Емиграција во Канада

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Значи вака:

Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
 
K

Kacar

Гостин
Значи вака:

Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
Гаранција на збор во комунизмот, во капитализмот не !
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Значи вака:

Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
Не давај пари унапред. Инаку ми се чини даваат Канада лесно визи периодов не знам каде читав битно е само сериозно да сакаш да живееш таму значи да не биде за повремена работа и ова ти е од владата на Канада значи нема заебанции.

Ова со посредников направете некој договор ако немаш нешто црно на бело заеби давање пари. Барем ова е мое мислење.

П.С Немам искуство со миграција во Канада така да не знам колку ќе ти вреди советов.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
НИКАКО ДА НЕ СТЕ ДАВАЛЕ ПАРИ ОДНАПРЕД!!!!
знам во Прилеп неколкумина што си останаа бели во очите со вакви преваранти за визи.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Кажи му пола сега пола после завршената работа, и договор на нотар.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.823
Поени од реакции
18.493
Значи вака:

Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
Canadian Experience Class
After you have lived in Canada for some time, you may have good English or French skills, the right kind of skilled work experience, and be used to Canadian society. The Canadian Experience Class (CEC) was created to help people like this take part in the Canadian economy.

If you are a foreign worker or a foreign student, and have skilled work experience in Canada, you may be in a good position to move from temporary to permanent residence under the (CEC).

http://www.cic.gc.ca/English/immigrate/cec/index.asp

Значи прво треба да најдеш работа или да упишеш некакво образование во Канада, па после дури можеш да мислиш на фул емиграција. Све остало е превара.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
Значи вака:

Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
И сеуште бараш одговор на твоето прашање?.....
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Ако сакаш да се простиш од парите слободно дади му ги.Ниеден консултант не може да направи тоа што и ти самиот можеш да го направиш.Затоа слободно свари еден бокал кафе,земи пенкало и неколку листа хартија и отварај страната www.cic.gc.ca и листај.Нема да завршиш работа единствено ако те мрзи или ако не читаш темелно.Плус како огромен додаток имаш и неколку форуми како snapsolutions,canadavisa кои што се баш за луѓе како тебе кои што сакаат да почнат ама не знаат од каде и како.
Повторно ќе кажам - НЕ МУ ДАВАЈ ПАРИ НА ПОСРЕДНИКОТ БЕЗ РАЗЛИКА ШТО И ДА ТИ ВЕТУВА.Тие пари можеш да си ги искористиш кога треба да прикажеш при аплицирањето дека поседуваш доволно средства во канадски долари при евентуална емиграција.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Значи вака:

Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
Kolku sto znam nema registriran agent vo MK. A ima eden izmamnik koj site gi laze. Mozes da go prepoznaes po toa sto e kejlav ili so bricenata glava koj dosega zaebal edno 500 luge i najdobro begaj od nego. Site agenti sto imaat pravo da brkaat rabota za emigracija se registrirani vo Canada linkot e tuka

http://www.cic.gc.ca/english/information/representative/verify-rep.asp

Ako toj agentot ne e registriran so samoto toa sto ti gi pipa dokumentite ti si po avtomatizam odbien a ke bides staven na crna lista za cel zivot I ako apliciras povtorno so nekoj legalen agent ili sam.

Celata procedura e najdobro da ja napravis sam bidejki ne e poveke od 2500 evra za cela familija I e mnogu lesna za nekoj sto znae angliski. Ako ne znaes togas nemas sansi I taka da dobies viza.[DOUBLEPOST=1413718978][/DOUBLEPOST]Definitivno toj e nekoj izmamnik bidejki momentalno za emigracija co Canada se ceka pomegu 15 do 18 meseci.

http://www.cic.gc.ca/english/information/times/perm/skilled-fed.asp#Europe

I nieden registrian agent ne dava garancija bidejki nisto ne zavisi od nego, ako mu gi dades parite samo ke te vrti edno dve godini pa posle ke go frli mobilniot broj.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.823
Поени од реакции
18.493
Kolku sto znam nema registriran agent vo MK. A ima eden izmamnik koj site gi laze. Mozes da go prepoznaes po toa sto e kejlav ili so bricenata glava koj dosega zaebal edno 500 luge i najdobro begaj od nego. Site agenti sto imaat pravo da brkaat rabota za emigracija se registrirani vo Canada linkot e tuka

http://www.cic.gc.ca/english/information/representative/verify-rep.asp

Ako toj agentot ne e registriran so samoto toa sto ti gi pipa dokumentite ti si po avtomatizam odbien a ke bides staven na crna lista za cel zivot I ako apliciras povtorno so nekoj legalen agent ili sam.

Celata procedura e najdobro da ja napravis sam bidejki ne e poveke od 2500 evra za cela familija I e mnogu lesna za nekoj sto znae angliski. Ako ne znaes togas nemas sansi I taka da dobies viza.[DOUBLEPOST=1413718978][/DOUBLEPOST]Definitivno toj e nekoj izmamnik bidejki momentalno za emigracija co Canada se ceka pomegu 15 do 18 meseci.

http://www.cic.gc.ca/english/information/times/perm/skilled-fed.asp#Europe

I nieden registrian agent ne dava garancija bidejki nisto ne zavisi od nego, ako mu gi dades parite samo ke te vrti edno dve godini pa posle ke go frli mobilniot broj.
Ако беше само до англиски повеќе од пола Македонија ќе ја снемаше во рок од три месеца. Без работно искуство у бараните професии и препораки од фирмите кај што работел ништо не праи, а конкуренцијата од цел свет е огромна па види ти сега. Освен ако не реши да упише факултет или магистратура. Али и за тоа ќе му требаат некои 30.000 долари ко гарантна сума, башка tuition fees, плус ќе треба да си полага одредени испити, не само јазик ко IELTS, ќе треба и просек од факултет и препорака (во форма на писмо на англиски) од двајца професори од факс кои што ти предавале односно нивниот предмет ти бил maјor.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кажи му пола сега пола после завршената работа, и договор на нотар.
Тој ни вика му требале сите пари сега за да уплател он негде за документите. :confused:[DOUBLEPOST=1413724659][/DOUBLEPOST]Постар човек е со бела коса. Прашав и еден пријател за оваа работа и истото што го кажавте скоро сите и тој го потврди. :(:place:
 
Последно уредено:

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Тој ни вика му требале сите пари сега за да уплател он негде за документите. :confused:[DOUBLEPOST=1413724659][/DOUBLEPOST]Постар човек е со бела коса. Прашав и еден пријател за оваа работа и истото што го кажавте скоро сите и тој го потврди. :(:place:
Епа ако му требаат сите пари за да плати трошоци тогаш обврзи го со договор на нотар, така нема каде да бега. Ако не ти заврши работа нека ти ги врати парите согласно договорот. Малку се ризични овие работи кога оди преку посредник кој не го познаваш каков човек е. Се појавија многу преваранти кои им ги земаат парите на луѓето а после не им завршуваат работа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Значи вака:

Сакаме цела фамилија да емигрираме во Канада. Најдовме некој човек што ја врши таа постапка за емиграција во Канада. Е сега гледам по интернет дека кружи вест дека имало многу преваранти. Па би ве замолил за совет што да правам.
Ние првин сакавме да му ги дадеме парите откако ќе ја заврши работата и откако ќе добиеме визи. Но тој ги бара унапред. Но мене тоа ми изгледа ризично. Бара по 2.000 евра од човек. Значи 8.000 евра за 4-ца. Ни рече дека виза би добила за 6 до 12 месеци најкасно. Може ли да се добие некоја гаранција од него дека ова ќе се среди? Тој дал гаранција само на збор.

Некој со вакво искуство или да ми дадете совет то да правам? :confused:
Прво ќе ти кажам што да не правиш - пари давање однапред никако, има безброј случаи што се изгореле така, ретко некој да видел аир. Ако ти бара 2000 евра по човек за 4ца, тоа ти се 8000 евра. Какви документи се тоа што коштат 8000 евра ?? Инаку јас разгледував околу програми за емиграција во Канада, овде на форумот имаше оставено линкови за конкретни информации, знам дека при апликација се собираат поени по различни основи. Ти имаш голема предност бидејќи сакаш да одиш фамилијарно т.е. имаш поени по тој основ. Ако ти и сопругата имате факултет, работно искуство во професии кои се барани во Канада, познавање на англиски и француски јазик, мислам дека ќе собереш доволно поени за да можеш да емигрираш. Мој совет - пребарај убаво по интернет за информации и почни да се подготвуваш т.е. сертификат за јазик, фирма за работа, и слични работи кои се наведени како неопходни за престој во Канада.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Начинот и критериумите за аплицирање за иселеничка виза во Канада се јасно објаснети на владиниот сајтот на Канада постиран погоре. Има различни основни по кои може да се бара виза и секој од нив повлекува свои критериуми. Доколку ги исполнуваш критериумите можеш да добиеш виза, доколку не ги исполнуваш немаш никаква шанса. Никој, апсолутно никој на светов не може да ти гарантира дека ќе добиеш виза дури и да ги исполнуваш критериумите. Дали ќе ангажираш посредник (лиценциран) или сам ќе си ја бркаш целата работа, исто така нема никакво влијание во исходот за визата. Посредникот само ќе се погрижи да ти е исправна сета докумантација и да е во склад со барањата и ќе внимава да не има некој пропуст од страна на службениците. Ниту тој ниту неговиот ангажман немаат влијание врз одлуката за виза.
А доколку самиот не успееш да се снајдеш во процесот на апликација, значи дека не ги исполнуваш сите услови за виза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom