Економски факултет (reloaded)

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Се мислам што да одберам изборен предмет во прва година..социологија, деловна етика ( еден од овие мислам би ми бил најлесен затоа што средно бев подрачје б, кај што учев општествени науки ) или пак трговски право и промоција? Ваши искуства и совети?
Трговско право. Полесно здравје! Лани многу се зафркнаа со социологија и деловна етика. Сепак ти си знаеш, ако ти оди бубање на памет земи го, ама ја ти препорачувам трговско.
--- надополнето: Aug 11, 2011 4:35 PM ---
Сакам да се запишам вонредно менаџмент(работам па нема да бидам во можност да идам редовно),па ме интересира дали ќе може да идам на предавање кога ќе бидам слободен од работа без разлика кој предмети се тој ден,ќе ми дозволат само на неколку предмети да идам кога ќе можам или пак ќе мора само на испити да се појавувам..??Важно мие да знам,зашо средно учев нешто сасвим трето,ма да овој смер мие доста интересен па сакам да си пробам.
Секогаш кога имаш слободно време можеш да одиш, дури и пожелно е на некои предмети. Никој не води евиденција зашто има мнгу студенти. А и да водат никој ништо нема да ти каже.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.970
Па ќе платиш исто како да ти е предмет од втора,како и за другите предмети.(со кредитите како што се рачуна)
Ахам , а морам ли ако го презапишувам математика да се исфрли некој од задолжителните од 2ра год? или може математика на местото на изборен?
 
Член од
7 ноември 2010
Мислења
123
Поени од реакции
28
Ахам , а морам ли ако го презапишувам математика да се исфрли некој од задолжителните од 2ра год? или може математика на местото на изборен?
Мислам дека може место изборен ама не сум 100 % сигурен.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Можеше по 5 предмети у семестар? Не ми текнува колку кредити вкупно треба да имаш во еден семестар. Ај некој да помогне. Фала. :)
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.739
Поени од реакции
1.492
Можеше по 5 предмети у семестар? Не ми текнува колку кредити вкупно треба да имаш во еден семестар. Ај некој да помогне. Фала. :)
не повеќе од 35 во семестар
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Можеше по 5 предмети у семестар? Не ми текнува колку кредити вкупно треба да имаш во еден семестар. Ај некој да помогне. Фала. :)
Студентите со просек над 8.5 можат да запишат и до 40 кредити во еден семестар.
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
322
Поени од реакции
196
57 поени(ако израчунав добро)да поднесувам документи на менаџмент-вонредно или да не си губам време па да се насочам на друго место?:)
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
ako moze nekoj od lanskata godina da mi kaze kako e krieriumot za marketing,menadzment i nadvoresna trgovija so poenite za vlaganje vo drzavna kvota :)
 
Член од
3 ноември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ај ако може некој да ми објасни како оди презапишувањето на некој задолжителен предмет кој не си го положил во прв семестар.Дали мора да се исфрли еден од предметите во трет семестар за да го презапишеш,колку се плаќа за да презапишеш?..Сум слушнала разни верзии дека може да се купуваат кредити ..ако некој точно знае како е го МОЛАМ да ми пише! Фал однапред
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Jas mislam polesno bi mi bilo sociologija zatoa sho 3 godini vo sredno se srekjavav so nea :D a trgovsko pravo bi go srekjavala za prv pat..
 
Член од
7 ноември 2010
Мислења
123
Поени од реакции
28
Ај ако може некој да ми објасни како оди презапишувањето на некој задолжителен предмет кој не си го положил во прв семестар.Дали мора да се исфрли еден од предметите во трет семестар за да го презапишеш,колку се плаќа за да презапишеш?..Сум слушнала разни верзии дека може да се купуваат кредити ..ако некој точно знае како е го МОЛАМ да ми пише! Фал однапред
Па ако ти е од прв семестар и ако сеа на последнава шанса не го поминеш го презапишуваш во 3 семестар,ама ке треба некој предмет да го оставиш за понатака
--- надополнето: Aug 12, 2011 12:54 PM ---
Jas mislam polesno bi mi bilo sociologija zatoa sho 3 godini vo sredno se srekjavav so nea :D a trgovsko pravo bi go srekjavala za prv pat..
Ако го среќаваш прв пат , нема да биде криво ако го земеш :)
 

Латнем

Comfortably numb
Член од
4 јуни 2010
Мислења
62
Поени од реакции
13
Jas mislam polesno bi mi bilo sociologija zatoa sho 3 godini vo sredno se srekjavav so nea :D a trgovsko pravo bi go srekjavala za prv pat..
Не е се до предметот, многу повеќе е и до професорот. Јас го имав социологија минатиот зимски семестар и положив преку колоквиуми, ама сите се жалеа од испитот во јуни, многу зафркнати работи демек им дал и многу малку положиле..а трговско ти е права ствар. :)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
57 поени(ако израчунав добро)да поднесувам документи на менаџмент-вонредно или да не си губам време па да се насочам на друго место?:)
Поднеси на менаџмент, ако не те примат таму имаш втора, трета, четврта опција, некаде сигурно ќе влезеш, а и ништо не губиш, секако ќе бидеш вонреден и ќе плаќаш 400 евра.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Jas mislam polesno bi mi bilo sociologija zatoa sho 3 godini vo sredno se srekjavav so nea :D a trgovsko pravo bi go srekjavala za prv pat..
И каква врска има што си учела средно социологија? Сите сме учеле минимум 2 год, а нема врска тоа со факултетов. Трговско за во прв семестар ти е најпогоден, лесен е, само читај, а дека имаш математика и економија на кои треба да им посветиш повеќе внимание, полесно нема да најдеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom