Економски факултет (reloaded)

Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
jas posle ova sto go slusnav za angliski ne bi sakala da go zemam kako izboren bidejki stvarno ne mi se ide na ispit pokraj menagment,zatos ve molam ako ima nekoj da kaze koj izboren od drugite navedeni da go zemam a isto taka e lesen...ovoj upravuvanje so promeni mi deluva lesen kaj leonid sto e .zatoa ve molam ako ima nekoj sto go slusal da kaze za nego nesto ili neka mi predlozi nekoj drug.ke ve molam.posto i taka ne me biduva za angliski.
 

NA

Член од
8 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Kolegi vo prv semestar zapisav 28 krediti, ke mojt vo vtor semestar da zapisam 36 nekako na pr. so molba do dekan ili nesto slicno i uste ova vo privatna kvota
eden kredit deset evra taka ?
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Има ли некој слушано организациско однесување да каже нешто за предметот
Организациско однесување заедно со Финансиски пазари и институции и Основи на економијата досега ми биле најинтересните предмети кои ги имам учено/присуствувано на предавања.
Предметот го предава Љубомир Дракулевски, асистент е Стојан Дебарлиев. Предавањата се интересни, опуштени, професорот охрабрува и поттикнува комуникација со студенти, одвреме-навреме прикажува некои клипови/презентации, раскажува негови лични случки/видувања и размислувања на одредени ситуации и сл. Ептен кул човек.
Материјалот не е обемен, воглавно се состои од набројуванки, но не се ни приближно многу како кај менаџмент. Се полагаше и минатата година на 2 колоквиуми, додека беше стариот систем со 3 колоквиуми, на прв колоквиум кога дојде професорот на полагање самиот рече дека во тестовите нема замки, игри на зборови и запирки, синонимите се земат за точни и се признават. На заокружување се тестовите, лани беа 20 прашања по 5 поени носеше секое, и оние со точно/неточно и оние со повеќекратен избор. Границата беше 51 поен, т.е. 11 точни прашања беа потребни за положување, иако пред колоквиум велеше дека границата ќе биде 65/100.
Предавањата не се задолжителни, но стварно е грешно да не присуствувате на истите. Одвреме навреме пушта список, плус дава шанса за додатни бодови на студенти да презентираат некоја од наредните лекции.
Става високи оценки, јас минатата година на двата колоквиуми имав 65 и 85 бодови од можни 100, со редовно присуство, без презентации и додатни бодови од активности/дискусии и ми пиша 9ка.
Green light од мене за овој предмет, го препорачувам! :)
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
слушнав убаво ама не знам колку знаеш дека на испит е многу потешко него преку колоквими...и со тоа што има толку пријавени многу нормално е декка ке го направи тестот на повисоко ниво затоа што ке има конкуренција... затоа не се буни затоа што сите го избраа затоа што е лесен и имаат право да дознаат дали е навистина така.... во спротивност би зеле друг изборен каде што ке имам повисока оцена..а не 300 услови треба ова треба она... прво не ни беше убаво објането...сите што останавме на крај од предавање се обидувавме да дознаеме нешто повеке..а професорката збореше како многу мразела кога некој ке ја праша за оценувања ,за испити затоа што не сакала да размислува на таа тема на првиот час..каков е тој одговор...после ке ни даде некој непредвидени работи...затоа и прашувам да ми кажат постарите дали било слично и кај нив и мислам дека не ги збунувам другите ...него сите излеговме збунети од часот...може ти си исклучок
Колега/колешке читам дека не си внимавал/а баш на предавањето, затоа уште еднаш ќе напишам да не пишуваш информации за кои не си 100% сигурен/на зошто шириш недоразбирања и шпекулираш :))) Не се бунам, погрешно ме разбра само напишав КАКО КАЖА професорката, а не КАКО ЈАС мислам или погодувам!

Сметам дека секоја дискусија понатака за англиски е бесцелна, очигледно никој не разбрал што кажуваше професорката, а твоите претпоставки дали ќе биде потешко или полесно не се факти така што не можев да знаеш воопшто уште од сега!

Сепак зборуваме за јазик, и тоа англиски 1, колку може да е тешко и неположливо тоа?!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Некој од колегите да даде мислење за проф. Кирил Постолов ?? Ќе предава економика на претпријатија во летниов семестар :D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
не верувам некако на ова...нема шанси ...од каде овие информации...како може погоре пишува со 134 е 7ца а со 166 да е 10ка...некако не е сигурна инф.
102,5 % е сигурна информацијата , јас лично зборев со професорката Зорица , ми кажа а и видов на списокот сите над 164 (без тие што имаат 164) имаат 10ки , ако не ми веруваш прашај ја тогаш , што друго да ти кажам
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Претприемништво и Познавање на стоки, некој да не знае кој е полесен?
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Англиски 1 е прелесен предмет како и да го полагаш и на колоквиум и на испит. И лани на почеток викаше дека заради гужвата и искуството од претходната година нема да ни даде колоквиуми, па пак полагавме на 2 дела (еден тест од лекциите и еден со граматика и пишување писмо). Само на тие што ги имаше барем на 3 списока минимум им дозволи да полагаат, а останатите беа на испит.

На предавање нема да има повеќе од 100 луѓе јас ви гарантирам, остајте тоа што денес на прв час сте биле 300 - 400. Активност, домашни и слично носат плус поени за оцена, ама можеш да имаш и без нив 10ка (остајте што ви кажува дека мора да имате).

Полесен предмет тешко да најдете, ама ваш е изборот.

И секој нареден пост за англиски ќе го бришам, затоа што ви објаснив се што ви е потребно.

А да и не го тупете со скалата за сметководство, одете кај професорката и ќе ја видите скалата, секако сега не може да ја смените оцената што ќе ја имате.
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
Не плеснувај 100,болје пресметај си (со 3,3) ... ама пак тука негде ке ти излезе.
А за книгата и лани така викаа дека требало да се купува ама нема врска.Може копија. :)
ако си прва година си плаќаш точно 100 евра ако си државна квота,другарка ми плати по кредити и ја вратија да доплати:)

од втора си почнуваш да плаќаш по кредити
 
Член од
29 август 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mоже ли некој да ми каже дали има резултати по Мегународни сметководствени ситеми и дали ке има усно и кога ке е
Однапред фала
 
Член од
20 септември 2010
Мислења
30
Поени од реакции
1
Dozvoleno li e vo tekot na studiranjeto da se zemat kako izborni 2 jazika?na pr sea angl posle germanski?
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Колеги, за книгата Јавни финансии да ве прашам некој да не продава на старо, ама добро зачувана или кај може да ја најдеме?! Денеска во книжарата ни кажаа дека не се печати веќе 3 години и дека нема да ја имаат они на продажба...

п.с. има резултати финансиско сметководство!
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
Колеги, за книгата Јавни финансии да ве прашам некој да не продава на старо, ама добро зачувана или кај може да ја најдеме?! Денеска во книжарата ни кажаа дека не се печати веќе 3 години и дека нема да ја имаат они на продажба...

п.с. има резултати финансиско сметководство!
koleske sigurno ova za rezultatite smetkovodstvo?na fakultet li ima....dane imas slucajno sliknato ili pa nekoj drug?
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
koleske sigurno ova za rezultatite smetkovodstvo?na fakultet li ima....dane imas slucajno sliknato ili pa nekoj drug?
Има горе кај неговиот кабинет секогаш што си истакнува! Има 100% јас бев да видам...Не сликав :/ Ама има четириесетина положени од 147.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom