Економски факултет (reloaded)

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Колеги, би ве замолил ако може да ми кажете нешто повеќе за Математика во прв колоквиум.
Какви задачи се паѓаат, колку задачи и колку прашања ?

Благодарам однапред.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
А на прв колоквиум има ли задачи по Економија на инвестиции??? Инаку Управувачко сметководство досега се полагаше само со пишување, 4-5 прашања( не знам колку точно беа ) , логични за објаснување или делови од лекции и плус задачи
Мислам дека имаше да се пресмета нешто околу бруто/нето инвестиции и амортизација. Исто имаше и пресметка за тоа колку траат фазите во процесот на инвестирање (се црташе временска оска).

Значи управувачко нема раскажување на цели лекции? :)
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Мислам дека имаше да се пресмета нешто околу бруто/нето инвестиции и амортизација. Исто имаше и пресметка за тоа колку траат фазите во процесот на инвестирање (се црташе временска оска).

Значи управувачко нема раскажување на цели лекции? :)
Управувачко само на испит е на раскажување цели лекции.
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
надворешна трговија до која страна е прв колоквиум? има нешто скратено или не ?
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
15
Поени од реакции
2
Колеги морално ли е да се купи оргинал новата книга на Златка Поповска по предметот Политика на технолошки развој? Во книжара некои списоци и евиденции водела Златка:unsure:
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
428
Поени од реакции
5
Moze nekoj da mi kaze kade mozam da najdam zadaci po ekonomija na investicii kakvi sto ke ima na prv kolokvium,i prasanja nekoj ako ima :) fala odnapred
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Колеги, би ве замолил ако може да ми кажете нешто повеќе за Математика во прв колоквиум.
Какви задачи се паѓаат, колку задачи и колку прашања ?

Благодарам однапред.

Некој ?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.388
Поени од реакции
108.943
Колеги дали набројувањата по Економија на инвестици треба да се учат, особено во 7ма глава има многу?
Од 7ма глава не треба да се учи делот број 1, а останатото све треба, и набројуванките.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Moze nekoj da mi kaze kade mozam da najdam zadaci po ekonomija na investicii kakvi sto ke ima na prv kolokvium,i prasanja nekoj ako ima :) fala odnapred
има скрипта со прашања економија на инвестиции во либро или во зоки , а мислам дека имаше и задачи во таа скрипта.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.028
Поени од реакции
2.032
3 задачи и 3 прашања беа кога јас полагав. Прашањата се истите од збирка, одговори си ги точно во збирка и препиши ги, само пази да не те фатат.

Од задачите аритметичка и геометриска средина (вака мислам беа) имаше во сите групи, а и веројатност мислам дека имаше во сите групи. За третата не ми текнува...

:)
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
11
3 задачи и 3 прашања беа кога јас полагав. Прашањата се истите од збирка, одговори си ги точно во збирка и препиши ги, само пази да не те фатат.

Од задачите аритметичка и геометриска средина (вака мислам беа) имаше во сите групи, а и веројатност мислам дека имаше во сите групи. За третата не ми текнува...

:)

Третата матрици беше:sneaky: или пак комбинаторика
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
Da ne ima nekoj menadzment od suklev za prodavanje. znam deka e malku kasno ama ako slucajno se najde nekoj neka mi pise :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom