Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
Aj ve molam kazete koga se polaga odnesuvanje na potrsuvacite i do koja strana. Jas kolku sto zanm toa e na 28 ama mi kazaa deka ke bilo 4 sledniot mesex? Kolku e tocno toa? i do koja strana

на 28 е пробниот колоквиум, ако го положиш ок ,ако не имаш уше една шанса на 4ти. инаку до 156 треба да се учи . позз :helou:
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
mislam deka nema ni na 28 da bide proben poso nema da ima vreme, poso duri na 28 pocnuvame so predavanja, zaso na 26 i 27 ima use kolokviumi, taka so na 4ti sigurno ke si polagame :helou:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
matematika ne padnav... se srusiv! :jaj: si dobiv eliminatoren i jakicko kje mi bide vo januari... da ve prasam za kaznena noemvriska sesija? postoI????? a ekonomija sea napisav se graficite izglea gi ispogresiv ali aj valjda sum polozila.... :) use toa ako padnam kje bidam prinudena da se samozapalam pred fakultetov mracen ni nas nikakoov
Полека само без палење имаше лани и луѓе со полоша судбина од твојата па еве ги сеа се 2ра :)
Ај математика можеби полесна група ќе имаш во февруари, ама само можеби:)

И мене ми се случи нешто слично.
Ми даде прво едни задачи, прелесни беа, седна напред и ме гледаше, чепна во папката и ми рече: Колешке сум ги згрешил групите. Ми донесе задачи со бара коефициент од 3 различни биноми, на одредени членови посебно, па заеднички од сите 3.
Јасно ми е дека ќе полагам во февруари...
Немој вакви муабети ќе помисли некој дека Драге дава потешки тестови на тие што му фаќаат око, Наум ќе ти рече дека не е точно ова :pos:
Си требала да одиш некаде во ќош кај што не те гледа, вака џабе ти се и вежбање и приватни професори и се. Ти кажав уште одамна јас и јбг за несреќа погодив.:nesum:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Цк... цк... цк... значи лоша работа е да си женско на Економски, а??? :pos:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Хмм... економија беше потешко од што очекував. 90% од прашањата беа од последните три теми, да знаев ќе ги учев тие најмногу... Како и да е, би требало да се помине, па здравје, за следен колоквиум ќе се знае на што повеќе да се обрне внимание =))
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
51
Поени од реакции
2
Има скрипти, има и некои прашања... но најдобро се учи од книга, 92 страни не се многу, можеш да ги научиш до понеделник :)

Znaci do 92 strana e? Site razlicno mi kazuvaat, prvo do 70, pa do 120 a sega do 92... da zbudali covek :kez: Inaku, aj da se pofalam, poloziv marketing :vozbud: Sega se spremam psihicki za vtor...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Јас ќе ти кажам, за втор да не се спремаш само психички, туку да го набубаш до точка, вториот колоквиум маркетинг е најтежок, тоа го кажувам и од лично искуство, и од искуства на другите :)

Инаку, дај малце настрана од колоквиумската, да прашам, дали некој знае дали некој наш професор има блог... Баш ме интересираат мислењата на Таки Фити, Сашо Арсов, Кикеркова, Благоја Ѓорѓиовски, Драган Тевдовски, Предраг... добро би било кога барем еднаш неделно би објавувале нешто, мора од деканат да им наредат :pos: Мислам дека би било добро со тоа што професорите би биле подостапни, а и факултетот доста би се популаризирал (само да не не' чита Цаноски, од утре сите професори на ФОН со блогови :pos:). Знам кој им е изговорот на нашиве професори, ќе кажат немаат време за такви работи... Епа тогаш не ми е јасно како може Грегори Менкју и Пол Кругман да пишуваат по 2, 3, 4 поста дневно со оглед на тоа што првиот веќе неколку години е во најтесниот круг за избор за нобеловец по економија, а овој вториов е минатогодишен нобеловец :raz: Зар нашите професори се позафатени од нобеловци по Економија :kesa:Знам дека Трајко Славески имал блог, но тој блог не е активен веќе 3 години, исто и асистентот Мијалче Санта има блог, но и неговиот блог не е активен веќе неколку месеци, речиси година :raz:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Колешке, пред се гледај во неговите очи да не си убава пошто го надрља. Ке ти ја плесне групата одоздола (што ни сам не може да ја реши, без зафрканција) и никогаш нема да поминеш.
На колоквиум никако дотерани - мртов сериозен сум!
Еве како убаво објаснил fossil за математика.

Kit-kat, вака може грешам, ама претпоставувам не си сакала да го послушаш. :)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.010
Поени од реакции
6.040
matematika ne padnav... se srusiv! :jaj: si dobiv eliminatoren i jakicko kje mi bide vo januari... da ve prasam za kaznena noemvriska sesija? postoI????? a ekonomija sea napisav se graficite izglea gi ispogresiv ali aj valjda sum polozila.... :) use toa ako padnam kje bidam prinudena da se samozapalam pred fakultetov mracen ni nas nikakoov

Не заслужил Факултетот некој да се запали заради него.
Подобро него запалиго него самата. Ја математика си паднав, тоа е сигурно. Економија се надевам нема.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Еве како убаво објаснил fossil за математика.

Kit-kat, вака може грешам, ама претпоставувам не си сакала да го послушаш. :)
Добро сеа го претеравте со женските.. Јас знам една Добра што има положено.. :) а иначе Драге едноставно прави што сака.
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
некој да ми биде од помош и да ми каже на што повеќе да обрнам внимание вовед во сметководство. На кои задачи, теми ???

тешки се прашањата на колоквиумите???
 
N

NeMiRnA

Гостин
Мееех...арно совети ви дале за прв колоквиум математика,ама кога не слушате бе деца...Изгледаат,смешно,изгледаат наивно,ама е чиста вистина и Наум немој да си ми закрекал зошто ќе те натепам!
Јас добив прв колоквиум елиминаторна група,ми го извлече од најдоле и ми се падна најдобрата задача од веројатност,трета празна кутија!Јупиии!!!Ама затоа еден месец од мојот живот беше максимално потрошен за февруари и го положив...дали јас многу се навежбав и бев силна или стварно беа лесни задачите,поим немам,ама знам дека отидов со подочњак,бледа од неспиење и во најдебелиот џемпер што го имав ... изгледа сепак сум ми се видела грда,па ми дал лесна група,ама ќе си речам утешително,Драге нема вкус,шо да му праам,не е до мене,ама благодарам на тоа зошто положив без маки :))).
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Јас ќе ти кажам, за втор да не се спремаш само психички, туку да го набубаш до точка, вториот колоквиум маркетинг е најтежок, тоа го кажувам и од лично искуство, и од искуства на другите :)


Да, а особено годинава затоа што дел од материјалот што беше во трет колоквиум (што мене ми е најтежок) е ставен во втор :pos:
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Знае некој кога ќе има резултати Економија?
И друго да ве прашам, сметководство ќе нема да се направи биланс на успех и биланс на состојба нели?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom