Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јули 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ако може помош од постарите колеги кои имале претходно искуство со математика,како е на колоквиуми и колку е минималната граница да се помине?!Дали би можело со 1 задача и 3 прашања да се помине?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
4
Ако може помош од постарите колеги кои имале претходно искуство со математика,како е на колоквиуми и колку е минималната граница да се помине?!Дали би можело со 1 задача и 3 прашања да се помине?
Колку задачи ќе има ? а колку прашања ?
 
Z

ziko bt

Гостин
колку шо имам разбрано ке има 2прашања и 3задачи математика на колоквиум
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Драги колеги, јас длабоко се извинувам, меѓутоа би сакала да прашам дали госпоѓата Ристевска - Јовановска, даде нешто околу истражувањето? Однапред благодарам.
:pos:
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
0
Колеги ке ми каже ли некој до која страна треба да се учи фин. сметководство и сметководство на трошоци за 1 колоквиум и дали има нешто скратено од материјалот? :wink:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
10
Ако добро ти го сфатив прашањето - За винчини истражувањето дали даде нешто? Да денес рече дека пристигнале прашалниците и дека од кај асистентката се оди да се земе :toe:
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Јас имам и за првата тема. Лалала:pipi: Хахаха Туку не се радувајте премногу дека пола колоквиум ќе биде со тие прашања:toe:
Koleske,sto se desi so testovite makro???Mislis li da gi odneses vo libro pred da bide docna:):):):)))))
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
2
Колеги ме интересира како учите финансиско сметководство, бидејки не знам како да учам, немам претстава. Ги учите ли контата што се дадени во книгата за секоја лекција,или треба да се знаат само класите па кога ке даде на колоквиум книжење,на пр. нешто што спага во трошпоци и знаејки која класа е ке видите кое конто ви одговара во книжењето? Ве молам некој од постариве колеги да објасни што и како е, и што најчесто се пага хехехе. :nesum:
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Колеги ме интересира како учите финансиско сметководство, бидејки не знам како да учам, немам претстава. Ги учите ли контата што се дадени во книгата за секоја лекција,или треба да се знаат само класите па кога ке даде на колоквиум книжење,на пр. нешто што спага во трошпоци и знаејки која класа е ке видите кое конто ви одговара во книжењето? Ве молам некој од постариве колеги да објасни што и како е, и што најчесто се пага хехехе. :nesum:
финансиско сметководство не е класичен предмет за учење, така да ако книжењата не ви се "влезени во рака" многу тешко ќе поминете на колоквиум. сепак, олеснување е што не се тешки и сложени книжењата и задачите кои ги дава професорот на колоквиуми, па минатата година ги спремав колоквиумите 2 дена пред полагање, со редовна посета на вежби, предавања ептен ретко, пошто Љубиша си седи и чита од книгата, не кажува нешто посебно, не решава на табла и слично, џабе присуството. минатата година беа многу слаби резултатите, па редовно ја пушташе границата, ако не се лажам на втор колоквиум беше 25/100 (!), затоа од 8ца повисока оценка немаше кај оние кои го минаа преку колоквиум.
нема потреба да се учат напамет контата, бидејќи се полага со контен план и секое објаснување што значи е дадено во истиот, а го има напишано и на тестот. важно е да се знаат само класите, како одат книжењата, контра-конто, каде е + или -, пр. при требувања, амортизации, отпис на залихи и слично. лани од трите колоквиуми вкупно собрав околу 130 поени од 300 и ми пиша 7ца, катастрофа резултати.. доста заебан предмет, само вежбање треба, теорија имаше по 8-10 прашања, ептен најосновни и најпрости, неколку точно/неточно и останатото книжења.
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Огласот на страната на факулетот за пракса во Телеком важи за 4та година студентите или важи за сите ?

И нешто слушнав некои задолжителни сликања на студентите... за што се тие ?
 
Член од
26 април 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво колеги.
Јас сум вонреден студент и не сум баш во тек со настаниве на факултетов.Имам едно прашање во врска со дел од материјалот што ни е потребен за предметот дигитална економија.До сега ги имам материјалите од Shapiro , Varian,Information rules glava 1,2,3,4,5 и од Turban, Chapter 1.Но глеам дека во презентациите од предавања има уште материјал Chapter 2, E-business: a roadmap for success Kalakota and Robinson и Chapter 4 , Rethinking the network economy Liebowiz.Дали последниве материјали ги има во Либро или треба да се научат само од презентациите,фала поздрав
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.028
Поени од реакции
2.032
Вчера Игор Ивановски - асистентот по математика рече дека ќе има 3 задачи и 3 прашања .
За да можеме да одговориме на тие прашања треба да ја знаеме теоријата од книга, или што? Мислам, какви се тие прашања и по 1 поен ли носат? :)
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
0
Колеги ке ми каже ли некој до која страна треба да се учи фин. сметководство и сметководство на трошоци за 1 колоквиум и дали има нешто скратено од материјалот? :wink:
Знае некој да каже??? барем за еден од предметите ако не знаете за двата_lol:
 

Dietrich

Just a fan...
Член од
12 мај 2010
Мислења
161
Поени од реакции
80
Знае некој што е со задолжителните фотографирања? Денес видов пишуваше задолжително за сите студенти.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom