Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
10
moze li nekoj od postarite kolegi da mi kaze vovrska so menadzment,dali ovie teoriite trebe da se znae se za niv ili samo da se znaat da se nabrojat i koja kade spagja,i dali trebe da se ucat tie site iminja i preziminja,koj sto napravil,koj kako napravil...itn itn...aj ve molam za sovet
Теориите убаво треба да се научат, односно сите цртички и поделби што спаѓаат таму. Знае на колоквиум/испит да даде прашања од првата страница од таа глава, кој што направил и придонел за менаџментот.
Всушност, треба да се учат сите цртички и поделби по тој предмет.

--- надополнето ---

Луѓе аман помагајте.... збудалев со менаџментов... ќе може ли некој да ми каже што точно бара професорот, посуштински работи или влегува во небитни детали.... ова набројувања се бесконечни... како се колоквиумите, лесни/тешки.. се минуваат ли...
исто слушнав дека маркетинг било потешко од менаџмент, професорката барала апсолутно се да се знае од книгата и давала многу тешки прашања што ретко некој ги знаел; а финансиски исто така било тешко.... само за дигитална се фалат дека било задоволително...
а и ако на некој му се наоѓаат некои прашања ако може да ми ги прати би му била благодарна... пошто ме преплашија со информацииве
Учи ги поделбите и цртичките. Најубаво ќе биде да си земеш скрипта од Либро за да видиш отприлика какви прашања дава. Од оваа година се сменија по два колоквиуми во семестар, па не знам дали би ги олеснил колоквиумите. Инаку тешки се. Без убаво бубање тешко е да поминеш.
Маркетинг не е потешко од менаџмент, барем мене не ми беше, си положив на колоквиум. Само треба со ред да читаш да ти легнат некои поделби, а не одма пред колоквиум.
Финансиски, зависи, бара логика. Значи треба се да прочиташ од книгата, без скокање. Инаку на испит го положив со неколку дена учење, и малку среќа, 6ка. Во прашањата можеш да видиш колку одговори има бидејќи ги потенцира.
За дигитална не знам, го немав тој предмет.
И тоа. :)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Kolegi,sea da vi napraam jas po nekoja liga,hahahahahaha,jas sum smer ekonomija i nemam ni menadzment,ni marketing,taka da koj ve terase da idete po drugite smerovi,hihihihihih:P:):):):):):):))))))))
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
4
Книгата ја имало во Либро и Зоки копирана. Оригинал ја има само во библиотека и читална. Книгата е од 2005 година, 2009 е најнова ама не е преведена уште. Како и да е нас ни треба таа од 2005
Абе и ја така разбрав, ама на една колешка од либро и дале од 2009 пола книга, демек за 1 колоквиум , и сите различно кажуваат затоа прашав, нвм од 2005 ќе си земам ја .. тенкс Малечко :smir:
И уште нешто, политика на социјален развој мора да се купи книгата ?
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
Абе и ја така разбрав, ама на една колешка од либро и дале од 2009 пола книга, демек за 1 колоквиум , и сите различно кажуваат затоа прашав, нвм од 2005 ќе си земам ја .. тенкс Малечко :smir:
И уште нешто, политика на социјален развој мора да се купи книгата ?
ја минатиот пат коа бев во либро сите што беа таму ја земаа таа што е до пола од 2009 а точно која треба незнам.само ја колку што разбрав професорот даде книга на едно дете да ја остави да се копира
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Колеги ке има ли сигурно казнена сесија во ноември, и дали има по секој предмет:pipi: ?
Ова ме интересира. Има ли кај нас казнена сесија, некои викаа демек минатиот петок требало да се одлучи дали ке има казнена на економски. Знам дека филозофски имаат казнена, а за кај нас?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
10
Kolegi,sea da vi napraam jas po nekoja liga,hahahahahaha,jas sum smer ekonomija i nemam ni menadzment,ni marketing,taka da koj ve terase da idete po drugite smerovi,hihihihihih:P:):):):):):):))))))))
Ти колега немас менаџмент ни маркетинг али развој на економска мисла ги надминува сите :pos2:
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Абе и ја така разбрав, ама на една колешка од либро и дале од 2009 пола книга, демек за 1 колоквиум , и сите различно кажуваат затоа прашав, нвм од 2005 ќе си земам ја .. тенкс Малечко :smir:
И уште нешто, политика на социјален развој мора да се купи книгата ?
Значи вака. На книгата од која што ќе учиме пишува 2009 година. Не се бунете, јас претходно кажував за таа оригиналот. Значи оваа книга на англиски е издадена во 2005, а преведена кај нас во 2009. А има и друга книга, издадена на англиски во 2009 година ама од таа ќе ни е тешко да учиме, а и немаме потреба. Се надевам сега ви е јасно. Вие само одете во Либро или Зоки и побарајте ја новата книга по Макроекономија европски текст. Ние пред некој ден ја однесовме (оригиналот) таму да се копира. Таа е 100 %
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
4
Значи вака. На книгата од која што ќе учиме пишува 2009 година. Не се бунете, јас претходно кажував за таа оригиналот. Значи оваа книга на англиски е издадена во 2005, а преведена кај нас во 2009. А има и друга книга, издадена на англиски во 2009 година ама од таа ќе ни е тешко да учиме, а и немаме потреба. Се надевам сега ви е јасно. Вие само одете во Либро или Зоки и побарајте ја новата книга по Макроекономија европски текст. Ние пред некој ден ја однесовме (оригиналот) таму да се копира. Таа е 100 %
Сеа е јасно ! :salut:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Вака професорката Маџар делува ок, за присуство најверојатно ќе даде оцена плус. Рече дека кој не слушал англиски 2 може да има проблеми со англиски 1, ама според мене ако си добра по англиски не би требало да имаш некои големи проблеми.

Луѓе аман помагајте.... збудалев со менаџментов... ќе може ли некој да ми каже што точно бара професорот, посуштински работи или влегува во небитни детали.... ова набројувања се бесконечни... како се колоквиумите, лесни/тешки.. се минуваат ли...
Ќе си ги научиш сите можни бесконечни набројувања (секаде кај што има бројки, цртички, точки и слично) и немаш проблем. :)
 
Член од
9 април 2010
Мислења
25
Поени од реакции
0
Вака професорката Маџар делува ок, за присуство најверојатно ќе даде оцена плус. Рече дека кој не слушал англиски 2 може да има проблеми со англиски 1, ама според мене ако си добра по англиски не би требало да имаш некои големи проблеми.


tnx ... se nadevam deka nema da imam poteskotii :pipi:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.359
Поени од реакции
25.054
Кој зеде скрипта петокот за основи на е-бизнис? Копира некој, или да се чекат до наредниот петок?
 
Член од
13 јануари 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
Kolegi nekoj dane ima prasanja po sociologija ili znae sto treba da se uci?
Ili dane gi ima izdvoeno nabrojuvanjata sto treba da se ucat po menadzment ?
ako imate ispratite na mimce_n@hotmail.com
Fala prenajmnogu :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom