Емиграција во Канада

Член од
30 јануари 2009
Мислења
421
Поени од реакции
336

Колку има вистина во ова?
Големо лол, не сум преселен во Канада сеуште за жал, но текстов е комедија(мислите дека некој од странство има време да пишува срцепарателни текстови без автор или извор за тоа колку ни е убаво во Македонија?)
Од она што го видов јас во Квебек и други помали местенца од источниот брег Канада е полна со живот, народот е прилично активен и доста културен и пријатен, е сега дека немаат начин на живот како тука многу нормално нели, ако сакаш да живеееш во странство на тебе е да се адаптираш на средината.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.355
Поени од реакции
18.211
@Magde. викаат поарно било мкд, Канада лош стандардов и скапи пломбите, има вистина? :D
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.685
Поени од реакции
3.863
После неколку обиди за започнување на процедурата за аплицирање за иселеничка виза добив еден ваков линк.
Дали некој има искуство со ваква уплата од 39 $, за започнување на постапка за стапување во контакт со некаков си
„Canadian Visa Assessment - Online Registration “????
П. С. Секој совет е добредојден.
Апсолутно НЕ ти препорачувам да трошиш пари по агенции. Се можеш да направиш сам ако знаеш доволно Англиски. Јас сите апликации ги поднесов сама, од туристичка и работна виза, до одбивање на виза и на крај апликација и добивање на стален боравак. Има мал милион фејсбук страни за поддршка, луѓе шо поминуват низ истото што и ти.
Зачлени се на форумов https://www.canadavisa.com/canada-immigration-discussion-board/ и ќе можеш да разговараш со други имигранти.
Тие агенции ко што се од линкот го пополнуваат истото што би го потполнил и ти сам, ќе им платиш и ќе ти ги пратат сите милион прашања што канадските власти ги сакаат.

Јас добив се со Полски пасош така да не су во тек со документи од Македонија, ама ако нешто ти треба пиши ми и ќе ти помогнам колку што можам.


Колку има вистина во ова?
лол Како не бе, ако живее типката тука на диво и нема документи, тогаш ќе плаќа 700 за забар.
Здравството во Канада е бесплатно, ако си вработен обично од работа ти покриваат меѓу 80-100% од забарот, лекови, масажи, терапевти итн.
Клиники им на секој чекор. Од кога почна коронава им се јавив у клиника пошио ми требаше нешто и типот ми закажа 3 различни прегледи, ми препиша лекарства и од аптека ми се јавија да ми кажат дека ми се готови дур идев накај нив, после лекарите ми се јавија 2 пати во следните 2недели да ме прашаат како сум и дали ми треба уште нешто. Платив нула долари.
Да, Торонто е полупразно зашо сме во сред пандемија.
Имам живеено во неколку држави низ европа и Канада е едино место кај што можам да кажам дека за секој има катче, заедница, истомисленици.. Забави има на секој чекор, клубови, дискотеки, барови, ресторани, кафичи... Букално кој и да си и каков и да ти е стилот на живот - има место за тебе и ќе најдеш луѓе што го сакаат истото.

Ама аман ве молам земета ја типкава назад у Македонија, не ни треба тука :)

@Magde. викаат поарно било мкд, Канада лош стандардов и скапи пломбите, има вистина? :D
лол
Многу ни е тешко. Луѓево што изгубија работа добиваат 2000 долари месечно од владата.
Пратете леб и маргарин ве молам. :'(
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.517
Поени од реакции
2.311
@Magde. во кои држави низ европа имаш живеено? Ако можеш да пишеш кои се предностите на Канада спрема европскиве земји според тебе. Јас сум Холандија ама ми се бега во некоја земја кај шо се зборува англиски...
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.685
Поени од реакции
3.863
@Magde. во кои држави низ европа имаш живеено? Ако можеш да пишеш кои се предностите на Канада спрема европскиве земји според тебе. Јас сум Холандија ама ми се бега во некоја земја кај шо се зборува англиски...
Имам живеено во Полска, Швајцарија и Англија.

Во Канада пред се државата ги разгалува своите државјани (според мене).
Менталитетот им е дека ако нешто им следува тогаш ќе го искористат и никој не се буни. Да речеме на пример фирмата ти дава 5 платени денови во годината ако си болен (некои фирми ти нудат плус персонални денови, зависи кај работиш). Нивниот менталитет е дека тие денови се мои и ако јас сакам да се јавам и да им кажам дека не доаѓам на работа, никој не смее да ме праша што ми е. А ако некој се осуди, секогаш можам да им кажам дека не се осеќам психички добро. Можам што сакам да правам во тоа време.
Моментално сум во Полска и му зборев на внук ми да земе ден на боледување и ми кажа дека ако сакаат тука може да дојдат од соцјално да проверат дали си болен пошо они не сакаат да плаќаат некому ако не е болен иако тие денови му следуваат.

Вака се разгалени за се што мене ми е чудно многу. Од секоја плата ни земаат малце$ за осигурувње (employmet insurance EI) ако изубиме работа без наша вина. На другар фирмата му банкротираше и он седеше дома 3-4 месеци и не ни бараше работа, добиваше пари од EI и одмараше прихички, шеташе низ Канада и кога го прашав зашо не бара работа, ми кажа дека тие пари му припаѓаат така да не гледа причина да не ги користи.

Можеш да најдеш работа лесно, во секое време. Менталитет на вработените а особено менаџерите е дека треба да те обучат да напредуваш ошто така и они напредуваат. Не им е намера да те заебат и не ти зујат дека им крадеш работно место.

Канада е држава на емигранти и сите тоа го знаат и го слават. Не мора да зборуваш совршен англиски за да имаш добра работа. Освен тоа државата нуди бесплати курсеви по Англики за нови емигранти за да можеш да се интeгрираш побргу. А јас знам барем 10 души што знаат едвај 15 збора на англиски а живеат таму 20-30годиини, секогаш имале работа, додуша помал избор.

Културата им е да си помагаат и да се фини еден према друг. Многу пати странци ми имаат помогнато во ситуации кај што може да продолжат да си одат по пат и да не ги интересирам, ама сакаат да помогнат. Кога дојдов во Канада, се губев секој ден. Прашав еден возач на автобус дали тој бр на бус е ок кај што сакам да одам и ми се понуди ако сум един патник он ке ме однесе до дома пошо му е последна тура тој ден.


Од кај и да си, тука има заедница за тебе. Се сообираат Македонци да речеме и исто си помагаат. И помогнав на една тетка да преведе Полски продукт, и прозборев на македонски и по 10 мин муабет ми поnуди работа. И многумина се такви, некој нив им помогнал и они помагаат некому.


Кола не е луксуз, е потреба. Канада е огромна и не е лесно без кола. Јавниот превоз им е добар ама ако не работиш блиску до дома, може да трошиш многу време на превоз. Ама колите и бензинот не се скапи така да повеќе се исплати да имаш кола.

Храната не е скапа. Пакувањата се многу поголеми пошто луѓето се научени да купуваат за цела недела или месец, така да заштедувапш многу. Имаш ефтини и луксузни маркети така да имаш избор за како трошиш.

Едино што не ми се допаѓа како на емиграт што да добиеш кола/телефон/стан/кредитна картица - гтреба да имаш нешто што се вика Cedit score.
Уште не сум сигурна како функционира скроз пошто е многу досадно, ама идеата е да знаат дали имаш долгови, плаќаш се на време, дали си задолжен многу итн. Ако си нов емигрант, немаш историја на трансакции и сметки, така да многу места те одбиваат зашто немаш доволно поени. Ако те одбијат за кредитна картица и за телефон тога немаш сметка да им покажеш дека ја плаќаш на време, ако некој не ти изнајми стан тогаш не моќеш да градиш поени итн...
А најтужно е што во ако сакаш да провериш колку поени имаш треба да платиш.
Се ова многу зависи колку време работиш во некоја фирма некогаш, колку заработуваш и каков тип на работа е.Во споредба со Швајцарија да речеме, таму плаќаат многу подобро ама без јазик таму може да се сликаш. Многу е тешко да добиеш докумети, колку што се сеќавам еден тип ми кажуваше он мора да живее и работи таму 12 години да се кфалификува. Ќерка им родена таму треба да чека околу 10год пред да се кфалификува.. Не прифаќаат баш емигранти и стварно треба да имаш топ работа за да се исплати да живееш таму.

Англија ми беше ненормално скапа,4 семејства живееа во 1 куќа пошто е ненорmално сапо да изнајмиш и плус пренаселена е државата така да не градат многу. Во канада цело време се градат куќи и згради и градежните фирми не може да постигнат...

не знам што друго да ти кажам.....
 
Последно уредено:

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
34
Имам живеено во Полска, Швајцарија и Англија.

Во Канада пред се државата ги разгалува своите државјани (според мене).
Менталитетот им е дека ако нешто им следува тогаш ќе го искористат и никој не се буни. Да речеме на пример фирмата ти дава 5 платени денови во годината ако си болен (некои фирми ти нудат плус персонални денови, зависи кај работиш). Нивниот менталитет е дека тие денови се мои и ако јас сакам да се јавам и да им кажам дека не доаѓам на работа, никој не смее да ме праша што ми е. А ако некој се осуди, секогаш можам да им кажам дека не се осеќам психички добро. Можам што сакам да правам во тоа време.
Моментално сум во Полска и му зборев на внук ми да земе ден на боледување и ми кажа дека ако сакаат тука може да дојдат од соцјално да проверат дали си болен пошо они не сакаат да плаќаат некому ако не е болен иако тие денови му следуваат.

Вака се разгалени за се што мене ми е чудно многу. Од секоја плата ни земаат малце$ за осигурувње (employmet insurance EI) ако изубиме работа без наша вина. На другар фирмата му банкротираше и он седеше дома 3-4 месеци и не ни бараше работа, добиваше пари од EI и одмараше прихички, шеташе низ Канада и кога го прашав зашо не бара работа, ми кажа дека тие пари му припаѓаат така да не гледа причина да не ги користи.

Можеш да најдеш работа лесно, во секое време. Менталитет на вработените а особено менаџерите е дека треба да те обучат да напредуваш ошто така и они напредуваат. Не им е намера да те заебат и не ти зујат дека им крадеш работно место.

Канада е држава на емигранти и сите тоа го знаат и го слават. Не мора да зборуваш совршен англиски за да имаш добра работа. Освен тоа државата нуди бесплати курсеви по Англики за нови емигранти за да можеш да се интeгрираш побргу. А јас знам барем 10 души што знаат едвај 15 збора на англиски а живеат таму 20-30годиини, секогаш имале работа, додуша помал избор.

Културата им е да си помагаат и да се фини еден према друг. Многу пати странци ми имаат помогнато во ситуации кај што може да продолжат да си одат по пат и да не ги интересирам, ама сакаат да помогнат. Кога дојдов во Канада, се губев секој ден. Прашав еден возач на автобус дали тој бр на бус е ок кај што сакам да одам и ми се понуди ако сум един патник он ке ме однесе до дома пошо му е последна тура тој ден.


Од кај и да си, тука има заедница за тебе. Се сообираат Македонци да речеме и исто си помагаат. И помогнав на една тетка да преведе Полски продукт, и прозборев на македонски и по 10 мин муабет ми поnуди работа. И многумина се такви, некој нив им помогнал и они помагаат некому.


Кола не е луксуз, е потреба. Канада е огромна и не е лесно без кола. Јавниот превоз им е добар ама ако не работиш блиску до дома, може да трошиш многу време на превоз. Ама колите и бензинот не се скапи така да повеќе се исплати да имаш кола.

Храната не е скапа. Пакувањата се многу поголеми пошто луѓето се научени да купуваат за цела недела или месец, така да заштедувапш многу. Имаш ефтини и луксузни маркети така да имаш избор за како трошиш.

Едино што не ми се допаѓа како на емиграт што да добиеш кола/телефон/стан/кредитна картица - гтреба да имаш нешто што се вика Cedit score.
Уште не сум сигурна како функционира скроз пошто е многу досадно, ама идеата е да знаат дали имаш долгови, плаќаш се на време, дали си задолжен многу итн. Ако си нов емигрант, немаш историја на трансакции и сметки, така да многу места те одбиваат зашто немаш доволно поени. Ако те одбијат за кредитна картица и за телефон тога немаш сметка да им покажеш дека ја плаќаш на време, ако некој не ти изнајми стан тогаш не моќеш да градиш поени итн...
А најтужно е што во ако сакаш да провериш колку поени имаш треба да платиш.
Се ова многу зависи колку време работиш во некоја фирма некогаш, колку заработуваш и каков тип на работа е.Во споредба со Швајцарија да речеме, таму плаќаат многу подобро ама без јазик таму може да се сликаш. Многу е тешко да добиеш докумети, колку што се сеќавам еден тип ми кажуваше он мора да живее и работи таму 12 години да се кфалификува. Ќерка им родена таму треба да чека околу 10год пред да се кфалификува.. Не прифаќаат баш емигранти и стварно треба да имаш топ работа за да се исплати да живееш таму.

Англија ми беше ненормално скапа,4 семејства живееа во 1 куќа пошто е ненорmално сапо да изнајмиш и плус пренаселена е државата така да не градат многу. Во канада цело време се градат куќи и згради и градежните фирми не може да постигнат...

не знам што друго да ти кажам.....
Со EU пасош ова?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.516
Поени од реакции
7.642
@Magde.

Во секоја држава законски мора да ти овозможат да си го провериш Credit Score/Credit File безплатно. Цела заебанција е што тоа фаќа време а тебе обично ти се брза во тој момент. Обично тоа мора да се направи по емаил или пошта а фирмата не е задолжена одма да ти одговори него може да се влечкаат (и секогаш намерно се влечкаат) обично до кај 2 недели (мислам дека легално мора за 10 работни дека на ти одговорат од моментот кога ќе го примат барањето од тебе).

За да почнеш да градиш кредит скор во банката во која имаш сметка аплицирај за кредитна картичка. Ако имаш сметка со нив барем 3 месеци плус платата ти легнува на нивна сметка не е проблем да добиеш кредитна. Аплицирај си за помала сума ако неќеш да живееш ко сите во новиот свет. Тоа ти е доволно за да отпочне твојот кредит фајл. Плаќај си ја минималната сума на кредитната на време и немаш гајле. Ако касниш до 30 дена не е страшно, се повеќе од тоа и ти иде на фајл...
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
331
Поени од реакции
225
Ne mi se svatlivi lugevo sho veke ziveat solidno vo zapadna EU, sakaat usvet da oat, usa, kanada
Izglea gospod za jajca sakate da go fanete, preku leb pogaca barate, bidete srekni sto ste u EU plus koa sakate mozete da slezete u vukoebinava, do kurov vi e blisku . Kanada, onaka turisticki da se posetaat nekoi metropoli odma ako davaat viza, da se prosetas da, inaku tuka e EU za rabota.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.800
Поени од реакции
6.949
Ne mi se svatlivi lugevo sho veke ziveat solidno vo zapadna EU, sakaat usvet da oat, usa, kanada
Izglea gospod za jajca sakate da go fanete, preku leb pogaca barate, bidete srekni sto ste u EU plus koa sakate mozete da slezete u vukoebinava, do kurov vi e blisku . Kanada, onaka turisticki da se posetaat nekoi metropoli odma ako davaat viza, da se prosetas da, inaku tuka e EU za rabota.
Па нормално луѓето ќе гледаат кај највеќе добиваат за она што го работат, пример јас имам правено некои површни пресметки “каде би се иселил“ и испаѓа дека мојата професија многу подобро би поминала во САД, Австралија пред се отколку во Германија или некоја друга ЕУ држава. Да не зборам за купувањето недвижнини конкретно онаму каде што ги правев споредбите испаѓа во Германски град е 2x поскапо м2 отколку местата во Австралија и САД кои ги споредував
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
421
Поени од реакции
336
Ne mi se svatlivi lugevo sho veke ziveat solidno vo zapadna EU, sakaat usvet da oat, usa, kanada
Izglea gospod za jajca sakate da go fanete, preku leb pogaca barate, bidete srekni sto ste u EU plus koa sakate mozete da slezete u vukoebinava, do kurov vi e blisku . Kanada, onaka turisticki da se posetaat nekoi metropoli odma ako davaat viza, da se prosetas da, inaku tuka e EU za rabota.
Се гледа дека си атички македонец на кој мото му е "Ќути има и полошо", од штаб ли те пратија на темава?
Заради вакви ситни души како твојава оваа вукоебина ни мрднала ни ќе мрдне од мрва точка.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
331
Поени од реакции
225
Tie sho odat od nmk direkno za prekuokeanskine zemji ima logika, ama onie sho veke ziveele u EU bas za niv vikam preku leb baraat pogacha
Bashka trista proceduri za da se stasa do tie prekuokeanski zemji a i eden kup pari dodeka da se stasa tamu
Автоматски споено мислење:

Заради вакви ситни души како твојава оваа вукоебина ни мрднала ни ќе мрдне од мрва точка.
A kaj treba da mrdne?
Neli e isplatlivo e za severnodonecot da raboti za 300 evra ovde otkolku badijala da se nadeva na nesto nevozmozno (USA, CANADA,AUS)

1.Primaat li opsti rabotnici u Canada?
2.Davaat li za 1 mesec najkasno viza za podolg prestoj i rabota kako opst rabotnik?
3.Ima li nekoj da otisol kako opst rabotnik tamu, ili site ste inzeneri sto ste otisle tamu?
4.Kolku vreme pominalo otkako prvpat ste aplicirale do momentot koga ste stapnale u Canada?
5.Kolku € kosta karta, aplikacii, se do stapnuvanje vo Canada?

O4ekuvam nekoj vakov odgovor
1. Ne
2. Ne
3. Ne, site sme inzeneri ili so jaki struki
4. 6+ meseci
5. 5000-10000€ evra se na se aplikacii, avionska karta, smestuvanje
 
Последно уредено:

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.685
Поени од реакции
3.863
Ne mi se svatlivi lugevo sho veke ziveat solidno vo zapadna EU, sakaat usvet da oat, usa, kanada
Izglea gospod za jajca sakate da go fanete, preku leb pogaca barate, bidete srekni sto ste u EU plus koa sakate mozete da slezete u vukoebinava, do kurov vi e blisku . Kanada, onaka turisticki da se posetaat nekoi metropoli odma ako davaat viza, da se prosetas da, inaku tuka e EU za rabota.
Јас лично отидов затоа што многу повеќе ми се допаѓа Канадијскиот менталитет на луѓето него тој во Европа, мојот карактер и начинот на размислување е пблиску до нив, можам повеќе таму да се однајдам, има повеќе можности и државата е многу повеќе настроена да им служи на луѓето. Работа има на секој чекор и секаде можеш да напредуваш. Законите се носат во служба на граѓаните, сме заштитени и нашите права се почитувни. Луѓето што работат во влада се таму да ни помогнат и тоа е нивниот менталитет, и јас не сакам да живеам во држава кај што треба да се плашам од тетка на шалтер зашто ќе ми се понаша ко да ми прави голема услуга што си ја работи работата.

Освен тоа, израснав во Македонија и учев англиски цел живот, Полски научив од гледање телевизија и тоа што мајка ми ни збореше по дома. Никогаш не одев во Полска школа да учам да читам и пишувам, така да ако одлучев да живеам во Полска ќе требаше да одам во школо да научам да читам и пишувам. Освен тоа, не ми се допаѓа менталитетот на луѓето во Полска, владата им е многу религиозна и законите кои ги носат се често во служба на црквата. На пример ништо не смее да работи во недела ашто очекуваат сите да одат во црква и тоа е ден за Бога. Ако имаш бизнис, само сопственикот на бизнисот смее да работи и не смее да ги тера вработеите да работат. Ниту сум религиозна ниту ми се допаѓа тој начин на живот.
Нацијата има проблем со алкохол и жените тука гледаат на маж кој не пие ко да е направен од злато.

И да ти кажам искрено, АПСОЛУТНО никогаш во животот не ми било, ниту ќе ми биде битно да бидам блиску до твојот кур, така да можам со задоволство да кажам дека ме дели цел океан од такво мало нешто.

;)
Автоматски споено мислење:

Tie sho odat od nmk direkno za prekuokeanskine zemji ima logika, ama onie sho veke ziveele u EU bas za niv vikam preku leb baraat pogacha
Bashka trista proceduri za da se stasa do tie prekuokeanski zemji a i eden kup pari dodeka da se stasa tamu
Автоматски споено мислење:


A kaj treba da mrdne?
Neli e isplatlivo e za severnodonecot da raboti za 300 evra ovde otkolku badijala da se nadeva na nesto nevozmozno (USA, CANADA,AUS)

1.Primaat li opsti rabotnici u Canada?
2.Davaat li za 1 mesec najkasno viza za podolg prestoj i rabota kako opst rabotnik?
3.Ima li nekoj da otisol kako opst rabotnik tamu, ili site ste inzeneri sto ste otisle tamu?
4.Kolku vreme pominalo otkako prvpat ste aplicirale do momentot koga ste stapnale u Canada?
5.Kolku € kosta karta, aplikacii, se do stapnuvanje vo Canada?

O4ekuvam nekoj vakov odgovor
1. Ne
2. Ne
3. Ne, site sme inzeneri ili so jaki struki
4. 6+ meseci
5. 5000-10000€ evra se na se aplikacii, avionska karta, smestuvanje
Тоа може е невозможно за тебе, ама за многу други е возможно.

1. Да, програмата се вика International Experience Canada. https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/iec.html
Во зависност од каде си, ти даваат отворена работна виза за 1 или 2 години и можеш да работиш што сакаш. Можеш да најдеш работа пред да дојдеш или откако ќе дојдеш. Не ги интересира што, идејата е да добиеш искуство и да прошеташ да ја видиш Канада.
2. 1 Месец од кога ќе аплицираш? Зависи кога аплицираш во годината, програмите имаат почеток и крај во годината така да се зависи од тебе колку следиш. Јас добив за 3 недели откако аплицирав, даваат 1 година да ја активираш и мојата траеше 1 година.
3. Јас сум општ работник, одев на факс во Македонија ама немав пари да го завршам така да не дипломирав.
4. Они ти даваат 1 година време да се спремиш и да дојдеш. Дали тоа значи да завршиш се што имаш да завршиш во свпата држава. дали да заштедиш пари или што и тоа да значи за тебе. Со мојот пасош јас отидов како турист, така да веќе бев стапната таму кога ми одобрија се.
5. Колку пари - толку музика. Апликацијата кошта околу 150-200 долари, картата околу 1000 и прва и последна кирија околу 2000, така да ако сакаш така да гледаш на работите, се ќе платиш околу 3500 канадски долари. Треба да им покажеш дека имаш пари на сметка пред да те одобрат зашто не сакаат да им паднеш на грб.

Ќе добиеше одговор на овие прашања со мал Google search....


Мислам дека најубаво тебе ќе и биде да си седиш во Македонија, чим ти е толку убаво. Остај не нас будали.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2018
Мислења
331
Поени од реакции
225
Fala za objasnuvanjeto
Ete moze u kratki crti da se objasni

Ne me svakaj pogresno za toa "do qrov vi e blisku" toa e vo smisla deka avionski na 2h si vo mk od severozapadna EU

Poz
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2009
Мислења
4
Поени од реакции
5
Bogami gledajki gi slucuvanjata vo poslednive nekolku godini vo Makedonija se tesam sto mozebi navreme izbegav za Canada t.e mozebi go fativ posledniot voz za mene.
Автоматски споено мислење:

I smetam deka sum ja napravil mozebi najdobrata rabota vo zivotot.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom