Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.954
Поени од реакции
5.515
Минатата година беше издаден нов учебник по Маркетинг, имаше разлики со тој од пред две години, отфрлени се некои работи, материјалот е намален, има дополнителни лекции, посебно за Герила маркетинг едно дваесет страни...
 
Член од
9 април 2010
Мислења
25
Поени од реакции
0
Колеги дали ќе имам потешкотии со Англиски 2 ако го немам слушано Англиски 1:vozbud: и нешто за професорката Марија Маџар да ми кажете, каква е, дали бара присуство ?:pipi:
anyone ... :smir:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Некој од постариве колеги да ни каже за Основи на Менаџмент дали има некој скрипти, каде што се само набројувањата? Некои други помошни материјали, прашања и слично. Фала :)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
4
Колеги макроекономија рече дека може и да се копира книгата така ? од 2005 или 2009 г. ? :)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Колеги макроекономија рече дека може и да се копира книгата така ? од 2005 или 2009 г. ? :)
Pa rece deka moze da se kopira,zosto ja nemalo u prodazba,tuku ja imalo samo u bibliotekata na fax,rece poslednoto izdanie,kako sto slusnav i neso spomna 2005,sea neznam dali ima 2009 izdanie,no ako go ima najverojatno toa i treba!:):):)
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
120
Поени од реакции
93
хех, иста приказна како мене... ми кажаа дека не било тешко ако го чапатиш англискиот :) И бев на предавањето петокот, ми изглеаше лесно, ама ќе видиме
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Колеги, ако може некој да ми објасни што се прави сега ако имаш заостанат предмет?

Треба да упишувам колега, кој има заостанат предмет од ланскиов зимски семестар. Во книжарата ми кажаа дека треба да се уплати повеќе за предметот (нели она, по кредит) во уплатницата за партиципација = значи на тие 100 евра да му додадам уште колку треба за предметот. Аиде некои од помладиве, кои веќе упишале втора/трета да ме просветлат ако може.
Не можам да се расправам со тие на студентски, кога барав потврди за редовен студент за истиов колега, ќе ме заебеа и ќе платев плус уште една уплатница ради нив, лажги! :)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Колеги, ако може некој да ми објасни што се прави сега ако имаш заостанат предмет?

Треба да упишувам колега, кој има заостанат предмет од ланскиов зимски семестар. Во книжарата ми кажаа дека треба да се уплати повеќе за предметот (нели она, по кредит) во уплатницата за партиципација = значи на тие 100 евра да му додадам уште колку треба за предметот. Аиде некои од помладиве, кои веќе упишале втора/трета да ме просветлат ако може.
Не можам да се расправам со тие на студентски, кога барав потврди за редовен студент за истиов колега, ќе ме заебеа и ќе платев плус уште една уплатница ради нив, лажги! :)
Kolega,jas koa uplajkav participacija gi sobrav kreditite na site predmeti od prviov semestar sto treba da gi prijavam,zaedno so tie sto mi se ostanati od minatiot zimski semestar i mi ispadnaa 31 kredit,bidejki sum kofinansiranje za mene eden kredit e 10 evra,taka da ovie 31 kredit gi pomnoziv so 10 i uplativ participacija od 310 evra i koa otidov na studentski nisto ne mi rekoa,toa znaci deka se dobro sum napravil,a za tie sto se drzavna kvota eden kredit e 3,3evra,taka da soberi gi kreditite na ispitite sto ke gi prijavuvas ovoj semestar,zaedno so tie zaostanatite od predhodnite zimski semestri,pomnozi so 3,3 i tolku uplati.So toa sto najprvo moras da gi prijavis zaostanatite predmeti od istiov semestar,pa zadolzitelnite od godinava sto ja zapisuvas,vo slucaj da imas zaostanati od minatite godini od ovoj semestar,togas nema da imas mesto da prijavis izborni predmeti,se nadevam sea ti e pojasno,ako ne pisi ke se obidam poednostavno da ti objasnam:):):):):)))))))
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Kolega,jas koa uplajkav participacija gi sobrav kreditite na site predmeti od prviov semestar sto treba da gi prijavam,zaedno so tie sto mi se ostanati od minatiot zimski semestar i mi ispadnaa 31 kredit,bidejki sum kofinansiranje za mene eden kredit e 10 evra,taka da ovie 31 kredit gi pomnoziv so 10 i uplativ participacija od 310 evra i koa otidov na studentski nisto ne mi rekoa,toa znaci deka se dobro sum napravil,a za tie sto se drzavna kvota eden kredit e 3,3evra,taka da soberi gi kreditite na ispitite sto ke gi prijavuvas ovoj semestar,zaedno so tie zaostanatite od predhodnite zimski semestri,pomnozi so 3,3 i tolku uplati.So toa sto najprvo moras da gi prijavis zaostanatite predmeti od istiov semestar,pa zadolzitelnite od godinava sto ja zapisuvas,vo slucaj da imas zaostanati od minatite godini od ovoj semestar,togas nema da imas mesto da prijavis izborni predmeti,se nadevam sea ti e pojasno,ako ne pisi ke se obidam poednostavno da ti objasnam:):):):):)))))))
Види, јас мислев дека треба да уплатам 100 евра (партиципација) и плус кредитите од заостанатиот предмет да ги помножам со 3,3 и да додадам на таа сума.
Значи вака: 100е + 3,3е*8 = 126 евра отприлика. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom