Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
Здраво колеги.
Јас сум вонреден студент и не сум баш во тек со настаниве на факултетов.Имам едно прашање во врска со дел од материјалот што ни е потребен за предметот дигитална економија.До сега ги имам материјалите од Shapiro , Varian,Information rules glava 1,2,3,4,5 и од Turban, Chapter 1.Но глеам дека во презентациите од предавања има уште материјал Chapter 2, E-business: a roadmap for success Kalakota and Robinson и Chapter 4 , Rethinking the network economy Liebowiz.Дали последниве материјали ги има во Либро или треба да се научат само од презентациите,фала поздрав
Ги има во либро колега, но мислам дека е доволно од презентациите. Јас лично ќе учам од главната книга се, а од дополнителните скрипти само презентациите нивни, скриптите не. :smir:
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги какви се тие сликања на сите студенти, гледам сите зборат .:icon_lol:
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Ги има во либро колега, но мислам дека е доволно од презентациите. Јас лично ќе учам од главната книга се, а од дополнителните скрипти само презентациите нивни, скриптите не. :smir:
Фала колега,најверојатно и јас ќе учам од презентации:).поздрав
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
колеги испитот по макроекономија на пишување ли е? :vozbud: јас планирав да го оставам за испит :toe:
Pa so ogled na toa sto ke dava prasanja od tie listovite koi gi dobivame na predavanja kako domasni i kolegite vikaat golem del od prasanjata ke bidat od niv,taka da,bi trebalo da e na zaokruzuvanje,zoso tie se site na zaokruzuvanje:):):):):)))))
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Стручен труд по однесување на потрошувачите може да се пријави до вторник, ако добро иам разбрано, а ако не нека ме поправи некој. Инаку менаџмент знам спомна нешто околу кејсовите. Што спомна? :pipi:
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Стручен труд по однесување на потрошувачите може да се пријави до вторник, ако добро иам разбрано, а ако не нека ме поправи некој. Инаку менаџмент знам спомна нешто околу кејсовите. Што спомна? :pipi:
Па во средата требаше да се договориме кој ден од иднава недела ќе работиме кејсови, ама асистентот беше премногу внесен во документарците, така да никој ништо не знае:/

Инаку макроекономија испитот е на пишување, задачите и прашањата што ги покажува на предавања се од испит, а тие се со пишување.
Така било бар до прошлата година, ама не верувам дека ќе има нешто сменето годинава
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
помошшшш трговско право до каде треба да се учи??? и финансиско сметководство до која страна е дека на почеток професорот рече дека само првите две глави ке бидам,ама сега нешто зборат дека ке биде до 230?????????????? :nesvest:
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Znae nekoj dali profesorite po makro , osnovi na manaxment , mikro , davaat da se pravi strucen trud za plus bodovi ?
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Znae nekoj dali profesorite po makro , osnovi na manaxment , mikro , davaat da se pravi strucen trud za plus bodovi ?
Основи на менаџмент 10 поени е само трудот а 20 поени дава ако го презентираш али мислам дека е задолжително да се биде во група од пет.
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Основи на менаџмент 10 поени е само трудот а 20 поени дава ако го презентираш али мислам дека е задолжително да се биде во група од пет.
Vo toj slucaj baram cetvorica sto sakaat so mene da pravat i da prezentiraat strucen trud po menaxment.

I ako nekoj ima informacii za drugite predmeti (mikro,makro) neka pise.
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
Znae nekoj dali profesorite po makro , osnovi na manaxment , mikro , davaat da se pravi strucen trud za plus bodovi ?
основи на менаџмент семинарската треба да ја пријавиш до првиот колоквиум и треба да избереш тема од материјата што уште не е предадена т.е. што ќе ни биде за вториот колоквиум.семинарската се прави во групи од 4 или 5 студенти и треба да биде од 25 до 30 стр.треба само да му пишеш на асистентот наслов на темата и групата и дали сакаш да презентираш. он ке ти прати материјал за семинарската.10 поени е непрезентирана,20 презентирана.ете толку знам
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
основи на менаџмент семинарската треба да ја пријавиш до првиот колоквиум и треба да избереш тема од материјата што уште не е предадена т.е. што ќе ни биде за вториот колоквиум.семинарската се прави во групи од 4 или 5 студенти и треба да биде од 25 до 30 стр.треба само да му пишеш на асистентот наслов на темата и групата и дали сакаш да презентираш. он ке ти прати материјал за семинарската.10 поени е непрезентирана,20 презентирана.ете толку знам
Cim treba do prviot kolokvium , onda ITNO baram cetvorica sto so mene sakkat da pravat proekt , za prezentiranje ili ne , ke se dogovorime.Ako ste zainteresirani pisete brzo.
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
Баш ме интересира некој од претходните години ако може да каже каков тип прашања дава финансиски менаџмент на колоквиум и на што да се обрне повеќе внимание при учење.за разлика од менаџмент и маркетинг каде што се е бубање на памет ,финансиски е доста поинтересен за учење (според мене) и треба поише логика
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom