Жена од Пустец - Албанија

Дали би земале/купиле жена од пустец?

  • Да, зошто да не ако е убава

    Гласови: 154 54,0%
  • Никогаш тоа е многу примитивно и понижувачки

    Гласови: 131 46,0%

  • Вкупно гласачи
    285

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
А денес има и доста мажи што не работат, што чекаат на платата од жената и им ја земаат принудно платата за да земат кило ракија од на пазар (брзосмртка)
Вреди на таков маж, не да ти земи пари за ракијава, туку од душа да му ги дајш. :LOL:

На темава, купо- продажба на луѓе ми е ... Ниско. Целта во животот не е да најдиш партнер и да имаш потомство. На некое животинско, не свесно ниво, можеби, но ние се сметаме над животните и редно е да се однесуваме соодветно и да дајме и на други работи приоритет кога не ни оди во некое поле.
Можда ако мажот и потенцијалната жена имаа време да се запознаат, и ако не ја купва, ова ќе ми личеше како само уште еден почеток на некаква врска. Ама под моментални услови - не.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Вреди на таков маж, не да ти земи пари за ракијава, туку од душа да му ги дајш. :LOL:

На темава, купо- продажба на луѓе ми е ... Ниско. Целта во животот не е да најдиш партнер и да имаш потомство. На некое животинско, не свесно ниво, можеби, но ние се сметаме над животните и редно е да се однесуваме соодветно и да дајме и на други работи приоритет кога не ни оди во некое поле.
Можда ако мажот и потенцијалната жена имаа време да се запознаат, и ако не ја купва, ова ќе ми личеше како само уште еден почеток на некаква врска. Ама под моментални услови - не.
Не се работи за класично купување!
Тие пари се повеќето за сводниците(посредници,зговорници) и еден дел за семејството на невестата!
Имај наум дека тоа е конзервативна средина, каде се рачуна дека таткото ти дава исчуван човек, зрел за да ти помогне во животот! И скоро во половина од светот, се дава некаква надокнада! Пари ли, подароци ли, зависи од обичаите и регионот!
Сега тебе може и да не ти се допаѓа, ама ако со тоа се решава проблемот на момчето и на девојчето, треба да се биде прагматичен!
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Жената не е предмет или стока за да се купува.
И да се смета за обичај,пак е глупо.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Жената не е предмет или стока за да се купува.
И да се смета за обичај,пак е глупо.
Не се купува, се даваат подароци во вид на пари! Така е поприфатливо?
Ако почнеме така и свадби се глупост, да не збориме правење деца, тоа па глупо, грешно и срамно!
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Вреди на таков маж, не да ти земи пари за ракијава, туку од душа да му ги дајш. :LOL:

На темава, купо- продажба на луѓе ми е ... Ниско. Целта во животот не е да најдиш партнер и да имаш потомство. На некое животинско, не свесно ниво, можеби, но ние се сметаме над животните и редно е да се однесуваме соодветно и да дајме и на други работи приоритет кога не ни оди во некое поле.
Можда ако мажот и потенцијалната жена имаа време да се запознаат, и ако не ја купва, ова ќе ми личеше како само уште еден почеток на некаква врска. Ама под моментални услови - не.
Пра баба ти веројатно два пати го има видено тој што ја однел во црква и му родила деца.
Има и една членка овде која што има отидено уџум после два пати гледање о тогашниот и "партнер", има малтене илјадници жени од македонијава кој што се омажени со странци кој пто ги виделе два три пати у живот и уште толку што би се омажиле за таков... ако ги земе.
Љубов пичке си материне се приказни за тинејџери, почитувањето и лојалноста се нај важните работи во било каков меѓучовечки однос вклучително и брак. У спротивно добиваш селебрити конобарки на фб шо се понашаат ко бордер лајнери у статуси врескајки дека нема мажи у мк, па има мажи ама не ја сакаат неа, па онда идеш дека македонскиве се неспособни иде тоа у недоглед.
Или што е по различно од некој што се запознале и после месец два ја остава трудна ?
Зборот ми беше дека секој треба да си го знае местото во домот и бракот, приказните за пепелашка и за старлетите кој што се мажат за богати успешни и убави мажи се многу малку такви случаеви. Секоја што собрала 100лајкови на слика се умислува дека е лепотица и лажно си ги крева очекувањата итоа колку реално вреди како жена.Нај искрено јас со мојата кога се запознав беше после долга врска која што беше карамбол, после два месеци идење и реков -Слушај мене жена ми треба за тоа тоа и тоа, ако ти одговара доаѓај ако не секој по свој пат.
Од друга страна пак со невестиве што ги носат од албанија овие знаат на што се, се знае што е и како е и што се очекува од жена, и замисли не глумат лудило и си го прифаќаат тоа пошто немало мољакања немало игри немало сакам неќам ме остави трудна не знаев, истото и за машкото важи.
Другар мој се ожени со албанка на тој начин, не дека не можеше да се ожени со овдешна го бркаа скопски пичкетини, ама како што кажав погоре преку кур му дојде од игри тестови намештаљки. Таа си работи овде како општи лекар тој си брка приватен бизнис, замисли три деца му роди си живеат заедно ама кога ќе дојде дома тој не отвара паштета да јаде или супа од вторникот, стално го чека топло и тазе зготвено, испран испеглан дотеран.
Автоматски споено мислење:

Жената не е предмет или стока за да се купува.
И да се смета за обичај,пак е глупо.
Жениве у мк станаа нај скапа стока шо ја има на пазарот само што немаат истакнато цена и нонстоп плаќаш како ок кредит крај нема.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
да не збориме правење деца, тоа па глупо, грешно и срамно!
Чекај малку не можам да ти ја разберам поентата на муабетот... Сакаш да кажиш можеш да се жениш ама да не правиш деца? Па тогаш која е суштината на бракот ако не правите деца? Или ќе ти тераме Западњачко - американските помодарства се земаат ама планираат цел живот да го поминат без деца???...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Чекај малку не можам да ти ја разберам поентата на муабетот... Сакаш да кажиш можеш да се жениш ама да не правиш деца? Па тогаш која е суштината на бракот ако не правите деца? Или ќе ти тераме Западњачко - американските помодарства се земаат ама планираат цел живот да го поминат без деца???...
Чекај бе кочи!
Постот ми беше одговор на една цура, на која и беше глупо давање пари за жена!
Ако така гледа све е глупо во животот!
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Тие пари се повеќето за сводниците(посредници,зговорници) и еден дел за семејството на невестата!
Имај наум дека тоа е конзервативна средина, каде се рачуна дека таткото ти дава исчуван човек, зрел за да ти помогне во животот!
Знам дека е конзервативна средина, и понатаму останува лошо во мои очи. Конзервативни средини не добиваат оправдување за бесмислици само зошто се конзервативни. Не можам да замислам да си жена и да те дат, каде шо партнерот бара исклучиво кој да му готви и да му биди фабрика за деца. Ама ај бАр ДеЧиЊа Да ИмА.

Али ај, ќе подголтнам и ќе речам дека е индивидуално. То пари на врата шо земаат за невеста како дел од адет е понижувачко, а не па ова ... Надомест за семејство оти продал-- ова дале дете.

Пра баба ти веројатно два пати го има видено тој што ја однел во црква и му родила деца.
Пра баба ми исто така беше во претходен век кој се надевам дека го надминавме. Према темава, изгледа сепак не сме до таму.
Не би да коментирам нахнадно кога жената ја споредувуваш со стока натаму во мислењето.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
бегате од темата, дали се ОК жените од пустец за брак или не се објаснете со примери , можеби ќе се најди некој што ќе се посреќи или разубеди..........
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Знам дека е конзервативна средина, и понатаму останува лошо во мои очи. Конзервативни средини не добиваат оправдување за бесмислици само зошто се конзервативни. Не можам да замислам да си жена и да те дат, каде шо партнерот бара исклучиво кој да му готви и да му биди фабрика за деца. Ама ај бАр ДеЧиЊа Да ИмА.

Али ај, ќе подголтнам и ќе речам дека е индивидуално. То пари на врата шо земаат за невеста како дел од адет е понижувачко, а не па ова ... Надомест за семејство оти продал-- ова дале дете.


Пра баба ми исто така беше во претходен век кој се надевам дека го надминавме. Према темава, изгледа сепак не сме до таму.
Не би да коментирам нахнадно кога жената ја споредувуваш со стока натаму во мислењето.
Ти мислиш некој сака да купи жена? Жената што ќе биде купена мислиш има голема сексуална вредност или е некоја подздебелена жена во години кој никој не ја нашол доволно атрактивна за нешто повеќе. Кога некој купува жена тоа го прави поради тоа што нема доволно вредност на сексуалниот пазар да најде сам, исто е и со таа што ќе биде купена. Мислиш секси Модел што дружи милионери на јахта ќе заврши така? Win - Win, дури и повеќе за жената бидејќи ќе има можност мајка да стане.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Што е целта на животот?
Она шо ти сакаш да биди. :ljubove: Ама дефинитивно има и поважни работи од потомство кои можат да се исполнат. Човекот е многу поќе од потомството.

Кога некој купува жена тоа го прави поради тоа што нема доволно вредност на сексуалниот пазар да најде сам, исто е и со таа што ќе биде купена.
Тоа е многу јасно, ама и понатаму не ја прави купопродажбата во ред. Како шо виде погоре се согласувам дека да, се шо велите постои и причините ради кои постои ги кажувате. Јас велам дека купвање на жена не е во ред макар ѝ одговарало неа. Понижувачки е кон цело нејзино постоење.

Пример, само ако имаше можност да се запознат мажите со жените, да видат дал ќе се бендисат (месец работа) и после надомест, од две страни само кон посредник, ситуацијава ќе останеше само како приказна за двајца несреќници кои се усреќиле.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kako prvo da se zeme žena od bilo koja stranska država, Albanija, Ukraina, Moldavija, Rusija, Belorusija i.t.n. treba prvite nekolku godini da go nauči i usovrši Makedonskiot jazik, druga rabota ženite što gi zemaat od tie utepani siromašni nerazvieni i demografski uništeni Albanski regioni gi zemaat voglavnom za da služat kako mašini/fabriki za ragjanje na deca i sekako za rabota niz kuka. Inaku voglavnom Skopskite ergeni ne zemaat vakvi devojki za ženi, ne sum čul do sega nekoj Skopjanec da zel žena od Albanija, no zatoa pak ima kupišta Makedonski ergeni od selata niz Makedonija, po Ohridsko, Bitolsko i.t.n. koi imaat zemeno nevesti od Albanija !
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Што мешате баби и жаби... Има рандом ергени во некои села во Мариово (или каде и да е) што се спушта од бачилото еднаш на 2 месеци да купи свеќи и нема ништо што носи сукња во радиус од 10км. Нема да размисли да земе жена од Пустец? Зошто да не земе? Да не земе некоја од Дебар Маало?
Он среќен, она среќна, дечиња еќ си имаат...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Што мешате баби и жаби... Има рандом ергени во некои села во Мариово (или каде и да е) што се спушта од бачилото еднаш на 2 месеци да купи свеќи и нема ништо што носи сукња во радиус од 10км. Нема да размисли да земе жена од Пустец? Зошто да не земе? Да не земе некоја од Дебар Маало?
Он среќен, она среќна, дечиња еќ си имаат...
Apsolutno pa i jas toa govoram, nevesti od Albanija normalno deka ne zemaat gradskite ergeni od bilo koj Makedonski grad i da se, govorime za po selskite ruralni sredini od državava kade ko što ubavo si pišal vo radius od XX kilometri suknja i štikla jok !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom