Еминем

S

Sagan

Гостин
Започнал да се дрогира во 2002 година кога го снимаше неговиот автобиографски филм 8 Милји. Морал да биде 16 часа буден за снимањето на филмот, а тоа му бил преголем напор па затоа се решил за првпат да проба некоја дрога што ќе го држи буден и ќе му дава сила да го издржи снимањето.
Веднаш штом ја пробав дрогата почуствував дека имам сила и дека воопшто не сум уморен. Решив дека таква дрога ќе ми биде потребна и понатаму.
Поради дрогата изгубил дел од памтењето. Некои од неговите другари му кажувале за нивни заеднички случки, а тој воопшто не се ни сеќавал.

Дрогата ми одзеде 5 години од животот.

Никогаш не сум го слушал. Песните не му се резултат на креативност, туку на фрустрации од детството, во комбинација со дрога. Кога случајно ќе сум чуел негова песна, се осеќала некоја негативна енергија која ти го заебуе расположението...
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.042
Баш прееска го слушав The Marshall Mathers lp и The Eminem Show, човекот е ненормален, најозбилно.Crazy lyrics, mad flow <3

Shady's back, tell a friend ;p
--- надополнето: Dec 7, 2011 9:07 PM ---
Ја би играл Rakim
Чисто пошо e можда и највлијателен рапер икада.
Agreed!

Го промени начинот на римување т.е syllable, mullties .. awesome flow!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Малку да ја освежиме темава, беше на една емисија, ме мрзи да ја барам сеа на јутуб, ама најдов слика, па ќе ја ставам. Ѕвер. Невидено е колку секогаш кога сум нерасположена си пуштам 5-6 негови песни што ми се омилени и само се исклучувам.


:pos::pos::pos:



И овој стих ми е врв, од “No Love“
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Од мал го поштувам , ми се допаѓа многу неговата работа , посебно пред 6-7 години коа вадеше добра музика.. сега малце забега , али сеуште е добар.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Eминем е легенда тука нема сумња какви лирики и какво флоу не е нормален сега забега ама уште го почитувам тие албуми што ги има издадено со тие стории ти прават филмови во глава 300,неможе таква фаца да не се почитува.
Еве нешто од последнит албум колку и да му е тапа албумот сепак се издвојува нешто добро.

A за старото све му добро нема лоша песна :D
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Eминем е легенда тука нема сумња какви лирики и какво флоу не е нормален сега забега ама уште го почитувам тие албуми што ги има издадено со тие стории ти прават филмови во глава 300,неможе таква фаца да не се почитува.
Еве нешто од последнит албум колку и да му е тапа албумот сепак се издвојува нешто добро.

A за старото све му добро нема лоша песна :D
Цел албум си е луд, остај ти таа работа. Точно е тоа дека има некои "помеки" песни ама јеби га...
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Од relapse па наваму забега. Мислам реално било кој друг рапер што не е експониран до тоа ниво како Еминем, да излезеше со рими како во последниве години ќе го скинеа од негативни критики. Исто и encore беше тапа, освен неколку траки таму. Претходното кинеше стварно, има и скил за фс. Како и да е, не е по мој вкус - многу се жали.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
The Slim Shady LP
The Marshall Mathers LP
The Eminem Show
После овие 3 албуми другото беше само повремени блесоци, ама поччита остана поради нив.
Ај да си турам топ 10...отприлика...
I'm sorry there must be a mix-up
you want me to fix up lyrics
while the president gets his dick sucked?
:cuc:
 
Член од
30 август 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Еве сега јас како мое прво мислење на овој форум нема да зборувам туку ќе зборуваат факти ....
1. Дали некој од вас што не му се допаѓа Ем ја има прочитано неговата биографија или пак го гледал филмот "8 mile" ?
2. Дали некој го гледал неговото интервју за "60 minutes"?
3. Дали некој од вас чул дека Еминем е прогласен за најдобриот рапер на сите времиња?
4. Според еден од најпрестижните магазини во светот МАГАЗИНОТ “ Rolling Stone е на престижното 82 место на листата на Топ 100 најдобри изведувачи на сите времиња!
5. Кажувате за неговите стари албуми кои се неговите најдобри албуми дека се срање, а несте ги ни чуле

Секој има право на свое мислење ама треба малку да го темелите важето мислење на нешто ,а не на празни муабети како :
братче ако знаеш точно каде е 8 mail ке знаеш дека и белиот рап е таму доста развиен...а филмот нема везе тапа е...ако слушаш midwest rap ке знаеш кој д поштуваш од Детроит а не еминем да ми го правиш добар рапер...
и многу други :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
27
Поени од реакции
7
Официјално Ем има изјавено дека моментално работи на својот осми албум. Дата за издавање нема уште, али се шпекулира Мај 2013. Исто читам и незнам како некој може да каже лош збор за Relapse i Recovery. Encore му е најслабиот со неколку добри траки на него, али Relapse.. Ке бидне класика у хип-хопот дајте му само неколку години.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Официјално Ем има изјавено дека моментално работи на својот осми албум. Дата за издавање нема уште, али се шпекулира Мај 2013. Исто читам и незнам како некој може да каже лош збор за Relapse i Recovery. Encore му е најслабиот со неколку добри траки на него, али Relapse.. Ке бидне класика у хип-хопот дајте му само неколку години.
Relapse да врв албум е но Recovery никат !
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Последниот албум на Еминем можда ќе се вика The Beginings :pos::pos: (секој албум му е последен)

Иначе не го слушав порано многу, али почнав со претпоследниот албум. Последните два албуми му се топ.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Последниот албум на Еминем можда ќе се вика The Beginings :pos::pos: (секој албум му е последен)

Иначе не го слушав порано многу, али почнав со претпоследниот албум. Последните два албуми му се топ.
Тие па шо го слушале Еминем баш последните 2 албума му ги викаат срање.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Тие па шо го слушале Еминем баш последните 2 албума му ги викаат срање.
Според мене, најлош албум му беше Encore. Едноставно се изгуби, веројатно влијание имаа и милионите проблеми што му се дешаваа во животот во тоа време и албумот баш е хаос. Има пар добри песни, ама тоа е тоа. После тоа дојде Relapse (претпоследниот). Не знам, ок, просечен албум, но Еминем може и повеќе од тоа. За некој си рапер што не го знаеме би бил врв, ама за докажан човек како Еминем... њааа, може и подобро. Дури и самиот си призна дека Relapse не бил ништо специјално и тоа исто го напоменува во I'm not afraid мислам... А Recovery (последниот) е веќе нешто друго, квалитетот на албумот си одговара со името. Тотално опоравување и враќање пак на нозе. Иако има неколку песни што не ми се допаѓаат, со последниот албум, на Еминем му се случи тоа што го бараше, опоравување. Не може да немате предвид што се му се случуваше во животот, приватниот живот му беше хаос, секако дека тоа се одразуваше и на неговата музика.

А и критичарите истото го велат. Relapse не е ништо посебно, а со Recovery веќе се рехабилитираше.
Значи не може да каже човек дека не му чинат последните два албума, особено ако не знаат што се му се дешавало периодот кога ги снимил. Еминем секогаш пишувал и правел песни врз основа на тоа како се осеќал во моментот, така да и албумите му се израз на сето тоа шо го осеќал.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Според мене, најлош албум му беше Encore. Едноставно се изгуби, веројатно влијание имаа и милионите проблеми што му се дешаваа во животот во тоа време и албумот баш е хаос. Има пар добри песни, ама тоа е тоа. После тоа дојде Relapse (претпоследниот). Не знам, ок, просечен албум, но Еминем може и повеќе од тоа. За некој си рапер што не го знаеме би бил врв, ама за докажан човек како Еминем... њааа, може и подобро. Дури и самиот си призна дека Relapse не бил ништо специјално и тоа исто го напоменува во I'm not afraid мислам... А Recovery (последниот) е веќе нешто друго, квалитетот на албумот си одговара со името. Тотално опоравување и враќање пак на нозе. Иако има неколку песни што не ми се допаѓаат, со последниот албум, на Еминем му се случи тоа што го бараше, опоравување. Не може да немате во предвид што се му се случуваше во животот, приватниот живот му беше хаос, секако дека тоа се одразуваше и на неговата музика.

А и критичарите истото го велат. Relapse не е ништо посебно, а со Recovery веќе се рехабилитираше.
Значи не може да каже човек дека не му чинат последните два албума, особено ако не знаат што се му се дешавало периодот кога ги снимил. Еминем секогаш пишувал и правел песни врз основа на тоа како се осеќал во моментот, така да и албумите му се израз на сето тоа шо го осеќал.
Не можам да го сакам Recovery ради траките со лил вејн, риана, пинк што ми бодат очи.
Исто ич не ја сакам not afraid (Не е лоша, али не е слим шејди ова!)
Не знам.
Албумиве му се као “ми снема кешче, трошаџика ми е ќерка ми, дај да пуштам малце комерцијални песМичиНа и ќе напраам некој денар“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom