Економски факултет (reloaded)

Член од
30 август 2012
Мислења
8
Поени од реакции
3
за едно прасанје не полозив економија и на дополнителен сум во петок мозе некој да казе какви прашанја се паѓаат на дополнителна дали попрости работи и дали во претходните години попуштале бидејки е задна шанса сеа и да не пуштат :)
Се паѓаат слични прашања ,може да се паданат и некои сосема исти ,но за попуштање мислам дека не е реално да очекуваш.Повтори го матерјалот најдобро за тебе ,немој да си дозволуваш да се надеваш на попусти и лесни прашања,сепак полагаш Економија.
Поздрав и со среќа
 
Член од
27 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
5
Искуства anybody со аграрна политика и индустриска политика? Може ли да се извади 10ка без присуства и стручни трудови? :)
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Искуства anybody со аграрна политика и индустриска политика? Може ли да се извади 10ка без присуства и стручни трудови? :)
Аграрна политика е лесен предмет, нема ништо напамет(освен 1-2 работи од втор колоквиум) лесно се сфаќа, и прв колоквиум е сличен како економија. 250 страни е книгата по 120-30 страни колоквиум, професорот е супер. Не бара присуство и од минатата година нема ни стручен труд. Ама има прашања што се вртат и гоолем дел се паѓаат на колоквиум. Јас го имав и ти го препорачувам.

А за индустриска политика и мене ме интересира каков предмет е, и каков професор?
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
Се паѓаат слични прашања ,може да се паданат и некои сосема исти ,но за попуштање мислам дека не е реално да очекуваш.Повтори го матерјалот најдобро за тебе ,немој да си дозволуваш да се надеваш на попусти и лесни прашања,сепак полагаш Економија.
Поздрав и со среќа
океј фала:)
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
Методи на продажба дали го имал некој? Мислење за предметот ве молам, за материјата(со разбирање или набројуванки се учат), за прашањата на колоквиум... Тешко ли се вади 10че? :)

И за задолжителниве ако може збор-два: Финансиски менаџмент, Економија на инвестиции и Мегународни финансии...
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Се паѓаат слични прашања ,може да се паданат и некои сосема исти ,но за попуштање мислам дека не е реално да очекуваш.Повтори го матерјалот најдобро за тебе ,немој да си дозволуваш да се надеваш на попусти и лесни прашања,сепак полагаш Економија.
Поздрав и со среќа
Некои во групата пишаа дека можно е и усно да биде.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.029
Поени од реакции
2.034
Аграрна политика е лесен предмет, нема ништо напамет(освен 1-2 работи од втор колоквиум) лесно се сфаќа, и прв колоквиум е сличен како економија. 250 страни е книгата по 120-30 страни колоквиум, професорот е супер. Не бара присуство и од минатата година нема ни стручен труд. Ама има прашања што се вртат и гоолем дел се паѓаат на колоквиум. Јас го имав и ти го препорачувам.

А за индустриска политика и мене ме интересира каков предмет е, и каков професор?
Колоквиумите не се на пишување, нели? :)

И пак да пишам за книга менаџмент, ја давам за 1 000 денари, колегата што ме праша го нема уште да се јави. :)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
И јас продавам книга менаџмент, одлично сочувана, нема ништо подвлекувано внатре, практично како нова.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Колоквиумите не се на пишување, нели? :)
Не се, ама испитот е.
Пазете сепак може да смени критериуми. По сите предмети може да се смени критериумот за оценување ако има поголем интерес. Јас кога го слушав го имаа запишано помалку од 100 души. Ни даде семинарска која беше многу лесна и се правеше во голема група. Минатата година го запишаа многу повеќе колеги и ја укинал семинарската.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
28
Поени од реакции
2
А нешто подетално за МЕТОДИ НА ПРОДАЖБА ?

Лесен, тежок предмет...На кој принцип се колкоквиумите, колкава е книгата, дали треба редовност, семинарски ???
 
Член од
13 август 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Колеги Здраво!
Избрав Основи на е-бизнис 1 год.1 семестар.Е сеа ме интересира дали ептен треба да ти оди англиски јазик, па да може да положиш? и како е полгањето на овој предмет?
--- надополнето: 7 септември 2012 во 01:44 ---
Мораш да земеш изборен...За новата генерација е сменет начинот, изгледа зимате вие во првава година само еден од тие 4 понудени семестаров ,во другите семестри изгледа ке биде како ние сто одбираме...
А како одбирате вие?
--- надополнето: 7 септември 2012 во 02:26 ---
Мислам дека нема оцени знам имаш резултати на FB во таа групата Collegues влези во photos ќе најдеш и од колквиум и од испит мислам дека тие листовите што се сликани има професорката скала за оцени ставено пиши ми ПП ако не си член на групата ке те аднам;)
Како да ја најдам групава....???
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Колеги Здраво!

1. Избрав Основи на е-бизнис 1 год.1 семестар.Е сеа ме интересира дали ептен треба да ти оди англиски јазик, па да може да положиш? и како е полгањето на овој предмет?
--- надополнето: 7 септември 2012 во 01:44 ---

2. А како одбирате вие?
--- надополнето: 7 септември 2012 во 02:26 ---

3. Како да ја најдам групава....???
1. Не треба да имаш кој знае каков добар англиски, ама не треба пак и воопшто да си тапа. Можеш лесно да го положиш, ама за повисока оценка треба малку повеќе да се потрудиш. Имаш 60 поени од теорија на колоквиуми, и 40 поени од вежби. Вежбите ги работите кога имате часови за вежби, и тоа во групи, и на крај сите од групата добивате поени за заедничката вежба (значи, ако си во лоша група, лошо ќе поминеш). Мој совет е, ако сакаш само да положиш, океј е предметот, ако сакаш висока оценка (9 или 10) смени го, далеку полесни има.

2. Ние одбираме од сите предмети што се на факултетот што се слушаат во тој семестар, од било кој департман од било која година.

3. http://www.facebook.com/groups/101202873281918/


Сега јас нешто да прашам. Сметководство на јавен сектор - да или не како изборен и зошто? :pipi:
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги да ве прашам нешто околу дипломската, за тие што знаат:D , ако може да ми дадат повеке информации во врска со неа....кога се зема, по кој се предмет може, колку треба да биде обема во содржина , соборуваат ли проф. на дипломска и сл. работи...
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Колеги...на страната се објавени само долунаведениве потребни документи за запишување година, но никаде нема наведено за партиципација. Мислам дека треба сега тоа да се плати.

- Пријавен лист за упис на семестар, статистички лист и уплата од 50,00 ден за админ. такса (во книжарата на факултетот)
- Уплата од 1850,00 ден. за книжен фонд, штети, интернет центар, тетратки, шифрарници идр.
- Уплата од 750,00 ден за ИКСА на УКИМ
- Уплата од 200,00 ден (факултативно) за Студентски парламент, Економски факултет, Скопје
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.029
Поени од реакции
2.034
^Да, секогаш пред почеток на семестар се плаќа партиципација. Сега мислам дека ти си втора година, па ќе плаќаш според кредити. 3.33 евра по кредит ако си во државна квота, 6.66 евра по кредит ако си во приватна квота. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom