Економски факултет (reloaded)

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Ќе може ли некој да ме насочи што е попаметно за 2 семестар , изборни предмети. Дали да земам еден или два и кои ?
Во втор се статистика и економика задолжителни, така?
Пиши кои можеш за изборни да ги одбереш.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Некој мислење за изборен Анализа на финансиски извештаии?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
еколошки, организациско и социологија
Сум го имала и организациско и социологија. Според мене организациско е полесен има малку материјал за учење, нема отворени прашања, присуство не бара (барем јас кога го имав не бараше)
Социологија е исто лесен ама е многу досаден, прашањата се на заокружување и задолжително е есеј да имаш напишано, присуство не бара. Сега не знам дали истиот професор ќе ви биде, можно е тој да е пензиониран така да не знам дали по истиот принцип ќе ви биде.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.562
Поени од реакции
43.091
Сум го имала и организациско и социологија. Според мене организациско е полесен има малку материјал за учење, нема отворени прашања, присуство не бара (барем јас кога го имав не бараше)
Социологија е исто лесен ама е многу досаден, прашањата се на заокружување и задолжително е есеј да имаш напишано, присуство не бара. Сега не знам дали истиот професор ќе ви биде, можно е тој да е пензиониран така да не знам дали по истиот принцип ќе ви биде.
Лажат бе и лани не бараа, па си платив 500че за потпис.
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
еколошки, организациско и социологија
Еколошки е многу лесен. Лани ни даде 20 прашања на предавања и само од тие ни беше целиот колоквиум,плус си пишуваше оваа прашање е со 1, 2 ,3 одговори. Бидејќи не верував дека само тоа ќе даде учев јас и од матријалот нешто, 50-60 страни ни тоа не беше тешко. Пушта и списоци за повисока оцена, ама ако е лесен како што беше не ти ги треба тие поени. :)
Кажа оваа година ќе има нова книга можеби ќе го смени принципот, ама лесно е.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Дечки, треба да однесам некои документи за Work and Travel да однесам да ми заверат на студентски, како иде процедурата, треба да уплаќам такси глупости? :cautious:
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Дечки, треба да однесам некои документи за Work and Travel да однесам да ми заверат на студентски, како иде процедурата, треба да уплаќам такси глупости? :cautious:
Не, од студентски ти треба само уверение за положени предмети и потврда за редовен студент.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Менаџмент на ризик, мислења?

Ми рекоа дека ептен лесен бил :)
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Кажете ми некој хинт за учење основи на маркетинг :place: Колоквиумите беа изгор тешки и не можам да замислам што ќе биде испитов... Набројуванки и дефиниции слабо, се некои безвезе прашања, збутани реченици од лекциите.
И други години било вака? Како положивте? :unsure:
 

Morkov

MorkovMan
Член од
17 септември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
17
1. Prasanje
Kolegi, osnovi na smetk.ispitot vikaat deka bil sve ist kako od libro. Kolku e toa tocno i kako e mozno sekoja godina da bide ispitot ist? :/
Sto preporacuvate da ucam od libro ili od kniga i dali da gi ucam i od zbirka prasanjata?
Dali zadacite se isti so isti brojki kako od libro? Kolku se tocni odgovorite? Ve molam pomos :/

2. Prasanje
E biznis za ispit na sto da obrnam vnimanie?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Луѓе, од кој до кој датум се движеше отприлика јунска сесија? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom