Емиграција во Канада

Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.344
Поени од реакции
1.850
Ова сега ќе излезе оф-топик тупење, ама ај да ве испоштувам.
@kano
Твоево објаснување за алкохолот има некоја логика, арно ама, они не вовеле рестрикции, туку сега ги олабавуваат, како што гледам.
https://www.cbc.ca/news/canada/canada-s-weird-liquor-laws-1.1004724
https://www.cbc.ca/news/canada/canada-s-complex-liquor-laws-under-spotlight-in-new-brunswick-trial-1.3203101
@Magde.
Имам доста искуство со тие работи, и не, не верувам дека обуката што ви ја давале на аеродромот би ме навела да го сменам мислењето, a "border security" серијата па ич.
Може само да ја дополнам квалификацијата на впечатокот, од покажување сила, во одвраќање, преку покажување сила, и тоа само за атер за тебе, пошто некако многу осетлива, локал патриотски настроена ми се гледаш во муабетов. :smirce:
@aletem
Друже грев е Франција да ја споредуваш со Канада, во тој сегмент.
Пола Африка им се насади таму, мислам дека они имаат процентуално повеќе црнци и арапи одколку Канада што има жолти.
Кај нив не со автомати, со оклопни возила треба да се движат џандарите. Кај нив ретко да најдеш продавница без обезбедување, нешто што ние би го нарекле пазачи. Дури и во супермаркети, од типот на Керфур, имаат такви. За тоа гетата што ги имаат во поголемите градови, да не правиме муабет. Страшна работа.

Не ги затвараат веќе, или го имаат укинато тоа, или пак никој не го поштува веќе.
 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
4
Поени од реакции
5
Za naodjanje rabota vo Canada treba strukata da ti specijalizirana i sekako iskustvoto sto go imas za da mozat da te regrutiraat i zemat od nadvor... Se drugo e mnogu tesko i se sveduva na srekja.
A moze da se proba za sponzorstvo od nekogo. Eve jas imam ponuda :)
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
Мене ме интересира дали е возможно да се добие иселеничка виза за Канада на основ на имање на средства кои би биле депонирани во некоја канадска банка или употребени за некаков бизнис во Канада. Сите сто пати сме го слушнале муабетотот лесно е за виза ако имаш пари, ме интересира дали воопшто легално постои ваков концепт за довивање виза за Канада, и ако некој знае за САД? На пример легално купување недвижнина во Канада или САД, или нешто слично на тоа.

Значи не процедура за исполнување различни криетриуми за добивање на виза и чекање неколку години, туку буквално купување на иселеничка виза.
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2009
Мислења
422
Поени од реакции
337
Мене ме интересира дали е возможно да се добие иселеничка виза за Канада на основ на имање на средства кои би биле депонирани во некоја канадска банка или употребени за некаков бизнис во Канада. Сите сто пати сме го слушнале муабетотот лесно е за виза ако имаш пари, ме интересира дали воопшто легално постои ваков концепт за довивање виза за Канада, и ако некој знае за САД? На пример легално купување недвижнина во Канада или САД, или нешто слично на тоа.

Значи не процедура за исполнување различни криетриуми за добивање на виза и чекање неколку години, туку буквално купување на иселеничка виза.
Има сличен тип на виза се вика Start - up visa program но не баш таков како што бараш, цената изнесуваше 100 000( не знам колку е моментално) канадски долари и треба да ги вложиш во иновативен бизнис кој ќе овозможи нови работни места за канаѓани, и не ја добиваш одма туку времето за процесирање е од 12 до 16 месеци.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
Има сличен тип на виза се вика Start - up visa program но не баш таков како што бараш, цената изнесуваше 100 000( не знам колку е моментално) канадски долари и треба да ги вложиш во иновативен бизнис кој ќе овозможи нови работни места за канаѓани, и не ја добиваш одма туку времето за процесирање е од 12 до 16 месеци.
Баш сега ја гледав таа виза, меѓутоа врзана е со услов некоја финансиска институција од Канада да ти го одобри и финасира проектот со минимум 200 000 канадски долари. Значи повторно си врзан со некој услов каде што зависиш од нечија одлука. Јас не се чуствувам способен да смислам таков бизнис, би сакал едноставно да се преселам Канада со помош на купување на визата.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
422
Поени од реакции
337
Баш сега ја гледав таа виза, меѓутоа врзана е со услов некоја финансиска институција од Канада да ти го одобри и финасира проектот со минимум 200 000 канадски долари. Значи повторно си врзан со некој услов каде што зависиш од нечија одлука. Јас не се чуствувам способен да смислам таков бизнис, би сакал едноставно да се преселам Канада со помош на купување на визата.
Јас те разбирам ама тоа фукционира на таков начин ако сакаш да се преселиш од Косово во Македонија, или ако си мултимилијардер па си купиш клубче од Премиер лига, ама за жал за обичниот народ од земјите од трет свет треба да помине низ триста перипетии за да имигрира било каде на легален начин.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.808
Поени од реакции
8.331
Баш сега ја гледав таа виза, меѓутоа врзана е со услов некоја финансиска институција од Канада да ти го одобри и финасира проектот со минимум 200 000 канадски долари. Значи повторно си врзан со некој услов каде што зависиш од нечија одлука. Јас не се чуствувам способен да смислам таков бизнис, би сакал едноставно да се преселам Канада со помош на купување на визата.

nema poveke...


toa sto ti baras e enterpreneur ili investor visa ama tie programi se ukinati. mislam i da ne bea tesko zasto se bara mnogu pari, aus na primer bara 5 mil dolari.


ali nemas ti gajle, eve u NATO sme i veke politicarite ne kradat. kaj i da e vo EU ke vlezeme neli, pa ke srknes i ti od medot.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
ali nemas ti gajle, eve u NATO sme i veke politicarite ne kradat. kaj i da e vo EU ke vlezeme neli, pa ke srknes i ti od medot.
Јас имам ЕУ пасош па сум во ЕУ одамна. Нема потреба овде од вакви муабети, ќе се скараме па ќе почнеме да се пцуеме, а има луѓе овде на кои им се корисни информациите од темата, па да не ја расипуваме. Инаку, не знаев дека се работи за толкави суми.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.808
Поени од реакции
8.331
Јас имам ЕУ пасош па сум во ЕУ одамна. Нема потреба овде од вакви муабети, ќе се скараме па ќе почнеме да се пцуеме, а има луѓе овде на кои им се корисни информациите од темата, па да не ја расипуваме. Инаку, не знаев дека се работи за толкави суми.
epa so ke ti e viza togas, odi ko bugarin, vraboti se i najdi nekoj da te sponzorira. mislam so niven pasos turisticki mozes da vlezes posle baraj nekoj od MPO da ti pomogne ili u malive gradcinja ne e problem sekogas baraat nekoj da im raboti, toa ti e edinstven nacin za preku barata.

sumata za kanada bese 2 mil ako ne se lazam.

mozes da probas i na zadna vrata, na listata za start up imas eden kup venture capital firmi. najdi nekoja pomala, kazi im sakas preku niv da vlozis vo nekoj start up proekt pa vidi so ke ti kazat. ako naletas na praviot covek prilicno lesno ke sfati deka e win win, plus moznost da isperat 200k.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
epa so ke ti e viza togas, odi ko bugarin, vraboti se i najdi nekoj da te sponzorira. mislam so niven pasos turisticki mozes da vlezes posle baraj nekoj od MPO da ti pomogne ili u malive gradcinja ne e problem sekogas baraat nekoj da im raboti, toa ti e edinstven nacin za preku barata.

sumata za kanada bese 2 mil ako ne se lazam.

mozes da probas i na zadna vrata, na listata za start up imas eden kup venture capital firmi. najdi nekoja pomala, kazi im sakas preku niv da vlozis vo nekoj start up proekt pa vidi so ke ti kazat. ako naletas na praviot covek prilicno lesno ke sfati deka e win win, plus moznost da isperat 200k.
Во Канада може да се оди туристички со Бугарски пасош без виза, во САД сеуште не. Види, специфична ми е ситуацијата, еве ако сакаш нормално да разговараме како луѓе ќе ти објаснам. Не сакам да одам во Канада или во САД да работам. Сакам едноставно да се иселам одовде. Мислам, ако одам, јас повторно ќе го правам ова што го правам и овде, ќе заработувам онлајн. Моментално имам аплицирано или сум во тек на апликација за PhD студии во САД и во Канада, на околу 30 универзитети. Само тие апликации ќе ме коштаат вкупно околу 3000 усд. Проблемот е што е прилично компетитивен влезот на тие Универзитети, па си ги проценувам шансите за успех на околу 20%. Затоа ми треба бекап план, сакам по секоја цена да бидам заминат одовде во рок од една година. Имам положено IELTS academic level со 7.5. Немам никакво работно искуство, не знам ништо да работам, и не сакам ништо да работам, освен на Универзитет.

Не сакам да одам некаде Европа најмногу заради јазикот, знам само англиски, и практично Ирска ми е единствена опција моментално во Европа. Тоа е ситуацијата генерално, ако имаш некоја идеја кажи слободно.
 
Последно уредено:

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.689
Поени од реакции
3.900
Во Канада може да се оди туристички со Бугарски пасош без виза, во САД сеуште не. Види, специфична ми е ситуацијата, еве ако сакаш нормално да разговараме како луѓе ќе ти објаснам. Не сакам да одам во Канада или во САД да работам. Сакам едноставно да се иселам одовде. Мислам, ако одам, јас повторно ќе го правам ова што го правам и овде, ќе заработувам онлајн. Моментално имам аплицирано или сум во тек на апликација за PhD студии во САД и во Канада, на околу 30 универзитети. Само тие апликации ќе ме коштаат вкупно околу 3000 усд. Проблемот е што е причлично компетитивен влезот на тие Универзитети, па си ги проценувам шансите за успех на околу 20%. Затоа ми треба бекап план, сакам по секоја цена да бидам заминат одовде во рок од една година. Имам положено IELTS academic level со 7.5. Немам никакво работно искуство, не знам ништо да работам, и не сакам ништо да работам, освен на Универзитет.

Не сакам да одам некаде Европа најмногу заради јазикот, знам само англиски, и практично Ирска ми е единствена опција моментално во Европа. Тоа е ситуацијата генерално, ако имаш некоја идеја кажи слободно.
Express entry?

Ако имаш асални студии и им се претставиш како desirable candidate ќе ти дадат иселеничка виза. Не им е битно искуство со работа пошто они ќе ти дадат. Само не им кажувај дека "ништо не знам и ништо не сакам да работам". Овде сакаат да ги булшитираш
Друго, по непознатите провинции сакаат луѓе да им се населат, на север немаат работна сила па спонзорираат, мислам дека мораш да живееш таму околу 2год за да те одобрат, ама после можеш да се исселиш. Во онтарио и бритиш Колумбија и алберта е најтешко зошто сите таму се пикаат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.808
Поени од реакции
8.331
irska e dobra opcija i ne bi ja ignoriral.

vo kanada mozes turisticki pa da najdes nekogo da platis za eventualno “fiktivno” da te zaposli. zavisi so kolku pari raspolagas cenata za usa i aus za takva usuga e okulu 50 000. za kanada neznam. razgovaraj so nekolku agenti za migracija tamu, baraj nekoj sto raboti so taze migranti - kinezi, indijci itn ili eventualno ako najdes nekoj sto ima klienti balkanci. ke znaat oni najdobro kako da te vrzat so potencijalen rabotodavac za da ispolnis uslovi.

tesko e da se najde resenie ako ne si spremen da rabotis plus nemas nekoe iskustvo. definitivno bi zborel so agenti i bi bil otvoren toest bi im kazal toa sto pisa plus kolku si spremen da platis, skoro site ako se nafatat da ti pomognat ke imaat nekoj sto moze da gi izvede toa na koj oni predhodno mu brkale dokumenti.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
Express entry?

Ако имаш асални студии и им се претставиш како desirable candidate ќе ти дадат иселеничка виза. Не им е битно искуство со работа пошто они ќе ти дадат. Само не им кажувај дека "ништо не знам и ништо не сакам да работам". Овде сакаат да ги булшитираш
Друго, по непознатите провинции сакаат луѓе да им се населат, на север немаат работна сила па спонзорираат, мислам дека мораш да живееш таму околу 2год за да те одобрат, ама после можеш да се исселиш. Во онтарио и бритиш Колумбија и алберта е најтешко зошто сите таму се пикаат.
За жал далеку се од асални студии, филозофија имам завршено. :) Имам аплицирано на 4 канадски универзитети, University of Toronro, University of British Columbia, Western Ontario, и Queen's University Kingston.

Искрено, повеќе се надевам на прием во канадските универзитети отколку во американските.
Автоматски споено мислење:

irska e dobra opcija i ne bi ja ignoriral.

vo kanada mozes turisticki pa da najdes nekogo da platis za eventualno “fiktivno” da te zaposli. zavisi so kolku pari raspolagas cenata za usa i aus za takva usuga e okulu 50 000. za kanada neznam. razgovaraj so nekolku agenti za migracija tamu, baraj nekoj sto raboti so taze migranti - kinezi, indijci itn ili eventualno ako najdes nekoj sto ima klienti balkanci. ke znaat oni najdobro kako da te vrzat so potencijalen rabotodavac za da ispolnis uslovi.

tesko e da se najde resenie ako ne si spremen da rabotis plus nemas nekoe iskustvo. definitivno bi zborel so agenti i bi bil otvoren toest bi im kazal toa sto pisa plus kolku si spremen da platis, skoro site ako se nafatat da ti pomognat ke imaat nekoj sto moze da gi izvede toa na koj oni predhodno mu brkale dokumenti.
Ако заминам туристички Канада, дали има начин да ја продолжувам таму визата во недоглед ако можам да покажам дека имам примања од интернет кои ми овозможуваат да живеам во Канада на свој трошок? Знам дека малку е заебано прашањето, можеби знаеш дали е тоа возможно во Австралија.

Инаку, благодарам за советите. :)
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.026
Поени од реакции
21.222
Za dobivanje rabotna viza vo kanada najveke pomaga rabotno iskustvo.
I procesot na dobivanje rabotna viza e prilicno dolg. Mislam deka i se baraat da se polozi angliski ispit.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom