Економски факултет (reloaded)

Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Ај колегите од 4 та година да кажат нешто повеќе за колоквиумите по Економија на инвестиции и Меѓународни финансии какви се и како оценуваат професорите? И за Финансиски менаџмент дали сигурно се добива повисока оценка на испит ? :D Ви благодарам многу
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Некоја информација за стратегиски и мис(ака менаџмент смер 3та година? ) :P
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Ај колегите од 4 та година да кажат нешто повеќе за колоквиумите по Економија на инвестиции и Меѓународни финансии какви се и како оценуваат професорите? И за Финансиски менаџмент дали сигурно се добива повисока оценка на испит ? :D Ви благодарам многу
Би било добро конечно некој да каже за предметиве, особено за Економија на инвестиции, навистина немам претставува што ќе биде. Инаку за меѓународни претпоставувам стил на Михаил како досега: многу логика, малку дефиниции.

Кој баксузи сме, значи не ми се верува, најлесниот предмет (меѓународни) е на 9 ноември, а другиве се на 30 и 2. За меѓународно ко божем ќе се спремаме цела недела, плус мал е и материјалот.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Еј ај едно прашање бидејќи јас сум уште нов кога е во прашање факултетов. Треба едни книги да ги земам деновиве и се договорив и ми рекоа да се сретнеме пред мапата на економски? Каде е тоа поточно? :confused:
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Еј ај едно прашање бидејќи јас сум уште нов кога е во прашање факултетов. Треба едни книги да ги земам деновиве и се договорив и ми рекоа да се сретнеме пред мапата на економски? Каде е тоа поточно? :confused:
Одма штом влезеш во Факултетот еден чекор на лево. Нема шанса да не ја видиш, значи влегуваш и не продолжуваш право по скалите туку се вртиш на лево и има една мапа.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Ај колегите од 4 та година да кажат нешто повеќе за колоквиумите по Економија на инвестиции и Меѓународни финансии какви се и како оценуваат професорите? И за Финансиски менаџмент дали сигурно се добива повисока оценка на испит ? :D Ви благодарам многу
Колеги од 4та година , не сте колегијални !!! :D
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Колеги, ај навистина кажете за Економија на инвестиции дали само учење од учебникот е доволно, дали треба некои домашни задачи... затоа што сум вонредно??! Дали има некои примери од колоквиумски тестови што се паѓале?
 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
86
Поени од реакции
8
Колеги, ај навистина кажете за Економија на инвестиции дали само учење од учебникот е доволно, дали треба некои домашни задачи... затоа што сум вонредно??! Дали има некои примери од колоквиумски тестови што се паѓале?
Очигледно дека нема никој кој полагал претходно овој предмет
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
13
Очигледно дека нема никој кој полагал претходно овој предмет
Ekonomija na investicii e dovolno samo od ucebnik i za vtor kolokvium kupete si gi zadacite od libro edna od golemite ako resite i ako ja sfatite ke znaete se. Znaci lesno e
 
Член од
3 октомври 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Колеги дали Аграрна политика дава плус поени од присуство и дали дозволува стручен труд без презентација? Ви благодарам
Neam poim nego ti kazhi dali imash prezentacii ili prashanja za Agrarna politika:)):)
--- надополнето: 8 октомври 2012 во 21:59 ---
Колеги дали Аграрна политика дава плус поени од присуство и дали дозволува стручен труд без презентација? Ви благодарам
itno mi trebaat prashanja i prezentacii po agrarna pishi ako imash
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
Би било добро конечно некој да каже за предметиве, особено за Економија на инвестиции, навистина немам претставува што ќе биде. Инаку за меѓународни претпоставувам стил на Михаил како досега: многу логика, малку дефиниции.

Кој баксузи сме, значи не ми се верува, најлесниот предмет (меѓународни) е на 9 ноември, а другиве се на 30 и 2. За меѓународно ко божем ќе се спремаме цела недела, плус мал е и материјалот.
Еве едно мислење што ми го прати еден член на форумов за предметиве... Верувам ќе ви помогне и вам :)

Економија на инвестиции - Нестороски пушта често списоци и дава домашни. Прв колоквиум беше на заокружување, ама беше се теорија и мене ми беше многу потежок од вториот. Вториот беше пак пола на заокружување, а пола задачи, а во делот на заокружување само 2 прашања имаше од теорија. Задачите не се тешки, показателите ќе ги имаш поминато со финансиски менаџмент, само иди на вежби кои ќе ви ги држи Александар во склоп на предавањата.

Финансиски менаџмент-одличен предмет, одлични предавања. одличен професор. :) Знам ќе ти викаат дека Сашо премногу замара со таа семинарската, ама не е до толку. :) Нашата група имаше максимум поени, а не се замаравме нешто посебно. Преубаво предава, ги вклучува и студентите во предавањето што е реткост кај нас, обавезно Последните часови пред колоквиум дава вежби така да иди си ги зашто дава плус поени од активност, а зане и да пушти список за присутност/да дава квизови.
Материјалот никако не го бубај, и не го читај поише од 2-3пати :)

Банкарство-Елена ги држеше предавањата, не се задолжителни. Колоквиумот е на ист начин како монетарна, на тој принцип е. Веќе ти е познат начинот на кој ги формулираат прашањата.

Меѓународни финансии-уште еден предмет кај Михаил, предавања не се задолжителни, ама е пожелно да идеш. Стандард имаш на колоквиум 5-6 прашања што појма немаш од кај се. :)
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
86
Поени од реакции
16
Ај ве молам некој да ми помогне Интернет архитектура и Менаџмент на мал бизнис 1 од презентациите се учи или од книга ???
 
Член од
2 март 2011
Мислења
72
Поени од реакции
4
Колеги ке ве замолам да ми кажете за Теорија на организација и Маркетинг менаџмент до каде е предаден материјалот и до каде треба да се учи за прв колоквиум и ако ги полагал некој да пише отприлика што е побитно за учење и какви прашања даваат. Благодарам најнајмногу :)
 
K

kittygirl

Гостин
Lesno e zimaj go ako ti e izboren :) jas 10ka imav , 310 str e, ima kejzovi ali se lesni eden da znae site ke znaat haha taka da, ne se plasi od toj predmet

--- надополнето ---



Ne ti treba toj predmet :) ke go predavaat Slave, Dragce i Maca po edna tretina tka mi kaza Dragce ali ke ima zadaci edno drugo sto mene ne mi se svigja :)

Колку просек треба да имаш за стипендија?
И да не знаете со колку поени те примаат на Економски, државна квота? Или пратете некој линк, сама ќе разгледам.
Благодариме однапред
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 23:53 ---
Треба да имаш најмалку 240 кредити кога ќе завршиш, 4 год по 60 кредити. Ако имаш повеќе ништо страшно, си го наполнил џебот на факултетот за некој кредит плус.. Инаку на страната на Економски пишува за ова, расчепкај таму или во водичот што го даваат на почеток на студирањето.


Колку просек треба да имаш за стипендија?
И да не знаете со колку поени те примаат на Економски, државна квота? Или пратете некој линк, сама ќе разгледам.
Благодариме однапред
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 23:54 ---
Kolega a da ne znaes do koja glava ke ni bide prv kolokvium?


Колку просек треба да имаш за стипендија?
И да не знаете со колку поени те примаат на Економски, државна квота? Или пратете некој линк, сама ќе разгледам.
Благодариме однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom