Економски факултет (reloaded)

Член од
7 февруари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
0
знае некој да ми каже што има скратено по јавни финансии????фала
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
852
Некој што го има положено финансиски менаџмент скоро (годинава), да сподели на кој начин успеал да го научи.
Има претерано многу работи за памтење, од секоја лекција буквално вадам по минимум 5 дефиниции за сенешто, тоа е премногу за памтење!
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Некој што го има положено финансиски менаџмент скоро (годинава), да сподели на кој начин успеал да го научи.
Има претерано многу работи за памтење, од секоја лекција буквално вадам по минимум 5 дефиниции за сенешто, тоа е премногу за памтење!
Е па така е - сите набројувања треба да се учат, дури и тие што се во табелите и како што е во учебникот така треба да се учи - не признава сличности.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
852
Е па така е - сите набројувања треба да се учат, дури и тие што се во табелите и како што е во учебникот така треба да се учи - не признава сличности.
Која му е омилена тема, од која највеќе дава прашања?
И обратно дали има некоја од која дава помалце или лично ти помалце ја учеше?
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
Сакам да прашам за основи на економија кја таки фити дали има некоја скрипта кај што може полесно да се научи или пак некој прашања кој што се паѓаат на испит или пак треба да се учи само од книга
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
112
Поени од реакции
36
Сакам да прашам за основи на економија кја таки фити дали има некоја скрипта кај што може полесно да се научи или пак некој прашања кој што се паѓаат на испит или пак треба да се учи само од книга
Kaj Taki Fiti slobodno procitaj si ja celata kniga ( mene mi bese zadovolstvo da ja citam ) i zemi si gi prasanjata od Libro. Go pominuvas ispitot sigurno.
P.S. obrni vnimanie na marginalnite trosoci, monetarna, fiskalna i inflacija :) pozz i so sreka
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
колеги дали некој познава што држи часови по управувачко сметководство , ве молам ако некој познава да ми пишете број од истиот , вонреден студент сум и ми треба помош треба да полагам

поздрав
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Сакам да прашам за основи на економија кја таки фити дали има некоја скрипта кај што може полесно да се научи или пак некој прашања кој што се паѓаат на испит или пак треба да се учи само од книга
Прашањата од Либро обавезно! Многу од нив се паднаа на колоквиум, а верувам дека истите биле и на испит. Инаку книгата цела ќе си ја прочиташ убаво, не се труди на памет да учиш, гледај да го разбереш тоа што го читаш. Обрни внимание на графиците, особено оние за понуда, побарувачка, невработеност и инфлација. И немој да ја заборавиш табелата на крајот од учебникот (оние класичари, неокласичари итн.) од нив сигурно ќе имаш неколку прашања.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.356
Поени од реакции
10.755
Другари дај ова со смеровите кажете што и како. Имате поназад пишано нешто ама ме интересира за кој смер има најголем интерес, каде е најтешко да се влези за кој бараат најмногу поени итн итн
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
112
Поени од реакции
36
Другари дај ова со смеровите кажете што и како. Имате поназад пишано нешто ама ме интересира за кој смер има најголем интерес, каде е најтешко да се влези за кој бараат најмногу поени итн итн
Finansiski menadzment - od sekogas imalo najgolema konkurencija, baraat najmnogu poeni ( pod 90 nema sansi u drzavna )
Smetkovodstvo i revizija - mene omilen smer, zatoa i go odbrav. Edinstveno nesto sto ostana kako "zanat" od ekonomski. Ne e tesko za drzavna kvota ( 85 poeni )
Ekonomija - definitivno najtapa smer mi e. Nekako ucis a neznaes sto ucis.

za drugive neznam bas bas, da ne te lazam :)
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.356
Поени од реакции
10.755
Finansiski menadzment - od sekogas imalo najgolema konkurencija, baraat najmnogu poeni ( pod 90 nema sansi u drzavna )
Smetkovodstvo i revizija - mene omilen smer, zatoa i go odbrav. Edinstveno nesto sto ostana kako "zanat" od ekonomski. Ne e tesko za drzavna kvota ( 85 poeni )
Ekonomija - definitivno najtapa smer mi e. Nekako ucis a neznaes sto ucis.

za drugive neznam bas bas, da ne te lazam :)
Е па фала братко. Така и си мислев. Се мислам за финансиски менаџмент или маркетинг. Ама и сметководство е добро ама некако мачно ми изгледа. Отсекогаш ми било најмачно и најдосадно на сметководство. Којзнае можеби и тоа ќе изберам :pos: Ќе да е едно од овие три .....се надевам
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
112
Поени од реакции
36
Ti si znaes sto e najdobro za tebe. Ja zavrsiv prva godina - mozam da ti kazam deka ako imas sredno ekonomsko nemas galje, so pola saat - saat dnevno pominuvas bez problem. Ja deka bev gimnazija imav frki - pogotovo matematika i statistika. uff ja si znam. Sreka sto sve iscistiv - pa sega cekame vtora godina :)
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Ќе може ли некој да објасни, Основи на маркетинг- какви прашања дава на испит?
(поделби,дефиниции,бодирање,Т и НТ,повекекратен избор..итн)..
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Здраво колеги, имам неколку прашања до вас.Како прво ме интересира кој семестар се слуша Управувачко сметководство во трета год на сметков. и ревизија? И дали мора Сметководство на трошоци да го имам положено од втора за да можам да го запишам Управувачко во трета ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom