Жалите ли за времето поминато?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Е ако го минувам времето во жалење за она што поминало значи стварно жална сум и треба да жалам,не за минатото туку за сегашноста што ми мине во жалење....упс!чвор:kesa:
Не, не жалам за минатото воопошто, понекогаш се навраќам на некои случки,нормално, но не се пројавува чуство на жалење во мене.Чуство на среќа, топлина или презир евентуално, зависи на што се навраќам.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Е ако го минувам времето во жалење за она што поминало значи стварно жална сум и треба да жалам,не за минатото туку за сегашноста што ми мине во жалење....упс!чвор:kesa:
Не, не жалам за минатото воопошто, понекогаш се навраќам на некои случки,нормално, но не се пројавува чуство на жалење во мене.Чуство на среќа, топлина или презир евентуално, зависи на што се навраќам.
зарем не ти недостига времето кога одевме на школо кога правевме све и свашта и кога се собиравме на кафе секој ден шо се вика после школо и си гледавме и правевме се лом, или кога правевме пижама парти и кога се заебававме по телефон и кога игравме соло по цел ден и кога одевме у цк и се мачевме да го направиме проектот кога ве брукав пред сите кај ќе стасав кога ве местев кога ми помагавте да добијам петка...ај да прекинам оти ќе се расплачам...зарем не жалиш за тоа време? не дека поминало мн од тогаш али го мисувам мн барем ја...
залудно е сега да се нервираш за нешто што било и поминало колку и да е убаво или лошо и да сакаш да го промениш...животот продолжува понатаму...сега само ќе се сеќаваме на тие интересни работи и случки и ќе се смееме...
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
зарем не ти недостига времето кога одевме на школо кога правевме све и свашта и кога се собиравме на кафе секој ден шо се вика после школо и си гледавме и правевме се лом, или кога правевме пижама парти и кога се заебававме по телефон и кога игравме соло по цел ден и кога одевме у цк и се мачевме да го направиме проектот кога ве брукав пред сите кај ќе стасав кога ве местев кога ми помагавте да добијам петка...ај да прекинам оти ќе се расплачам...зарем не жалиш за тоа време? не дека поминало мн од тогаш али го мисувам мн барем ја...
залудно е сега да се нервираш за нешто што било и поминало колку и да е убаво или лошо и да сакаш да го промениш...животот продолжува понатаму...сега само ќе се сеќаваме на тие интересни работи и случки и ќе се смееме...
Ох драга...сега ме наврати на толку работи што не знаев на што попрво да се сеќавам.Ми недостига и те како само што баш тоа и мислев кога напишав топлина погоре.Тие моменти секогаш измамуваат насмевка кај мене и секогаш ке бидам среќна и благодарна за нив.Но никогаш нема да жалам затоа што замисли дали ке сум ги доживеела така како што ги имам доживеано (и ти исто) ако во тој момент додека си ме срамела пред некој, или додека сум ти поткажувала нашколо (а ти си ми кимала со главата -.-), или додека сме играле соло на час и сте ми дале да сечам додека ја читам подготовката за писмена по македонски, сум ислела на нешто друго убаво во минатото и не сум се фокусирала на тој момент.Сигурно немаше да се сеќавам на нив така како што се сеќавам денес ако го минував времето во жалење за минатото:back:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Не жалам за ништо,па така ни за тоа што поминало.Го чекам времето што допрва доаѓа и се радувам што толку сум постигнала до сега.Можам да кажам дека сум научила многу од грешките,од убавите спомени,едноставно од периодот што е зад мене.Се сеќавам на се што било битно и знам дека никогаш тоа нема да се повтори ама не чувствувам тага зошто знам дека секој период во животот е убав на свој начин и дека жалењето е само губење време.

Живот је некад жут,некад сив.
Живот је кад си жив,живот је зато крив.:pipi:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Нема потреба за жалење, благодарен сум за сите моменти што сум ги поминал без обзир али тие биле добри или лоши. Битно е што сум научил нешто од нив. Живеам во сегашноста а сонувам (пробувам да ја планирам) иднината.
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Имаме избор друже

1.може да жалиме и да го губиме времето по жалење и пак да жалиме
2. да не жалиме, да си тераме како шо може... и неможе
 
M

M del Mar

Гостин
Кога ке се навратам и присетам колку ми било убаво минатото и кога ке размислам дека секогаш има полошо од "лошото", на некој начин ме фаќа таа носталгија, меѓутоа и на некој начин не жалам за времето поминато бидејќи ми било убаво и не сум го живеела ради реда, али сакам барем да се вратам да поживеам уште еден таков ден што е невозможно, па затоа ми преостанува да гледам напред и да си ја живеам сегашноста, каква таква...кога ке биде и таа дел од минатото ќе гледам на неа како убав период од мојот живот...:salut:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.658
Поени од реакции
29.198
Жалам, кога ќе помислам на накои работи што ми се случиле а што никогаш нема да ми се случат. Жалам кога ќе се присетам на моите чувства. Жалам оти нема враќање. Но жалам само за убавото што сум го доживеала а нема да го доживеам пак. Од друга страна, драго ми е што сум доживеала се. Тоа ме прави она што сум денес.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
И те како жалам. Незнам, постојано осеќам некоја празнина, како да не сум го искористила максимално минатото, како многу нешта да не сум направила а сум можела да ги направам ама стравот не ми дозволил, постојано се навраќам и си велам "ех, требаше тоа и тоа да го направам"... Згора на тоа се чувствувам и како да не сум уживала максимално во тој момент од минатото, за што исто така ми е криво ама тоа е тоа. Животот иде понатаму, се движи напред кон иднината живеејќи во сегашноста, а минатото сепак си е минато.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
ако сакам нешто да направам ќе сторам не се чуствувам стара
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
Не жалам ... за тоа шо најубавите години сум ги искористил одамна и сум си го иживеал животот ... се шо сум сакал сум имал.. сум видел... и сум го поминал ... :)
 
I

InF3cTeD

Гостин
не жалам..пошто незнам шо следи понатака во мојов живот...можеби нешто поубаво,можеби полошо ама како и да е сепак не жалам...било поминало одам напред смело и гордо во нови предизвици кои ми ги нуди животот
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
ЖАЛАМ!!! .. дефинитивно фигуративно, тактички жалам што за времето поминато и жалам што не сум едно 30тина години постар, да би можел и јас да го живеам старото Титово време.. т.е стара Југославија..... е за тоа жалам, а за друго не ме боли патка, било па прошло...


пи ..... ес .......... ИСКРЕН ОДГОВОР....... (од кога бе ја озбилен?, аххх, не е за мене ракија ) .. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom