Жена од Пустец - Албанија

Дали би земале/купиле жена од пустец?

  • Да, зошто да не ако е убава

    Гласови: 154 54,0%
  • Никогаш тоа е многу примитивно и понижувачки

    Гласови: 131 46,0%

  • Вкупно гласачи
    285
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Само паразит од маж може да купи жена од Пустец или од пичкесиматерине пошо не е способен да се грижи за себе јер мамичка цел живот му готвела, перела, му раскревала маса после јадење, му го местела креветот...
Всушност вакви мажи бараат слугинка, а не жена.
Полека бе другар, ако треба мажот да обезбеди дом, материјални средства, да обезбеди добра егзистенција, зошто не би го очекувал тоа погоре набројаното од жена ? Или тој треба се да создаде, да печали да носи и по можност и куќна помошничка да обезбеди за невестата ?
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
51
Поени од реакции
118
Или тој треба се да создаде, да печали да носи и по можност и куќна помошничка да обезбеди за невестата ?
Не. Погрешно си ме разбрал очигледно. Во мојот живот сакам жена која знае сама да си заработи и да придонесува колку толку. Да сакав жената дома да ми седи ќе си земев домашно милениче.

Првичниот пост ми беше дека многу мажи не знаат сами да се снајдат по дома и живеат. Лично не би купил никогаш жена ни од Пустец ни од богзнаекаде затоа што тоа, според мене, ми е испод чест. Не би можел да се оженам со некоја која не ја сакам и да делам кревет со неа па згора на тоа и деца да склепам.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Не. Погрешно си ме разбрал очигледно. Во мојот живот сакам жена која знае сама да си заработи и да придонесува колку толку. Да сакав жената дома да ми седи ќе си земев домашно милениче.

Првичниот пост ми беше дека многу мажи не знаат сами да се снајдат по дома и живеат. Лично не би купил никогаш жена ни од Пустец ни од богзнаекаде затоа што тоа, според мене, ми е испод чест. Не би можел да се оженам со некоја која не ја сакам и да делам кревет со неа па згора на тоа и деца да склепам.
Зошто испод чест ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Не. Погрешно си ме разбрал очигледно. Во мојот живот сакам жена која знае сама да си заработи и да придонесува колку толку. Да сакав жената дома да ми седи ќе си земев домашно милениче.

Првичниот пост ми беше дека многу мажи не знаат сами да се снајдат по дома и живеат. Лично не би купил никогаш жена ни од Пустец ни од богзнаекаде затоа што тоа, според мене, ми е испод чест. Не би можел да се оженам со некоја која не ја сакам и да делам кревет со неа па згора на тоа и деца да склепам.
Некој рандом маж на 40 години, кој не поседува социјални вештини и вештини со жени, соочен со страв од самотија и желба за стварање на семејство, не размислува како тебе. Не треба да се исмева и осудува тоа што не го знаеме ни разбираме.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Не. Погрешно си ме разбрал очигледно. Во мојот живот сакам жена која знае сама да си заработи и да придонесува колку толку. Да сакав жената дома да ми седи ќе си земев домашно милениче.

Првичниот пост ми беше дека многу мажи не знаат сами да се снајдат по дома и живеат. Лично не би купил никогаш жена ни од Пустец ни од богзнаекаде затоа што тоа, според мене, ми е испод чест. Не би можел да се оженам со некоја која не ја сакам и да делам кревет со неа па згора на тоа и деца да склепам.
Расти цел живот во некое планинско село каде што во цела твоја генерација +/-5 години имаш 10 жени од кои 4-5 во старт се мажат за некој во град и ќе те прашам дали на 38-40 години ќе ти биде испод чест да „купиш“ невеста од Пустец.

Остајте ги луѓето нека си тераат животи. Прават win-win ситуација во повеќето случаи. Нит на тие жени таму им е лесно како за нивни стандарди стари моми, нит на нашиве ергени. Си се наоѓаат, си ја остваруваат веројатно единствената цел во животот што ја имале од како се родиле (да се оженат/омажат и станат родители) и си тераат како што терале сите нивни генерации пред нив. Колку само села и фамилии се спасија вака од изумирање.
Автоматски споено мислење:

И сите во село не се занимаваат само со земјоделие, па и да се занимаваат сигурно во тоа село нема само мажи, ќе се најде и некоја жена од тоа или соседното село.
Мажите во селата се посклони да останат во село затоа што наследуваат ниви и продолжуваат да се бават со земјоделие. Башка што ова се случува најмногу во поизолирани и помали места каде што стварно нема ни многу соседни села, а ни многу луѓе.
Инаку природно на 100 родени жени доаѓаат 105-106 мажи и ако нема војни или нешто друго да го израмни тој однос уште од старт имаш премалку жени за секој маж.

Имав на една претходна работа колешка од едно многу мало село (250-260 жители). Ми кажа дека во нејзина генерација девојките горе доле сите одма чекале да фатат некој од поблискиот град уште во средно и да затруднат со него. На нејзини тогаш 23 години таа беше единствена девојка од тоа село во нејзината генерација (+/- некоја година) што не била мажена и со деца за некој од градот.
 
Последно уредено:

VK7

Член од
17 април 2017
Мислења
6
Поени од реакции
6
Sakam da zamolam ako znae nekoj posrednik koj ne laze samo da zeme pari da mi pise vo poraka. Fala odnapred
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Ни жениве од Пустец и Албанија веќе не би се мажеле кај нас.До таму е дојдена работава.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Ни жениве од Пустец и Албанија веќе не би се мажеле кај нас.До таму е дојдена работава.
Е што де ќе дојде време кога Македонки ќе одат да се мажат во Пустец, Поградец, Корча???
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Е што де ќе дојде време кога Македонки ќе одат да се мажат во Пустец, Поградец, Корча???
На времето сон на полјакините и чехините им било да се мажат кај нас.А сега,кај се тие кај сме ние?Така да ништо да не те чуди.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Полека бе другар, ако треба мажот да обезбеди дом, материјални средства, да обезбеди добра егзистенција, зошто не би го очекувал тоа погоре набројаното од жена ? Или тој треба се да создаде, да печали да носи и по можност и куќна помошничка да обезбеди за невестата ?
А ти бе другар во кој век живееш? Денес жените работат и обезбедуваат за домот исто како што и мажот.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
А ти бе другар во кој век живееш? Денес жените работат и обезбедуваат за домот исто како што и мажот.
Што има врска векот? А што, тие жени што не се на работа надвор од домот, не работат и не придонесуваат за домот исто како и мажот?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
А ти бе другар во кој век живееш? Денес жените работат и обезбедуваат за домот исто како што и мажот.
Има секакви варијанти. Денес сеуште има жени што се домаќинки (што не одат на работа).

А денес има и доста мажи што не работат, што чекаат на платата од жената и им ја земаат принудно платата за да земат кило ракија од на пазар (брзосмртка), друго да уплатат неколку ливчиња во SPORTLIFE, MOZZART и да удираат на автоматите во ADMIRAL...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Има секакви варијанти. Денес сеуште има жени што се домаќинки (што не одат на работа).

А денес има и доста мажи што не работат, што чекаат на платата од жената и им ја земаат принудно платата за да земат кило ракија од на пазар (брзосмртка), друго да уплатат неколку ливчиња во SPORTLIFE, MOZZART и да удираат на автоматите во ADMIRAL...
Ракија брзосмртка!:pos:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ракија брзосмртка!:pos:
Не знаеш што е тоа?
Тоа ти е ракија правена од 99% искористено комиње(остатоци од пресувањето) од тиквеш, помешано со шекер и вода, одферментирано и уала!
Пробај начукај се од неа, две недели има да те боли глава!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom