Емиграција во Канада

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Marick14, 19 октомври 2014.

 1. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.301
  Допаѓања:
  1.963
  Значи вака:

  Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
  Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

  Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
   
 2. Kacar

  Kacar Гостин

  Гаранција на збор во комунизмот, во капитализмот не !
   
  На ZeenaK9, Salt23, Biomage и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  3.015
  Допаѓања:
  3.356
  Не давај пари унапред. Инаку ми се чини даваат Канада лесно визи периодов не знам каде читав битно е само сериозно да сакаш да живееш таму значи да не биде за повремена работа и ова ти е од владата на Канада значи нема заебанции.

  Ова со посредников направете некој договор ако немаш нешто црно на бело заеби давање пари. Барем ова е мое мислење.

  П.С Немам искуство со миграција во Канада така да не знам колку ќе ти вреди советов.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Петар12345

  Петар12345

  Член од:
  21 октомври 2009
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  1.848
  НИКАКО ДА НЕ СТЕ ДАВАЛЕ ПАРИ ОДНАПРЕД!!!!
  знам во Прилеп неколкумина што си останаа бели во очите со вакви преваранти за визи.
   
 5. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.144
  Кажи му пола сега пола после завршената работа, и договор на нотар.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.622
  Допаѓања:
  8.302
  Canadian Experience Class
  After you have lived in Canada for some time, you may have good English or French skills, the right kind of skilled work experience, and be used to Canadian society. The Canadian Experience Class (CEC) was created to help people like this take part in the Canadian economy.

  If you are a foreign worker or a foreign student, and have skilled work experience in Canada, you may be in a good position to move from temporary to permanent residence under the (CEC).

  http://www.cic.gc.ca/English/immigrate/cec/index.asp

  Значи прво треба да најдеш работа или да упишеш некакво образование во Канада, па после дури можеш да мислиш на фул емиграција. Све остало е превара.
   
  На Marick14, Xibalba и ION им се допаѓа ова.
 7. ION

  ION

  Член од:
  27 јули 2011
  Мислења:
  460
  Допаѓања:
  833
  На dimitrova777 и blue ladybug им се допаѓа ова.
 8. McQ

  McQ McQ

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  28
  И сеуште бараш одговор на твоето прашање?.....
   
 9. Personal

  Personal

  Член од:
  14 февруари 2014
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  155
  Ако сакаш да се простиш од парите слободно дади му ги.Ниеден консултант не може да направи тоа што и ти самиот можеш да го направиш.Затоа слободно свари еден бокал кафе,земи пенкало и неколку листа хартија и отварај страната www.cic.gc.ca и листај.Нема да завршиш работа единствено ако те мрзи или ако не читаш темелно.Плус како огромен додаток имаш и неколку форуми како snapsolutions,canadavisa кои што се баш за луѓе како тебе кои што сакаат да почнат ама не знаат од каде и како.
  Повторно ќе кажам - НЕ МУ ДАВАЈ ПАРИ НА ПОСРЕДНИКОТ БЕЗ РАЗЛИКА ШТО И ДА ТИ ВЕТУВА.Тие пари можеш да си ги искористиш кога треба да прикажеш при аплицирањето дека поседуваш доволно средства во канадски долари при евентуална емиграција.
   
  На Krstev и Безидејазаник им се допаѓа ова.
 10. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  457
  Допаѓања:
  443
  Kolku sto znam nema registriran agent vo MK. A ima eden izmamnik koj site gi laze. Mozes da go prepoznaes po toa sto e kejlav ili so bricenata glava koj dosega zaebal edno 500 luge i najdobro begaj od nego. Site agenti sto imaat pravo da brkaat rabota za emigracija se registrirani vo Canada linkot e tuka

  http://www.cic.gc.ca/english/information/representative/verify-rep.asp

  Ako toj agentot ne e registriran so samoto toa sto ti gi pipa dokumentite ti si po avtomatizam odbien a ke bides staven na crna lista za cel zivot I ako apliciras povtorno so nekoj legalen agent ili sam.

  Celata procedura e najdobro da ja napravis sam bidejki ne e poveke od 2500 evra za cela familija I e mnogu lesna za nekoj sto znae angliski. Ako ne znaes togas nemas sansi I taka da dobies viza.
  --- Споено дупло мислење, 19 октомври 2014 ---
  Definitivno toj e nekoj izmamnik bidejki momentalno za emigracija co Canada se ceka pomegu 15 do 18 meseci.

  http://www.cic.gc.ca/english/information/times/perm/skilled-fed.asp#Europe

  I nieden registrian agent ne dava garancija bidejki nisto ne zavisi od nego, ako mu gi dades parite samo ke te vrti edno dve godini pa posle ke go frli mobilniot broj.
   
  Последно уредено: 19 октомври 2014
  На Personal, sankerce и Marick14 им се допаѓа ова.
 11. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.622
  Допаѓања:
  8.302
  Ако беше само до англиски повеќе од пола Македонија ќе ја снемаше во рок од три месеца. Без работно искуство у бараните професии и препораки од фирмите кај што работел ништо не праи, а конкуренцијата од цел свет е огромна па види ти сега. Освен ако не реши да упише факултет или магистратура. Али и за тоа ќе му требаат некои 30.000 долари ко гарантна сума, башка tuition fees, плус ќе треба да си полага одредени испити, не само јазик ко IELTS, ќе треба и просек од факултет и препорака (во форма на писмо на англиски) од двајца професори од факс кои што ти предавале односно нивниот предмет ти бил maјor.
   
  Последно уредено: 19 октомври 2014
  На Natural-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.301
  Допаѓања:
  1.963
  Тој ни вика му требале сите пари сега за да уплател он негде за документите. :confused:
  --- Споено дупло мислење, 19 октомври 2014 ---
  Постар човек е со бела коса. Прашав и еден пријател за оваа работа и истото што го кажавте скоро сите и тој го потврди. :(:place:
   
  Последно уредено: 19 октомври 2014
 13. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.144
  Епа ако му требаат сите пари за да плати трошоци тогаш обврзи го со договор на нотар, така нема каде да бега. Ако не ти заврши работа нека ти ги врати парите согласно договорот. Малку се ризични овие работи кога оди преку посредник кој не го познаваш каков човек е. Се појавија многу преваранти кои им ги земаат парите на луѓето а после не им завршуваат работа.
   
 14. Milanisimus

  Milanisimus Gladiator

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  411
  Допаѓања:
  140
  Прво ќе ти кажам што да не правиш - пари давање однапред никако, има безброј случаи што се изгореле така, ретко некој да видел аир. Ако ти бара 2000 евра по човек за 4ца, тоа ти се 8000 евра. Какви документи се тоа што коштат 8000 евра ?? Инаку јас разгледував околу програми за емиграција во Канада, овде на форумот имаше оставено линкови за конкретни информации, знам дека при апликација се собираат поени по различни основи. Ти имаш голема предност бидејќи сакаш да одиш фамилијарно т.е. имаш поени по тој основ. Ако ти и сопругата имате факултет, работно искуство во професии кои се барани во Канада, познавање на англиски и француски јазик, мислам дека ќе собереш доволно поени за да можеш да емигрираш. Мој совет - пребарај убаво по интернет за информации и почни да се подготвуваш т.е. сертификат за јазик, фирма за работа, и слични работи кои се наведени како неопходни за престој во Канада.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. moongoses

  moongoses

  Член од:
  21 октомври 2011
  Мислења:
  1.242
  Допаѓања:
  1.161
  Начинот и критериумите за аплицирање за иселеничка виза во Канада се јасно објаснети на владиниот сајтот на Канада постиран погоре. Има различни основни по кои може да се бара виза и секој од нив повлекува свои критериуми. Доколку ги исполнуваш критериумите можеш да добиеш виза, доколку не ги исполнуваш немаш никаква шанса. Никој, апсолутно никој на светов не може да ти гарантира дека ќе добиеш виза дури и да ги исполнуваш критериумите. Дали ќе ангажираш посредник (лиценциран) или сам ќе си ја бркаш целата работа, исто така нема никакво влијание во исходот за визата. Посредникот само ќе се погрижи да ти е исправна сета докумантација и да е во склад со барањата и ќе внимава да не има некој пропуст од страна на службениците. Ниту тој ниту неговиот ангажман немаат влијание врз одлуката за виза.
  А доколку самиот не успееш да се снајдеш во процесот на апликација, значи дека не ги исполнуваш сите услови за виза.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: