Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Ja prashav prof po marketing za kniga, rece nema da ima do kolokvium i da sme fakale beleski na predavanjata od toa da sme uchele pa kaj da najdam toa do sea so e predadeno?I kade moze da se najde prezentacijata?Spored mene ako se uci samo toa normalno deka nema da se polozi bidejki e premalku a vika deka ima razliki vo materijalot od minatite godini.Ako znae nekoj neshto i za Metodi na prodazhba neka kazhe .Fala:D
Прашав од генерацијата лани и тогаш рекла дека се разликува материјалот, но всушност само редоследот на лекциите бил изменет. Може и сеа така ќе биде, да си учиме од старата книга најпаметно ќе ни биде зашто од белешките испит ни се заканува.:vozbud: Мора да рече таа дека има разлика во книгата бидејки кога ќе излезе после колоквиум никој нема да ја купи, ако каже дека тоа е тоа во двете книги.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.161
Поени од реакции
885
Ај ако знае некој да каже дали англиски присуство на предавање е задолжително т.е дали професорката нешто прави проблеми околу тоа ?? Зашто распоредов е екстремно глуп треба да чекам по 4 саати два дена за да бидам на англиски :uvo: .
Не ти е задолжително, само да знаеш дека ако те има на сите списоци, ќе ти даде една оценка плус. Што се однесува до потпис, дава на сите (барем лани даваше).
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Jas do sea se neam pojaveno na nitu edno predavanje
kazete mi rasprorted za menadzment 2ra godina, nasekade e razlicen :ss
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
А менаџмент дава оценка плус од присуство? Ако не да си спијам сабајле, и онака стампедо е во амфи уште од 7 и пол.
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
ај некој што бил на предавања кај политика на социјален развој нека пише до кај стигнал професорот со предавања и дали кажа нешто важно во врска со полагањата
 
Член од
6 септември 2010
Мислења
48
Поени од реакции
0
ако ти е запишан во индекс како сметководство на трошоци тогаш претпоставувам си сметководство и ревизија смер втора година.
финтата со различните имиња е следната:
ако си видел на почетокот содржината на книгата, се состои од околу 700ина страници, сите овие 700 страници ти се Managerial accounting или Сметководство на менаџментот.
на сметководство и ревизија го учат под името сметководство на трошоци бидејќи од тие 700 страни добивате околу 350, главно вклучени пресметки и делови од теорија за трошоци, додека на финансиски менаџмент освен овие 350 страни добиваат + 2-3 теми и некои лекции не им се исфрлени (политики на определување цени, постапки на финансиските менаџери, CEO, CFO и слично), па затоа кај нив се учи под името Управувачко сметководство 1/ има и двојка..
исто така колоквиумите и испитите се разликуваат, во различни простории полагаат финансиски менаџмент смер и сметководство и ревизија. немаш никаква грешка во индекс, се е ок.
оти то еее...:toe:
А што е со -сметководство на јавниот сектор-????
овој има некое друго име??..пошто на распоред никаде не фигурира под ова име :toe:
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Ај неколку прашања до постатариве колеги

1.Во однос на редовноста-дали Шуклев на крај ќе ми даде потпис ако ме нема на неговите списоци?(слушнав дека требало да се плати 500 денари казна).Потоа како ќе ја регулира редовноста Сашо Арсов по финансиски менаџмент по што не пуштал списоци на предавања.
2.Во однос на книгите-дали ги бараат оригинал книги претходниве двајца(Шуклев и Арсов),маркетинг од кај да учиме и дигитална економија дали има книга по што слушнав дека она самата давала делови од скрипти?

Фала однапред.поздрав
 
Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
bil li nekoj a delovna etika na predavanje, da ne znae do kaj ke ni bide prv kolokvium i koga ke bide i od sto treba da ucime.bara li redovnost.ve molam za odgovor
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Сакам да прашам нешто,2 год сум и го имам банкарство како изборен и сега ме интересира дали на тие што им е изборен треба да го учат истиот материјал( мислам дали ке биде ист или ке биде нешто скратено бидејки ни е изборен) со тие што го учат 4та на кои што им е задолжителен, ?
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Го продавам менаџментот, целосно зачуван, без ниедна чкртаница во него. Кој е заинтересиран нека пише ПП, па ќе му кажам за цена.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Сакам да прашам нешто,2 год сум и го имам банкарство како изборен и сега ме интересира дали на тие што им е изборен треба да го учат истиот материјал( мислам дали ке биде ист или ке биде нешто скратено бидејки ни е изборен) со тие што го учат 4та на кои што им е задолжителен, ?
А вие што сте го избрале имате посебни привилегии? :pos:
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Да не знае некој дали ке има казнена сесија сега во октомври ?:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom