Економски факултет (reloaded)

Член од
26 мај 2014
Мислења
29
Поени од реакции
18
Јас одев годинава на предавања кај него . Одев зошто сакав да ги положам предметите преку колоквиуми и ме имаше на скоро сите списоци и тоа е всушност 10 поени повеќе . Ако вие сакате да полагате испит тогаш не ви требаат списоците.
За полагање не прави проблем воопшто само мислам си го плаќаш потписот после.
За тоа како предава , искрено не слушав 90% од предавањата зошто бев станата од 6 сабајле а и многу досаден ми беше и досадни ми беа предавањата. Поинтересно беше кога колеги презентираа.
Ама ова за мене, некој може си има друго искуство :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Кај шуклев поефтино ќе ви се фати казна да платите, отколку да идете цел семестар да плаќате карта за автобус.

Веќе треба да сте у амфитеатар уште у 7 саат, ако не и порано, зашо е гунгула.

Искрено не предава нешто посебно, барем за мене.
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Не да не предава нешто посебно. Поготово бидејќи јас имав и Менаџмент и Менаџмент на мал бизнис, истите примери ги врти дури и во текот на еден семестар, па камоли на овие два предмети. Плус јас го сметан за најпокварен професор на цел факултет. На негови предавања лани одев цело време и се изначитав романи, од што беше интересен :)
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Коа веќе се мора, ќе одам. Што друго ми преостанува. :)

Економика како е на испит? Знам дека многу го имаат презапишано лани :unsure:
 
Член од
17 јануари 2013
Мислења
17
Поени од реакции
4
Дали има некој посебен услов поврзан со просекот на оцени и успехот за упис на магистерски студии?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Добро, некој што стварно знае да ми каже, што го мачи новиот ГАТТ (прашање по Меѓународна) никаде не му ги сретнав маките :pos:
 
Член од
23 март 2012
Мислења
34
Поени од реакции
35
@AnonymousAS
Аман бе друже, си се разочарал уште од првата година. Не можеш секогаш да положуваш, само храбро и без откажување.
Кажи кој предмет те мачи, да ти дадеме некој совет :)

Друже, не е многу до предметите.
Проблемот е пристапот до професорите, кратењето поени, до нереалните и пониски оценки за вонредните студенти, митото, неправилностите, учењето на памет 4 години и најглупите шифрарници и колоквиуми и испити содржани од набројувања. Економијата не се изучува така според мене. :)

Можеш да ми помогнеш и ти и сите други ако ми дадете позитивни искуства од вашите завршени студии на Економски факултет, за да па размислам дали ќе направам грешка ако се пишам на друг факултет.
Во секој случај, фала ти многу за понудената помош! :)
 
Член од
26 мај 2014
Мислења
29
Поени од реакции
18
Коа веќе се мора, ќе одам. Што друго ми преостанува. :)

Економика како е на испит? Знам дека многу го имаат презапишано лани :unsure:
Па лани во јуни беше искрено тежок испитот, а во август па многу лесен беше . Тоа треба буквално се да научиш , сите набројуванки. Во јуни го паднав за едно прашање а во август 9ка извадив, зависи како е расположен . А сега годинава не знам како му биле колоквиумите и испитот:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Друже, не е многу до предметите.
Проблемот е пристапот до професорите, кратењето поени, до нереалните и пониски оценки за вонредните студенти, митото, неправилностите, учењето на памет 4 години и најглупите шифрарници и колоквиуми и испити содржани од набројувања. Економијата не се изучува така според мене. :)

Можеш да ми помогнеш и ти и сите други ако ми дадете позитивни искуства од вашите завршени студии на Економски факултет, за да па размислам дали ќе направам грешка ако се пишам на друг факултет.
Во секој случај, фала ти многу за понудената помош! :)
Друже на сите факултети ќе најдеш превари. На електро еве јас ќе ти кажам, ако не направиш лабораториски за потпис од асистент, нема потпис од професор и не само што плаќаш казна 1000 денари, туку не смееш ни да го полагаш предметот туку веднаш одиш на презапишување. И таму професори си држат приватни часови од по 600-700 денари час и кој иде кај нив, ќе си положи без проблем а на предавање ти мумла, не ти предава и чуди се дома. На ФИНКИ па ги лажат веќе 5 години со фамозната нова зграда и ги стегаат како во зип фајл во една училница 300 души. И на овие факултети имаш учење напамет, каде немаш, едноставно кај нас таков ни е системот, старата багра професори се научени дека напамет е најдобро да се учи и бит, ќе создаваме еднонасочен кадар. Па и младиве асистенти што се вработуваат на ФЕИТ како што гледам се исто срање, ти вработиле некој бубатор што учел така и го прифатил нивниот критериум и бара и тој исто така, зошто ако му решиш еве задача поинаку, на твој начин, ќе се збуни и ќе ти ја прешкрта. Како се имам „тепано“ на увиди да знаеш само.

Реалноста е таа, сите факсови на УКИМ се забегани, кој и да дојде визитинг професор од странство им го плеска тоа у фаца ама на нив толку им е гајле, си праат пари од 200 места, ова што предаваат на УКИМ им е хоби. Така да стегни се, издржи уште 3 години, ќе ти пројде нервозата :)
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Друже на сите факултети ќе најдеш превари. На електро еве јас ќе ти кажам, ако не направиш лабораториски за потпис од асистент, нема потпис од професор и не само што плаќаш казна 1000 денари, туку не смееш ни да го полагаш предметот туку веднаш одиш на презапишување. И таму професори си држат приватни часови од по 600-700 денари час и кој иде кај нив, ќе си положи без проблем а на предавање ти мумла, не ти предава и чуди се дома. На ФИНКИ па ги лажат веќе 5 години со фамозната нова зграда и ги стегаат како во зип фајл во една училница 300 души. И на овие факултети имаш учење напамет, каде немаш, едноставно кај нас таков ни е системот, старата багра професори се научени дека напамет е најдобро да се учи и бит, ќе создаваме еднонасочен кадар. Па и младиве асистенти што се вработуваат на ФЕИТ како што гледам се исто срање, ти вработиле некој бубатор што учел така и го прифатил нивниот критериум и бара и тој исто така, зошто ако му решиш еве задача поинаку, на твој начин, ќе се збуни и ќе ти ја прешкрта. Како се имам „тепано“ на увиди да знаеш само.

Реалноста е таа, сите факсови на УКИМ се забегани, кој и да дојде визитинг професор од странство им го плеска тоа у фаца ама на нив толку им е гајле, си праат пари од 200 места, ова што предаваат на УКИМ им е хоби. Така да стегни се, издржи уште 3 години, ќе ти пројде нервозата :)
Ve citam i se cudam. Aj tie so ne plakjaat gi razbiram. Ama tie sto plakjaat pari za sekoj semestar 1000 ili ne znam kolku evra. Videte razmislete i za nadvor od Makedonija. Bugarija, Slovenija i slicni. Ednas pravevme so eden prijatel izracun ispadna deka ako studiras skopje i plakjas e ist trosok kako vo stranstvo da si, a pokvalitetno dobivas za isti pari. Pa sea i Germanija i Avstrija se interesni, ne se skapi kako sto izgleda na prv pogled. Rasprasajte se nema potreba da im ostavate pari za los kvalitet.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Коа веќе се мора, ќе одам. Што друго ми преостанува. :)

Економика како е на испит? Знам дека многу го имаат презапишано лани :unsure:
Јуни испитот бил тежок,така ми кажаа барем зошто мене ме напдна кога земав оцена,имало некоја грешка в список и нормално професорот не бил крив.. :)
Август ми се поклопи со статистика полагањето,а јануари сите не падна,од 400 души што полагавме 7-мина пушти од кои некои условно беа,незнам како му беше тоа! Испитот имаше 15 прашања,тежок незнам колку беше зошто знам многу луѓе кои рекоа дека имаат 10 сигурно точни и пак паднаа,што значи ако е расположен ќе има положени доста,ако не.. :)
 
Член од
17 март 2014
Мислења
670
Поени од реакции
917
Коа веќе се мора, ќе одам. Што друго ми преостанува. :)

Економика како е на испит? Знам дека многу го имаат презапишано лани :unsure:
Да, точно е тоа што го збори @Инзаги дека испитот што се паѓа е со тежина во однос на тоа колку е расположен професорот. Али не се сложувам за јануари затоа што сите што ги знам положија и рекоа дека бил многу лесен. Во мојот случај од лани во јуни тестот го праеше лично Кирил и не беше премногу тежок, само што имаше 5 прашања од 20 вкупно кои беа поврзани со автори, нешто на кое никој не обрнал внимание. Јас лично на пример ги имав научено првите 5 глави само, а паднав со 40 поени, односно не бев положен за 2 прашања. А во август на пример тестот го праеше Стојан Дебарлиев и беше премногу лесен само што јас книга немав фатено пошто не планирав да го спремам отидов онака ради реда да се надевам дека ќе препишам нешто, но неуспеав и положив со 55 бода (6ка) и тоа во глобала се паднаа пола прашања од првите 5 глави, односно оние глави кои што ги спремав за во јуни, па ете нешто ми останало врежано во глава. :)
 
Член од
12 март 2012
Мислења
73
Поени од реакции
21
Да, точно е тоа што го збори @Инзаги дека испитот што се паѓа е со тежина во однос на тоа колку е расположен професорот. Али не се сложувам за јануари затоа што сите што ги знам положија и рекоа дека бил многу лесен. Во мојот случај од лани во јуни тестот го праеше лично Кирил и не беше премногу тежок, само што имаше 5 прашања од 20 вкупно кои беа поврзани со автори, нешто на кое никој не обрнал внимание. Јас лично на пример ги имав научено првите 5 глави само, а паднав со 40 поени, односно не бев положен за 2 прашања. А во август на пример тестот го праеше Стојан Дебарлиев и беше премногу лесен само што јас книга немав фатено пошто не планирав да го спремам отидов онака ради реда да се надевам дека ќе препишам нешто, но неуспеав и положив со 55 бода (6ка) и тоа во глобала се паднаа пола прашања од првите 5 глави, односно оние глави кои што ги спремав за во јуни, па ете нешто ми останало врежано во глава. :)

на заокружување е, така?? :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom