Еминем

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Екипи и Изведувачи: House of Pain, Cypress Hill, Mobb Deep, Outkast, Wu Tang Clan, Das Efx, Blackmoon, Rakim, Eric B, GangStarr, Onyx, Methodman, Redman, M.O.P., Big L, Tha Alkaholiks, EPMD, O.P.P, Dilated Peoples, Naughty By Nature, PMD, Lords of the Underground, RZA, Black Sheep, Common, 2Pac, Biggie.

Македонци: САФ, Легијата, Аго, ПУКА.....? Некој други?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Екипи и Изведувачи: House of Pain, Cypress Hill, Mobb Deep, Outkast, Wu Tang Clan, Das Efx, Blackmoon, Rakim, Eric B, GangStarr, Onyx, Methodman, Redman, M.O.P., Big L, Tha Alkaholiks, EPMD, O.P.P, Dilated Peoples, Naughty By Nature, PMD, Lords of the Underground, RZA, Black Sheep, Common, 2Pac, Biggie.

Македонци: САФ, Легијата, Аго, > ПУКА < wtf?.....? Некој други?
Чиста Околина? Иначе у странските има уште многу да се набројува, али добар избор, тоа е сигурно :)
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Заборавате некои највлијателни групи и артиси кои направиле пресврт во рап музиката и нејзиното сваќање, како на пример:
Kool Moe Dee - ја променил играта со тоа што бил првиот рапер кој започнал со battle mcing. Пред тоа било party mcing и емсито имал за задача да ја воодушеви публиката со интересни и певливи стихови, додека Kool Moe Dee докажал дека емсито треба да има многу повеќе локига и лиричка сила во неговите стихови.
KRS-One - првиот хип-хоп филозоф ( ако не и единствениот ) кој ја разработи целата смисла во постоењето на хип-хоп културата.
NWA - секој еден член заслужува круна али како екипа се заслужни за почетокот на новата ера во рап музиката а тоа е Gangsta Rap, кој од '87 до ден денеска е најзастапениот правец во рап музиката.
Scarface и UGK - за промовирање на новиот брег, South, и за внесување на нови елементи во хип-хоп културата кои потекнуваат од Југот.
LL Cool J - за еден од најуспешните рап артисти и во полето на undergorund и mainstream музиката.
Busta Rhymes - раперот со најголем респект од страна на сите рапери. Човекот со најголем број колаборации на сите времина, човек кој придонел за мирот во рап музиката со неговите соработки со секој позната артист во Америка.
Bone thugs n harmony, Twista и Tech N9ne - промовирање на Midwest звукот со неговиот специфичен стил на брзо рецитирање. Tech N9ne би го издвоил и како најуспешниот самостоен рапер кој успеа без ниедна гигантска музичка продукциска куќа да стаса на врвот и да има турнеи не само во Америка, туку и надвор од неа.

Има еден куп значи артисти кои можат да се напишат, па ако вејче набројуваме кој заслужил да биди крал/најдобар барем да истакниме некој факти
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Според мене, ТуПак си е Тупак.... а од жививе Еминем,али тој почна да ја клецка работава сеа....
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Би искористил мал дел од еден текст на Ем:

I got a list here's the order of my list that it's in.
It goes, Reggie, Jay-Z, Tupac and Biggie, Andre from Outcast, Jada, Kurupt, Nas and then me.
But in this industry I'm the cause of a lot of envy, so when I'm not put on this list the shit does not offend me.

Со моето скромно познавање на рапот не би можел да паламудам за тоа кој е најдобар, ама текстовите на Еминем ми се врв.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Да го оставиме Еминем на страна .. Да беа Биги и Тупак живи овие на анкетава ќе работеа во МекДоналдс.
--- надополнето: Sep 14, 2011 11:18 AM ---

Песнава вреди колку цела кариера на Лил Вејн.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
1.Feminem. 2.Lil Gayne 3.Fake 4.Kanye Shit 5.Gay-Z 7.Officer Ricky 8.Ludabitch 9.Gucci Lame
Vaka trebalo da glasi anketata.
--- надополнето: Sep 14, 2011 3:53 PM ---
A ako nekoj se cudi zasto takvi iminja slobodno neka pise i ke dobie soodveten odgovor.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Екипи и Изведувачи: House of Pain, Cypress Hill, Mobb Deep, Outkast, Wu Tang Clan, Das Efx, Blackmoon, Rakim, Eric B, GangStarr, Onyx, Methodman, Redman, M.O.P., Big L, Tha Alkaholiks, EPMD, O.P.P, Dilated Peoples, Naughty By Nature, PMD, Lords of the Underground, RZA, Black Sheep, Common, 2Pac, Biggie.

Македонци: САФ, Легијата, Аго, ПУКА.....? Некој други?
Дечките од Подземан Ефект (КУ) и Шифрата (ТЕ).
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Busta Rhymes. Најдобар албум - When Disaster Strikes - 1997 или1998 год.

А кај ти се NWA во анкетата? :)

EDIT: Ајде малку едукација за младите :)


и одиме со малку кунг-фу...



Од Македонциве не треба муабет: САФ - легендите.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Cypress Hill и цел wu-tang клан.
едит: а и Apathy иако можеби далеку од крал на хип-хопот али си има свој удел
 
M

marko 1996

Гостин
Ајде јас почнува со правење анкета.
1. Еминем
2. 2 Пак
3. Џеј зи
4. Дре
5. Биг Л
6. Снуп
7. Биги
Ај кажете уште 3 не ми текнуваат сега ;/ и да започнеме со текстот.
Дре , оваа категорија мислам не му припаѓа иако има некој траки , повеќе е продукција. Иначе Раким , Крс-Оне, ОДБ, Изи и , ред други ти фалат у листава еминем не треба да биде у листава зашто неможе да се мери со старта школа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom