Економски факултет (reloaded)

Член од
25 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
1
Дали може да се оди на систематски преглед без здравствено осигурување, знае некој?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Da ne znae nekoj Shuklev po Menadzment dali dava poeni od spisoci ili vazat samo za potpis?
За потпис треба да те има на списоци и ако си паднат и ако си положен, а дава и плус поени за повисока оценка ако си положен на колоквиуми.
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kako e Drzavno smetkovodstvo na ispit? Gi dava istite prasanja od kolokvium ili nesto skros drugo?
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13
Некој да сподели искуство за методи на продажба. Какви прашања дава, со колку точни и дали лесно се наоѓаат во книга (затоа што со книга полагаме) или се двосмислени и ќе мора се да се има и претходно научено?...
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Знае ли некој каде има скрипта Деловна етика за втор колкоквиум?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Се бараат колеги што сакаат заедно да учиме CFA наместо постдипломски... треба да имате завршено или да сте во посленда година. 1200$ се плаќа на институтот првото полагање 600-800 мислам останатите 2 .. пишете пп ако сте заинтересрини..

Се учи и полага на англиски.. Се полага во Јуни.. треба 250-300 учење во просек..
теми.. матмематика, статитсктика, етика, профтолио менаџмент, equity valuation, fixed income, derivatives and alt. investmkents, financial reporting and analysis, economics

три испити односно нивоа.секоја година по едно ниво со 250-300 часа учење. секој испит трае 6 часа .. 2 пати по 3 со час измеѓу пауза.
38%-42% проодност на првиот испит..
повеќе на https://www.cfainstitute.org/
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
3
dali ima nekoj iskustvo da mi kaze treba da odeme na sistemacki,i da se nosi indeks za pechat, no jas izguben mie indeksot tne go zaboraviv vo citalna ako e na faks vo studenski vo ret kje e ama ako mie izguben dodeka napravat nov ke treba da odam na sistemacki vo cetvrtok,dali ke mi pravat problem dali ke mozham odkako ke imam indeks da otidam za pecat a sea u cetvrtok za sistemacki so legitimacija ?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
22
dali ima nekoj iskustvo da mi kaze treba da odeme na sistemacki,i da se nosi indeks za pechat, no jas izguben mie indeksot tne go zaboraviv vo citalna ako e na faks vo studenski vo ret kje e ama ako mie izguben dodeka napravat nov ke treba da odam na sistemacki vo cetvrtok,dali ke mi pravat problem dali ke mozham odkako ke imam indeks da otidam za pecat a sea u cetvrtok za sistemacki so legitimacija ?
Како прво под итно да си го најдеш индексот, не само заради оценките, туку има многу други причини за да го имаш индексот секогаш при рака. Лично немам искуство со заверување на систематскиот преглед без индекс, но логично печатите од сис. преглед мораат да се стават во индексот, бидејќи ако сите ставаа печати на лифчиња ќе настане хаос. Ако ти е изгубен индексот, распрашај се во студентски дали постои таква варијанта, да добиеш печати од сис. преглед на посебен лист (секако со лична идентификација), па по добивање на новиот индекс да имаш обврска пак да отидеш да ти ги заверат печатите во него. (сепак не верувам дека може ама ај.... пробај прашај нема ништо да изгубиш)
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
3
da znam,samojas u petokot go zaboraviv vo citalna,a ovoj petok treba da idam na sistemacki,utre ke prasam na studenski ako e tamu vo red,no ako ne e dodeka dobijam nov..ke treba da pomine izvesno vreme a u petok sum na sistemacki,kako ke idam moram da go dobijam pecatot bidejki ke nemozam da zapisam semestar...[DOUBLEPOST=1416271424][/DOUBLEPOST]prasanjeto mi bese od postarite kolegi da ne znae nekoj ako nemie indekso vo studenski i da treba nov,a da nemam nov za vreme na sist.pregled a ke moram da idam bidejki ke nemozam da upisam semestar,dali ke moze da otidam so legitimacija pr,i da kazam deka indeksot se izrabotuva bidejki go zaginav pa potoa so noviot indeks da otidam nahnadno za pechat
 
Последно уредено:
Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Дали знае некој дали проектот менаџмент е задолжителен за тие што положиле прв колоквиум? Нешто слушнав муабет дека од оваа година сменил нешто Шуки.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
kolku cini nov indeks?
Види прво на студентски, обично таму ги носат индексите, сигурно некој нема да си го земе индексот за дома.
Ако си прва година ништо страшно затоа што уште немаш земено оценки, недај боже да го загинеш и одново да бараш оценки...
А прво треба и да пријавиш дека ти е загинат, процедури, можеби и чекања... За парите најмал проблем. Мислам 500 денари дека е индексот, ама не ме фаќај за збор. Најубаво на студентски.
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
3
da prva sum ke neam problemi so zemanje otcenki,inace prasav vo studenski mirekoja nema nishto a vejke.dve nedeli mi go nema, postari kolegi kazuva deka 500 den e indekso i vo sluzben vesnik da objavis, ama se plajkalo okolu 2000 den kazna na fakultetot.. i se na se okolu 50 evra.. nzmzs kazna :ss
 
Член од
7 април 2013
Мислења
226
Поени од реакции
176
Kolegi slikanjevo za tablo mora da se pridrzuvame na terminite spored smerovi ili moze da se otide i vo termin na drug smer ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom