Жени кои не сакаат да станат мајки

Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Перењето мозок си го прави своето.
Колку е успешна пропагандата, да постојат жени кои се уверени дека мајчинството е хендикеп.
Забораваат жените дека нивен најголем успех, животен императив е да го задоволат сопругот и родат син/синови врз кои ќе се положи надеж да успеат еден ден.
Во што да успеат??? Во еволуцијата на твоите апсурдни ставови?!?! Да бидат исчувани од жена и на крајот да не го почитуваат женскиот род, вклучувајќи ги и нивните мајки?
Ваквите како тебе се штета на општеството. Па иди пред мтв и најди си некоја која ќе те задоволи, а ќе може да ти служи и како средство за репродукција. И иди живеј негде далеку со твоите потомци...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Во што да успеат??? Во еволуцијата на твоите апсурдни ставови?!?! Да бидат исчувани од жена и на крајот да не го почитуваат женскиот род, вклучувајќи ги и нивните мајки?
Ваквите како тебе се штета на општеството. Па иди пред мтв и најди си некоја која ќе те задоволи, а ќе може да ти служи и како средство за репродукција. И иди живеј негде далеку со твоите потомци...
Ти благодарам што ми посочи каде излегуваш за да те најдам, но верувај не сум заинтересиран.
Воедно, баш фино што не најде за сходно да разбереш што имам напишано.
Репер си на просечен претставник на плебсот, згора на се од женскиот дел, па и не ме изненадуваат твоите ставови.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Жена која не сака да стане мајка е бездушник, нечовек, идиот.
Исто така и маж кој не сака да биде татко.
Нема поубаво чувство од тоа да се биде родител. Кој тоа не го сака, нечовек е.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Ти благодарам што ми посочи каде излегуваш за да те најдам, но верувај не сум заинтересиран.
Воедно, баш фино што не најде за сходно да разбереш што имам напишано.
Репер си на просечен претставник на плебсот, згора на се од женскиот дел, па и не ме изненадуваат твоите ставови.
Да? А како тоа размислува еден просечен претставник на плебсот?
 
N

Nephthys

Гостин
Жена која не сака да стане мајка е бездушник, нечовек, идиот.
Исто така и маж кој не сака да биде татко.
Нема поубаво чувство од тоа да се биде родител. Кој тоа не го сака, нечовек е.
Bullshit!

Главното прашање не е дали сакаш да имаш дете,туку дали треба да го имаш.Дали си победник и дали си се совладал самиот себе и своите чувства.За да изградиш едно дете треба прво и самиот да бидеш изграден.Не е целта само да се расплодуваш наоколу.
Ако некој не сака да има дете тогаш и не треба да го има.
Тоа него не го прави полош човек од тебе исто како што тебе не те прави подобар тоа што имаш.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Primary function under the Lord's command is to be merry and procreate duh :)
 
N

Nephthys

Гостин
Primary function under the Lord's command is to be merry and procreate duh :)
Знаев дека вакво нешто ке напишеш,ама на мене нема така лесно да ми се извадиш!
Ајде да видам фино да образложиш се што си сакал да кажеш!
Залепи еден километарски пост!
Ке уживам додека те читам!
И додека ти одговарам!
Збори!
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.718
Перењето мозок си го прави своето.
Колку е успешна пропагандата, да постојат жени кои се уверени дека мајчинството е хендикеп.
Забораваат жените дека нивен најголем успех, животен императив е да го задоволат сопругот и родат син/синови врз кои ќе се положи надеж да успеат еден ден.

Државнику Никола, оооо Никола државнику, кои жени велат дека мајчинството е хендикеп?
Да те прашам сега вака малце нешто странцко: абе ти си одгледуван во христијански(деструктивен) дух, или си во (деструктивен) дух христијански одгледуван?...пошо тие ја сметаат жената(ах таа божица), како грешен предмет, неважен, слуга на мажот на која единствената улога и е да раѓа деца...дали ти тврдиш дека ние сме еднакви со животните? Дека служиме за размножување онли?

Детето е сериозна работа...треба мушки да го заслужиш!
Да се прашував јас, ќе ја забранев спермата, ќе им ја дозволував само на најзаслужните...на оние кои се надминале себеси, кои МОЖАТ да градат над себе, кои не прават деца само затоа што така треба, за да ги задоволат комшиите, за да ги задоволат своите ниски страсти на кои им робуваат, за да ги истурат фрустрациите, за да ги исполнат неостварените пусти соништа...квалитет место квантитет...ах кога само јас би се прашувал...:raz:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Детето е сериозна работа...треба мушки да го заслужиш!
Да се прашував јас, ќе ја забранев спермата, ќе им ја дозволував само на најзаслужните...на оние кои се надминале себеси, кои МОЖАТ да градат над себе, кои не прават деца само затоа што така треба, за да ги задоволат комшиите, за да ги задоволат своите ниски страсти на кои им робуваат, за да ги истурат фрустрациите, за да ги исполнат неостварените пусти соништа...квалитет место квантитет...ах кога само јас би се прашувал...:raz:
Излезе муабетов дека жената има одлука при тоа дали да има деца или не.
Нема покеиф нешто и поголемо ослободување и реализација на некоја жена од предавањето на маж и имање на деца со него.
Нека не мислат многу и нека не се заморуваат со беспотребни работи.
Само нека си ја следат природата.
Плус, жени кои мислат се оние на кои никој не мисли.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.718
Излезе муабетов дека жената има одлука при тоа дали да има деца или не.
Нема покеиф нешто и поголемо ослободување и реализација на некоја жена од предавањето на маж и имање на деца со него.
Нека не мислат многу и нека не се заморуваат со беспотребни работи.
Само нека си ја следат природата.
Плус, жени кои мислат се оние на кои никој не мисли.
Па, има одлука...и треба да се почитува.

Предавањето во име на љубовта, пријателството, е секогаш големо, без разлика кој се предал.

И јас викам нека секој си ја следи природата, само што оние кои не мислат знаат само да осудуваат.

Јас сакам жени кои мислат...оние кои мислат се подобри во кревет ако не друго...:toe:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Мене, на пример, много ме је страФ да не добијам мушко дете со специфичен психолошки профил-женомрство, хомофобија и склоност кон уништување на кучиња скитници.
Не фала, сепак би размислила уште еднаш!
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Излезе муабетов дека жената има одлука при тоа дали да има деца или не.
Нема покеиф нешто и поголемо ослободување и реализација на некоја жена од предавањето на маж и имање на деца со него.
Нека не мислат многу и нека не се заморуваат со беспотребни работи.
Само нека си ја следат природата.
Плус, жени кои мислат се оние на кои никој не мисли.
Ако мислиш дека жената нема право да одлучува дали ке има деца или не многу си грешка. Затоа што жената може да раѓа а мажот не. Секако и двете компоненти не неопходни ама жената е таа што го носи така да они и одлучива дали и кога ке има дете.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ако мислиш дека жената нема право да одлучува дали ке има деца или не многу си грешка. Затоа што жената може да раѓа а мажот не. Секако и двете компоненти не неопходни ама жената е таа што го носи така да они и одлучива дали и кога ке има дете.
Жената не одлучува, на жената и доаѓа.
Најубавата работа која може да и се случи не треба да е предмет на размислување.
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Жени кои не сакаат да станат мајки = ПЕДЕРИ
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Знаев дека вакво нешто ке напишеш,ама на мене нема така лесно да ми се извадиш!
Ајде да видам фино да образложиш се што си сакал да кажеш!
Залепи еден километарски пост!
Ке уживам додека те читам!
И додека ти одговарам!
Збори!
Нема што многу да се пишува.
Едноставно, сметам дека на е потребно да го живееме животот согласно нашите желби, идеи, идеали, во потрагата по среќата, во потрагата по духовното богатство, надополнувајќи се постојано, надградувајќи се, ноо и оставајќи печат зад себе, со своите постапки, со својот живот, со своите идеи и начини.

Се е убаво и моќно доколку решиме да го живееме животот со полни гради, исполнет со успеси, падови, со љубов и разочаруавња, со борба за успех и издгинување, себевоздигнување, на пиедестали кои самите ги целиме, со цел да бидеме, да постоиме, не само за нас, за себе, туку и за сите наоколку. Но најчесто само за себе и својата суштина.

Во тоа свое секојдневие на постоења, какви и да ги избереме, доколку сакаме да се чувствуваме живи, таму, некаде, кој како поима, но рамо до рамо со невидливите ангели, со тајновитите самовили, со вилениците и боговите, како едни од нив, мораме постојано, реков, да се трудиме да живееме, а вистинското живеење е да бидеме среќни.

Оливера Николова, таа наша писателка на детска литература, во една од своите книги имаше напишано, а јас парафразирам:
"малите радости не прават среќни, а крупните не тераат за да живееме и бидеме среќни"!
Следствено, мораме да живееме, во правилата на функционирање, според сопствените норми и нормативи, кои за нас се закон и канони.

Значи, доаѓаме до моментот на тоа што е среќата?
Дали е материјалното богатство? Дали е среќата мажачка за богат човек или женидба со богата сопруга? Дали е дипломирањето? Дали е магистратурата? Докторатот? Напишаната книга? Измислениот конвертор на солена во питка вода? Нобеловата награда? Дали е индулгенцијата во одреднеи земски, телесни или духовни страсти и сладострастија или посветеноста на Бога и кон Бога? И други нешта, да не должам. Не знам, за секого различно.

Сепак, едно знам, а тоа е од кога е век и поредок на планетава, дури и пред да се спуштиме од дрвјата и станеме луѓе, но особено откако стануваме најразумско битие до ден денешен и тоа е единствената непроменлива аксиома.
Децата се најголемата среќа за луѓето.

КОга по деветмесечно носење, жената, идната мајка, ќе се измачи до крај, и по сите болки, ќе го чуе првиот крик, плач, на новороденото нејзино бебе, сите мисли одат кон блаженства и блаженија, како врв на постигнувањата, како едне до божествата, како рамен на природата, како најголем момент и миг на среќата! И нема мајка која не го почувствувала тоа.

Велат, поради можноста да раѓаме, дури и ангелите ни завидуваат, иако сме несовршени, нам ни е дадем моментот и можноста в миг и за миг да бидеме богови. Да родиме, да создадеме и тоа, од љубовта, како врв на постоењето земско, да се искачиме на Олимп и да погледнеме нов живот, наш, од наши бедра изнедрен.

Сето ова, се однесува и на татковците, кои штом првиот поглед го фрлат кон новороденото им бебе им се топат сите бариери и задршки, се престоруваат во аморфна маса на љубов, среќа и радост за да бидат обликувани по потреба на тоа бебе. За мајките и татковци, кои од тој миг ја знаат единствената вистина, а таа е, децата се најголемото богатство и врвно постигнување, нивното растење, нивата среќа и наша, нивната болка триж наша болка, а нивнито успех, стопати нивни, а наша гордост.

Тој поглед на љубов, упатен од детенце, кон родител, не може да се замени ни со сто кариери, ни со илјадници златни прачки, ни со милиони сладострастија.

Затоа велам, тој/таа што не сака да го почувствува тоа, едноставно не е човек, не го постигнал тој степен на развој потребен за едно разумско битие!

Толку.

Да не должам, ќе скратам, иако знам дека би сакала (а верувам и другите, на кои не им смрди устата од многу лајненици изедени) да продолжам со објасненијата.

Но, да скратам, кој е умен ќе разбере, кој не е, жалам, има Listerine Mouthwash штити од каирес, забен камен и зацврснува непца, а има и пријатен мирис.
Благодарам, ако беше доволно прецизно!

He who had a child and she that gave birth to a child have been blessed by the Mother (Нature) and by all the Gods that are, that were and that will be!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom