Економски факултет (reloaded)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
а може некој да ги пише прашањата меѓународна од прв колоквиум ако не му е тешко?
Тука имаш и што се паднаа на овој прв колоквиум и општо прашања што се паднале од претходни испити, измешани ми се.

1. Слабости на меркантилизмот, и теорија на Дејвид Хјум.
2. По што се разликува Портеровата теорија од класичните теории?
3. Разлики и сличности помеѓу стоковен контингент и доброволна извозна квота?
4. Зошто контингентот е порестриктивен инструмент од царината?
5. Што се регионални интеграции, какви видови има, и зошто земале замав после Втора светска војна?
6. Ефекти од создавањето на регионалните интеграции?
7. Зошто извозниците прифаќаат доброволна извозна квота?
8. Кои се трите мултилатерални спогодби во СТО и по што се разликува ТРИПС од другите спогодби? Објасни ги проблемите со генерички имиња и географски области.
9. Мултифибер спогодбата.
10.Зошто е задолжително користењето на домашни компоненти?
11.Објасни ја стратешката трговска политика на развиените земји.
12.Статички и динамички ефекти од регионално интегрирање и каде се остварува нето позитивниот ефект?
13.Објасни го ефектот на домашна добивка.
14.Како се преговарало во ГАТТ 47?
15.Што го мачи новиот ГАТТ?
16.Наброј ги спогодбите на ГАТТ и објасни некои од нив.
17.Разлики помеѓу стариот и новиот ГАТТ (47-94), и врз кои принципи била заснована старата ГАТТ. (санкциите, земојделски производи)
18.Основната разлика помеѓу ГАТТ од 1947 и мултилатералните трговски спогодби склучени во периодот меѓу двете светски војни?
19.Што е глобализација и глобализација на пазарите?
20.Зошто е позната Кенедиевата рунда?
21.По што е позната Уругвајската рунда?
22.Интернационализација наспроти глобализацијата?
23.Од што зависи продуктивноста на националната економија?
24.Видови царини, ефекти од номиналната царинска заштита и ефективни царински стапки.
25.Ефекти на царините во случај на економија со голем национален пазар.
26.Ефекти на царините во случај на економија со мал национален пазар.
27.Доброволна извозна квота и САД.
28.Ефект на доход.
29.Ефект врз потрошувачката.
30.Што е царинска унија и заеднички пазар, и што недостасувало за тие да се дооформат во ЕУ?
31.Објасни ги позитивните и негативните ефекти од регионалното интегрирање. Кои од нив се чувствуваат во националните економии на долг рок?
32.Кои се карактеристиките на стратешката трговска политика на развиените земји. Што сметаат тие, кои мерки најдобро влијаат во зависност од карактеристиките на понудата и побарувачката?
33.Кои фактори влијаат на компаративните предности според Рикардо, а кои според Хекшер и Олин? Во што се состои слабоста (ограничувањата) на Хекшер-Олиновата теорија?
34.Што се субвенции, какви видови постојат, и какви ефекти предизвикуваат врз националната благосостојба?
35.Според Портеровата теорија објасни ги факторите кои одредуваат една земја да биде конкурентна на својот домашен пазар и оние кои одредуваат таа да успее на меѓународниот пазар.
36.По што е позната Кенедиевата а по што Уругвајската рунда.
 
Член од
26 март 2014
Мислења
29
Поени од реакции
1
Тука имаш и што се паднаа на овој прв колоквиум и општо прашања што се паднале од претходни испити, измешани ми се.

1. Слабости на меркантилизмот, и теорија на Дејвид Хјум.
2. По што се разликува Портеровата теорија од класичните теории?
3. Разлики и сличности помеѓу стоковен контингент и доброволна извозна квота?
4. Зошто контингентот е порестриктивен инструмент од царината?
5. Што се регионални интеграции, какви видови има, и зошто земале замав после Втора светска војна?
6. Ефекти од создавањето на регионалните интеграции?
7. Зошто извозниците прифаќаат доброволна извозна квота?
8. Кои се трите мултилатерални спогодби во СТО и по што се разликува ТРИПС од другите спогодби? Објасни ги проблемите со генерички имиња и географски области.
9. Мултифибер спогодбата.
10.Зошто е задолжително користењето на домашни компоненти?
11.Објасни ја стратешката трговска политика на развиените земји.
12.Статички и динамички ефекти од регионално интегрирање и каде се остварува нето позитивниот ефект?
13.Објасни го ефектот на домашна добивка.
14.Како се преговарало во ГАТТ 47?
15.Што го мачи новиот ГАТТ?
16.Наброј ги спогодбите на ГАТТ и објасни некои од нив.
17.Разлики помеѓу стариот и новиот ГАТТ (47-94), и врз кои принципи била заснована старата ГАТТ. (санкциите, земојделски производи)
18.Основната разлика помеѓу ГАТТ од 1947 и мултилатералните трговски спогодби склучени во периодот меѓу двете светски војни?
19.Што е глобализација и глобализација на пазарите?
20.Зошто е позната Кенедиевата рунда?
21.По што е позната Уругвајската рунда?
22.Интернационализација наспроти глобализацијата?
23.Од што зависи продуктивноста на националната економија?
24.Видови царини, ефекти од номиналната царинска заштита и ефективни царински стапки.
25.Ефекти на царините во случај на економија со голем национален пазар.
26.Ефекти на царините во случај на економија со мал национален пазар.
27.Доброволна извозна квота и САД.
28.Ефект на доход.
29.Ефект врз потрошувачката.
30.Што е царинска унија и заеднички пазар, и што недостасувало за тие да се дооформат во ЕУ?
31.Објасни ги позитивните и негативните ефекти од регионалното интегрирање. Кои од нив се чувствуваат во националните економии на долг рок?
32.Кои се карактеристиките на стратешката трговска политика на развиените земји. Што сметаат тие, кои мерки најдобро влијаат во зависност од карактеристиките на понудата и побарувачката?
33.Кои фактори влијаат на компаративните предности според Рикардо, а кои според Хекшер и Олин? Во што се состои слабоста (ограничувањата) на Хекшер-Олиновата теорија?
34.Што се субвенции, какви видови постојат, и какви ефекти предизвикуваат врз националната благосостојба?
35.Според Портеровата теорија објасни ги факторите кои одредуваат една земја да биде конкурентна на својот домашен пазар и оние кои одредуваат таа да успее на меѓународниот пазар.
36.По што е позната Кенедиевата а по што Уругвајската рунда.



фала многу :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Некој што полагал Интернет Маркетинг годинава? :)
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Статистика некој совет нешо од прошливе години за испитов?
 
Член од
18 март 2014
Мислења
19
Поени од реакции
1
Некој искуство со Огранизациско однесување на испит?
 
Член од
23 март 2012
Мислења
34
Поени од реакции
35
Дали студирам на државен, или пак на приватен универзитет?

Драги пријатели, редно време е да се соочиме со еден дамнешен проблем и секојдневен „феномен“. Конкретно можам да говорам за Економскиот факултет при УКИМ, бидејќи сум тамошен студент. Пред неколку денови го прославивме празникот на браќата Кирил и Методиј. Загрижувачки. Зошто? – Па, од повеќе причини. Ете, на пример, мојот факултет ме ужаснува секој ден се повеќе. Мојата енергија, желба и волја за студирање на економски дисциплини згаснува. Морбидно. Од ученици кои завршиле средно образование со добар просек и знаеле како се учи, голем дел почнаа да го сметаат факултетот кој сакале да го изучуваат за непродуктивно губење на време. Еве, јас како вонреден студент морам да учам и повеќе од моите колеги, бидејќи не слушам предавања. Гледам да го искористам својот умствен максимум за да соберам повеќе поени и добијам добри оценки. Но, и моите редовни колеги не биле на предавања. Не запрашувајте се зошто е тоа така. Секако дека ќе бидеш исфрустриран и налутен да одиш на предавања за џабе, а си се запишал на тамошниот факултет очекувајќи да го добиеш восхитувачко знаење од видни академици. Немаме пристап до професорите, немаме комуникација макар таа била озгора-надолу. Да, мојот факултет има изобилство од студенти, не е за оправдување. Не може да се посвети внимание на толку многу студенти. А, зошто се толку? Дали нашите професори сакаат многу студенти, или пак сакаат многу пари од партиципации, таксени марки, казни, книжни фондови и картички. Изгледа го сакаат оној финансискиот дел. А, зошто всушност учиме економија.. каде отиде економичноста? Нели економистот требаше рационално да ги троши ресурсите. Мојата студентска година изнесува повеќе од 500 евра. Платив и за книжен фонд, а не добив шифрарник (боенка за деца) кога згрешив на колоквиум. Интересно, ми текна, баш на тој колоквиум имав прашања за мито и принуда. Да се направила разлика. Ја направив. Сакаш диплома – купи си ја и од државен факултет. Ако веќе толку сакате да ги истребите студентите, почнете од најнеуспешните. Вие полека ќе не изгубите нас, вредните и желни за наука. Учам, полагам и отприлика знам колкави поени можам да добијам од колоквиум/испит, а кога ги видам резултатите се шокирам. Дали правите трансфер на поени? Дали не елиминирате за да платиме одново таксена марка или казна? Дали правите лицитација кој да добие подобра оценка? Имате развиено една таква криминална мрежа дури и надвор од факултетов. Честитки за вас. Веќе ме (не) убедивте дека згрешив(ме) што се запишав кај вас.
Загрижувачки е, токму така. Мислам дека треба да го смените статутот во приватен универзитет, барем да не се зажалуваме. Мислам дека браќата Кирил и Методиј не заслужуваат да вашиот универзитет и вашите факултети бидат именувани по нивно име. Тие не ја ширеа писменоста од финансиски причини.

change-world.jpg
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
@AnonymousAS
Аман бе друже, си се разочарал уште од првата година. Не можеш секогаш да положуваш, само храбро и без откажување.
Кажи кој предмет те мачи, да ти дадеме некој совет :)
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Колеги ако може да ми кажете колку се плаќа казна за потпис и на која сметка. Еден повозрасен колега ради неприсуство не доби потпис и сега ми бара информации, ама бидејќи не сум запознат реков можеби некој овде знае.
 
Член од
26 мај 2014
Мислења
29
Поени од реакции
18
Колеги ако може да ми кажете колку се плаќа казна за потпис и на која сметка. Еден повозрасен колега ради неприсуство не доби потпис и сега ми бара информации, ама бидејќи не сум запознат реков можеби некој овде знае.
Се плаќа 500 денари ,
Трансакциска - 100000000063095
Сметка на корисник - 1600103697 788 10
Приходна шифра - 723013 41
 
M

Mario Gómez

Гостин
Дан имаш и ти ко мене 4 испити сега во јуни, незнам глата кај ми е.:icon_lol:[DOUBLEPOST=1401525399][/DOUBLEPOST]
@AnonymousAS
Аман бе друже, си се разочарал уште од првата година. Не можеш секогаш да положуваш, само храбро и без откажување.
Кажи кој предмет те мачи, да ти дадеме некој совет :)
Па очигледно дечкото не се жали за предмет. Мене на пример ми сметаат несредените скрипти на ебизнис, каде темите се измешани и дури со различен фонт, што значи крпени од повеќе книги а не ми смета што се на англиски. Ме нервираат професори што читаат од презентации, и ме нервирааат предмети што треба да учиш напамет. :)
 
Член од
18 март 2014
Мислења
19
Поени од реакции
1
колку прашања има организациско на испит?
 
Член од
12 март 2012
Мислења
73
Поени од реакции
21
Од септември имам менаџмент кај Шуклев, слушам морало да идеш на секое предавање за потпис. Ако не зеам потпис ќе треба само казна да платам или може да прави проблеми и за полагање?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Од септември имам менаџмент кај Шуклев, слушам морало да идеш на секое предавање за потпис. Ако не зеам потпис ќе треба само казна да платам или може да прави проблеми и за полагање?
Барем добро предава или залудно ќе дремеме таму?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom