Економски факултет (reloaded)

Член од
13 август 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Еколошки ти е краток предмет 120 страни,ама стилот на кој е напишан е тежок,така да споро е учењето.И кога ке го научуш ,ке ти стави слаба оценка ако си го раскажуваш по твое. Мора како он што напишал...Така да зимај го Еколошки само ако немаш избор. :D
Најново на странава од економски за изборни беа наведени овие три предмети.Е сеа ме интересира дали може да земам на пр.Трговско право или некој друг што не е наведен??
--- надополнето: 29 август 2012 во 01:11 ---
Најново на странава од економски за изборни беа наведени овие три предмети.Е сеа ме интересира дали може да земам на пр.Трговско право или некој друг што не е наведен??
и друго дали мора земам изборен или доволни се 24 кредити?
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Најново на странава од економски за изборни беа наведени овие три предмети.Е сеа ме интересира дали може да земам на пр.Трговско право или некој друг што не е наведен??
--- надополнето: 29 август 2012 во 01:11 ---


и друго дали мора земам изборен или доволни се 24 кредити?
Мораш да земеш изборен...За новата генерација е сменет начинот, изгледа зимате вие во првава година само еден од тие 4 понудени семестаров ,во другите семестри изгледа ке биде како ние сто одбираме...
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Ај би замолил некој да пренесе искуство од финансиски менаџмент на што да обранам највеќе внимание, како полесно да го поминам :)
одгови некој на целиов форум или слабо некако?
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
86
Поени од реакции
16
Дали им беше дозволено на апсолвентите кои имаат презапишано еден предмет да го запишат заедно со другите предмети за да не запишуваат дополнителен 9ти семестар за само еден предмет?
Би ве замолил доколку некој знае или имал слично вакво искуство да одговори на прашањево бидејки има доста студенти кои се наоѓаат во слична ситуација.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
265
Поени од реакции
124
Има ли некој линк каде можам да видам кои изборни предмети се избираат во наредните семестри? Сега се упишувам и не би сакал предметиве шо ќе ги избирам да ми се различни. Подобро да се има некој континуитет...
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
На страницата на економски имаат објавено вест токму за вас новите студенти, поделени сте во групи и можете да изберете еден изборен предмет од четири понудени. Еве ти го линкот, ако не ја знаеш страницата: http://www.eccf.ukim.edu.mk/za-fakultetot/novosti/221
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
265
Поени од реакции
124
Да да знам за ова. Јас прашував за од 2.семестар (значи од јануари 2013 па натаму) дали има каде може да се види кои предмет се учат (задолжнителни и пред се, изборни).
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Би ве замолил доколку некој знае или имал слично вакво искуство да одговори на прашањево бидејки има доста студенти кои се наоѓаат во слична ситуација.
Дали им беше дозволено на апсолвентите кои имаат презапишано еден предмет да го запишат заедно со другите предмети за да не запишуваат дополнителен 9ти семестар за само еден предмет?
Не верувам, 35(40) кредити на семестар најмногу.
Единствено ако ви се погодат предметите, па кредитите да се до 35.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Не верувам, 35(40) кредити на семестар најмногу.
Единствено ако ви се погодат предметите, па кредитите да се до 35.
Би можело ли со молба да ми одобрат само еден кредит, да имам 36 во летен семестар.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ај јас уште едно прашање да ве прашам, вас поискусните :D

Вака на Финансиски менаџмент задолжителни предмети ми се

Основи на Економијата 8
Математика за Економисти 8
Основи на Сметководството 8

Е сега од изборните можам да изберам само еден јас се мислам за Трговско Право кое исто носи 8 кредити.

Со овие избрани предмети имам 32 кредити, а пишува таму да не надминува 35 кредити.

Е сега прашањето ми е дали ова може вака ? Дали 32 кредити се доволни ? И дали добар избор би бил Трговско Право или да изберам нешто друго ?

Однапред ви благодарам :D
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
^Трговско ти е најдобар избор. Доволни ти се, наредниот ке запишеш 28 ако ти дозволуваат предметите или повеќе, не е проблем. Само ке платиш малку повеќе.

Треба секоја година да имаш минимум 60 кредити, а на дипломирањето да имаш 240 кредити.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
^Трговско ти е најдобар избор. Доволни ти се, наредниот ке запишеш 28 ако ти дозволуваат предметите или повеќе, не е проблем. Само ке платиш малку повеќе.

Треба секоја година да имаш минимум 60 кредити, а на дипломирањето да имаш 240 кредити.
Фала ти многу за одговорот ми помогна.

Иначе само уште нешто.
Јас би имал и 35, но не ми дозволуваат изборните предмети сите се со по 8 кредити :/

Освен наведените изборни предмети други неможам да бирам така ?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Би можело ли со молба да ми одобрат само еден кредит, да имам 36 во летен семестар.
Ќе си прашаш на студентски И кај раководителот(Габер би требало да е сеуште).
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Сфаќам оти првачињата имаат предност, али дајте кажете и за нас некој полесен изборен. :D

Една колешка пред некоја страна беше прашала за Производен менаџмент и за Маркетинг низ повеќе канали. Ги имал ли некој предметиве, тешки, лесни, да ги одбереме како изборни или не?
Или пак некој друг полесен? Ајде, давајте идеи. :)
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Некој овде да не полага управувачко сметководство? Треба ли да се учат показателите како прашања за теорија од 14та тема ? Се пагале ли досега на испит?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom