Економски факултет (reloaded)

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.258
Поени од реакции
6.888
Кажете ми некој хинт за учење основи на маркетинг :place: Колоквиумите беа изгор тешки и не можам да замислам што ќе биде испитов... Набројуванки и дефиниции слабо, се некои безвезе прашања, збутани реченици од лекциите.
И други години било вака? Како положивте? :unsure:
И јас тука се придодавам,финансиски менаџмент тежок ми е,а и неам живци со тоа сметководството да се расправам па ќе си учам маркетинг :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.372
Поени од реакции
25.123
Кажете ми некој хинт за учење основи на маркетинг :place: Колоквиумите беа изгор тешки и не можам да замислам што ќе биде испитов... Набројуванки и дефиниции слабо, се некои безвезе прашања, збутани реченици од лекциите.
И други години било вака? Како положивте? :unsure:
Јас кога полагав набројуванките и дефинициите беа дадени. Не знам што е сменато сега, ама мора да одвоиш повеќе време ако сакаш да го положиш на испит.
Јас тој предмет го спремав на еден начин кој е многу бавен и одзема премногу време ама со сигурност носи резултати, а тоа е - ќе земиш една тетратка, и тема по тема ќе ја пишиш во тетратката, најважните набројуванки, дефиниции... Кога ќе напишеш нешто полесно е за паметење. Одвои по еден ден за секоја тема и сигурно ќе положиш.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Јас кога полагав набројуванките и дефинициите беа дадени. Не знам што е сменато сега, ама мора да одвоиш повеќе време ако сакаш да го положиш на испит.
Јас тој предмет го спремав на еден начин кој е многу бавен и одзема премногу време ама со сигурност носи резултати, а тоа е - ќе земиш една тетратка, и тема по тема ќе ја пишиш во тетратката, најважните набројуванки, дефиниции... Кога ќе напишеш нешто полесно е за паметење. Одвои по еден ден за секоја тема и сигурно ќе положиш.
Така направив за првиот колоквиум, цела тетратка А4 формат испишав и на крај ја прочитав еднаш. Дури и не купив книга (годинава даваше со книга на прв) зашто очекував да положам, ама паднав за 1-2 поени. Ги гледам прашањава од претходни години и разликата е што сега се од типот на Кои од следниве одговори се точни/неточни? и цел тест е со такви прашања, а понудените одговори се од различни теми. Значи автоматски мора да знаеш се.
Како и да е, фала ти за стратегијава. И јас мислам дека тоа е единствен начин за да положам, кога - тогаш. :D
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
3
EKONOMIJA za ISPIT?:cuc:
kolku dena se potrebni od prilika da se spremi predmetot?
dali se pagjat dosta od libro?
dali pak e kako na kol.so po 1 ili 2 tocni odgovori..?
 
Член од
15 декември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
25
Науκа за менаџмент κажете ми дали има нешто пρашања и задачи во либρо? И дали се паѓаат?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Некој што има полагано Правни и етички аспекти на Интернет? Да каже што како, од што треба да се учи? :D
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
22
Поени од реакции
3
Продавам математика збирка и таблица (оригинал) и учебник (копија). :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
2.238
Продавам основи на сметководство книга(копија), збирка оригинал и основи на економијата најново 4то издание
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Науκа за менаџмент κажете ми дали има нешто пρашања и задачи во либρо? И дали се паѓаат?
Мислам дека имаш теорија, некоја скрипта од 40-50 страни.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Има некој што полагал маркетинг комуникации? Совети? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom