тој ден.. на свадбата ???
и нормално е дека секој си се договара пред свадба шо како..

а каква врска има тоа дека браковите се рушат ко кула од карти со свадбата?? дали тоа значи дека ако денес нема брак шо трае подолго од 5 години.. треба да правиме мизерни свадби затоа шо секако порано или подоцна ќе се разведат..
kako moze da ne ni e bitna vencanicata :), ali da ne se diga golema uka i buka sepak e eden obicaj ostanat od davnina.

ako i e povazno kakov fustan ce oblece otkolku toa kakov ce ni bide brakot.. takava zena ne baram.. normalno deka ce gledam da i gi zadovolam nejzinite ambiici do edno normalno nivo, vazna e slogata spored mene svadbata ce bide i ce pomine zivoto posle toa e biten.
nikoj ne kaza kakvi svadbi treba da pravime toa si e stvar na dogovor na mladozencite kako oni ce se dogovorat :),
a zivotot e takov nepredvidliv ne se znae nisto odnapred...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060

Kajgana Shop

На врв Bottom