Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
Колешке гледам и ти си трета со заостанат менаџмент од втора. Па може ли да ми кажеш дали треба уште некоја уплатница за упис од 300ден. за менаџмент? Јас прочитав нешто на листот на факултет ама не го сконтав баш
не сум сигурна ама најверојатно да, ќе треба уплатница од 300ден. пошо ја у втора го презапишав математика и требаше со уплатница од 300ден. валда тоа е тарифата за презапишување на предмет ...
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
интернет архитектура, тешко е? ај малце објаснете. како програмирање нешто ќе му дојде?
Предметот е специфичен, професорот тапа. Ако имаш среќа за вежби да се паднеш кај асистентот, а не кај некој демонстратор, ќе научиш нешто.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ima li zainteresirani kolegi koi sakaat da kupat knigi Osnovi na marketing i Odnesuvanje na potrosuvacite. Stanuva zbor za najnovi izdanija mnogu dobro socuvani. Informacii na 075 678 157
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Економија и математика мора ли оригинал книгите или ќе поминам и со "незаконска" копија?
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
38
Поени од реакции
1
Колеги да не знае некој колку е во книжара Збирката по математика за прва година ???:toe:

--- надополнето ---

 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
Економија и математика мора ли оригинал книгите или ќе поминам и со "незаконска" копија?
економија не ти треба оригинал. а математика таблици и збирка оригинал требаат пошо ги носиш на полагање а господинот драге доста добро перцепира такви работи ,да не си напраиш беља ...
 
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
Ja prashav prof po marketing za kniga, rece nema da ima do kolokvium i da sme fakale beleski na predavanjata od toa da sme uchele pa kaj da najdam toa do sea so e predadeno?I kade moze da se najde prezentacijata?Spored mene ako se uci samo toa normalno deka nema da se polozi bidejki e premalku a vika deka ima razliki vo materijalot od minatite godini.Ako znae nekoj neshto i za Metodi na prodazhba neka kazhe .Fala:D
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Ај ако знае некој да каже дали англиски присуство на предавање е задолжително т.е дали професорката нешто прави проблеми околу тоа ?? Зашто распоредов е екстремно глуп треба да чекам по 4 саати два дена за да бидам на англиски :uvo: .
И уште нешто, што е фркава со Сметководство на Трошоци?? Во индекс ми е запишан вака , на распоред ми е вака а книгате е Сметководство на Менаџмент , бар така кажа професорот, а 4 на Финансиски го учат како Управувачко Сметководство :toe:.
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
И уште нешто, што е фркава со Сметководство на Трошоци?? Во индекс ми е запишан вака , на распоред ми е вака а книгате е Сметководство на Менаџмент , бар така кажа професорот, а 4 на Финансиски го учат како Управувачко Сметководство :toe:.
ако ти е запишан во индекс како сметководство на трошоци тогаш претпоставувам си сметководство и ревизија смер втора година.
финтата со различните имиња е следната:
ако си видел на почетокот содржината на книгата, се состои од околу 700ина страници, сите овие 700 страници ти се Managerial accounting или Сметководство на менаџментот.
на сметководство и ревизија го учат под името сметководство на трошоци бидејќи од тие 700 страни добивате околу 350, главно вклучени пресметки и делови од теорија за трошоци, додека на финансиски менаџмент освен овие 350 страни добиваат + 2-3 теми и некои лекции не им се исфрлени (политики на определување цени, постапки на финансиските менаџери, CEO, CFO и слично), па затоа кај нив се учи под името Управувачко сметководство 1/ има и двојка..
исто така колоквиумите и испитите се разликуваат, во различни простории полагаат финансиски менаџмент смер и сметководство и ревизија. немаш никаква грешка во индекс, се е ок.
оти то еее...:toe:
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
ако ти е запишан во индекс како сметководство на трошоци тогаш претпоставувам си сметководство и ревизија смер втора година.
финтата со различните имиња е следната:
ако си видел на почетокот содржината на книгата, се состои од околу 700ина страници, сите овие 700 страници ти се Managerial accounting или Сметководство на менаџментот.
на сметководство и ревизија го учат под името сметководство на трошоци бидејќи од тие 700 страни добивате околу 350, главно вклучени пресметки и делови од теорија за трошоци, додека на финансиски менаџмент освен овие 350 страни добиваат + 2-3 теми и некои лекции не им се исфрлени (политики на определување цени, постапки на финансиските менаџери, CEO, CFO и слично), па затоа кај нив се учи под името Управувачко сметководство 1/ има и двојка..
исто така колоквиумите и испитите се разликуваат, во различни простории полагаат финансиски менаџмент смер и сметководство и ревизија. немаш никаква грешка во индекс, се е ок.
оти то еее...:toe:
Еми фала колега.. :D Не било комплицирано , али ете нема никој на нашиов факултет да ни објасни што како ... :S
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
8
Kolegi aj nekoj ako znae neka mi kaze sto e polesno Odnesuvanje na potrosuvacite ili Promocija? :smir: fala
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
122
Поени од реакции
0
do kade e so materijalot vtasena?jas pocnav da ucam menadzment i se mi se ispomesa sea neznam sto da pravam dali da ucam menadzment dali da pocnam marketing dali finansiski.mnogu materijal e i strav me faka
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom